18.5 C
London
Tuesday, September 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum transfer o suma mare de bani in Ro (lei /euro)

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by adynutza, Oct 27, 2010.

1. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    superpitici wrote:
    Cursul era ieri 4.7/5.1;dai lira si primesti 4.7 lei,dai 5.1 lei si primesti o lira :)

Din moment ce e vorba de transferuri regulate,cred ca ar trebui sa incerci la una dintre banci ce are sucursale in ambele tari si sa negociezi cu ei taxele de transfer.

sper ca nu vorbesti de cursul oficial...deoarece realitatea din teren stii bine ca e alta..
    nu stiu nci o banca din Ro care sa aiba filiala in UK si viceversa.stie cineva vreuna?

2. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    adynutza wrote:
    Stiti cumva cu cati bani cash ai voie sa iesi din UK ?

Hmmm, adynutza; raspunsul la intrebare ii scris chiar in topicul acesta, postat de tine.

3. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
  4. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna wrote:
    superpitici wrote:
    Cursul era ieri 4.7/5.1;dai lira si primesti 4.7 lei,dai 5.1 lei si primesti o lira :)

Din moment ce e vorba de transferuri regulate,cred ca ar trebui sa incerci la una dintre banci ce are sucursale in ambele tari si sa negociezi cu ei taxele de transfer.

sper ca nu vorbesti de cursul oficial...deoarece realitatea din teren stii bine ca e alta..
    nu stiu nci o banca din Ro care sa aiba filiala in UK si viceversa.stie cineva vreuna?

Deanna,

Cred ca de la musculita aia pe nas nu ai vazut...
    Raspunsul la intrebare ta ii chiar aici in topic...chiar nimeni nu mai citeste nici topicul in care posteaza?

Cursurile valutare oficiale sunt Internationale iar casele de schimb si bancile ofera o cale de mijloc ca sa faca ceva bani.

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Bine zis virusss. S-a raspuns deja la topicul asta.

6. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    valentin wrote:
    www.hmrc.gov.uk/customs/arriving/declaring-cash.htm

Inteleg ca declararea sumelor in numerar mai mari de 10.000 euro se face numai la plecarea / sosirea in / din o tara non-EU.

No s4i3t Sherlock!
    (from Urban Dictionary)

Tocmai ce incercam sa ii spun ca era discutia asta intre mine si albea cateva posturi in urma...

7. achile

achile New Member

Trophy Points:
    0
    Poate sunt eu mai iritabil astazise bate apa in piua fara motiv
    Daca banii sunt albi.comisionul de transfer nu mai reprezinta nimic din suma transferata,,,,,LA O SUMA MARE!....asta-i topicul.orice banca la care ai cont iti face transfer in Romania la un cont pe care ai acces sau la care au rudele/prietenii/amantii deschisev. pestii.
    Daca=s negrii....de discutatdar nu aici vei gasi rezolvarea!....sau pe canal public

8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    virusss wrote:

Cred ca de la musculita aia pe nas nu ai vazut...
    Raspunsul la intrebare ta (despre banci)ii chiar aici in topic...chiar nimeni nu mai citeste nici topicul in care posteaza?

iar...
    Cursurile valutare oficiale sunt Internationale iar casele de schimb si bancile ofera o cale de mijloc ca sa faca ceva bani.

nu te virusa asa, ca am uitat c-ai zis de Citybank (oricum aveam oroare de banca aia, cred ca de-aia n-am tinut minte, sau sint senila, sau musca aia ma bizie prea tare ). Cit despre curs:nu m-ai lamurit deloc, dar ce e drept, esti un excelent teoretician
    intre timp m-am dus pe siteul Luton Airport si am vzt ca 1 GBP face 49,o1 lei, in timp ce la BCR e 49,8. Incredibil, mai ieftin decit in Ro, deci teoria mea cade daca e sa ma iau dupa siteurile lor.

9. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna wrote:

intre timp m-am dus pe siteul Luton Airport si am vzt ca 1 GBP face 49,o1 lei, in timp ce la BCR e 49,8. Incredibil, mai ieftin decit in Ro, deci teoria mea cade daca e sa ma iau dupa siteurile lor.

Mama ei de muscultia ; mai era si Adi PC care spunea de RBS...

Ziceam ca toate cursurile oficiale din lume sunt stabilite International; mai bine zis de pietele (monetare) mari Internationale. Fiecre lupta pentru moneda lui...etc; cine joaca "ruleta" la Forex stie
    Bancile si Casele de schimb se ghideaza dupa cursurile oficiale si ofera o cale de mijloc ( vanzare , cumparare) unde cstiga bani.
    In concluzie, nu se poate compara si spune ca ii mai bine sa schimbi in RO decat in UK si viceversa...etc.;(ex: o valuta la Banca X din Ro are cursul mai bun ca Banca Y din UK dar tot in acelasi timp se poate gasi Banca Z din UK care are mai bun cursul ca banca X din RO).

