0.3 C
London
Monday, November 29, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum s-a nascut Romani Online?

Discussion in 'ROMANi ONLiNE' started by rebecca_uk, Mar 17, 2008.

1. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Nu stiu daca e voie, daca e prea devreme sau daca sunt informatii confidentiale (imi cer scuze, daca da), dar topicul Motanikai: CUM ATI AJUNS PE ROMANI ONLINE? m-a incitat si imi doresc sa aflu povestea site-ului. Sunt si eu curioasa...E voie? -shamed- hamed- -kiss- iss-

2. administrator

administrator Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Salut,

ROMANi ONLiNE s-a nascut in toamna lui 2004 ca o alternativa la romani.co.uk - site ce era la fel de dezorganizat ( http://web.archive.org/web/200411080848 ... ani.co.uk/ ) ca si varianta mai noua ( romani.co.uk ). Initial dorinta mea a fost de colaborare cu cel care preluase site-ul romani.co.uk, colaborare refuzata din start, ba chiar si sabotata. Drept pentru care am construit prima varianta a site-ului, impreuna cu Vlad Mereuta, pe care multi dintre voi l-au cunoscut ca facand parte din Echipa Noastra o buna bucata de vreme, pana la inceputul anului 2007. Trebuie sa recunosc, la acea vreme am folosit anumite tehnici mai putin ortodoxe, preluand o parte din userii romani.co.uk, mai mult ca raspuns la atitudinea si copilariile webmasterului.

Pe parcurs, s-au alaturat saby(seo & news), motanik (moderator), xl0gic, goddess, alinutza si multi altii. Imi cer scuze daca am omis pe cineva. Va invit sa contribuiti in post-urile urmatoare pentru a reconstrui istoria ROMANi ONLiNE, cu lux de amanunte -scratch- cratch-

In 2005, timp de 6-8 luni site-ul a fost inchis, din lipsa de timp. Revitalizat mai apoi, site-ul a fost imbunatatit de Vlad si mine de 2 ori, din cate imi aduc aminte, timp in care s-a dezvoltat enorm.

Ultima si actuala versiune a fost lansata in noiembrie 2007 la sediul Institutului Cultural Roman. Detalii pot fi gasite la rubrica Reactii de pe prima pagina. Actuala versiune este construita si mentinuta impreuna cu Mihai Chiriac, prezentat la Echipa Noastra. El imbunatateste site-ul din punct de vedere tehnic, dar si din punct de vedere al design-ului in functie de sugestiile voastre, desigur in raport cu viziunea fondatorului acestui site. De asemenea optimizeaza site-ul pentru motoarele de cautare si publica zilnic "Stiri" si "Azi in istorie".

Desigur, am vorbit aici doar despre partea tehnica. Forumul este fructul colaborarii superbe intre cei aproape 6300 de membri, 6 moderatori (andreiutzu, parteneru, negrutxa, nicole24, goddess si spin), 2 ex-moderatori (UKOK si alinutza), 1 administrator (motanik) si un ex-administrator (admin).

Alaturi de Forum, Radio-ul este rezultatul, de asemenea superb, al colaborarii lui Cristi cu Diana, ambii prezentati la Echipa Noastra.

Fotografiile sunt realizate de mine sau de Raluca Cherciu, urmand ca ea sa duca mai departe aceasta activitate, debutul ei fiind odata cu interviul realizat impreuna cu Diana, interviu acordat de domnul Consul Mihai Delcea.

As vrea de asemenea sa adaug despre colaborarea cu Centrul Cultural Romanesc, reprezentat de doamna Ramona Mitrica, prin intermediul caruia actualizam sectiunea "Calendar" si avem acces la multitudinea de evenimente organizate de dumnealor.

Imi cer scuze anticipat daca am omis pe cineva, va rog sa nu ezitati sa adaugati aici orice aspect sau persoana omisa, cum ziceam, pentru a scrie o istorie cat mai reala a ROMANi ONLiNE.

P.S. - Offtopic
    Sugerez un topic nou: Ce va doriti de la viitoarea versiune a site-ului?

Cu drag, respect si prietenie,
    Adrian Cherciu

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Multumesc mult...chiar ma gandeam sa nu fi facut o gafa si sa fi deschis un subiect tabu -zipped- ipped- ...eh...curiozitatea asta...:p
    Acum ca d-l Sef a facut pasul Genezei, ma gandesc ca ar fi interesant sa aflam si alte lucruri despre Evolutie de la alti oameni care au pus umarul la o creatie atat de utila si interesanta.
    Toata stima si lauda pentru opera dumneavoastra... -kiss- iss- -congrats- ongrats- -thankyou- hankyou-

4. Anonymous

Anonymous Guest

...de prin toamna - iarna 2004 am facut si eu transferul de la romani.co.uk la romani-online.co.uk...eram in RO atunci...in vara lui 2005 am poposit la UK...

...si pe mine ma "deranja" Ino de la vecini -badteeths- cu tichetele lui ptr. chat...reclama...:) etc....dar per ansamblu se facea o treaba buna si acolo...Scopul Principal era ca si aici : adunarea Romanilor de prin UK(si nu numai) si accesul mai usor la informatie ptr. Romani...

...pe vremuri (2004) era un forum php( dupa cate imi aduc aminte) si doar 2, 3, 4 useri...nu prea aveai cu cine sa te certi (ma mai intepam eu cu admin mai luam ban...o luam de la capat...etc. ...-lol- )...scopul meu pe atunci (ca dealtfel si acum) era sa tin legatura cu cat mai multi romani, sa ne ajutam intre noi si sa reprezentam Romania cum se cuvine(recunosc...sunt putin nationalist... -badteeths-).

