15.2 C
London
Friday, July 30, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum sa_u acomodat copii vostri in uk?

Discussion in 'FAMILIE' started by alexandra, Aug 21, 2008.

1. alexandra

alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Am o fetita de 2 ani si urmeaza sa vin cu ea in Anglia deoarece sotul meu lucreaza acolo.Am emotii in ceea ce priveste acomodarea ficei mele .A mai plecat cineva cu un copil atat de mic din tara pentru o peroada nedeterminata ?Ce sfaturi imi puteti da in aceasta privinta?Sper ca dupa o perioada sa imi pot lua si eu un job part-time.Credeti ca vom reusi?

2. amalia

amalia New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu am aceeasi intrebare! Eu am un baiat de 4 ani jumate,aproape de 5 si urmeaza sa vin cu el in uk.MI-e ft teama ca nu se va acomoda la scoala sau gradi si cu limba,el fiind mai emotiv din fire.Bineinteles ca degeaba ma chinui cu el cu engleza, explicindu-i ca acolo va vb doar engleza ,pt ca nu il prea intereseaza.Sper sa fie ok, mai ales ca eu voi avea un job ful time.

3. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu va faceti asa multe griji!
    Varsta copiilor ,in ambele cazuri,e ideala pt a avea un nou inceput in UK.
    Cu cat mai mici,cu atat mai bine.Singurul dezavantaj va fi ca in timp vor uita limba romana,sau o vor vorbi cu greseli gramaticale.
    Ai mei,acum 8 ani-baiatul si 10 ani fata,au venit acum 4 ani.Primele luni au fost grele,mai ales pt baiat la nursery,dar,atentie,cu perseverenta,se poate.Adica nu ca daca plange--hai ca te ia mama acasa,si acasa sa plangeti impreuna.
    Sistemul aici ajuta mult integrarea copiilor mici,cel putin asa a fost in cazul nostru,fata avand in primii ani profesor pt nevoi speciale odata pe saptamana.
    Acum,ma corecteaza la pronuntia in engleza,si asta chiar si prin magazine,la cumparaturi -ahaa- haa-
    Deci nu cred ca trebuie sa va faceti atatea probleme,oricine va poate spune,copiii se vor adapta mult mai usor,chiar decat voi insiva.

4. alexandra

alexandra New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc cata pt. incurajari asa sa fie,fetita mea nici nu vorbeste bine romana deci ii va fi foarte usor sa o uite.O sa va spun cum sta treaba in curand.

5. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    As avea si eu o intrebare,banuiesc ca ati dat copiii la gradinita,si ma refer strcit la cei care au copii foarte mici,pana in 4 ani,cum va descurcati cu costurile pt gradinita? In zona unde stau eu nu gasesc nimic sub 50 de lire pe zi si ma ingrozesc nu se merita sa te mai duci la munca in conditiile astea,decat daca ai un salariu peste 1500 de lire,nu?
    Voi cum ati facut?

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Pai noi nu am dat baiatul la gradinita privata,ci la o nursery care era in aceiasi curte cu scoala fetei.Intereseaza-te la local council unde poti duce copilul gratis,trebuie sa fie si acest fel de locuri,doar nu toti au bani sa-si poata permite gradinite private.Ar mai fi o posibilitate sa faci claim la angajatorul tau de child care vouchers,asta in cazul in care au asa ceva in schema lor.
    Bafta!

7. ella_13

ella_13 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! as dori sa stiu si eu ce sanse ar avea copilul meu de 3 ani si 3 luni acolo, sansa la a primi o terapie si o viata mai buna: el are note autiste, noi lucram in Romania de 1 an cu el, dar nu stiu daca am fi primiti si noi acolo la vreun centru, daca se face terapia gratuit, cum se face pt copiii lor; acum el nu vorbeste bine romaneste(vorbeste in propozitii de 4 cuvinte) si ni s-a spus ca ar fi bine daca am pleca cat e mic, ca s-ar acomoda mai repede, ar invata engleza, insa nu stim care ar fi costurile. Aici in Romania copiii cu autism nu au nici o sansa de a se integra, de a obtine o sluba, avand aceste probleme, ori acolo, altfel se pune problema pt ei. Sotul meu va incepe munca acolo in scurt timp(speram) ca self emlpoyed, insa nu stim care ar fi costurile terapiei acolo. Daca are idee cineva despre asa ceva, va rugam sa ne ajutati cu un sfat, daca sunt persoane care au trecut prin asa ceva sau care au auzit despre astfel de cazuri, va rugam sa ne ajutati si pe noi cu un sfat.

8. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Nu cunosc exact sistemul in acest caz dar,
    te pot incuraja spunandu-ti ca, aici in UK,
    copiii autisti au sansa sa fie mult mai bine tratati decat in Ro,
    mai mult, poate spera la o viata normala,
    nu marginalizat ca in Ro.

M-as astepta ca, in cazul in care sunteti legal si platitori de taxe aici,
    sa nu aveti probleme cu scolile/tratamentele.

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    apropo de autism si alte elea, imi aduc aminte ca pe la vreun an jumate / doi am primit un formular de la gp / nhs care puneau exact intrebari pt a verifica daca are semne de asa ceva; iar daca raspunsul era da, spunea unde sa mergem, ce sa facem.

ar trebuie totusi sa discutati si cu cei care lucreaza cu el care ar fi impactul sa nu uitam ca se discuta de o noua limba, trec cam 6 luni pana cand copilul comunica bine intr-o limba, etc

dar trecand peste asta, cum ziceau si ceilalti se acorda o mare atentie celor cu nevoi speciale.

10. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stresa copilul mai mult decat trebuie. De fapt nu trebuie sa il stresezi deloc. Cand va veni aici va vorbi doar in engleza. Dupa cateva luni va vorbi doar in engleza cu tine :)

Ii va fi mai greu la inceput, dar depinde si de atitudinea copilului. Sfatul meu este sa lasati natura ca isi faca efectul. Repet, nu stresati copilul. Imi fac mai multe griji pentru tine cum te vei adapta sa fi mama unui copil care locuieste in UK pentru ca, crede-ma, este total diferit fata de Romania.

Copii mici nu cred ca vor avea probleme de adaptare. Ei invata limba mult mai usor ca si adultii si isi fac destul de repede prieteni. Dar, repet, depinde de personalitatea copilului si de asemenea de gradinita / scoala la care merge, educatorii / profesorii.

Dar timpul le aseaza pe toate la locul lor.

Bafta!

11. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    la scoala fiului meu stiu ca au grup special de copii cu autism, si chiar se incurajeaza integrarea lor in societate. Dar amanunte nu stiu.

PS: uite intra aici
    http://www.autism.org.uk/

in dreapta ecranului ai un patratel' find a service' daca scrii acolo: 'schools autism' si un post code , cam pe unde stii tu ca veti veni, iti da scolile care se ocupa de copii cu autism.

12. ella_13

ella_13 New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc pt link si pentru incurajari, banuiam eu ca acolo sunt tratati altfel copiii, insa, in oraselul in care e acum sotul meu, Portsmouth, am gasit doar 2 scoli, printre care una care primea copii de la 0-5 ani, si alta de la 4-11 ani). La prima era specificat 4.5 lire pe ora, cel putin 4 ore pe zi, de luni pana vineri. Dar 4 ore pe zi e minimum, ei trebuie sa faca cel putin 30 de ore de terapie pe saptamana, ori pt ei or fi bani putini, pt noi nu. Cealalta scoala nu spunea nimic de bani. Eu aveam impresia ca macar copiii lor au gratuitate la asa ceva, ca sunt sprijiniti de stat, cel putin eu asa stiam, se pare ca nu e chiar asa. Si inca ceva, daca sotul meu e self employed, cum isi poate lua yellow card , blue card( nu stiu exact pe care anume trebuie sa-l obtina), insa va intreb daca aveti idee cum sa faca ca sa-l obtina, am inteles ca e mai greu pt cei self employed sa-l obtina, e adevarat?

13. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    Voi ziceti ca a fost usoara integrarea, la noi a fost foarte grea si siner dupa un an inca se resimte.Baiatul nostru a venit anul trecut in februarie, avand 5 ani si 5 luni.A intrat in Reception class, deci de la gradinita din Romania in Recep, scoala nu gradinita.Limba, sincer am platit eu ceva ore dar degeaba aici nu intelegea nimic, prima zi de scoala ok, a doua cea mai groaznica din viata mea, el fiind un copil care niciodata nu a plans dupa mine nici la camin, nici la gradinita , mergea cu placere pleca suparat ca il iau de acolo.In a doua zi a plans si tipat sa nu il las acolo.Apoi au inceput bataile, doamna ( aici am avut ghinionul sa dau de una nu tocmai buna) tot ce imi zicea e ca se bate, fara motiv.Surpriza pentru mine intrucat in Romania nu era batausul clasei, apoi usor am aflat si motivul , copii il suparau, tachinau, radeau de el ca nu vb engleza, el se apara prin bataie intrucat nu stapanea limba.La insistentele sefilor ( englezi fiind ) am plecat sa vb cu directoarea ( la inceput am avut emotii gandindu-ma ca nu e tocmai ok, apoi am inteles ca aici daca ai o problema mergi si vb fara sa te gandesti ca va avea repercursiuni asupra copilului).Cand am cerut o programarea atunci a vb cu mine doamna pentru prima data mai mult, i-am explicat ca se bate ca sa se apere, nu ma crezut prima data, apoi cand am venit cu dovezi , caciula murdara , copii i-o aruncasera a inceput sa ma mai creada si sa ia atitudine.Mi sa reprosat ca nu sta cuminte cand ea citeste povesti , cum sa stea ca prostul cand el nu intelegea nimic.A trecut , foarte greu anul trecut dar a trecut.Invatare de minte, nu sta si astepta ajutor, CERE AJUTOR, eu sincer am luat atitudine prea tarziu.Anul acesta e mult mai bine, engleza lui e formidabila , fara probleme, la teste e ok dar totusi inca se resimte.Aici copii sunt tare rautaciosi,nemilosi si faptul ca vb o alta limba e motiv de ras, el se simte prost.Am ajus la concluzia ca si-a pierdut increderea in el, ii e frica cateodata sa nu faca ceva sa rada copii de el.Problema e ca nu zice, si descopar greu anumite lucruri.El in Romania era un copil tare vesel, prietenos, la plecare au plans toti, am fost in vizita si nu puteti sa va imaginati ce fericire pe el si pe fostii lui colegi.Si in ziua de azi pe colegii de acasa ii iubeste mai mult
    Sper sa fie ok, dar consider ca la cat am zis ca e mic si se integreaza repede nu chiar asa.
    El e la scoala normala de aici, ca nu exista scoala speciala in zona, adica am inteles ca exista scolii speciale pentru copii care nu vb engleza, unde ii ajuta cu integrarea.
    Acum ma pregatesc sa merg iar la doamna ( anul acesta e alta, de 10 ori mai buna), care il ajuta . il incurajeaza dar degeaba daca el si-a pierdut increderea in el.
    Inca am sperante ca o sa ii fie bine, ca o sa se integreze total .

14. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Imi pare rau sa aud asa ceva. Avem si noi doi copiii care au luat contact cu engleza brusc si fara nici o pregatire prealabila la varsta de 2 respectiv 5 ani. Acum sunt mai mari.Poate au fost ei mai norocosi deoarece nu au trecut prin asa experiente. Avand firi diferire am urmarit doua stiluri de acomodare, dar fara extreme.
    As avea o recomandare pentru tine, nu lasa copilul sa se raporteze numai la scoala. Au si ei nevoie de viata sociala. Presupun ca in casa se vorbeste predominant romaneste iar experinta urata pe care a avut-o cu “engleza” nu va trece usor daca va creste cu idee ca “romaneste” e bine (casa, prieteni…).
    Exista locuri de joaca in orice oras. Ajuta-l sa interactioneze, lasa-l sa vada ca este si bine. Incurajeaza-l sa invite colegi acasa sau sa mearga in vizita. Chiar si jocurile online (dar sa fie in engleza) il vor ajuta sa vada ca nu totul e negru (si pe tine poate).
    Sfaturile tale sunt foarte bune pentru cineva care trece prin asemenea experiente, situatiile care apar trebuie adresate, ignorarea lor nu rezolva nimic.
    Bafta pe viitor.