Daca o tara in lume ar avea avantaje clare la cursurile valutare atunci toti "disperatii" astia ce "joaca" la pietele monetare ar navli peste respectiva tara si restul ar ramane cu buza umflata...; acum bineinteles cu unele tari au "avantaje" si nu oricine se poate bate cu ei dar in principiu nu se iese din tipar. Oricum vanatorii de Piete Monetare (ex. Forex) cu asta se ocupa, cauta si prezic unde si cum si ce...pam pam.

Got it now Deanna?
    &
    Te rog sa imi dai linkul ala cu, cursul valutar de la Luton unde au oferta aia miraculoasa ; eu stiam ca pe la Airoport si in punctele turistice sunt cele mai najpa cursuri valuatare.

10. kundera

kundera New Member

Trophy Points:
    0
    adynutza wrote:
    Daca vreau sa ii transfer in euro ce imi trebuie: cont in euro la o banca din Ro? Cum pot sa aranjez asta de aici? Cel mai bine transfer de la banca mea (Barclays) ?
    Sau sunt companii specializate care sunt mai bune?
    Am gasit asta pe net www.hifx.co.uk/personal.aspx nu i-am sunat inca, asa ca nu stiu ce trebuie, daca is la fel de safe ca banca sau nu...

A transferat cineva o suma mare ? cum ati procedat?

Atentie, fifx ca si FXA World, sunt implicati in mari scandaluri, sotul meu a fost implicat in recuperarea banilor in cel de-al doilea caz. Aceste firme sun "unregulated", adica daca se intampla ceva rau, nu ai la cine sa te plangi si cine sa le "scoata de pe lista". Cu alte cuvinte, nu raporteaza la nici o autoritate tutelar. Keep off!

Cand am avut de transferat bani din Ro in Anglia, peste 30k euro, am apelat la o prietena care lucra la Tiriac BAnk. Mi i-a pus ea in contul ei (de angajat) si mi-au ajuns banii in contul de aici, tot Barclays, aproape imediat, si fara nici un comision, nimic.
    Invers, cand a trebuit sa transfer bani in lire intr-un cont Reiffeisen in euro ca depozit la un apartament, am completat acel formular la banca, am platit £35 - taxa de transfer si... am asteptat mult si bine, ca firma din Romania nu i-a primit niciodata. S-au dus ei la banca si si-au dat seama ca transferul nu putea fi facut pentru ca era dintr-o moneda (lira) an alta (euro)! Asa ca, watch out! In cele din urma banii au fost recuperati, dar cu mari eforturi si interventii.

11. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Deanna wrote:
    Pai si ce? ca nu inteleg...avind internet banking poti verifica statementul online de ex. Anouka; de ce era important statementul?

din pacate, mama mea nu are internet banking setat, asa ca nu avea cum-nu-stiu-

12. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    kundera wrote:

Atentie, fifx ca si FXA World, sunt implicati in mari scandaluri, sotul meu a fost implicat in recuperarea banilor in cel de-al doilea caz. Aceste firme sun unregulated, adica daca se intampla ceva rau, nu ai la cine sa te plangi si cine sa le scoata de pe lista. Cu alte cuvinte, nu raporteaza la nici o autoritate tutelar. Keep off!

Banuiesc ca fifx ii Hifx care:

Is HiFX regulated by the Financial Services Authority?

HiFX PLC is authorised by the Financial Services Authority under the Payment Services Regulations 2009, registration 462444, for the provision of payment services.

HiFX Financial Services Ltd is authorised and regulated by the Financial Services Authority, FRN No: 446302.

FXA World is not regulated with FSA; da, unele sunt, altele nu...de aia spuneam sa faci tranzactii cu firme serioase. Oricum in foarte multe cazuri clientii...read some reviews.

Cand am avut de transferat bani din Ro in Anglia, peste 30k euro, am apelat la o prietena care lucra la Tiriac BAnk. Mi i-a pus ea in contul ei (de angajat) si mi-au ajuns banii in contul de aici, tot Barclays, aproape imediat, si fara nici un comision, nimic.

Comisonul ii nimik, nu va mai tot legati de comisioane, ca NU acolo ii Buba; spune cursul valutar oferit de Banca Tiriac si apoi discutam la comparatie cu cel oferit de Brookeri.