...dupa cum spuneam si la Petrecerea nr. 6...am vazut o comunitate Romaneasca crescand zi de zi...cu bune si rele...ca peste tot...fie ea considerata comunista, egipteana...etc. -hehe-

...dupa o perioada (prin 2005) admin isi creeaza o echipa cu care incepe treaba mai serios...userii se inmultesc si totul incepe sa mearga mai bine...

...dar...

...daca unii se plang acum de admin ...hmmm pai sa fi fost prin 2005 cand mai era un admin si mai al dreaq -ahaa- ...nu vreau sa il mangai in creasta pe admin acum, ca nici noi doi nu ne simpatizam prea mult(avem noi bubele noastre)...dar asa era.Cel mai bine ma inteleg cu cea mica acum :)...

...dupa o perioada putin mai grea echipa Romani Online sa schimbat si lucrurile au inceput sa mearga f. bine din nou...

...In concluzie nu conteaza asa de mult cine? ce ? cum? in comparatie cu Scopul acestei Comunitati Virtuale...
    Cinste lor ca or muncit sa faca asa ceva...Punct.

=>
    ...toti Romanii care sunt aici trebuie sa inteleaga Scopul acestei Comunitati Virtuale si sa nu se lase coplestiti de anumite lucruri nesemnificative...(un ban, diferite polemici, numarul de postari, culoare...etc.)...fiecare dintre noi trebuie sa ramana aici pe baricade si sa ajute Comunitatea Romaneasca oriunde ar fi ea...momentan aici se aduna cei mai multi romani...daca peste 10 , 20 de ani se va numi altfel trebuie neaparat sa fim prezenti acolo sa ne ajutam unul pe altul...sa fim uniti!!!...

-jedi- edi-

5. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca romani-online s-a nascut dintr-o necesitate acuta de informatie si de "networking". Lucrul de care ai nevoie cel mai mult cind ajungi intr-o tara straina este informatia CORECTA in mai toate domeniile. Pe linga informatie ai nevoie de o retea (network) de persoane, conationali, cu care sa te poti racorda si cu care sa poti creea o structura cunoscuta, pentru a te ajuta sa treci peste socul initial enorm.
    Cred ca asa s-a nascut acest site, din cauza faptului ca celelalte site-uri cu caracter romanesc nu aveau/nu au calitatea necesara indeplinirii scopurilor mai sus mentionate. De multe ori, forumurile romanilor de peste hotare, chiar si in Italia, Spania, Franta, au un caracter mai mult mahalagistic, iar picaturile de informatie de calitate care se strecoara acolo sint piredute in oceanul de noroi. Vocabularul uzat este deplorabil, injuraturile si vulgaritatile sint comune si ca atare calitatea este deplorabila.
    Nu vad cum companii precum BA sau Thomson sau HSBC etc ar fi interesate sa faca publicitate pe asemenea siteuri jenante.
    Si astfel, eu, la inceput, dupa multe cautari desarte am ajuns aici si am vazut ca este un loc civilizat de cunoscut oameni de calitate, fie si numai virtual pentru inceput.
    A contribuit extrem de mult la cresterea in anvergura al acestui forum si faptul ca, citiva dintre noi avem o pasiune pentru citit legi si documente greoaie, pe care apoi le comentam si incercam sa le explicam pe intelesul tuturor, mai ales in domeniul emigratiei.
    Am vazut cresterea forumului aproape exponentiala de cind Romania se pregatea sa intre in EU si pina in prezent. De ce? Pentru ca este cea mai buna sursa de informatii, pentru o multime de cazuri particulare in domeniul emigratiei, al obtinerii unei locuinte, al deschiderii unui cont bancar etc. Lucruri de care toti ne lovim la inceput intr-o tara noua si pe care din pacate nimeni nu ti le spune.
    Ei, pe acest forum aceste lucruri nu numai ca sint spuse, dar sint spuse corect, la subiect si cu mare lux de amanunte si in plusGRATUIT!
    Va garantez ca sint multi consultanti de emigratie care urasc acest forum, cred ca si HO ne uraste deja, dar nu conteaza. Un multumesc de la cineva care a reusit sa-si rezolve cazul acopera tot bull-shit-ul lor.
    Iata ca in ultima vreme acest forum reuseste sa previna Romanii de a face multe greseli, de angajare, de relatii angajat-patron etc.
    Stiti voi cit de important este sa ai acces la un asemenea vad de informatii? Pai eu daca aveam asa ceva in 1991 eram Prim Ministru astazi.

Cam asta este, iar dupa ce am vazut ce oameni au venit la ultimul party....aproape ca-mi venea sa sar in sus de bucurie. In fine, un grup de Romani cum cunosteam pe vremuri, prin Bucuresti, cu viitor, cu potential, cu talente.
    La mai mare!

6. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Extraordinara pledoarie, UKOK, ai "omis" sa mentionezi, dar cu totii am vazut deja, aportul pe care l-ai avut si-l ai pe acest site, ceea ce confirma ca esti un om deosebit...Cunosc multi, care nu au facut nici a mia parte din ce faci tu, ajutandu-ne sa descalcim legile sau dand chiar mura in gura, si tot ei se bat cu pumnul in piept...Pana sambata, cand am intalnit echipa romani-online si o parte din membrii site-ului, -congrats- ongrats- nu credeam in valorile romanului din strainatate (si nu ma refer la bani). De aceea ma declar mandra si recunoscatoare ca v-am cunoscut. -thankyou- hankyou-

7. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc -shamed- hamed-

8. Anonymous

Anonymous Guest

Nu am nimic de spus, doar am vrut sa aduc topicul mai in fata pentru a fi gasit mai usor!

Share This Page