32 C
London
Friday, August 12, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum se obtine NIN mai nou ?

Discussion in 'NINO' started by NAGHI PETER, Sep 25, 2010.

1. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    Am o problema.Lucrezi de 3 saptamin la o companie englezeasca care mi-a oprit taxele de la bun iceput,dar eu nu am NIN ,iam zis patronului ca am nevoie de o scrisoare petru a putea obtine NIN.am si obtinut pe 25.09.2010 si am si sunat ptr programare.
    Dar mi sa zis ca trebe sa am drept de munca si numai dupa ai pot obtine NIN.
    Sunt intro dilema foarte mare nu stiu cum sa fac poate nu am sunat ude trebe, va rog trimitetimi un nr la care sa sunat recent ptr,programare.
    Sau sa schimbat ceva iara peste noapte

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Problema ta, Peter, este comuna pentru foarte multi romani din UK. Datorita faptului ca suntem intr-o zona gri a legislatiei, multi angajatori au angajat si continua sa angajeze romani cu contract de munca, cu toate ca legea nu permite. Stiu ca pun gaz pe foc in relatia cu moderatorii, dar firme mari (Tesco, O'Rourke) angajaza romani numai pe baza NIN. Cazul tau e un pic mai deosebit, ca patronul tau te-a angajat fara nimic. Iti sugerez ca la interviul pt NIN sa pledezi ca self employed si nu altceva. Fa repede cateva invoice-uri si zi-i patronului sa faca scrisoarea ca si pentru un SE.

3. luca123

luca123 New Member

Trophy Points:
    0
  4. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    NAGHI PETER wrote:
    Am o problema.Lucrezi de 3 saptamin la o companie englezeasca care mi-a oprit taxele de la bun iceput,dar eu nu am NIN ,iam zis patronului ca am nevoie de o scrisoare petru a putea obtine NIN.am si obtinut pe 25.09.2010 si am si sunat ptr programare.
    Dar mi sa zis ca trebe sa am drept de munca si numai dupa ai pot obtine NIN.
    Sunt intro dilema foarte mare nu stiu cum sa fac poate nu am sunat ude trebe, va rog trimitetimi un nr la care sa sunat recent ptr,programare.
    Sau sa schimbat ceva iara peste noapte

Ai cazut in capcana intinsa aplicantilor din RO si BG.

Va trebui sa telefonezi din nou ptr programare NINO. Vei fi intrebat ‘what is your nationality?’ iar cand vei spune ca esti roman, urmatoarea intrebare va fi ‘do you have the right to work in the uk?’… va trebui sa spui 'yes' ptr a ti se oferi un interviu - asta in cazul in care lucrezi ca self-employed, sau ai drept de munca automat prin dependent de membru de familie.

5. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Ai cazut in capcana intinsa aplicantilor din RO si BG.

Va trebui sa telefonezi din nou ptr programare NINO. Vei fi intrebat ‘what is your nationality?’ iar cand vei spune ca esti roman, urmatoarea intrebare va fi ‘do you have the right to work in the uk?’… va trebui sa spui 'yes' ptr a ti se oferi un interviu - asta in cazul in care lucrezi ca self-employed, sau ai drept de munca automat prin dependent de membru de familie.[/quote]

aici nu mai inteleg nici eu, ca in formularul pt. self employed iti cere... NINO! deci, pfff, super incurcat :)

6. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    OK deci din cite am inteles este ca trebe sa revin cu un telefon si sa le zic ca sunt SE si ca locuiesc si lucrez legal in uk?
    eu iam dat patronului deja citeva invoice-uri el mia dat scisoare prin care declara ca eu desfosor activitatea de electrician ...ca si SE.
    Cu care speram sa obtin NIN.
    Deci sun si le zic ca desfasor activitatea de SE de 1 luna si ca as vrea sa obtin NIN ptr a plati taxele sau cum?

7. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    NAGHI PETER wrote:
    OK deci din cite am inteles este ca trebe sa revin cu un telefon si sa le zic ca sunt SE si ca locuiesc si lucrez legal in uk?
    eu iam dat patronului deja citeva invoice-uri el mia dat scisoare prin care declara ca eu desfosor activitatea de electrician ...ca si SE.
    Cu care speram sa obtin NIN.
    Deci sun si le zic ca desfasor activitatea de SE de 1 luna si ca as vrea sa obtin NIN ptr a plati taxele sau cum?
    Nu le mai da nici un telefon. Iei toate dupa cum ti se arata in scrisoarea pe care (presupun ca) ai primit-o si te duci la interviu. Imediat ce te asezi pe scaun spui ca esti self employed, ai inceput sa lucrezi de curand, si doresti sa platesti taxele la stat. Daca nu vorbesti bine engleza ia cu tine pe cineva care vorbeste ca ai voie.

8. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    OK.dar cum sa ma duc asa de [nebun] fara programare?Am mai vb cu cineva si zicea ca nici nu te primeste daca nu ai programare.
    Eu deaia am si sunat ca sam fac o programare,dar mau lamurit repede,ca i-mi trebe work permit.

9. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
  10. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-a venIt scrisoarea de la NIN in care apare o lista cu documentele necesare.
    Zice ca trebe pasaport. Eu nu am dar am permis de conducere uk si buletinul din tara este de ajuns?

11. valentin

valentin New Member

Trophy Points:
    0
  12. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    NAGHI PETER wrote:
    Mi-a venIt scrisoarea de la NIN in care apare o lista cu documentele necesare.
    Zice ca trebe pasaport. Eu nu am dar am permis de conducere uk si buletinul din tara este de ajuns?
    Asa am luat si eu NIN, cu buletinul si permisul. Nici nu aveam pasaport pe vremea aia.

