14.1 C
London
Monday, February 20, 2017
£1 = 5.28RON / €1.17 / $1.24

Cum trimitem bani in Romania?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by motanik, Oct 29, 2007.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ma gandesc la subiectul acesta de ceva vreme dar tot uit de el.
    Mai exact, hai sa impartasim idei pt modalitati de trimitere a banilor in Romania.

Stiu ca toata lumea stie despre Moneygram sau WesternUnion dar mie comisioanele lor mi se par maricele. Asa ca am cautat si am gasit RiaEnvia, un serviciu prin care trimit bani acasa, ajung a doua zi lucratoare si comisionul este de 5 lire indiferent de suma trimisa.

RiaEnvia are sediu in East Ham, in Elephant & Castle in Londra dar si la diferiti agenti, de ex eu am gasit unul in Leyton care e mai aproape de mine.
    Stiu ca au website, daca dati un search pe google il gasiti imediat, veti gasi acolo locatiile lor in UK.

Desigur, este doar o sugestie, nu lucrez pt ei, nu am nici o treaba, doar va spun ca eu asa trimit si e totul ok.

2. policeofficer

policeofficer New Member

Trophy Points:
    0
    Eu unul trimit doar prin transfer bancar, direct in contul din Romania.
    Este drept, banii nu ajung in aceeasi zi, ci in 4 zile lucratoare, dar este ieftin. De exemplu, pentru 600 pounds trimisi in Romania, mi-au luat comision 10 lire, iar banutii au intrat fix in 4 zile lucratoare in contul dn Romania ... pentru mine asta este cea mai ieftina si mai convenabila modalitate.

Daca este o urgenta, si banii trebuie sa ajunga in aceeasi zi, money gram cred ca e cel mai potrivit.

Bafta,
    -police-

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    eu personal,cand trimiteam,tot prin transfer bancar,dar cel mai ieftin,daca aveti un cont in banca,si daca trimiteti lunar sau destul de des,si daca trimiteti unei persoane de incredere,e sa cereti de la banca unde aveti contul un al doilea card,pe numele persoanei respective,si sa faceti sa-i parvina acest card persoanei.va avea acces la cont in romania asa cum aveti voi aici,deci va putea scoate bani oricand,platind doar comisionul incasat de banca,care e mult mai mic decat orice altceva pt transfer bancar,etc...

4. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0
    IKobo nu ati incercat? Transfer instant...

5. ramonahodis

ramonahodis New Member

Trophy Points:
    0
    Motanik, cum ajung banii in RO prin RiaEnvia? De unde trebuie scosi?

Am inteles ca Money Gram nu mai trimit bani in Romania. Am incercat acum o saptamana, undeva aproape de Norwich si mi s-a spus ca Romania a fost scoasa din lista tarilor in care se putea trimite -sad3- ad3-

6. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Ajung la BCR, sucursala de unde pot fi ridicati o alegi tu cand ii trimiti, iti arata agentul lista cu toate posibilitatile.

7. nicole24

nicole24 New Member

Trophy Points:
    0
    Ti s-a spus gresit. Tocmai am trimis cu Money Gram si chiar functioneaza. Au si reduceri de pret chiar, atunci cand trimiti bani in Romania. Mai nou se poate trimite si online, si cred ca pretul este mai mic. -cool- ool-

http://www.moneygram.com/index.htm

8. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am foslosit in special Lcctransenvia, o firma cu sedii prin toata Londra(Turnpike lane, Stamford Hill etc), care taxau 2,5%..Am mai folosit Ria..De curand, folosesc Tuxedo card-ul, pe care la-m trimis acasa. Banii ii trimit prin cont bancar, in 24 de ore banii ajung pe card. Se aplica o taxa de £2.25 pe fiecare tranzactie. Dar este mult mai usor..nu mai trebuie sa ma deplasez la sediul niciunei firme, nu mai trebuie asteptat la cozi. Mult mai usor. -badteeths- adteeths-

9. papiluk

papiluk Member

Trophy Points:
    6
    Eu am trimis acum o saptamana prin Money Gram din Romania in Anglia,se mai intampla si invers -sad3- ad3- ,si a mers!

10. bianca_pamp

bianca_pamp New Member

Trophy Points:
    0
    buna o intrebare:cum ii fac card acelei persoane fara ca persoana sa fie prezenta?ca banuiesc ca mi-i se vor cere dovezi si pt asta va trebui aceea persoana sa vina personal.asa ma gandesc eu.imi poti spuine te rog cum se procedeaza mai exact.multumesc mult

11. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    nu bianca,persoana nu trebuie sa fie prezenta,ca e vb de contul tau,poti face card cui doresti tu,te duci la banca unde ai contul deschis,si respectiv cardul ,emis de ei,le zici ca vrei un second card holder,nu ar trebuio sa ai probleme,ideea e,ca,daca il vei primi,ai griga cum il trimiti in tara,eu am trimis felicitari mai 'groase" ca sa zic asa,copiilor de ziua lor,ce nu au mai ajuns in veci,deci mai bine inmanarea personala,succes.

