22.2 C
London
Sunday, July 12, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum se adapteaza copii in UK?

Discussion in 'SEZATOARE' started by IC3, Oct 22, 2013.

1. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Acest topic se refera, bineinteles, celor aflati in UK impreuna cu copii.

Am o sumedenie de framantari si de intrebari cand vine vorba de subiectul asta pt ca si eu, la fel ca si voi toti, incerc sa fac tot posibilului ca juniorului meu sa-i fie bine si sa-i ofer tot ce e mai bun cu putinta. Daca pana sa apara el viata era simpla si deciziile erau asa de usor de luat, ei bine acum ma gandesc de 1000 de ori inainte de a lua o decizie majora de teama sa nu-i afectez lui viitorul in vreun fel. El e inca mic, merge pe 8 luni, dar grijile si framantarile noastre ca parinti sunt maxime.

Ce as vrea eu sa va intreb este legat in special de limba. Adica noi vb-im in casa romaneste bineinteles, copilul va invata tot romaneste, dar inafara casei peste tot se va vorbi in engleza. Ma intreb oare va putea sa invete doua limbi in acelasi timp? Apoi mergand mai departe cu gandul catre scoala (mi s-a spus ca aici la 4 ani va merge la scoala), el nestiind engleza foarte bine nu va fi marginalizat de ceilalti copii? Si din moment ce va incepe scoala direct aici in UK, la un moment dat nu ii va fi mai usor sa scrie si sa vb in engleza decat in romana? N-as fi chiar foarte bucuros sa ajung sa vb cu propriul copil in casa in alta limba.

La voi cum a fost cu chestia asta?

2. Anonymous

Anonymous Guest

Relax, va sti engleza foarte bine!

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Scuze daca devin obositor prin prezenta-mi continua... -nu-ma-uit- ,
    am cateva zile libere si stau pe aici.
    Cred ca asta e printre ultimile tale probleme, sincer, 8 luni? sa va traiasca!
    Va invata vrand nevrand engleza de la TV/mediu, apoi gradinita /scoala, limba romana DOAR daca veti continua voi sa vorbiti (ccea ce este de incurajat!).
    Ai mei vorbesc amandoi romaneste bine spre ...binisor, cu greseli gramaticale inerente .
    Se va integra, nu-ti fa astfel de griji!

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Al meu este de 2 ani aici , are 4 ani , vorbeste engleza mai bine decat sotia , a invatat la gradinita .

5. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    @John_Nutt: of ce simplu e de zis -limba-

@dromaderu: obositor nicidecum, dimpotriva, se pare ca tu detii raspunsurile la toate intrebarile mele, probabil si pt ca avem situatii asemanatoare legat de modul cum am inceput aici in anglia. Ai tai s-au nascut aici in uk? Cum v-ati descurcat cu serviciul? La mine deocamadata e bine pt ca am sotia in maternitate si se ocupa numai de cresterea lui iar eu ma ocup de adusul banilor -ras2- (sincer n-as prefera sa fie invers, -ras4- ). Oricum am decis sa stea 1 an complet in maternitate, chiar daca ultimele 3 luni nu sunt platite deloc. Problema e ce facem dup-aia ca si ea, inainte sa nasca, era angajata full-time la un nursing home ca si physiotherapy assistant. Dar acum este practic imposibil ca amandoi sa mai lucram full-time pt ca asta mic e 1:1, 24 din 24 (stii la ce ma refer). De-asta studiez eu treaba cu agentia pt ca ma gandesc ca pt ea, pt o perioada pana mai creste bebe cel mai bine ar fi sa lucreze prin agentie, astfel avand posibilitatea sa isi aleaga turele atunci cand sunt eu acasa si pot sa stau cu el.
    Zici ca ai tai vb romaneste cu greseli gramaticale, bine bine, dar de scris stiu sa scrie in romana? Eu as vrea totusi ca el sa stie si romana ca pana la urma suntem romani si mi-ar fi total pe dos sa vb cu propriul copil in engleza.

6. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    IC3: fiind născut aici, probabil că va învăța engleza mai bine ca româna. Din punctul ăsta de vedere, chiar n-ai de ce să-ți faci griji. Din ce am observat, copiii prind mai degrabă limba mediul înconjurător decît limba vorbită în casă.

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    salut
    eu am adus matza mea aici la 8 luni. la 2 ani si 9 luni am dat-o la gradi aici. pana sa mearga la gradi a stat cu noi sau cu bunicii acasa. cand a mers la gradi abia de vorbea vreo 2 cuvinte in romana sau engleza. in 5 luni de gradi vorbea engleza dar nu vorbea romana. nu vroia sa vorbeasca in romana deloc si nici acum. noi vorbim cu ea majoritatea timpului in romana, rar in engleza. intelege cam tot ce ii spunem in romana dar raspunde numai in engleza. gandeste-te ca majoritatea timpului va auzi engleza nu romana.

8. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Baiatul mei are 8 ani ( peste 3 zile), este aici de apropape 3 ani, cand a venit aici nu stia o boaba engleza.Acum vorbeste mai bine ca mine engleza, vorbeste si in romaneste cu oarece greseli gramaticale, ii e mai usor sa se exprime in engleza dar noi insistam sa vb cu noi doar in romana.Citeste cursiv in engleza si acum I-am cumpartat niste culegeri de matematica din tara si isi citeste singur enunturile, il mai ajut putin dar se decsurca, citeste 2 litere, 2 le deduce..Acum ne chinuim la table inmultiri, dar o astept pe bunica ( ea este mai rabdatoare) si misiunea ei va fi sa il invete sa citeasca in romaneste.Uitase el ceva cuvinte in romaneste dar in vacanta asta l-am trimis in Romania 6 saptamani si si-a mai revenit, si-a inbogatit vocabularul.Am asteptat sa stapaneasca bine engleza la nivel de scris , citit , de aceea de anul acesta ne ocupam si de romana.

9. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  10. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Foarte folositoare experientele voastre.

@mufa: eu tocmai de asta imi fac griji, ca va sti mai bine engleza decat romana la un moment dat si nu va mai dori sa vorbeasca in romana. E clar ca ti-e mai usor sa vb in limba in care studiezi si scrii la scoala in loc sa vb intr-o limba pe care o stii doar din auzite.

@catad: cum ii ziceam si lui @mufa mai sus, de-asta mi-e si mie teama, sa nu ajunga sa nu mai vb cu noi in casa in romana. Chiar nu mi-as dori sa se intample asa ceva, dar in acelasi timp nici nu vreau sa-l supra solicit si sa incerc sa-l invat acasa romana (ma refer la scris si la citit), iar la scoala sa faca totul in engleza. Nu vreau ca la un moment dat sa le faca varza pe amandoua.

@daniela.iulian: in cazul tau e o mica diferenta si anume ca baiatul tau a venit in UK pe la 5 ani, deci deja invatase romana destul de binisor pana la varsta asta. Lui probabil cand a venit i-a fost mai greu pana a invatat engleza. Dar ce sunt eu curios in cazul tau este cum a reusit el sa faca fata la scoala aici nestiind deloc engleza cand a venit pt ca banuiesc ca l-ai si dat la scoala cand l-ai adus in Anglia, nu?
    La multi ani si din partea mea si sa fie sanatos ! - party2-

@rebecca_uk: multumesc pt informatie, dar din pacate eu locuiesc in Southampton si n-am nici cea mai mica intentie ca vreodata sa ma mut in Londra.