13. Adrei

Adrei New Member

Trophy Points:
    0
    in aceeasi situatie sunt eu, acum. angajatorul nu mi-a dat nimic afara de un contract in care apar: datele firmei lui, titlul postului, cat ma plateste, cate ore pe zi/saptamana. am fost la interviu pt nino, la tel am zis ca am drept de munca, dar normal nu am putut dovedi si m-au refuzat, sugerandu-mi sa , citez: 'obtain a work permit via Home Office Website'. Sincer, am intrat acolo, dar erau formulare pt angajatori, si nu stiu exact care mi se potriveste- insemnand ca trebuie sa listez de acolo si sa-i dau sefului meu sa completeze. care ati mai intrat acolo???dar mi-e neclar cu ce ai zis tu:'zi-le ca lucrezi ca SE de o luna'- bun, si cum dovedesti ca esti SE? ca vor cere acte multumesc.

14. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit al 3 refuz ptr NIN .

Cind am fost la interviu angajatul de la birou nu mia luat nici jumatate din actele care leam dus cu mine spunindumi ca pentru el este suficent si in acelas timp im da o foaie cu un nr telefon ca sa sun acolo in caz de ma refuza sam zica ce im lipseste.
    Azi cum mia venit refuzu am si sunat ,si normal ca nu mi-au zis nimica numai ca insuficente probe.
    le-am zis ca am dus mai multe probe dar angajatul de la Job center a zis ca ptr el este suficent .
    Tipul cu care am vb.mia zis ca angajatul de la Job center are obligatia de ami prelua toate dovezile pe care leam dus si sa le trimita ..lor...si prin urmare sa mai fac o alta aplicare. Simteam ca -nervos- dar nu am ce face, mai fac inca o aplicare

15. NAGHI PETER

NAGHI PETER New Member

Trophy Points:
    0
    Pe 13 august fac 1 an de cind am ajuns si cu mar greutati in sfirsit am reusit sa obtin National Insurance number .Nu ma intrebati cum ca nici nu am habar .Am aplicat cu exact acelas dosar si ultima oara. Poate sau plictisit de mine stiu eu. Inportant ca am trecut de asta si acuma sa continui cu restu. -dans-

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari! -bravo-

17. Cafea

Cafea New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna....s-au schimbat multe de ceva timp.
    Multi stiu cum stateau treburile acum cativa ani...

Poti obtine NINo in felul urmator

1. Ca student (ai drept de munca ca sa te intretii pe perioada studiilor si pentru asta ti se da YC)
    2. Ca angajat (WP respectiv AWC)
    3. Ca membru de familie sau dependent a unui detinator de BC sau YC (aplicand si tu pentru BC)

4. Ca SE

La SE s-au schimbat putin lucrurile si sunt destul de incalcite. E un cerc vicios
    Trebuie sa muncesti si sa aduni dovezi (payslip + recomandare)
    In timp ce muncesti ti se vor opri 30 % taxe (pentru ca nu ai NINo)
    Foarte putini te angajeaza fara NINo + UTR
    Foarte putini lucreaza cu SE..cu atat mai putin cu SE care nu sunt inregistrati (nu au NINo + UTR )
    Am mai spus undeva pe aici...chestia aia cu "cobori din avion, dai un telefon si esti SE...si poti munci...este o tampenie. E barbologie si o chestie de "scos ochii". "Vrei sa muncesti....cine te opreste?...I-ati facturi si cauta clienti". De parca clientii stau pe marginea drumului si tu ai bani sa stai in U.K. sa-ti faci reclama si sa-ti bei cafeaua linistit acasa pana suna cineva care vrea sa beneficieze de serviciile tale. Deci pentru romani si bulgari e cam asa : Noi va lasam sa munciti...daca puteti....

Bun... sa zicem ca muncesti. Aduni payslip-uri, recomandare in care sa se specifice ca lucrezi ca si SE pentru Giga, Petronela sau Regina Maria, sa se vada si in extrasele de cont ca ai fost platit conform fluturasilor (chestia cu "am fost platit cash"...nu tine). Mai trebuie o dovada de adresa, si te programezi la interviu pentru NINo

Meti la interviu... cu toate documentele cerute, apoi astepti sa vezi ce vor hotara scotienii (indiferent unde ai interviul, raspunsul va veni de la Glasgow, unde e sediul principal)

Daca primesti raspuns afirmativ, cu NINo mergi si aplici pentru UTR

Dupa ce ai si UTR te poti inregistra ca si SE

Nino se da mult mai greu pentru ca multi aplica pentru NINo numai pentru a cere beneficii

18. sorinacio

sorinacio New Member

Trophy Points:
    0

la nr.3

adica sotia care are blue card dar inca nu lucreaza, l-a obtinut acum 2 zile :D, poate sa aplice pentru NINO fara sa lucreze inca? sau trebuie sa se angajeze intai?

19. roxaida

roxaida New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am alta nelamurire...daca s-a vorbit despre asta deja imi cer scuze si rog sa-mi ignorati intrebarea.In momentul de fata lucrez ca au pair si host mum-ul meu mi-a gasit un curs de it gratuit si ma acceptasera numai ca imi trebuie nin.Ideea este ca eu in cateva luni voi aplica pt BC,are rost sa aplic acum pt nin sau sa astept pana aplic pt BC? Adica daca aplic cu AWC o sa trebuiasca sa aplic din nou cand imi iau BC? mersi frumos si o zi frumoasa tuturor

20. georgianna

georgianna New Member

Trophy Points:
    0

Eu pot sa iti spun ca am NINo de cateva luni si inca nu am BC.Am programare pt BC in aprilie.Deci poti sa iti faci programare pt NINo inainte de a lua BC-ul.Si pot sa te intreb unde ai gasit sa faci cursuri pt IT gratuit? O zi frumoasa si tie!!!

Share This Page