12.5 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum reactionam la discriminare?

Discussion in 'SEZATOARE' started by madalinad, Oct 10, 2008.

1. madalinad

madalinad New Member

Trophy Points:
    0
    Salut! Nu stiu dc aici e locul potrivit pt topicul asta ... Sa va spun pe scurt ce mi s-a intamplat si poate cineva imi da un sfat
    Am inceput in sept un curs undergraduate la universitate. In vara am aplicat pt blue card si l-am si obtinut. Prin august am aplicat si pt insurance number si mi-a venit acum vreo 2 saptamani. Tot in august am aplicat la mai multe joburi ca bineinteles trebuie sa muncesti sa te poti intretine in facultate ... una dintre aplicatii la primark in oxford. M-au sunat pt un interviu, am mers, mi-au zis ca sunt acceptata, m-au chemat sa semnam contractul, dupa ce am semnat am primit un telefon de la hr cum ca romanii si bulgarii nu au voie sa munceasca la primark, astea sunt regulile lor interioare, chiar dc cum am zis mai sus am si work permit si national insurance number. O sa le cer sa imi dea in scris de ce nu ma accepta si vreau sa iau atitudine ca mi se pare fff nedrept.
    Dc cineva a mai fost in situatia asta si ma poate ajuta trimite-ti un semn
    Thnx

2. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    buna....am intalnit si eu discriminare tot ceva de genul...dar daca iti dau in scris eu zic ca poti merge pe cale legala sa faci ceva....succes
    ps: ii las pe cei cunoscatori sa te ajute mai mult...unde esti stud?...de curiozitate -badteeths- adteeths- ca si eu sunt -eyebrows2- yebrows2-

3. aditas

aditas New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt stagiar din Ianuarie. Ca sa vin aici firma si-a batut mult capul cu actele si cu birocratia. Prinsi in jocul acesta nu prea au putut da inapoi desi au vrut de multe ori. Mai tarziu un prieten de al meu a vrut sa aplice in acelasi loc unde sunt eu si a primit un e-mail (pe care il am) in care spuneau ca "au terminat-o cu natia Romana din cauza actelor si nu vrea sa mai angajeze romani pt ca e prea mare bataia de cap" Ce parere aveti ? Este si asta intr-un fel discriminare ?
    Poate dupa ce termin stagiatura o sa i-au masuri, pana atunci -sad4- ad4-

4. madalinad

madalinad New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt la Oxford Brookes. Suntem cativa romani acolo. O sa ii incurajez sa scrie despre experientele lor aici poate o sa ajute pe cineva ... si sa facem cunoscuta comunitatea din Oxford -staycool- taycool-
    Tu pe unde esti Bluerose?

5. bluerose

bluerose New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ..Eu sunt la Hull -Modern Languages -badteeths- adteeths- ...nu am intalnit romani inca pe aici...dar mai este timp -eyebrows2- yebrows2- -eyebrows2- yebrows2-

6. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0

Evident ca este discriminare. Daca ai blue cardul,take action,nu au cum sa aiba asa ceva in politica lor,e absurd.

7. xstatic

xstatic New Member

Trophy Points:
    0
    Madalina, nu cred ca vei obtine vreodata ceva in scris cum ca nu vrem sa te angajam pentru ca esti romanca. Nu cred sa fie asa de prosti. Ma gandesc ca din moment ce te-au chemat sa semnezi un contract cu ei, probabil ti s-a dat si tie o copie dupa acel contract. Asta ar putea fi o proba.

Inainte de a le mai da telefon inca o data, eu as zice sa suni fie la un Citizens Advice Bureau sau chiar sa iei legatura cu un avocat sa vezi ce s-ar considera proba intr-un eventual proces. Este caz clar de discriminare, si daca ai avea un caz solid impotriva lor nici macar nu s-ar ajunge la proces, pentru ca probabil ti s-ar oferi o suma frumoasa de bani off-court, ca nu ar vrea cei de la primark sa faca public asa ceva.

In alta ordine de idei, pot sa te intreb cum ti-ai obtinut blue cardul? Ca dependent de un self employed?

Bafta! -explain- xplain-

8. madalinad

madalinad New Member

Trophy Points:
    0
    Nu mi-au dat contractul ca urma sa merg la induction si sa mi-l dea atunci. Am vb ieri cu tipa de la HR care mi-a luat primul interviu si a zis ca imi trimite scrisoare ... ceea ce m-a surprins ... dar sa vedem.

Blue cardul l-am obtinut dupa un an de au-pair aici.

Va tin la curent cu noutatile.

xx

9. alana123

alana123 New Member

Trophy Points:
    0
    Hey Madalina, mie mi se pare ciudat ca ti-au spus motivul din care nu te accepta pe fata! (foarte ciudat si neprofesional - dar la urma urmei e Primark) Si ti-au spus dupa ce ai semnat contractul!
    Foarte mare greseala persoanei care te-a interviat si acceptat in acelasi timp.
    Este cu siguranta discriminare bazata pe nationalitate dar iti va fi greu sa dovedesti ca ti sa spus acest lucru daca nu iti vor trimite in scris acest motiv! (ceea ce nu cred ca ei sunt atat de prosti sa o faca).
    Totusi, si daca o fac in scris (mai ales daca o fac in scris) nu vad sa ai mari sanse fara sa ai avocat bun sa-i duci la un Employment Tribunal. Iar daca ei cu adevarat au incetat sa angajeze cetateni din Ro si Bul inseamna ca au motive bune intemeiate si nu vad eu ca o companie atat de mare sa nu fie bazati legal pe avocati foarte buni!
    Deci eu nu cred ca ai sanse mari, sorry.
    Cred ca multe companii nu vor sa angajeze cetateni Ro si Bul datorita restrictiilor.

