7.6 C
London
Monday, March 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cumpararea unei masini

Discussion in 'SEZATOARE' started by cristina25marin, Aug 10, 2008.

1. cristina25marin

cristina25marin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna
    In februarie 2009 voi veni si eu cu sotul meu in UK. Ne gandim sa ne cumparam o masina crezand ca e mai utila decat sa mergem cu alt mijloc de transport in comun. Ce acte trebiuesc sau este posibil sa ne cumparam o masina in UK? Trebuie sa avem neaparat de munca sau ... ???
    VA multumim anticipat pentru raspunsuri. Pa!

2. Anonymous

Anonymous Guest

It depends on whether you want a new car or a second hand one. With a deposit and a bank account you can buy a new one. If you buy second hand privately you will need to pay in cash in full when you take the car. Second hand cars are cheaper than they are in Romania. You will in all cases need a valid insurance, and if the car is over 3 years old, a MOT certificate. Once you have bought the car you will need to register it in your name (if new the dealer will do this), with the DVLA.Most important though, is you will need valid insurance before you drive away in any car.

3. bichonu

bichonu New Member

Trophy Points:
    0
    sii cum va ziceam dragii mei , unii dintre noi , UITAT SA BORBESTE ROMANESTE , nu mai stim decit englezeste -fingernose- ingernose-

4. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cristina, probabil ca stii engleza, dar ca sa fiu sigura ca intelegi (banuiesc ca mesajul a fost scris de sotul larei_c, care este englez) o sa traduc:

Depinde daca vrei sa cumperi o masina noua sau una la mana a doua. Cu un depozit/avans si cu un cont bancar poti cumpara una noua. Daca tu cumperi in privat o masina la mana a doua va trebui sa platesti intreaga suma cu bani gheata. Masinile la mana a doua sunt mai ieftine decat in Romania.In orice caz, vei avea nevoie de o asigurare valabila si, daca masina are mai mult de 3 ani vechime un certificat MOT (motorway test echivalentul ITP-ului romanesc.) Odata ce ai cumparat masina trebuie sa o inregistrezi pe numele tau (daca masina e noua dealer-ul va face acest lucru) la DVLA (Driver and Vehicle Licensing Agency). Cel mai important lucru e ca vei avea nevoie de asigurare valabila inainte de a conduce oricare masina. -takecare- akecare-

5. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Cine stie care ii procedura pentru export auto.Deci sa fie cumparata din UK pentru a o duce in Romania fara sa mai fie inmatriculata in UK

6. bistranvalentin

Trophy Points:
    0
    Nu stie nimeni procedura ?
    Nu a dus nimeni masina din Anglia sa o inmatriculeze in Ro?

7. preston

preston New Member

Trophy Points:
    0
    nu poti inmatricula in Romania o masina de aici cu volan pe dreapta decat daca respectiva masina este un 'old-timer', de colectie sau asa ceva. Masini cu volan pe stanga se gasesc greu in UK.

bafta

8. bistranvalentin

Trophy Points:
    0
    Nu te supara dar tu de unde ai scos prostia asta cu NU SE POATE ?
    Sa te anunt se poate cu conditia sa schimbi farurile sau daca se poate regla sa le reglezi pentru ca sa bata spre dreapta...asta ii singura conditie.
    Eu vreau sa stiu care ii procedura in UK pentru export restu nu ii problema
    Oricum mersi de informatie

9. preston

preston New Member

Trophy Points:
    0
    nu ma supar; un prieten de-al meu nu a reusit sa inmatriculeze masina adusa din UK. As fi vrut sa-ti spun cum a procedat el cu actele de export etc etc dar limbajul tau agresiv si lipsa bunului simt ma impiedica. Succes. -fingernose- ingernose-

10. cristina25marin

cristina25marin New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    Va multumesc pentru raspunsuri dar mai am cateva intrebari si anume: daca pot sa inscriu masina pe adresa din UK imi trebuie sa dovedesc ca am domiciliu stabil? Vom vrea sa cumparam o masina second hand.
    Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

11. bistranvalentin

Trophy Points:
    0
    Deci domnu PRESTON vad ca nu sti ce vorbesti "scri" sau poate sunt alte probleme dar prima data ai scris "nu poti inmatricula in Romania o masina de aici cu volan pe dreapta decat daca respectiva masina este un 'old-timer', de colectie sau asa ceva."dupa care t-ai adus aminte de prietenul tau "As fi vrut sa-ti spun cum a procedat el cu actele de export etc".
    Scopu acestui forum este informare.Eu am pus o intrebare iar tu daca sti raspunsul trebuia sa il dai asa cum face toti pe aici, si asa cum fac si eu, si la fel ai intrat si tu pentru a gasi raspunsuri.
    Stai linistit nu am nevoie de raspunsul tau mai ales ca habar nu ai ce trebuie sa faci ca sa inmatriculezi o masina...te informez eu :) nu trebuie sa faci nimic deosebit pentru inmatriculare permanenta in Ro
    Vai si amar

12. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Este destul de simplu.Te prezinti la cel m-ai apropiat sediu DVLA si spui ca vrei sa exporti masina.Iti alegi o data ulterioara ,pana in 6 luni, cand masina va fi radiata in uk.In Rom urmezi procedurile clasice de inmatriculare a unei masini de import .De preferat sa ai noul tip de V5 si VIN-nul masinii inscris in el .De inmatriculat poti inmatricula chiar si un "Robin" masina pe trei roti .

