17 C
London
Sunday, September 22, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum v-ati adaptat aici?

Discussion in 'SEZATOARE' started by rami1981, Jul 3, 2007.

1. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut tuturor,
    am deschis acest topic din dorinta de a afla cum ati reusit sa va adaptati aici (sau daca v-ati adaptat). De cat timp sunteti aici? Va este dor de casa, familie, prieteni? V-ati gandit vreodata sa va intoarceti in tara sau doriti sa va stabiliti aici?
    Eu personal ma aflu aici de sase luni dar nu m-am obisnuit cu stilul de viata, cu oamenii, cu mancarea. Am venit in Anglia pentru ca prietenul meu locuieste aici si nu poate renunta la job-ul care il are, ca altfel nu cred ca plecam din Romania. Familia si prietenii mei sunt toti acasa si dorul de ei este foarte mare si greu de vindecat. Un job inca nu mi-am gasit inca, dar sper ca macar sa reusesc intr-un fel sa imi continui studiile (in tara am lucrat ca psiholog un an de zile dupa absolvirea facultatii). Mi-as dori ca intr-o zi sa ma pot intoarce in Romania dar va trece mult pana atunci.

Sa aveti parte numai de bine si astept sa aud parerile voastre.

2. foxi

foxi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna!

Eu sint aici de 4 luni si nu pot sa zic ca m-am adaptat, dar sa zicem ca incerc.
    Am avut momente (si am in continuare) cind nu-mi place nimic, totul e pe dos (pina si sarea si piperul) si mai ales vremea ma doboara. Cind acasa e cald si frumos, aici inca se poarta fliece si sosete. Nu mai vine vara odata?
    Probabil ca cea mai mare frustrare vine de la faptul ca sintem pe locul pe care sintem, si chiar daca sintem mai buni decit altii de nu stiu cite ori (si sint convins ca oricine isi spune asta in sinea lui), trebuie sa "supravietuim", facind diverse alte job-uri pina cind soarele va rasari si pe strada noastra.
    Nu vreau sa merg mai departe (poate deja am facut-o), dar imi doresc sa putem dovedi ca e asa si sa fie un pic altfel si pentru noi cei care am luat hotarirea (sau datorita unor imprejurari) sa traim aici.

Sint sigur ca cei care deja au citiva ani buni aici, pot avea alte opinii si le pot impartasi cu noi!

Sa auzim numai de bine!!!!

3. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare !

Eu sint in UK de 2 ani si 4 luni si inca nu m-am adaptat si nici nu cred ca ma voi adapta vreodata. De 9 luni sint in Scotia si aici este mai neplacut ca in Anglia. Pe ansamblu Scotia poate se afla cam cu 10 ani in urma Angliei, mi-au placut mai mult citeva zone pe unde am locuit, in Dunstable si Bristol si apoi celelalte pe care le-am vizitat.
    Vremea este mizerabila in Scotia (Dunfermline), prea multe optiuni de shopping nu exista si ideea general este ca nu ma pot acomoda aici niciodata.
    E adevarat, sint si aspecte pozitive in comparatie cu Romania, dar mincarea este destul de proasta in UK, nu gasesti piete cu produse proaspete, nu exista linii aeriene ieftine spre Romania, etc. Da, cam asa este, nimic nu are gustul de acasa.
    Si noi avem o tara minunata dar nu se vrea sa se faca nimic acolo, ma refer aici la guvernanti si cei care ssint pusi in functii de conducere si pot schimba ceva in tara aia.
    Am fost de curind in tara si impresia care mi-a lasat-o este ca Romania e plina de oameni bogati, ingimfati, ca banii se invirt cu lopata si de aia nu intereseaza pe nimeni, cit de sarac ar fi, cit plateste pe mincare sau pe diverse alte servicii, indeosebi turistice.

De fapt, cu cit stau mai mult pe aici prin UK am impresia ca nu mai imi place nicaieri, nici in tara nici aici...

4. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Si eu sunt de 2 ani jumate aici si pot spune ca ceea ce ma calca pe nervi cel mai tare este vremea din Anglia ( mi-am luat deja gandul de la un bronz natural anul asta! :)) ) .In legatura cu bucataria englezeasca ... nu stiu daca poti numi mash & sausages si fish & chips bucatarie.In schimb mor dupa mancarea indiana si chinezeasca si nu cred ca as putea trai fara!!! Mi se face dor uneori de o sarmaluta de-a noastra si de o mamaliguta si dau o fuga la restaurantul romanesc :)) - da ,mai si gatesc ,pt cei care se intreaba :) -
    De prieteni si de familie imi este dor ,dar mi-am facut cateva prietene si aici deci imi e mai usor.
    Un lucru care imi place aici e faptul ca poti sa iesi cum vrei pe strada si nu ii pasa nimanui pe cand in Romania te arata toata lumea cu degetul.
    Eu cred ca m-am adaptat destul de bine la viata de aici.
    Stiu ca sunt parti bune si rele ,dar ,desi mereu mi-e dor sa merg in Romania , dupa 2 saptamani petrecute acolo ii multumesc lui Dumnezeu ca locuiesc aici !
    Multa bafta tuturor!
    -wave-

5. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    m-am adaptat foarte repede si foarte bine, la cateva zile de cand venisem aici deja aveam ceva amici cu care sa ies la un pub ceva si m-am simtit foarte bine ... la fel si acum. Orinde m-am dus m-am adaptat repede, nu numai aici ... iar de Romania nu mi-a venit dor si cred ca nici n-o sa-mi vina. Cat despre aratatul cu degetul, de acasa, toata viatza m-a durut fix la o juma' de metru de cot de gura lumii (incluzand pe mama, tata si altii) si tot acolo o sa ma doara si de acum inainte ... fac ce vreau, cum vreau. ( <-- am pus un punct )

Vorbeste-ma de rau, vorbeste-ma de bine, vorbeste-ma ca-mi faci reclama, spune un proverb evreiesc.

6. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Peste 3 luni inplinesc 2 ani de UK . De adaptat m-am adaptat usor pentru ca am incercat sa ii inteleg si sa-i accept asa cum sunt. La urma urmei e tara lor ... . De Romania nu imi este dor si nu cred ca o sa-mi fie candva.

7. roxana37

roxana37 New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa trei ani si trei luni in UK , mi s-au sters din memorie perioadele usor gri ale adaptarii si , acum, ma intreb daca m-as mai putea adapta la viata din Romania. Am fost acasa doar de doua ori, imi iubesc familia dar , de fiecare data , am fost fericita sa ma vad inapoi aici. Cred ca e foarte importanta locatia ...m-am ferit de Scotia , pe care o s-o vizitez candva dar , nici vorba sa locuiesc acolo... Mai la sud, mai aproape de Londra, e clima mai blanda , mai luminoasa.

8. rami1981

rami1981 New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru unii adaptarea se instaleaza mai repede, pentru altii mai greu. Cert este ca depinde de fondul psihologic al fiecaruia si de taria de a ne desprinde de ceea ce am lasat fiecare acasa sau de a ne impaca cu ideea ca plecarea din Romania a fost cea mai buna alegere la momentul respectiv; un mod de a ne ajuta pe noi insine sau pe cei pe care ii avem inca acasa.
    Prima oara am venit aici de Craciun si desi stiam ca urma sa ma reintorc in tara am plans dupa tot ce insemna Craciun romanesc (in loc sa mananc traditionalul porc, aici a trebuit sa mananc curcan). Apoi de Paste povestea a fost aceeasi: fara farmec. Tare apasatoare departea asta de casa.
    Luna trecuta ma gandeam la mirosul imbietor de flori de tei de pe bulevardele din Iasi (eu sunt ieseanca). Am incercat sa gasesc un surogat dar, din pacate, nu am gasit niciunde ceai de tei.
    Ma gandesc mereu la cei dragi de acasa si ma simt de parca as fi "cu un picior in caruta si cu celalalt pe langa"; poate de aceea mi-e si greu sa ma adaptez.
    Un lucru este sigur: intr-o zi ma voi intoarce acasa.

9. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare la toti...observ ca majoritatea celor care au postat pe acest thread sunt mai "veterani" in UK....eu am numai 9 luni aici....pot spune ca m`am adaptat destul de bine....nu a fost usor..si inca mai simt repercursiuni, dar stiu ca o sa fie bine. Am venit aici cu un scop bine stabilit, ca toti de aici cred, si sper sa a tina Dumnezeu sanatos si in putere si sa imi ating scopul.

Pentru mine Romania reprezinta tara unde am tot ce este mai drag: parintii, sora, prietenii, dar nimic mai mult. Daca Romania nu a stiu sa n ofere ceva mai mult, si ne`a "izgonit" pe noi, cei multi, pe meleaguri straine, de ce mi`ar pasa de tara "nimanui", in care toti fura , guvernantii se gandesc numai la ei, la familiile lor si la conturil lor din banca, si isi mai aduc aminte de "prostime" odata la 4 ani, cand mai ies din anonimat cu promisiunile pompoase, care cateodata, nici ei nu le cred.

Ramy...si eu sunt iesean..si mie imi este dor de "dulcele targ al Iesilor", de plimbarile pe Copou, la teiul lui Eminescu....ca tot ai amintit de tei....dar...ce sa facem..tragem aer in piept si mergm mai departe...tot pentru noi facem...tot pentru viitorul nostru...

10. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    Iesean si eu, aici din 96. Mi-a fost greu la inceput sa ma obisnuiesc cu vremea si felul lor de viata. Petreceam zile si nopti gindindu-ma la viata si oamenii pe care i-am lasat in urma dar in '99 m-am intors si am fost dezamagit. Tot de ce mi-a fost dor parea disparut sau schimbat si majoritatea oamenilor simteau nevoia sa-mi dea lecturi despre civilizatia din vest chiar daca ei nu erau posesori de pasaport. Toti stiu solutiile priblemelor dar nimeni nu misca un degettoate conversatiile sunt la fel si dupa un timp e foarte plictisitor. M-am intors sa petrec revelionul cu familia in '00 dar nu am mai avut tim sa-i vizit de atunci. Sper sa ma intorc curind dar o sa fie numai in vizita.

Londra e un oras foarte cosmopolitan si chiar aseara la stiri spuneau ca 1/3 din populatie s-a nascut in alta tara deci integrarea nu ar trebui sa fie o problema. Secretul e sa accepti alte natii fara sa-i judeci. Totodata nu putem spune ca mincarea aici e proasta deoarece varietatea meniului a vastadaca nu o sa fii multumit aici nu o sa fii multumit nicaieri. Nu ne forteaza nimeni sa mincam fish and chips, putem minca broaste cu pilaf daca vrem. La craciun putem renunta la curcan in favoarea fripturei de caine cu garnitura de melci gatiti cu unt si usturoi.

Limita posibilitatilor aici este impusa de individ.

11. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Am ajuns sa-l citez si pe "Badia" din Iasi ... :

"toate conversatiile sunt la fel" (cu prietenii din .ro)

"varietatea meniului a vastadaca nu o sa fii multumit aici nu o sa fii multumit nicaieri"

"Limita posibilitatilor aici este impusa de individ"

Thumb up, meshtere !

12. cippi2001

cippi2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa aproape 9 ani petrecuti in Londra pot sa spun ca m-am adaptat. Chiar imi place aici si nu cred ca am sa revin in Romania decat in vizita. Nu am mai fost in Romania de cand am venit aici si numai anul acesta m-au convins parintii sa merg ca altfel....
    Eu sunt tot din Iasi si sunt cateva locuri de care imi este oarecum dor! Prieteni in tzara nu mai am...si nici nu cred ca am avut vreodata prieteni adevarati asa ca nu le duc lipsa. Parintii,surorile si alte neamuri m-au vizitat foarte des in UK asa ca....you know!
    Copiii sunt foarte bine adaptati aici....sotiei nu-i prea place vremea dar asta este.
    De mancat mancam in general mancare romaneasca. In casa vorbim doar romaneste. La televizor doar la romani (eu si sotia :p )
    Sunt chestii legate de romania care nu vreau sub nici o forma sa le sterg din viata mea!

13. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Ar trebui poate sa facem diferenta intre cele 2 categorii care se afla in UK:
    1. Cei care au venit ca sa se stabileasca aici din diverse motive, familiale sau financiare
    2. Cei care au venit aici pentru o perioada de timp si care nu intentioneaza sa se stabileasca aici si care au venit din motive financiare in special si din curiozitate poate.

Eu fac parte din categoria a 2-a. Pe linga faptul ca nu ma pot acomoda in intregime la viata de aici, nu suport sa fiu privit ca un emigrant care a venit sa se infrupte din prajiturica lor. Asta e parerea mea.

14. badea

badea New Member

Trophy Points:
    0
    Mai toti sunt aici pentru o felie de tort.

Daca o sa gasesc un loc de munca in Djibouti (de ce nu) cu plata de doua ori mai mare ca aici si o scoala decenta pentru copii aproape de casa as fi pe primul avion si sunt sigur ca nu as fi singurul calator. Nu-ti fa griji doar pentru ca tu ai la ce te intoarce in Romania.

15. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Marianmiv, de cat timp esti aici?
    Si eu fac parte din a doua categorie dar mi-e f greu sa fac pasul si sa plec inapoi in .ro.
    Cel putin deocamdata, cand vad ca acasa e asa cum e si nu ma refer (numai) la bani ci (si) la mentalitate, am vazut cum e aici, traiesc aici si vreau si acolo sa fie asa, sa nu mai existe spaga, sa nu se mai mearga pe pile, pe nepotisme, pe favoruri, sa nu trebuiasca sa astept pana strang teancul cu bani ca sa merg la doctor samd.

Mi-a fost si mie greu la inceput, Dumnezeule in primele luni vorbeam numai despre intoarcerea in .ro. Acum m-am linistit si stiu ca o sa ma intorc cand o sa ma simt pregatita eu si cand situatia de acasa nu o sa fie radical diferita de cea de aici. Din toate pdv, financiar, educational, cultural, medical samd.

16. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0
    eu unu cred ca m-am adaptat aici de 15 ani bine mai am momente cind ma gindesc sa emigrez in australia dar imi trece repede tot mai bine e in europa :p

17. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Mariane, asta pentru ca TU TE VEZI ca un emigrant venit sa se infrupte din prajiturica lor. Englezii de prin alte parti ( si daca ma gandesc mai bine si din alte timpuri) s-au privit si se privesc ca niste "cuceritori" (adica oameni care sunt CAPABILI sa fie acolo unde sunt, sa se descurce printre straini sau mai stiu eu ce ) si nicidecum ca niste emigranti veniti sa ia cu japca pamanturile altora ( in zilele de azi, sa se infrupte din praji :) ) .

Esti asa cum te simti tu in pielea ta, nu cum spune gura lumii sau cum te vad ochii lumii ( nah, nu se putea sa nu revin la gura si ochii lumii )

Cheers

18. marianmiv

marianmiv New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik,

Am spus-o intr-un mesaj anterior, sint in UK de 2 ani si 4 luni si in perioada asta am mers si in tara destul de des.
    Desi la inceputul perioadei mele in UK nu concepeam sa ma stabilesc aici, acum, pe masura ce trece timpul, incepe sa mi se faca scirba din ce in ce mai mare de mediul din Romania si de modul in care sint oamenii tratati in tara din toate punctele de vedere. Imi iubesc mult tara si tot ce ma leaga de tara si nicaieri in lumea asta, oricite averi sau bani as avea nu as putea sa fiu mai fericit decit acasa si sa ma simt mai implinit decit acasa in tara unde am crescut si m-am format. Dar pe de alta parte, iarasi nu suport sa fiu primit ca un emigrant. Doar copiii mei ar avea sansa sa fie priviti altfel, in conditiile in care ar face scoala si s-ar forma in UK.
    Conditiile din tara poate ca vor fi asemanatoare cu cele din UK peste 20 de ani sau mai mult, cu multa munca si ambitie si mai putina spaga si hotie, eu asa estimez...

