12.7 C
London
Thursday, June 04, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum trimitem bani in Romania?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by motanik, Oct 29, 2007.

1. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    sUBSubscriu nla cele spuse de PO,banii iti vor veni in contul de aici in lire,am primit si eu anul trecut o suma destul de mare,trimisi in Euro,primiti in lire,conversie la cursul zilei.
    Un singur sfat-mare atentie ,persoana ce trimite banii trebuie sa aiba un cont deschis,deci transferul e din cont in cont,si mare grija cu toate detaliile bancii tale cod swift,nr tau de cont,adresa si tot ce mai trebuie,o singura litera pusa gresit si banii se pot rataci in sistem pt saptamani/luni bune,cunosc pe cineva care a patit-o,a pus pe hartie un R care aducea mai mult cu un B,si de acolo da-i probleme,asa ca Bafta!

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Exact.

Trebuie ca si persoa din Romania sa aibe cont bancar, dar asta se face repede .... se deschide repede un cont. Iar tu de aici, trebuie sa ii trimiti toate datele tale : contul bancar, codul IBAN, codul SWIFT/BK CODE , adresa ta. Cum a zs si Cata, sa se acorde atentie sporita la completarea formularului de transfer, ca sa nu se rataceasca banutii si apoi se asteapta mai mult pentru a rezolva trebusoara.

Succes

3. ionutis

ionutis New Member

Trophy Points:
    0
    In legatura cu cardul Tuxedo. am intra pe site-ul lor si m citit pe acolo. acum intreb pe cei care il poseda, pe langa fee-urle pe care le-ati precizat mai sus si care sunt specificate si pe site referitoare la extrageri mai exista si un monthly fee de £4.99?

4. robertdinu

robertdinu New Member

Trophy Points:
    0
    Poti primii din Romania fara nici o pb , mi-am trimis eu cand am fost in Romania in Feb 4500 pe HSBC .
    procedeu

Mergi la banca (transilvania cazul meu), deschizi cont in Lire (fara card , ca nu ai nevoie si il poti folosii mult timp si fara card, dureaza 15 minute) depui banii in acel cont dupa care ceri transfer la banca de aici , mie mi-a cerut Iban si Swift si mi-a spus ca intra in 4 zile cu un comision de 20 lire pe toata suma , a intrat in 2 zile cu comision de 30 lire pe toata suma.(verificat cu ebanking HSBC).Bafta si sper ca ajuta. -handsrubb2- andsrubb2-

5. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Cei de acasa flosesc cardul Tuxedo de cateva luni bune. Este foarte bun. Singura taxa care se aplica este de £2.25 pe fiecare tranzactie.Nu exista alte taxe, ca o taxa lunara de exemplu -badteeths- adteeths-

6. alebazi

alebazi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna dimineata -hello- ello-

O intrebare: prin CHEQUEPOINT, banii se pot ridica in Romania in lire, euro sau lei?

Multumesc. -kiss- iss-

7. openbsd

openbsd New Member

Trophy Points:
    0
    Euro.

Momentat Chequepoint so prostit la cap; cresc comisioanele. Tot mai bine ramane cu 2 bucati carduri Nationwide (1 bucata Ro si 1 bucata UK) Comision = 0

8. sutemiwaza

sutemiwaza New Member

Trophy Points:
    0
    Eu locuiesc in Norwich ,acum 2 zile am trimis bani prin Money Gr. intr- un Post Office in Roys ,pe Magdalen Street.Nu mi s-a spus nimic ,Money Gr. lucreaza normal cu Romania,deosebirea e ca in Romania primeste euro.La 200 lire ,s-au primit 243 euro in aceeasi zi .
    Money Gr. nu cred ar face astfel de greseala pentru ca romanii din toata lumea trimit des bani prin ei -hehe- ehe- s ei sunt foarte constienti ca daca s-ar retrage ar pierde foarte mult!
    Probabil ai dat peste o tipa sau tip rasist ,caci cum se stie Norfolk este cea mai vestita provincie cu acest antecedent .
    Pe unde esti aproape de Norwich?
    -takecare- akecare-

9. ionutis

ionutis New Member

Trophy Points:
    0

intrebare...am luat cardul si eu si l-am trimis in ro. am fost la un barclays, am depus 500£ si nu apar pe card in ro.
    problema e ca atunci cand incerc sa accesez contul online spune ca e blocat.
    Aveti idee de asa ceva? am sunat si la tel automat si cand dau sa verific balanta acelasi lucru ca e blocat. mersi

Share This Page