0.7 C
London
Monday, January 25, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum trimitem bani in Romania?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by motanik, Oct 29, 2007.

1. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    ZMEHOO, in east london sunt multe magazine care au un baner cu chequepoint (scris cu albastru pe fond alb) in vitrina sau pe usa. Unul e chiar cum iesi din leytonstone tube station, iesirea dinspe mcdonald 's. Sunt cateva si pe langa tesco leyton si in walthamstow market. Cand intri, ei incearca sa te convinga sa trimiti prin wester union pt ca isi iau si ei ceva mai mult dela w. union, dar eu le spun clar ca vreau chequepoint si nu mai insista, e mai ieftin si daca nu trebuie sa ajunga neapart imediat sau in 24 ore, why pay more? Banii ajung intotdeauna in 48 ore daca trimiti pana in ora 12 sau o zi mai tarziu daca trimiti mai spre seara.

2. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Poti trimite din Anglia bani online prin MoneyGram ?

3. chiritadrian

chiritadrian New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- eu mi-am deschis sapt asta cont la Barclays pt acelasi lucru sa pot trimite bani mai ieftin acasa.si mi-au spus ca pot trimite bani acasa on-line fara nici un comision.Banii ajung in 3 zile lucratoare.Eu am cont in tara in pounds si o sa trimit in acel cont.Nu stiu daca poti trimite intr-un cont in lei sau alta valuta.Daca o sa functioneze o sa va anunt

4. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Noi trimitem numai prin CEQUEPOINT si ne costa 1Lira.
    Banii ajunga a doau zi si pot fi ridicati in persoana de la o anumita adresa care ti se da de catre CHEQUEPOINT.

5. mony

mony New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

Deoarece am incercat sa trimit bani in Romania cu LloydsTSB, o sa va deranjez cu o intrebare.
    Vi s-a intamplat vreodata ca persoana din tara sa nu poata retrage banii de pe cardul de acasa? Ni s-a spus de la banca de aici ca e o problema cu sistemul VISA din zona in care se incearca extragerea banilor.Deci ei ca si banca s-au spalat pe maini! Parintii au incercat la 5, 6 bancomate de la banci diferite.
    Daca cumva ati avut astfel de experiente, v-as fi recunoscatoare sa ni le spuneti si noua. Rezolvate sau nu!
    Multumesc mult!

6. Anonymous

Anonymous Guest

trimis bani acasa.....comision mic ?

hi

what is the cheapest way for sending money home? lets say for 5 000 £ ?

couse by westernunion,moneygram etc is really expensive.

by bank transfer? any info'es and comisions?

thanks!

7. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Re: trimis bani acasa.....comision mic ?

Transfer bancar este cel mai ieftin, comisionul difera de la o banca la alta.

PS: Esti tare ciudat .... parca ziceai ca mergi acasa ... acum vrei sa trimiti 5000£? Te costa comisionul mai mult decat biletul de avion.

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Re: trimis bani acasa.....comision mic ?

Ti-am mutat mesajul in cadrul acestui topic MariusIAsi. Exista deja un topic pe aceasta tema, asadar nu vad de ce a trebuit sa mai deschizi inca unu. Incearca sa folosesti optiunea de cautare inainte de a deschide un topic.

9. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Chiar nimeni nu foloseste CHEQUEPOINT?

http://www.chequepoint.com/riviera/services.jsp

Eu sint clientul lor din 1994 si nu am inca nici o plingere. Ma costa 5 Lire orice tranzactie cu Canada si 1 (0NE) LIRA cu Romania.
    Am verificat chiar acum telefonic cu ei si un transfer de 5000 Lire costa 2 (TWO) Lire, fiind o suma mai mare. Persoana din Romania poate ridica banii a doua zi CASH, prezentindu-se cu ID.
    Eu nu cunosc absolut nici o banca capabila sa "bata" dealul asta, asa ca faza cu bank transfer fiind cea mai ieftina pica.

10. classicalina

classicalina New Member

Trophy Points:
    0
    Ma intereseaza si pe mine cum sa trimit din romania in anglia bani avantajos si daca exista o modalitate ca lei din romania sa fie trimisi ca si lei si sa ajunga £ aici .

11. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Salut Dan,

Greseala mea ... eu nu am auzit de aceasta trebusoara pana cum .... ai idee daca se poate si "reversul medaliei" te rog, romania UK? Eu acum am sa ma uit pe siteul pus la dispozitie de tine, dar daca tu stii, te rog sa postezi. Ms mult

12. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Am citit eu acum la ei pe site, si nu se poate trimite din Ro in Uk, in schimb este super convenabil, asa cum a zis si UKOK sa se trimita de aici in Ro ... nu cred ca exista servici mai convenabil.

13. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    sincer sa fiu nu m-a interesat niciodata din RO in UK, dar dupa cum am spus di UK in RO e brici.

14. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Dan,

Eu am intrat la ei pe web site, si acolo spun dansii tot tot cum trebuie sa procedezi, iti da adresele unde au sedii, si au chiar si un calculator on line, si introduci suma pe care vrei sa o trimiti, tara de experiere si cea de destinatie si iti spune pe loc cat este comisionul. Super tare !

-staycool- taycool-

15. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0
    se poate sa fie trimisi banii din romania si sa ajunga aici in lire.cu siguranta daca ai un cont la loyds sau barclays este posibil, probabil merge si cu alte banci.depinde cu ce banci de aici lucreaza banca din romania.te duci la banca in romania, spui exact suma in lire care vrei sa ajunga in contul din anglia si se rezolva,comisionul de transfer este destul de mare insa.banii ajung cam in 2-3 zile.

16. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    UKOK,trebuie doar sa cumpar cardul de la ei si atat? de unde pot lua o lista cu bancile de unde destinatarul va ridica banii? sau banii vor fi ridicati de la orice banca? multumesc!

17. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    ce card? nu trebuie sa iei nici un card, aia e o oferta a lor, DACA VREI.
    Du-te la unul din centrele lor http://www.chequepoint.com/riviera/transcheqBranchs.jsp

Iti vor face inregistrarea pe loc pe baza unui bank statement, sau ceva cu adresa ta, sau nici macar atita (vei vedea, dara ar fi bine sa ai ceva cu care sa dovedesti adresa) si odata ce esti in sistemul lor asta e tot.
    Nu mai vorbi de BANCI, ca nu are nimic de-a face. Acest serviciu este sa zic asa un competitor direct al western union si moneygram, dar mult mai ieftin decit amindoua.

Deci odata inregistrat poti trimite in tara cit vrei (te duci cu banii in mina, sau un bank draft etc. nu trebuie sa depui intr-un cont sau ceva) si de cite ori vrei, iti vor da ei o locatie de unde persoana din RO, din orasul respectiv poate ridica banii, de obicei in 24 ore.

Este extrem de simplu, doar du-te la un sediu care ti-e mai apropiat si vei termina in citeva minute tot.
    Eu unul in 1994 m-am inregistrat la Gloucester Road, pentru era dupa colt de locuinta mea de atunci, dar si pentru ca fiind central, indiferent unde m-as muta, prin centru tot trec

18. mariolyme

mariolyme New Member

Trophy Points:
    0
    Da..multam fain..m-am lamurit acum,aseara era prea tarziu si nu am apucat sa citesc tot de pe site-ul lor....ceeea ce mi-ai spus e valabil doar pt Londra,se pare...nu au alte filiale.si cum noi nu locuim in Londra...deci cade mocaciunea -ahaa- haa- . pana la urma,tot Money Gram-ul sau Lloyds.
    Multumesc tare mult si sa auzim numai de bine!!

19. rsromania

rsromania New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare, as avea si eu o intrebare in legatura cu acest topic. Trebuie sa primesc o suma maricica de bani (lei)din Romania si as vrea sa stiu daca pot sa ii primesc aici in lire. Am cautat pe net in lung si in lat si nimic. Mentionez ca am cont la RBS.Poate cei ce s-au confruntat cu o situatie similara ma pot ajuta. Multumesc

20. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Te salut cu respect,

Garantat se poate sa ii primesti in LIRE. Persoana ce iti trimite din Romania, tii poate trimite prin transfer bancar; comisionul este mai mic fata de money gram sau western union. Banutii ajung in contul tau din UK in 3-4 zile lucratoare. Indiferent daca persoana din Romania are cont in Lei sau in Valuta, tie banutii aici in contul din UK banutii vor ajunge in Lire. Se va face conversia la cursul zilei de trimitere, fiind luat in considerare cursul de la banca de expediere din Romania. Am primit asa si eu si de asta zic ca se poate. Astfel, nu stiu cum se poate primi mai economic. Daca e graba mare, se poate trimite si prin Western. II poti ridica de aici din UK fie de la punctele Western, care se gasesc si la magazine "micute" si ti se face conversia pe loc, deoarece din Romania tii poate trimite Euro sau Dolari, Western Union neoperand cu lire sterline, sau ii poti ridica de la sediul unei banci, acolo avand mai multe valute de schimb la dispozie.

Bafta !

Share This Page