Razvan (Sper ca nu ti-am gresit numele),

Nu eu ma vad ca emigrant ci ceilalti care sint nascuti si crescuti in UK ma vad asa. Eu traiesc si-mi platesc taxele cinstit aici ca si ei si vreau sa am aceleasi drepturi dar nu conteaza asta. Stii ca am aflat de curind ca scotienii ar vrea sa introduca o lege prin care sa interzica transferul de sume mari de bani in afara Scotiei in ideea ca banii strainilor care muncesc aici sa fie cheltuiti tot aici ?

Englezii se considera cuceritori, o au in singe. Noi nu ne putem considera asa niciodata din pacate, nu avem stofa de asa ceva chiar daca am vrea. Nu sintem facuti sa dam ordine, sa trecem peste greseli asa de usor cum fac ei, sa avem nesimtirea si ambitia lor. Observ aceste aspecte de cind am venit aici si am avut de-a face cu diversi oameni in UK, englezi, scotieni, irlandezi.
    Chestia asta mi-au intarit-o si cei citiva ani de experienta pe care am avut-o cu englezo-scotiano-irlandezii cu care am lucrat in Romania, modul in care ne priveau de sus in tara desi ei erau prosti de dadeau in gropi, dar nu conta asta, aveau bani sa-i invirte cu lopata.
    Perioada aia idilica in care spui ca s-a construit UK pe spinarea emigrantilor s-a cam fumat, acum nu ne mai vor asa de usor din motive economice, vezi scaderea salariilor datorita est europenilor si in special a polonezilor care accepta salarii mici. Incearca sa extragi esenta din spatele reportajelor si emisiunilor frumoase de pe la TV.

In afara de faptul ca in UK te simti om, te simti respectat, nu vad altceva ce nu avem sau nu am putea faca si acasa, in tara. Romania are de toate si peisaje minunate. Dar mai trebuie sa ne dam si silinta sa o facem sa arate ca o gradina asa cum este mare parte din UK.

Numai bine,
    Marian

19. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Imi scriu si eu povestea.
    Am venit acum 1 an in Anglia cu nici un fel de gand -scratch- cratch- Vroiam sa plec de acasa si am plecat ca AuPair. Am cunoscut un barbat deosebit, la scurt timp, de care m-am indragostit. Urmeaza sa ne casatorim si sa traim fericiti ... aici in UK.
    Imi e dor de casa... nu am mers pana acum. Nu am prieteni in romania... doar mama si tata.
    Nu m-am obisnuit aici. Ploaia ma deprima... m-am simtit bolnava mereu. Daca nu a fost o masea care sa ma doara era alceva. ( acum e stomacul. Luni programare la spital -cold- old- :( :(( )
    Imi doresc pe viitor sa merg mai des acasa... desi stiu ca o sa fiu foarte dezamagita de ce gasesc acolo.

20. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16
    Foarte fina si interesanta observatia lui Marian referitoare la psihologia multor oameni (nu numai romanii sunt asa, apropos - ci majoritatea popoarelor din balcani - unii mai mult, altii mai putin, dar "curentul acesta de opinie" nu ne este propriu noua):
    In acelasi timp, nu sunt de acord cu a doua parte a ideii ca:
    La fel cum bine spunea Marian, in general ne separa o foarte mare diferenta de educatie (de englezi si alte popoare vest europene). Educatia singura (primita de la bunici, parinti, scoala si societate) este responsabila de aceste diferente. Capacitatea de a trece usor peste greseli, de a fi "nesimtit" si ambitios se educa. Din ce in ce mai multi romani incep sa primeasca aceasta educatie, atat in tara, cat si in afara. (evident totul trebuie sa aiba o masura: Istoria mai indepartata si mai recenta ne-a oferit destule exemple de oameni MULT PREA nesimtiti si ambitiosi, ca sa mai repete cineva greselile lor). Dar in general (si in anumite limite) aceasta atitudine asigura progresul si succesul.
    Nu este un privilegiu rezervat unor popoare sau altora, ci este o atitudine disponibila oricui vrea sa o accepte.
    [:)]

Share This Page