17.8 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum se pedepseste pirateria in UK?

Discussion in 'TEHNICA' started by crdi, Feb 8, 2012.

1. crdi

crdi New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua,
    Poate sa-mi zica si mie cineva pozitia Angliei in ceea ce priveste copierea de filme de pe torrenti gen btjunkie si alte site-uri de genu ?
    Am citit in Germania un roman a primit amenda acasa (800 de euro) ca a copiat un film si cateva melodii asta se intampla in luna martie 2011.
    Va rog pe cat posibil sa-mi ziceti din surse care sunt legile aici in UK.

Va multumesc

2. tatapuiu

tatapuiu New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Student
    Re: Piraterie ?

Ok n-am surse catre care sa te trimit. Ma folosesc de bun simt si de cultura mea generala cand iti spun ca pirateria este ilegala cam peste tot in europa, america, si multe alte state dezvoltate.

Problema nu se pune insa in privinta legilor ci a metodelor de aplicare. Ori aceste metode de aplicare sunt practic inexistente sau inpracticabile. Asa ca nu iti fa tu griji ca o sa te prinda cineva cu vreun mp3 furat in UK. Nu doar la romani e pirateria in floare.

De ce crezi ca se discuta atat despre ACTA, SOPA, PIPA? Abea cand vor intra aceste acte in vigoare se vor putea lua in sfarsit masuri impotriva pirateriei. Pana atunci trage de pe net in pace - si in RO si in UK.

3. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0

Nu cred ca acea persoana a primit amenda fara o avertizare prealabila de la provider-ul de internet.
    In SUA, din cate stiu sunt foarte stricti. Acolo si pentru a viziona filme online platesti un abonament lunar -ras2-
    Dar, totusi, si acolo se da initial un avertisment, apoi, daca se repeta ilegalitatea, se trece la amenda.

4. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38

in state daca te prind te-au ras. in canada este legal sa tragi de pe net tot ce doreste sufletul tau.

5. MagdaMC

MagdaMC New Member

Trophy Points:
    0

Cumnatul meu este in SUA de 8 ani.
    La primul download a primit un avertisment de la provider-ul de internet in care i se spunea ca daca va continua va ramane fara net si va primi amenda!
    Acum are totul cu licenta, filme vede online contracost, etc..

6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0

7. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Eu am downloadat filme si softuri gramada pana acum de pe torenti :D
    N-am primit nimic, sper sa nu fie cazul.

@MagdaMC: in SUA daca exista astfel de legi si restrictii(bine puse la punct din cate vad) carora cumnatul tau a trebuit sa se supuna... de ce vor sa bage si ACTA ? nu erau legile alea suficiente ? Ce diabolici pot fi... -nervos-

8. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18

ACTA se vrea bagata ca sa fie peste tot strictetea din SUA ,plus alte noi 'bonusuri' de control si strictete al celor de sus

9. mgeorge

mgeorge New Member

Trophy Points:
    0
    cel mai probabil primesti avertisment mai intai de toate dupa care se iau masuri impotriva ta ... nu stiu daca iti pot face prea multe odata ce tu nu hakeresti nimic si nu spargi vreun site...e de datoria autoritatilor sa inchida siturile cu torenti ,care e sunt un fel robin hood al zilelor noastre

10. adrian79

adrian79 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Page:
    Despre torenti pot spune sigur ca nu primesti nici o amenda, spre Talk Talk (providerul meu de internet) specifica clar ca download-urile peer-to-peer sunt limitate ca viteza, deci pot downloda dar trebuie sa am rabdare.
    La fel ca si Bogdan am downlodat si softuri si filme si tot ce se mai putea si nu am primit nimic pana acum, sper ca nici de acum in colo.
    E foarte greu sa urmareasca tot ce faci pe internet dar rezolva problema asta in curand. Oricum stati linistiti nu intrati in puscarie din prima, interesul lor e sa faca bani :D

Share This Page