12.6 C
London
Friday, May 26, 2017
£1 = 5.26RON / €1.16 / $1.30

Cum scriem corect gramatical?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by parteneru, Jan 31, 2007.

1. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Mi s-a intamplat si mie si poate ca vi s-a intamplat si voua. Nu stiu daca gresesc, cand spun ca 80% dintre cei care scriem pe acest forum, facem greseli gramaticale. Din ce cauza se intampla acest lucru conteaza mai putin.
    Sa plecam de la ideea ca pur si simplu suntem oameni si odata cu trecerea timpului, se intampla sa mai uitam cate o regula a limbii romane. Eu de ex. cand am dubii asupra unei cratime, nu stau pe ganduri si ma lamuresc in cateva clipe, folosind Google.
    Cred ca ar fi in interesul tuturor sa scriem corect gramatical. Nimeni nu cere perfectiune, dar haideti sa incercam evitarea greselilor grosolane de genul:
    i-si, i-mi, vorbi-ti...etc
    Asadar, cand aveti dubii asupra regulilor gramaticale ale limbii romane, scrieti pe acest topic si in felul acesta vom incerca sa inbunatatim situatia!
    -ww-

2. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Cum scriem corect gramatical?

Ce se intampla atunci cand nu ai nici un dubiu asupra a ceea ce vrei sa scrii dar totusi gresesti ?

"... acesta vom incerca sa inbunatatim situatia!" = in lb rom. inainte de B si P nu se foloseste niciodata N , ci M . imbunatatim .

Atunci cand gresesti nu iti dai seama ca gresesti ca daca ti-ai da seama ... n-ai gresi. :) ... Primul venit , primul servit :p

3. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Ai dreptate AnnoMundi! Tocmai asta era ideea! Cei mai multi gresim fara sa ne dam seama. Sunt foarte multumit ca ai sesizat greseala si m-ai corectat pentru ca acesta era si scopul greselii! :)

Haideti sa postam aici greselile care ne sar in ochi impreuna desigur, cu varianta corecta! Inceputul e promitator!
    -ww-

4. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16

Toti gresim cand scriem pe forum .Unii dintre noi se grabesc si nu sesiseaza,altii observa dar o lasa asa ,sau pur si simplu chiar nu stiu.Dar se intampla si la case mai mari.Chiar acum Luis Lazarus de la OTV s-a exprimat in legatura cu ceva....l-au coborat jos ...si am inteles ca este doctorand ..asa ca...mai avem de invatat.

5. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
  6. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

eh, greselile de semnatica cica se mai accepta dar cele de sintaxa par putin mai .... "deplasate" .... in fine, pe mine nu ma deranjeaza nici una atat timp cat inteleg ce vrea omu' sa spuna.

7. iancuflorian93

iancuflorian93 Member

Trophy Points:
    16

m-am gandit sa fiu eu primul care iti atrag atentia sa ni mi-o ia altcineva inainte:semantica nu semnatica...parca asa se spune daca nu ma insel

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Pe unii ii deranjeaza mai mult, pe altii mai putin, dar nu vreau sa punem accent pe asta. Pur si simplu, am vrut sa existe un topic care sa-i ajute pe cei ce doresc sa fie ajutati. Cei carora nu le pasa de felul in care scriu, sa fie sanatosi si sa continue dupa bunul plac.

Totusi, sa nu uitam ca sunt momente in viata cand greselile astea ne dezavantajeaza clar! De ex. un CV cu greseli de ortografie are o bulina neagra din start! Pentru unii conteaza, pentru altii nu! Fiecare cu rationamentul lui!

9. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

hahaha , corect .... MEA CULPA , imi vine sa rup tastele !!! :)

10. Anonymous

Anonymous Guest

Ridic palaria initiatoriilor acestui topic, era necesar si eu fac enorm de multe greseli dar na dupa 12 ani de liceu la germana si 7 ani de uk, chiar am nevoie de voi. pa pa

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Greseli facem cu totii MCMC! Diferenta este ca unii avem bunavointa sa invatam din ele, in timp ce altii se multumesc sa le ignore.
    Pentru ca tu faci parte din prima categorie si noi vrem sa te ajutam la capitolul gramatica, iti vom semnala greseala pe care am observat ca o faci frecvent!