10. madalinad

madalinad New Member

Trophy Points:
    0
    Pai alt motiv nu aveau! Din moment ce am si semnat cu ei, iar tipa respectiva era f entuziasmata ca o sa lucrez acolo la fel si eu... nu e mare lucru, dar sunt student si au rate bune ...:D

Nu stiu dc am sanse mici sau mari sau deloc. Eu vreau doar un loc de munca! Acum am dreptu' asta si agaricii aia mi-l refuza ... mama lor

Am niste prieteni british care ar putea sa ma ajute ... dar eu sper sa nu si sa imi zica "a fost o greseala ne pare rau ... mai doriti sa va alaturati marii echipe?" that sort of thing

Restricitii pt cei fara blue card da, dar pt cei cu work permit NU!

xx

11. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Madalina, eu cred ca nu trebuie musai sa tragi concluzia ca nu te-au angajst pentru ca esti din Romania. Daca ti-ar fi spus clar ca asta e motivul, da. Dar daca nu ti-au spus si asta e o concluzie la care ai ajuns singura, e foarte posibil sa fie eronata. Daca urmaresti stirile, o sa afli ca de fapt sectorul retail e unul din cele mai afectate de "credit crunch". Somajul a crescut ca urmare a concedierilor in finante si retail. E foarte posibil ca Primark sa fi intrat in "hire freeze".

Oricum, succes in ceea ce te hotarasti sa faci.

12. agnb1

agnb1 New Member

Trophy Points:
    0
    Madalina, imi pare rau de stirile in legatura cu angajarea ta la Primark, si de faptul ca te-a dezamagit asa tare. Eu una cred ca motivul invocat este ori gresit ( nu sint informati ca Romanii si BGR atata timp cat au drept nelimitat de munca pot muncii oriunde vor) ori invenat ( nu stiau ce motiv sa-ti dea ca sa nu te angajeze- desii nu cred ca e totusi asta). Eu zic sa obtii in scris confirmare ca " ei nu angajeaza RO si BGR" iar daca nu se poate , inseamna ca au procedat gresit si ai toate motivele sa te plingi.
    De-asemenea, nu cred nici eu ca au facut " desriminare" - pot fi alte motive (prost informarea e in general un motiv) si sint de-acord cu Cat ca este o perioada aiurea acum sa te angajezi oriunde, si somajul a crescut si e in crestere.
    In ceea ce priveste experienta proprie de " discriminare", nu am experimentat-o in UK, ci intotdeauna, in toate job-urile pe care le-am avut, angajatorul a "binevenit" diversitatea mea, originea mea, iar faptul ca vorbesc Ro ( another language) mi-a dat niste sanse enorme sa gasesc o slujba mai buna.
    Good luck in tot ce iti doresti.

13. madalinad

madalinad New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa multe telefoane si isterizari, Primark si-a cerut scuze pt evidenta greseala si am avut deja prima zi acolo ...
    Au recunoscut-o ca pe o dezinformare, dar cineva din interior mi-a zis ca de fapt ei nu angajeaza romani sau bulgari chiar si cu work permit, dar pt ca am fost prea insistenta au acceptat(avand in vedere ca e contract temporar).
    Pana la urma important e sa nu cedezi, ca e comun sa te persecute sau sa te exploateze pt ca esti est-european.
    Salutari&Bafta romanilor din U.K!

14. roscat

roscat New Member

Trophy Points:
    0
    Madalina,

Este bine ca ai inceput acolo si ai rezolvat problema. Dar, daca nu se rezolva, si pentru cazuri asemanatoare, se pot face urmatoarele:

1. Daca ai semnat contractul si te refuza dupa aceea, trebuie sa fii tratat ca angajat. Deci ai toate drepturile de full/part-time, depinde de contract.
    2. In clipa in care ei decid sa nu te mai accepte, trebuie sa te dea afara. Chiar daca nu trebuie sa-ti dea motiv in primele 3 luni, trebuie sa o faca in scris, conform Employment Law in UK. Apoi actionezi consecinta.
    3. Este folositor sa te duci la Citizens Advice Bureau, dar in general acolo sant batrani cu experienta care vorbesc mult si au putine sfaturi concrete.
    4. Mai bine te duci la Employment Tribunal (mai multe, pe post code) si cauti tu un reprezentativ care i-ti place, cu sau fara bani.
    5. In cazul tau, daca ai avut aceasta experienta cu Primark din ziua 0, sugestia mea este sa nu te opresti din cautat alt serviciu; macar acum ai ceva in "spate".

Bafta.

-modificat 12 luni cu 3 luni. Dupa 3 luni, trebuie sa-ti dea motiv in scris. Pana in 3 luni nu trebuie motiv in scris, doar procedura adecvata.

15. dimunu

dimunu New Member

Trophy Points:
    0
    Madalina, eu cunosc persoane cetateni romani care lucreaza sau au lucrat la Primark - Manchester
    Nu sint la curent cu toate informatiile insa e posibil sa fi schimbat politica companiei.

Bafta multa.

Share This Page