Invers, cand a trebuit sa transfer bani in lire intr-un cont Reiffeisen in euro ca depozit la un apartament, am completat acel formular la banca, am platit £35 - taxa de transfer si... am asteptat mult si bine, ca firma din Romania nu i-a primit niciodata. S-au dus ei la banca si si-au dat seama ca transferul nu putea fi facut pentru ca era dintr-o moneda (lira) an alta (euro)! Asa ca, watch out! In cele din urma banii au fost recuperati, dar cu mari eforturi si interventii.

Si aici banuiesc ca ai vrut sa spui din lire; ma gandesc oare cine o fost vinovat aici? fara prea multe date nu as putea sa imi dau seama.

Scuze ca sunt putin exalat, dar tocmai ce spuneam sa nu mai dati Verdite dupa un caz doua in care ati auzit sau chiar o mers ceva prost fara a da cazuri concrete.

13. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    OK, suma mare, problema.
    Bun, dar sume mici, gen 100-200-500 Lire? cum e cel mai ieftin? De ex, mie imi ramane o rata in lei dobanda fixa in RO, si vreau sa trimit lunar bani pt asta. Cont in lire se poate la o banca din RO? si apoi dintr-o banca din UK sa trimit in contu din Ro, mama scoate lira, o schimba in lei si plateste rata. Astfel nu se pierde la conversii valutare (pt ca schimbul la caserie nu e cu comision), plus ca pierd doar comision transfer si comision retragere. Mai ieftin decat comisioane conversie in cont, plus transfer, ..sau chiar mai ieftin decat Western, Money gram, etc.
    Cum e?

14. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    Adi PC wrote:
    OK, suma mare, problema.
    Bun, dar sume mici, gen 100-200-500 Lire? cum e cel mai ieftin? De ex, mie imi ramane o rata in lei dobanda fixa in RO, si vreau sa trimit lunar bani pt asta. Cont in lire se poate la o banca din RO? si apoi dintr-o banca din UK sa trimit in contu din Ro, mama scoate lira, o schimba in lei si plateste rata. Astfel nu se pierde la conversii valutare (pt ca schimbul la caserie nu e cu comision), plus ca pierd doar comision transfer si comision retragere. Mai ieftin decat comisioane conversie in cont, plus transfer, ..sau chiar mai ieftin decat Western, Money gram, etc.
    Cum e?

1)Chequepoint
    2)MoneyGram
    3)Dai la prieteni cand merg acasa; era si Gipsy pe aici care nu lua comision mare :).
    4)WesternUnion ( a se folosi Western Union doar ca ultima baricada)

15. Adi PC

Adi PC New Member

Trophy Points:
    0
    virusss wrote:

0)Faci cumva si trimiti un card de la o Banca care nu are comision la scoatere de bani din RO ( ex. Nationwide)
    1)Chequepoint

Astea doua:
    0) Card in lire? sau cum?--ca sa scoata de la Bancomat, trebuie in lei, nu? O banca care sa fie si in RO?
    1) Asta ce e?

CU RBS nu e valabila faza? nu aveti nici unu' treaba cu RBS? Ca din asta este si in RO peste tot in resedinte de judete.

16. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    virusss wrote:

Ziceam ca toate cursurile oficiale din lume sunt stabilite International; mai bine zis de pietele (monetare) mari Internationale. Fiecare lupta pentru moneda lui...etc; cine joaca "ruleta" la Forex stie
    Bancile si Casele de schimb se ghideaza dupa cursurile oficiale si ofera o cale de mijloc ( vanzare , cumparare) unde cstiga bani.

Got it now Deanna?
    &
    Te rog sa imi dai linkul ala cu, cursul valutar de la Luton unde au oferta aia miraculoasa ; eu stiam ca pe la Airoport si in punctele turistice sunt cele mai najpa cursuri valuatare.

Iooiii!! Deci jur ca in viata mea nu mi-a atras atentia banca asta, acum aflu ca EXISTA (credeam ca are filiala doar la Braila!)...pfff, ma doare capul, ca oricum eu cind vine vorba de bani, calcule si banci, sint varza, mai mult le gasesc asa, pe bijbiite...Si mai vii si tu si fluturi cu vampiru ala prin fata ochilor, chiar ca ma destabilizezi-ras2-
    Eu nu vreau decit sa aflu unede-i cel mai bine si mai avantajos sa schimb bani in UK. am povestit intr-un alt post ca diferenta intre schimbul de la Luton airport si un Post Office din Derbyshire era de 100 de euroi. Speram sa aflu tips and tricks, de unde pot schimba mai ieftin, in general. De la aeroport, de la banca, de unde? oricum, mersi mult pentru toate info.
    uite-ti si linku: www.lutonairportinformation.co.uk/luton-...urrency-exchange.php

17. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    Adi PC wrote:
    virusss wrote:

0)Faci cumva si trimiti un card de la o Banca care nu are comision la scoatere de bani din RO ( ex. Nationwide)
    1)Chequepoint

Astea doua:
    0) Card in lire? sau cum?--ca sa scoata de la Bancomat, trebuie in lei, nu? O banca care sa fie si in RO?
    1) Asta ce e?