"eu vin si lucrez din greu i-mi fac un nume" -no-

Cuvintele imi , iti sau isi se scriu intotdeauna legat! -sunny-

12. lilac

lilac New Member

Trophy Points:
    0

fiindca tot veni vorba de gramatica, ce parere aveti despre noile reguli gramaticale gen nicio /niciun?

13. Anonymous

Anonymous Guest

Partenerul multumesc mult, sa sti ca nu ma supar chiar ma bucur ca mai reanvat cateceva.

14. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Cu mare placere MCMC! Asadar, sa continuam!

Varianta corecta:

"sa stii ca nu ma supar, chiar ma bucur ca mai reinvat cate ceva/"

15. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0

Am auzit un zvon precum ca "intr-adevar" nu se mai scrie cu cratima conform noilor reguli... voi ce stiti? e adevarat?

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Desi nu credeam dupa cata gramatica am facut in liceu si apoi fac de lb si lit romana, ei bine uite ca am devenit si agramata pt ca in ruptul capului nu pot scrie nici o/nici un legat.
    Mi se pare aiurea si deocamdata nu ma pot supune noilor reguli. Poate in timp...

17. negrutxa

negrutxa New Member

Trophy Points:
    0

Imi aduc aminte cu placere de orele de gramatica din scoala generala (doamna Francu - adminun buchet de flori aici te rog :) )...si de orele de educatie civica sau religie care se transformau tot in ore de gramatica sau literatura.

Recunosc, nu stiam de noile reguli cu "nicio" sau "niciun". Suna ciudat...si arata ciudat! Cautand mai multe informatii despre acest subiect am gasit un articol cu diverse comentarii pe tema topicului nostru si un ghid de exprimare pe dexonline, util, consider eu.

http://www.didactic.ro/index.php?cid=st ... pe=0&did=1

http://dexonline.ro/corect.php

Enjoy!

P.S. Urasc atitutudinea englezilorl that? cand se scuza ca nu stiu sa scrie corect un anumit cuvant. "How do you spell that?" :-??

Felicitari initiatorului acestui topic. Cred ca stiu cine l-a inspirat sa deschida acest topic...

-ww-

18. diana varbanescu

diana varbanescu New Member

Trophy Points:
    0

Mi se pare aiurea si deocamdata nu ma pot supune noilor reguli. Poate in timp...
    Consider ca merita sa facem un efort sa ne supunem noilor reguli, deoarece este absolut normal sa distingem intre "niciun" si "nici un".

Imi cer scuze fata de cei care nu au facut filologie, justific pentru Motanik, este mare diferenta intre:

niciun (adjectiv pronominal) "n-are niciun chef"
    nici un (adverb + articol) "nu e un naiv si nici un om nestiutor"
    nici un (conjunctie + numeral) "eu nu am nici un frate, nici mai multi"

Ar fi bogatieee de exemple, insa nu vreau sa plictisesc.

Niciun(ul) s-a mai scris legat si inainte de 1953, data dupa care a devenit o exceptie. Dintre noile reguli asta e o regula veche, dar tare buna.

19. annomundi

annomundi New Member

Trophy Points:
    0

.... si pentru cei mai prosti , poti sa mai explici o data sau de doua ori ... sau de trei pana inteleg si eu ? :)

20. diana varbanescu

diana varbanescu New Member

Trophy Points:
    0

".... si pentru cei mai prosti , poti sa mai explici o data sau de doua ori ... sau de trei pana inteleg si eu ? "

Se scrie legat niciunul, niciuna daca se poate inlocui cu nimeni !!!!!!

Hahahaha, tu nu esti "mai prost" esti mai prefacut !!

Share This Page