Voiam sa va mai intreb ceva, voi cam pe la ce varste i-ati dat la gradinita? Mai devreme de 2 ani mi se pare mult prea devreme, dar voi aveti mai multa experienta in treaba asta. Oricum am vazut preturile pe la gradinite...sunt WOW, adica destul de scumpe :)).
    Si inca ceva, imi tot vin pe-acasa de pe la council niste pliante cu activitatile organizate pt parinti si copii in zona noastra, voi ati participat vreodata la astfel de activitati? Nu zic ca n-ar fi bune, dar sotia nu e deloc interesata sa se duca la astfel de activitati ( sunt mai mult pt mame si copii decat pt tati), iar eu lucrez si nu am timp de asa ceva (nu ca as vrea sa ma duc -ras4- ).

11. v3ronique

v3ronique New Member

Trophy Points:
    0
    Buna tuturor!
    As vrea sa va las mai jos un anunt de casting pentru un documentar cu o familie de romani. Se cauta o familie cu un copil mutat de curand in UK sau care intentioneaza sa se mute in curand. Poate sunteti interesati sau stiti pe cineva.

Te-ai mutat recent in Marea Britanie si ai un copil talentat?

Programul de televiziune pentru copii CBBC va cauta!

Echipa de productie a programului MY LIFE (VIATA MEA) cauta copilul potrivit care sa prezinte ambitiile, provocarile si sperantele familiei legate de mutarea intr-o alta tara. Aceasta nu este doar o oportunitate de a va implica copilul intr-un proiect de promovare a comunitatii romanesti in UK, dar si o ocazie minunata pentru micul talent.
    Copilul va fi starul show-ului si va avea sansa de a scrie propriile stiri ce vor fi publicate de catre CBBC.

Asadar, daca aveti copii cu varsta cuprinsa intre 7 - 15 ani si v-ati mutat recent in UK, va rugam luati legatura cu noi si sa ne scrieti pe silstefi@gmail.com

12. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Rapund c-am tarziu , dar sincer nu stau prea mult pe forum.
    Baiatul meu cand a venit aici la 5 ani nu vorbea deloc engleza, l-am dat la scoala a 2 zi dupa ce a aterizat in Anglia.Greu la inceput , si o doamna c-am neintelegatoare, vroia mult de la el .Prima perioada a rezolvat multe prin bataie, nu intelegea, copii il necajeau si el asa se apara.Anul Acela a fost singurul cu astfel de problem ca de altfel nu e "bataus" la scoala.Incet a prins de la scoala engleza, noi mai repetam acasa cate putin, si asa incet incet pana a terminat anul scolar deja vorbea cursiv.El a venit in Februarie in Reception year.Venea de la scoala si ne intreba cuvinte ce inseamna.Deja din anul 1, cand ii si invata sa citeasca, sa scrie nu am mai avut nici un fel de problem.Acum in anul 3, vorbeste, citeste cursiv fara probleme, mult mai bine decat multi din clasa.Ce sa zic ca la ultimul raport scolar toate calificativele sunt peste nivelul varstei.Pe mine ma depasit cu mult, si faza cea mai tare e ca nu pot sa il ajut la teme de engleza ca exprimarile mele nu sunt toate asa corecte grammatical .
    Cu toate ca a avut problemute referitoare la faptul ca e roman sa stiti ca e tare mandru, avem un steag mic si I l-am pus pe perete langa poze cu neamul din tara.A trebuit sa il dam jos ca sa montat o aerisire in locul acela.A doua zi ma batea la cap sa ii pun steagul pe perete si sa si scriu mare pe perete EU SUNT ROMAN, in engleza ca sa stie toti copii care vin la el.

13. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    O prietena f. buna a deschis recent in colaborare o alta scoala romaneasca in Hendon. Am primit prin SMS detaliile. Dar ele pot fi gasite si pe:

https://www.facebook.com/alexz.educationalcentre

Ea este EAL teacher la Hendon School si o persoana deosebita.

AlexZ Romanian Weekend School este locul unde copilul tau descopera si invata limba, cultura si traditiile romanesti, fiind indrumat si ajutat, totodata, sa se familiarizeze cu materiile si sistemul de invatamant britanic!

(Reclamatiile le primesc personal, tocmai pt. ca stiu ca nu va fi cazul. -ras4- )

Share This Page