13. bistranvalentin

Trophy Points:
    0
  14. preston

preston New Member

Trophy Points:
    0
    Scopu acestui forum este informare.Eu am pus o intrebare iar tu daca sti raspunsul trebuia sa il dai asa cum face toti pe aici, si asa cum fac si eu, si la fel ai intrat si tu pentru a gasi raspunsuri.
    Stai linistit nu am nevoie de raspunsul tau mai ales ca habar nu ai ce trebuie sa faci ca sa inmatriculezi o masina...te informez eu :) nu trebuie sa faci nimic deosebit pentru inmatriculare permanenta in Ro
    Vai si amar[/quote]

Domnule bistran, infara faptului ca esti incoerent mai esti si agramat si prost crescut. Sa te corectez, poate data viitoare n-u s amai faci aceste greseli de manelist:

in limba romana corect se scrie:

-stii nu 'sti'
    -scopul nu 'scopu'
    - asa cum fac toti nu 'asa cum FACE toti'
    - scopul acestui forum este INFORMAREA nu ' scopul acestui forum este informare'

Mai apoi, inafara faptului ca nu vreau sa am de-aface cu oameni idioti ca tine, eu n-am intrat pe forum sa ma informez. Am cetatenie britanica de 8 ani si, deci, cunosc cate ceva din cele cate se petrec in UK. Ti-am spus patania amicului meu in eventualitatea ca legea respectiva mai era valabila. Nu am stiut ca acum poti inmatricula si vehicule cu volanul pe dreapta.

Cu un astfel de comportament, d-le bistran, o sa ramai ce esti: un manelist de profesie sofer. Nu te salut. -nono- ono-

15. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    As sugera,fiind in perioada jocurilor olimpice,si,dupa cum zicea cineva pe alt topic,in postul Sfintei Marii,sa imbinam spiritul olimpic,cu bunatatea romaneasca,si sa ne linistim nitel.

16. bistranvalentin

Trophy Points:
    0
    -handlaugh- andlaugh-
    Vad ca am de a face cu unul venit de la coada vaci.In primul rand nu imi plac manelele, in al doilea rand lucrez in IT si in al treilea rand ma doare in c... de gramatica ta.
    Daca zici ca ai cetatenia britanica de 8 ani ar trebui sa te comporti pe jumate macar ca si un britanic.
    T-ai bagat in seama pe mai multe subiecte dar numai ca sa iti arati talentul nu ca sa ajuti, de aici se vede ca esti un pacalici.
    Eu in locul tau nu as mai zice la nimeni ca am de 8 ani cetatenia ca se vor mira, cum de ai primit cetateni cu caracterul tau....si sistemul Britanic mai greseste si da cetatenie la uscaturile din Romania
    -shucks- hucks-

17. preston

preston New Member

Trophy Points:
    0
    Like I care. Lucrezi in IT cum fac eu predici la biserica. De la coada 'vaci' esti tu. Si: cetatenia britanica nu se da 'dupa caracter'. Mai cauta-ma. -handlaugh2- andlaugh2-

18. bistranvalentin

Trophy Points:
    0
    Dute inapoi la muls vaca aschilopatule.
    Nu stiu cum sa iti zic mai frumos dar tu chiar esti idot poate ar trebui sa consulti un medic, cine stie poate mai ai ceva sanse de vindecare.
    Dupa ce primesti certificatul medical ca esti sanatos mintal te rog sa il postezi si aici pe pagina.

Eu aici am incheiat discutia cu tine si as ruga moderatori sa faca ceva sa te modereze un pic ca tare o iei razna.
    -lasy- asy-

19. preston

preston New Member

Trophy Points:
    0
    daca aschilopatul de mine (1.90 m, 125 kg) iti da o palma plange si ma-ta si toata familia ta dupa tine. da nr de tel/adresa daca esti barbat, agramatule.

20. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Dragi membri,

asemenea atacuri verbale si jigniri nu sunt acceptate pe forumul Romani-Online.
    Va invit la intelegere, respect reciproc si in primul rand la respectarea regulamentului.

Share This Page