15. BiancaPopa

BiancaPopa New Member

Trophy Points:
    0
    Sincer nu stiu daca scriu in topicul bun dar...sorry,sunt cu parintii aici, eu am 9 -10 luni aici eu 8. sunt in clasa a 10-a aici in RO trebuia a 8-a. am 15 ani . Este binisor ....dar sincer as vrea sa merg inapoi acasa...nu stiti cumva daca as pleca acum acasa,as putea intra inclasa a 9-a acolo,la liceu> fara a da examenul acela ... pentru ca...clasa 10-a aici e echivalenta cu a 8-a acolo.si nici sa pierd inca un an sa fac a 8-a . offf. nu am gasit nicaieri. Thank you for help.

16. colorflash

colorflash New Member

Trophy Points:
    0
    Din cate inteleg ai sarit peste clasa aviii a-caz in care trebuie sa dai Testarea Nationala-
    astfel vei putea intra la liceu prin repartizare computerizata.Totusi,depinde de Scoala unde ai
    invatat si de interpretarea Inspectoratului judetean(sau al mun. Buc)
    Te sfatuiesc sa iei legatura pe mail atat cu scoala cat si cu I.S.J.-ul

17. daniela.iulian

daniela.iulian New Member

Trophy Points:
    0
    El acum vb bine engleza, program ii facem : parcuri, piscina, locuri de joaca si sincer se joaca cu toti copii el este foarte prietenos.Dar la scoala are inca acel sentiment de nesiguranta, de frica.Acum i-am zis sa il dau la fotbal si mi-a zis ca nu vrea, la insistente mi-a zis ca sunt si copii mari si el nu stie sa joace si poate o sa rada de el, degeaba i-am explicat ca au profesor, sunt doar copii de varsta lui, el nu vrea.Si-a facuit si la scoala prieteni, avem si 2 care vin acasa la noi, merge la ei.Nu ma ce zice acum e mult mai bine dar sentimentul de nesiguranta, poate nu fac bine ceva si o sa rada de mine inca il are.Usor cu ajutorul nostru o sa depaseasca el si aceasta problema.Acum avem VARSAT DE VANT vrem nu vrem stam acasa.

18. miha33

miha33 New Member

Trophy Points:
    0
    Toate postarile voastre au starnit emotii,cel putin pentru mine,nu este usor sa fi imigrant, ca pana la urma asta suntem,englezii au stilul lor,sunt sarcastici ,sunt reci,distanti,noi suntem diferiti,suntem latini si sa ma contraziceti daca majoritatea dintre noi au gasit un confort financiar aici si atat,traim intr-o rutina la fel si copii nostrii ,scoala are un nivel as spune mediu spre minim,daca nu faci zilnic lectii cu copilul acasa riscul este ca el sa nu asimileze cunostintele respective , si pe profesori nu-i intereseaza .Sunt numeroase cazuri de copii care la terminarea scolii primare nu stiu sa scrie si sa citeasca!.Sta 6 ore la scola ,apoi vine acasa sta pe x-box 2-3 ore pentru ca unul dintre parinti este obosit facand numai ture de noapte si celalalt fiind la munca ,vremea de cele mai multe ori este neprietenoasa, si apoi daca vrea copilul afara trebuie sa iasa insotit si daca merge in park trebuie sa fie foarte atent cum se joaca si cu cine se joaca ,polonezii fiind in grupuri,nu il accepta ,iar ceilalti daca vede ca vorbesti cu accent (ma refer la parinti)nu sunt incantati.Sa va mai spun ceva si despre cei cativa romani care poate exista in zonele unde locuim?Se evita intre ei,nu vor sa comunice cu alti romani si poate nu impartesc aceleasi hobby-uri(de ex.asculta manele si eu le urasc) .Pana la urma sigur este ca suntem singuri,nu am iesit la un club de 4 ani ,muncim,avem bani dar nu suntem fericiti!

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Demult n-am mai trecut pe-aici...

Nu stiu ce sa zic. Eu acum locuiesc in New Barnet si am aceeasi senzatie ca romanii intalniti pe aici sunt reticenti sa comunice.
    In Edgware, unde am locuit 3 ani, nu era asa. Chiar daca erau manele si se mai trimiteau oamenii prin parti intime, romanii nu se evitau intre ei.
    Nu mi se pare ok sa eviti sa vorbesti cand cineva iti vorbeste romaneste.

