20.8 C
London
Thursday, July 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum scriem romaneste

Discussion in 'SEZATOARE' started by mrskull, Oct 22, 2007.

1. mrskull

mrskull New Member

Trophy Points:
    0
    Mi-a luat ceva timp sa decid deschiderea unui topic de acest fel si cred ca si altii au atins acest subiect in paginile forumului. Motivul pentru care am decis sa ma exprim astfel (cu ajutorul unui nou topic) este pentru ca ma simt cateodata extrem de dezmagit pentru ca multi dintre noi nu stim sa scriem corect romaneste. Greselile pe care le facem cateodata sunt de nivelul clasei a II-a. Lacunele sunt in special la cratime si acorduri, insa nu numai. Nu spun ca trebuie sa devenim obsedati de cum scriem insa cred ca ne datoram noua insine macar atat - sa respectam pe cat putem limba romana si sa evitam agramatismele si greselile de scriere. Acest forum este un centru de comunicare, haideti sa incercam sa pastram un nivel decent si sa ne bucuram cu totii ca avem privilegiul sa dialogam in limba noastra materna.

2. octopus

octopus New Member

Trophy Points:
    0
    mr skull ,
    sper sa nu te dezamagim in continuare la fel de mult , dar cred ca multi dintre noi pun pe primul plan transmiterea de idei , informatii ,si abia dupa aceea suntem atenti la modul cum o facem ( dpdv gramatical).Asa ca ....indurare....! :((

3. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    1. parerea mea este ca atat timp cat limbile si scrierea au fost inventate ca oamenii sa se poata intelege intre ei, este mai putin important modul in care o fac sau cat de corect o fac atat timp cat scopul a fost atins. Ti-a cerut vreodata vreun orb sa stii braille perfect ?... sau vreun englez sa stii engleza perfect ? ... Crezi ca stii lb romana perfect ?

2. Daca vrei sa ne mai amuzam si noi unul de altul cu greseli "di tat felu", atunci e okey ... ma bag, dar nu o sa dau la nimeni in cap( poate doar asa ca sa ma distrez si io ) ca face dezacorduri sau nu pune cratima unde trebe, ca nu suntem la Academie ... si daca am fi la academie, ar fi chiar plicticos :D

3. Nivelul decent al unei discutii nu-i dat de modul corect sau incorect de a ne exprima, ci de ideile si modul lor de a fi expuse.

-beer-

4. denisss

denisss New Member

Trophy Points:
    0
    Perfect adevarat Annomundi,foarte bine spus!

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    asa e annomundi,in tara eram f mandru si f atent la scrierea mea,cat si vb,pana la snobism chiar,aveam colegi cu care radeam cu de cei ce faceau astfel de greseli,pe cand aici,asa cum spui,englezii nu mai dau un ban pe corectitudinea gramaticala,imp e sa te-nteleaga ,ca folosesti viitorul in locul trecutului,asta e ,errare humanum est.da parca-i bine totusi sa stii bineee romaneste.

6. yoo_r1

yoo_r1 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna seara tuturor,

Am citit ce ati scris mai sus si cred ca fiecare in felul lui are dreptate, si -mrskull- cat si voi ceilalti care ati scris, probabil ca mrskull se referea la faptul ca in afara de noi mai sunt si altii care vad ceea ce scriem aici iar parerea lor va fi ca doar agramatii ajung aici, insa sincer cred ca marea parte a greselilor care se fac la postare este datorata si vitezei cu care scriem si cu care dorim sa ne expunem parerile.
    Sincer si eu fac greseli de genul asta din cauza faptului ca scriu repede si nu stau sa verific ce am scris mai devreme...asa ca eu unul cred ca oricine pote sa inteleaga asta si nu ar trebuii sa judece pe premiza asta.
    Asa ca domnilor si doamnelor scrieti ca asta e cel mai important, mai departe, daca avem neintelegeri le lamurim intre noi ca doar suntem oameni mari :)

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    De acord si eu cu faptul ca multe greseli se petrec din cauza vitezei- doar traim in secolul vitezei, internetului, sms-urilor, de unde si abrevieri de tip dk (daca), dc (de ce) etc.
    O alta cauza ar fi hipercorectitudinea, adica stim noi ca este o cratima pe undeva, dar nu mai stim pe unde si de ce; stim ca sunt cuvinte care se scriu cu 1, 2, 3 de i, dar de unde sa mai stim care sunt acele cuvinte...
    Mie personal mi-a placut gramatica pentru ca e logica (nu am predat-o niciodata, dar ma descurc binisor) si pentru ca am avut-o ca model pe d-na diriginta (profesoara de limba romana la gimnaziu-desi nu intr-o scoala renumita).
    Este de inteles ca oameni care au terminat acum 'spe ani scoala sa nu-si mai aminteasca sau copiii/tinerii, care sunt obisnuiti sa butoneze compu', sa nu isi mai aminteasca sau sa nu le pese cum scriu; atat timp cat mesajul e transmis, e ok.
    Mai trist este insa cand oameni care au cunostinte aprofundate de gramatica (absolventi de litere, drept, jurnalistica) macelaresc limba si nici nu accepta sa fie corectati...
    In fine, eu si altii nu putem impune nimanui sa vorbeasca si sa scrie corect gramatical, totusi celor interesati le propun urmatorul link:
    http://dexonline.ro/corect.php
    Sper ca nu am suparat pe nimeni...nu asta a fost intentia, oricum...

8. iris

iris Member

Trophy Points:
    16
    parerea mea este ca graba pe care o invocam in cazul acestor greseli, este doar o scuza...din graba poti uita o litera, chiar un cuvant, dar nu din graba pui/nu pui cratima sau i-ul unde le e/nu le e locul...cineva care si-a facut temele la gramatica constiincios la vremea cuvenita, are automatismele formate, nu are nevoie sa se mai intrebe daca e bine unde a pus cratima si cati de "i" are cuvantul, stie deja ...si asta se intampla indiferent ca de la temele cu pricina au trecut 3 ani sau 20..
    eu, una, am incercat sa ma impac cu ideea ca nu pot cere tuturor ceva ce mie mi se pare normalitate si am incercat sa ma concentrez mai mult pe fond si nu pe forma, desi cand forma este greu suportabil de macelarita, uit si de fond :)
    ceea ce face generatia messenger este un masacru al limbii romane, dar daca ma gandesc si la limba engleza, probabil e un rau care nu putea fi evitat...invat sa traiesc cu asta, dar il accept trista si cu inima indoita...imi sugereaza ignoranta si superficialitate si mi-e greu sa asociez o astfel de scriere cu o profunzime a ideii exprimate, cu o maturitate a gandirii sau cu o sensibilitate anume...mesajul transmis pierde din start...
    dar poate ca asta e mersul firesc al lucrurilor, desi mie imi suna a involutie si nu a evolutie, si ceea ce pretindem noi sunt doar chestii depasite si fasaite deja...nu stiu, zic si eu.. :)

Share This Page