12. bacovia

bacovia New Member

Trophy Points:
    0
    [buna o intrebare:cum ii fac card acelei persoane fara ca persoana sa fie prezenta?ca banuiesc ca mi-i se vor cere dovezi si pt asta va trebui aceea persoana sa vina personal.asa ma gandesc eu.imi poti spuine te rog cum se procedeaza mai exact.multumesc ]

Cu Tuxedo este foarte simplu. Cumperi pachetul Tuxedo, ce include un card,paying book etc. Te inregistrezi prin telefon sau online. In aplicatia pe care o trimiti, inclusa in pachetul pe care il cumperi de la News Agents sau Pound Shopuri etc, autorizezi o persoana careia ii vei trimite cardul, sa il foloseasca. Nu iti trebuie niciun act pt persoana pe care o autorizezi, doar tu vei trebui sa trimiti copii dupa pasaport si o factura pe numele tau. Vei primi un pin, ca pt orice card bancar.Trimiti cardul persoanei din Romania, cand ajunge ii vei da pin-ul. Eu l-am trimis recomandat si a fost ok.
    Va fi foarte usor sa accesezi contul online. Mi se pare o varianta simpla si eficace. Chiar functineaza. -badteeths- adteeths-

13. ramonahodis

ramonahodis New Member

Trophy Points:
    0
    Ieri am mers din nou la posta sa intreb de Money Gram. Am insistat sa imi spuna care este explicatia (la afirmatia lor ca nu se mai pot trimite bani in Romania) si si-au dat seama ca gresisera prescurtarea tarii (ROU in loc de ROM).
    Imi cer scuze daca am creat confuzii.

14. princewilliam

princewilliam New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    eu trimit bani in Romania prin money gram si sunt foarte multumita de ei...nu au comisionul mare spre exemplu mie pt 1000 de lire trimisi in tara mi-au luat 12 £ ceea ce cred eu k nu e mult deloc!!! -badteeths- adteeths- .multa bafta in continuare!!!!! -eyebrows2- yebrows2-

15. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Da ,sunt super Money Gram si eu i-am folosit de cateva ori si merge de minune,chiar saptamana trecuta am trimis si am primit in acelasi timp bani si n-am avut nici o problema.

Eu ca sa trimit bani acasa mamei mele folosesc Silver Account de la Lloyds care mie mi se pare foarte bun.Taxa lunara de cont este 8 lire dar am asigurare de sanatate in toata Europa,AA(si alte beneficii dar nu le mai stiu pe toate),si am acest Money Transfer Card.Cand vreau sa pun bani pe el sun la ei,fac un transfer si banii sunt available in urmatoarele 12 ore,comisionul este infim.Cardul i l-am dat mamei mele si cand are nevoie scoate de la ATM. Mi se pare destul de convenabil si util,si daca ma supar,pot sa iau banii inapoi,ca doar e card atasat la contul meu... -lol- ol-
    PS: Contul poate fi deschis numai daca iti intra garantat 500 de lire lunar.

16. cryptworld

cryptworld New Member

Trophy Points:
    0
    -badteeths- adteeths-
    ...exista tiristi serioshi :))))))))) si ieftini.
    Glumesc,
    Dupa parerea mea, ...cel mai rapid e WesternUnion dar nu e safe daca-l faci de pe internet orderul.Daca mergi la Office e ok, e safe.
    Pe locul doi numesc MoneyGramul, e ok, fee-uri mici.
    Am folosit si conturi bancare, dar nu imi plac, prea mult timp astepti.
    In rest, nu stiu ce sa va mai zic oricum:
    1. WesternUnion from WU Office
    2. MoneyGram Online/Office.
    -
    Enjoy

17. alicestela

alicestela New Member

Trophy Points:
    0
    Am inteles ca si PayPall a introdus o facilitate de transmitere a banilor prin internet.Totul se poate face de acasa de pe un calculator. -weehee- eehee-

18. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    pentru sume mai mici de bani, pana in 200 lire care nu trebuie sa ajunga imediat am folosit chequepoint, de multe ori, fara probleme, si am platit inre doua si patru lire pentru trimis. Banii ajung in 48 ore si pot fi ridicati de la banca comerciala pe care o alegeti atunci cand trimiteti banii- au ei o list acu toate bancile comerciale din orice oras, alegeti una su bani ajung in 48 ore, e f ieftin si nu am avut probleme

19. zmehoo

zmehoo New Member

Trophy Points:
    0
    buna, poti sa fii mai explicita...chequepoint? unde gasesc si eu asa ceva si care e procedura? multumesc

20. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru a afla mai multe folosesti www.google.com si cauti "chequepoint". In modul acesta gasesti site-ul http://www.chequepoint.com si acolo poti afla tot ce doresti despre chequepoint.

I hope this helps. -staycool- taycool-

Share This Page