Referitor la copii, stiu ca unora le e greu sa se integreze din pricina limbii si a culturii diferite, dar exista solutii. Exista tutor pentru EAL (Engleza ca limba aditionala) in fiecare scoala cu copii straini si programul cu el/ea este gratis. De asemenea, scolile au 'non-bullying policy' - adica nu accepta intimidarea ca metoda de convingere. Sunt copii/elevi din ani mai mari la care cel mic si napastuit poate apela. Puteti intreba de 'peer counsellors'.
    Acestia vor sti cum sa procedeze cand cineva este intimidat, ba chiar pot monitoriza anumite situatii.

Cu privire la intalnirea cu alti copii romani, probabil la biserica intalniti cele mai multe familii din comunitatea romana. In zilele noastre e foarte usor sa comunicam, un e-mail, un nr. de mobil si se pot aranja locuri pentru activitati comune, ore de joaca intr-un parc. Poate ca asa un copil il poate introduce pe altul intr-un grup, nu neaparat exclusiv de nationalitate romana, dar diferenta ar fi ca nu mai incerci singur, ci vii 'cu recomandare'. Se poarta oriunde...

20. simo280868

simo280868 New Member

Trophy Points:
    0
    "Toate postarile voastre au starnit emotii,cel putin pentru mine,nu este usor sa fi imigrant, ca pana la urma asta suntem,englezii au stilul lor,sunt sarcastici ,sunt reci,distanti,noi suntem diferiti,suntem latini si sa ma contraziceti daca majoritatea dintre noi au gasit un confort financiar aici si atat,traim intr-o rutina la fel si copii nostrii ,scoala are un nivel as spune mediu spre minim,daca nu faci zilnic lectii cu copilul acasa riscul este ca el sa nu asimileze cunostintele respective , si pe profesori nu-i intereseaza .Sunt numeroase cazuri de copii care la terminarea scolii primare nu stiu sa scrie si sa citeasca!.Sta 6 ore la scola ,apoi vine acasa sta pe x-box 2-3 ore pentru ca unul dintre parinti este obosit facand numai ture de noapte si celalalt fiind la munca ,vremea de cele mai multe ori este neprietenoasa, si apoi daca vrea copilul afara trebuie sa iasa insotit si daca merge in park trebuie sa fie foarte atent cum se joaca si cu cine se joaca ,polonezii fiind in grupuri,nu il accepta ,iar ceilalti daca vede ca vorbesti cu accent (ma refer la parinti)nu sunt incantati.Sa va mai spun ceva si despre cei cativa romani care poate exista in zonele unde locuim?Se evita intre ei,nu vor sa comunice cu alti romani si poate nu impartesc aceleasi hobby-uri(de ex.asculta manele si eu le urasc) .Pana la urma sigur este ca suntem singuri,nu am iesit la un club de 4 ani ,muncim,avem bani dar nu suntem fericiti!"
    cat de mult retraiesc prin cuvintele tale........

"Cu privire la intalnirea cu alti copii romani, probabil la biserica intalniti cele mai multe familii din comunitatea romana. In zilele noastre e foarte usor sa comunicam, un e-mail, un nr. de mobil si se pot aranja locuri pentru activitati comune, ore de joaca intr-un parc"
    pot sa raspund cu ce s-a intamplat in scoala unde e fata mea?
    acum o luna mi-a spus ca se pregatesc pt Ziua internationala" si trebuie sa se adune fiecare de aceeasi nationalitate si sa pregateasca un stand. ei sunt vreo 5-6 elevi romani, care nu vorbesc intre ei! si o romanca care face parte din administratie. la final, ieri, la stand era numai fata mea, pe care am ajutat-o, normal. celelalte nationalitati erau impreuna, era atat de frumos sa te uiti la ei, uniti, prietenosi.... si atat de trist sa te uiti la standul Romaniei...... cu o singura persoana, si lumea venea si intreba de ce e singura? dar, a fost un succes! mancarea romaneasca a triumfat!
    Deci? dupa aproape 10 ani de emigrare, nu inteleg de ce ne e frica sa comunicam unii cu altii cand suntem departe de casa... si mai ales, cand trebuie sa le aratam celorlati, strainilor o particica din tara noastra!

Share This Page