17.6 C
London
Sunday, September 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cumpararea unei masini in UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by Traveler, Oct 29, 2011.

1. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Vin cu inca cateva intrebari:
    1. La sosire vom inchiria o masina pt o spatamana si in timpul asta vreau sa reusim mai multe chestii printre care si cumparatul unei masini. Care este procedura de cumparare a unei masini second hand?

2. Stiti ceva dealeri auto prin zona Milton Keynes (eventual experiente personale)?

3. Nu vreau sa dau o caruta de bani pe aceasta masina, ma intereseaza sa ma tina primul an de zile, se merita sa fac un CASCO?

4. Ceva sfaturi in legatura cu ce inseamna sa cumperi o masina SH in UK???? (la ce detalii sa acord o atentie deosebita in afara de caroserie si motor)

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Pentru peace of mind, si, ceva garantie, ti-as recomanda sa cumperi de la un dealer autorizat,
    fctie de ce marca doresti.
    Chiar din zona respectiva eu mi-am cumparat (desi stau la cca 40 mile distanta) acum cca 4 ani,
    primul Santa Fe,

Hyundai, este un dealer in zona, fiind masini de clasa medie, ca sa zic asa, gasesti la preturi chiar OK.
    Aici asigurarea nu se numeste Casco, si, sunt sute de provideri,

un dealer care se respecta in general iti va oferi primele 7 zile de asigurare, apoi tu decizi daca ramai cu ei, sau apelezi la altii.

http://www.miltonkeynes-hyundai.co.uk/? ... 4QodKUF2mA

Mai sunt desigur si altele,

asta a fost experienta mea, eram in ebunit dupa ceva puternic atunci... -plans2-

3. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Dealerii au cele mai mari preturi, de multe ori ei vand si alte marci. Urmeaza apoi garajele independente si pe urma persoanele private.

Personal consider ca este bine sa iti faci asigurare "Comprehensive" (adica echivalentul Casco in Romania). Eu am o Toyota Corolla si diferenta dintre "Comprehensive" si "Third Party" (adica echivalentul prin efectul legii in Romania) este foarte mica, cam £30-40 pe an si personal nu cred ca se merita riscul.

Asigurarea depinde nu doar de pretul masinii ci si de zona unde locuiesti, varsta, experienta la volan, etc. Faptul ca esti casatorit conteaza pentru ca esti vazut "mai responsabil".

Piata de acum e cam moarta si ai sanse sa obtii reduceri semnificative, dar depinde de abilitatea ta de a negocia. Daca nu poti reduce pretul, cel putin spune-le sa faca ei MOT-ul (economisesti pana la £50) si sa iti plateasca taxa de drum pe primul an (asta depinde de masina, la a mea e cam £175).

Daca masina are mai mult de trei ani trebuie sa aiba MOT, adica revizie tehnica. Uita-te pe documentul MOT pentru ca acolo scris ce probeleme are masina, acum doi ani spre exemplu cand am facut MOT-ul la a mea mi-a scris ca trebuie sa schimb in curand placutele si discurile de frana. Deci, iti da indicii despre problemele sau potentialele probleme ale masinii.

O alta chestie este ca masina sa aiba HPI Check, adica acolo verifici daca a fost declarata ca fiind furata, daca proprietarul de la care cumperi mai are rate de platit, etc. Pai daca cumperi o masina unde mai sunt rate de platit si tu nu stii asta, banca vine si iti ia masina pe loc. Dealerii au HPI Check la masinile de mana a doua, iar orice garaj care se respecta ar trebui sa aiba de asemenea. Daca nu are poti sa faci singur, ai nevoie doar de numarul de inregistrare al masinii.

De asemenea ai grija daca masina este in categoria D. Inseamna ca a avut accident si a fost reparata.

Cel mai bun site pentru masini de mana a doua este www.autotrader.co.uk.

4. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc la amandoi pt informatii (chiar foarte utile) -da-da- Poate ma puteti ajuta si cu un link sau doua cu un site popular in uk de vanzari auto SH.

THX

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  6. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
  7. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
    Inca un sfat: cand ai gasit o masina, doua care sa iti placa si esti aproape hotarat sa cumperi, verifica-le istoricul online (MyCarCheck sau alt site asemanator; pentru acesta exista chiar si o aplicatie pentru iPhone si poti face verificarile in teren - trebuie sa ai acces la internet).

Un al doilea pas, ar fi sa simulezi o asigurare pentru acele masini; tot online (Compare the Market, Moneysupermarket, GoCompare, Tiger, Confused etc). Nu de alta dar s-ar putea sa ai surpriza sa te coste mai mult asigurarea decat masina.

Eu am cumparat de doua ori masina "la marginea drumului". Spre deosebire de Romania, nu trebuie sa vaci vizite pe la intermediari auto. Totul se rezuma la a completa o rubrica in Log Book (un fel de carte de identitate a masinii). In max. doua saptamani primesti prin posta un nou Log Book pe numele tau.

Vezi ca s-a scris mult pe forum despre tranzactii auto.

Succes!

8. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Eu ta sfatuiesc altceva:

Cumpara o masina ieftina, maxim £1k, pentru inceput. E plin netul de masini second hand. Schimba permisul cu unul britanic imediat ce ajungi aici. Fa-ti asigurare si ai grija sa nu faci accident din vina ta. Dupa ce te instalezi in casa ta, faci toate demersurile necesare ca sa iti ridici credit scoringul (te inscrii in electoral roll, dupa care aplici pentru un credit card cu dobanda mare). Dupa un an si ceva, platindu-ti toate bilurile si cartea de credit la timp, vei avea scoring suficient sa iei o masina noua fara avans si cu rata mica. Fii baiat destept, ca esti tanar si ai tot viitorul in fata. -da-da-

9. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Dar sa nu cumperi de acolo pentru ca platesti mai mult. Poti sa intri acolo sa iti faci o impresie, dar du-te direct pe site-ul asiguratorilor.

@ Albea, ce masina noua cumperi tu fara avans si cu rata mica?

10. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Evident, ceva pana la 15-20 k. Vecinii mei platesc £160 pe luna (deposit 0)la Toyota pentru un Aygo si la fiecare 3. ani o da inapoi si ia alta noua. Ei doar platesc £160 pe luna, in continuare.

Daca te intereseaza, intra pe site-ul ORICARUI dealer sa vezi oferte de finantare cu 0 deposit. Si pentru masini mai scumpe.

11. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Da ai dreptate te referi la Hire Purchase, dar pentru inceput cand iei prima masina trebuie sa depui un depozit, iar apoi masina pe care o dai inapoi este de fapt depozitul.

12. Traveler

Traveler New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare,
    Am inteles ca mai in Nord masinile le pot gasi mai ieftin (de fapt mai totul este mai ieftin), acum stau si va intreb ce inseamna mai in Nord? Sheffield este mai in Nord?

Am tot vazut ceva oferte bunicele la niste Rovere si MG-uri... cum astea sunt masini d-ale lor sunt bune de ceva?

13. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Rover a dat faliment acum cativa ani si oricum e vazuta aici ca masina prostului, scuze daca ofensez soferi de Rover de pe forum.

MG e sport si asigurarea e mai scumpa.

Sfat: Intra pe autotrader.co.uk si ia numarul de inmatriculare al masinii pe care il vezi in poza si incearca sa vezi cat costa asigurarea.

Pe autotader.co.uk poti cauta si "National" si vezi preturile de peste tot. Exista insa riscuri... trebuie sa mergi pana acolo si poate constati ca masina e deja data, daca ai probleme in timpul garantiei, etc.

14. saxx

saxx Member

Trophy Points:
    6
    Daca vrei sa o tii numai un an, nu cumpara marci exotice. Daca as fi in locul tau, mi-as lua orice, numai tdi sa fie :) Nu sunt fan, dar cand i-ar veni vremea sa scap de ea as face in asa fel sa coincida cu o vizita in tara si cu o saptamana, doua inainte as scoate-o la vanzare in Romania. Nici nu ajungi in tara si o ai vanduta la pretul cu care ai cumparat-o cel putin :). Evident, ti-ai luat bilete de retur la avion din timp.
    Mai ieftin ... n-am idee cum ai putea iesi. Ceau!

15. Daniel.Nicu

Daniel.Nicu New Member

Trophy Points:
    0
    In legatura cu firmele unde poti sa cumperi asigurare pentru masina. Pretenul mi-a recomandat o firma care cauta cele mai ieftine asigurari. Au si o persoana care vorbeste limba romana. Poti sa ii contactezi si telefonic la 07833462010. Mie mi-au gasit asigurare la 45 gbd pe luna.

16. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Fara suparare dar care-i smenu cu nr asta de tel, ca e a doua oara cand vad "trimitere" la el si in subiecte diferite.
    Nu mai zic ca din cate vad e doar al 2lea post de-al tau pe acest forum si deja ma duce cu gandul la mai stiu eu ce schme ..... adica in principiu nu-mi inspira incredere.
    Pana la urma ce e pe nr ala de tel de tot ii faci atata reclama?

17. Daniel.Nicu

Daniel.Nicu New Member

Trophy Points:
    0
    Eu v-am scris unde mi-am rezolvat problema.
    Cu discountul am avut mare bataie de cap si timp pierdut.
    Dar am rezolvat.

18. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Pai cred ca nu sunt nesimitit daca cer mai multe detalii, cum ar fi numele firmei asiguratoare ? Un nr de fix ? O adresa web ?

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Mda... Si aici s-a rasturnat carul cu prosti ... Zi dom'ne, ce firma este ca ne intereseaza pe toti!!!

20. Daniel.Nicu

Daniel.Nicu New Member

Trophy Points:
    0
    Stai calm ca iti zic imediat
    Este vorba de firma UK Simple din Peterborough.
    Uite si o adresa 545 Lincoln Road PE1 2PB, uite si un numer de fix 01733345523,
    Poti vorbi cu ei in polona, bulgara, rusa, eu cand am fost aveau pe cineva si cu romana.
    Stiu ca au si traduceri, asigurari, accidente, self employed etc
    Si pagina web www.uksimple.info
    Multe lucruri le poti rezolva si telefonic cu ei.

Share This Page