CU RBS nu e valabila faza? nu aveti nici unu' treaba cu RBS? Ca din asta este si in RO peste tot in resedinte de judete.

0) Da, cont normal in lire in UK;
    Sa zicem ca ai un Joint Account cu doua carduri, unul il ti tu iar unul il dai la Familie in RO; cand vrea, merge si scoate Lei de la orice bancomat care accepta VISA sau Mastercard.
    O sa fie un curs bun iar la sume de £200 - £300 nu iti ofera nimeni oportunitatea sa negociezi cursul valutar.

Iti recomand Natiowide care deabia de acum de la 1 Noiembrie au introdus o taxa mica, nesimnificativa:

De RBS nu stiu ( vad ca au mai mult ca Natiowide:
    www.rbs.co.uk/personal/current-accounts/...d.ashx#tabs=section2), dar sar putea sa mai fie banci in UK cu, comision 0% pentru extrageri in RO.

1) O alta companie de transfer bani gen MoneyGram, WesternUnion; au comisioane mai mici dar cursurile valutare sunt la fel ca la MG & WU.

18. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna wrote:
    virusss wrote:

Ziceam ca toate cursurile oficiale din lume sunt stabilite International; mai bine zis de pietele (monetare) mari Internationale. Fiecare lupta pentru moneda lui...etc; cine joaca "ruleta" la Forex stie

Got it now Deanna?
    &

Iooiii!! Deci jur ca in viata mea nu mi-a atras atentia banca asta, acum aflu ca EXISTA (credeam ca are filiala doar la Braila!)...pfff, ma doare capul, ca oricum eu cind vine vorba de bani, calcule si banci, sint varza, mai mult le gasesc asa, pe bijbiite...Si mai vii si tu si fluturi cu vampiru ala prin fata ochilor, chiar ca ma destabilizezi!
    Eu nu vreau decit sa aflu unede-i cel mai bine si mai avantajos sa schimb bani in UK. am povestit intr-un alt post ca diferenta intre schimbul de la Luton airport si un Post Office din Derbyshire era de 100 de euroi. Speram sa aflu tips and tricks, de unde pot schimba mai ieftin, in general. De la aeroport, de la banca, de unde? oricum, mersi mult pentru toate info.
    uite-ti si linku: www.lutonairportinformation.co.uk/luton-...urrency-exchange.php

LOL... miai dat linkul cu pagina unde era Currency Exchange from xe.com; ala ii de referinta.
    Daca imi da vreo banca sau casa de schimb cursul de la xe.com acum imi iau nadragii incarc sacosa cu bani ( il iau pe Gipsy cu mine, Hitler si cine o mai veni... just in case) si fac schimbul

Cele mai bune cursuri valutare il au Brokerii, dar ei nu se uita daca ai sume minuscule( ex. sub £5000), altfel doar la casele de schimb o sa gasesti curs bun...in fiecare zi trebuie sa verifici deoarece fiecare Casa de Schimb cand isi face plinul la o valuta schimba cursul...etc...etc.etc.

De exemplu: www.intercashlondon.co.uk are oferte bune cateodata, dar nu lucreaza cu lei.

19. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    virusss wrote:

LOL... miai dat linkul cu pagina unde era Currency Exchange from xe.com; ala ii de referinta.
    Daca imi da vreo banca sau casa de schimb cursul de la xe.com acum imi iau nadragii incarc sacosa cu bani ( il iau pe Gipsy cu mine, Hitler si cine o mai veni... just in case) si fac schimbul

bine ca m-ai incurcat de tot!

20. virusss

virusss New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna wrote:
    virusss wrote:

bine ca m-ai incurcat de tot!

Pai asta ii a 2- a oara pe ziua de azi cand te prind ca nu citesti tot...
    Daca citeai 2,3 randuri mai jos pe pagina...:

Changing Money at the Hotel or Airport

Hotels and airport bureau de changes may be convenient but you'll find you have to pay for this convenience with very high transaction charges. So, unless you have no other choice try to avoid changing your money in these such places

Uite asa invata omul...incetul cu incetul pana is umple bugetul

Share This Page