17.8 C
London
Tuesday, October 20, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum pot inchiria o casa sau un apartament in Londra?

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by Simona_C, Oct 11, 2011.

1. Simona_C

Simona_C New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,as vrea sa va rog sa ma ajutati cu un sfat: in curand eu si sotul meu vom ajunge in Londra si as vrea sa stiu daca am avea vreo sansa sa inchiriem o casa sau un apartament cu 2 bedroom pe numele nostru,avand in vedere ca vom fi nou veniti.Am prefera aceasta varianta decat cea share,doar ca nu stim sigur daca se inchiriaza in conditiile in care nu vom munci din prima zi cand ajungem acolo.
    A inchiriat careva ca nou venit in acesta varianta?si care sunt conditiile?
    Va multumesc.

2. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ca nou venit poti sa inchiriezi numai cu plata anticipata a chiriei (min 6 luni + deposit). Mai cititi pe forum ca este o gramada de material despre inchirieri. Oricum, daca nu sunteti milionari, nu stergeti share-ul de pe lista.

Sent from my iPhone using Tapatalk

3. Simona_C

Simona_C New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc,albea, pt raspuns.
    Nu am sters share-ul de pe lista doar ca ar fi mai placut sa locuim singuri,dar nu-i nimic,o sa inchiriem dupa ce incepem sa lucram.

4. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu ati mai stat de pe vremea studentiei in share si nu mai sinteti obisnuiti cu multa lume in jur, care sa va analizeze miscarile, va recomand sa stringeti cel putin 6000 de lire pentru a va lua un 2 bedroom, cu plata anticipata plus depozit. Libertatea merita!

5. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Simona, din cate stiu eu 2-bedroom inseamna 2 dormitoare + sufragerie&bucatarie (deci 3 camere), esti sigura ca vreti 2-bedroom si nu 1-bedroom?

@albea: depinde, daca ai un job la care vii poti inchiria si fara plata anticipata pe 6 luni, ca nou venit. Noi am inchiriat normal prin agentie, dar am dat referinte de la jobs.

6. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Colega noastra se refera la miscarile care esti OBLIGAT sa le analizezi, in sensul producerii de zgomote care nu te lasa sa dormi pe la 1-2 noaptea,

Nu este nimic rau in share, daca realizezi ca poti face ORICE DORESTI, atata timp cat NU DERANJEZI pe altii. Trebuie insa sa stii ca nu mai poti lasa vasele vraiste prin bucatarie, ca gresia, faianta sau aragazul nu au functie de auto-cleaning, si alte astea. Lumea este prea ocupata ca sa mai piarda vremea cu analize despre miscarile altora.

Sent from my iPhone using Tapatalk

7. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Albea are mare mare dreptate! Cam acestea sint lucrurile care ti se pot reprosa de catre ceilalti chiriasi (landlordul de obicei este un om ocupat), asadar trebuie sa te gindesti daca poti sa te comporti astfel incit sa nu deranjezi pe nimeni. Daca te stii de-asta de face noaptea scandal, scuipa seminte pe gresie si nu spala vasele niciodata mai bine ia-ti apartamentul tau.

8. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    mai adaug ceva, asteapta-te sa gasesti o piata infloritoare a imobiliarelor, unde tu ca si tenant nu valorezi nimic in fata agentiei (ei cauta landlorzi nu tenants), ai sa vezi ca o sa ajungi sa te lupti efectiv sa inchiriezi un apartament care iti place cand ai sa observi ca dupa tine mai vin 10 pers sa vizioneze casa intr-o ora. Nu iti permiti sa "marai" ca nu-ti convine vreo clauza din contract, nu mai vorbesc de negociat chiria si inghiti in sec cand iti vor spune sa platesti aprox 6.000 pounds avans si vreo 200 pounds pentru niste referinte pe care tot tu te chinui 2 ore sa le faci (iar ei n-au ce sa verifice fiindca esti nou venit si nici job n-ai). As mai putea sa enumar multe abuzuri dar ma lungesc prea mult...
    PS: vorbesc strict de Londra

9. Simona_C

Simona_C New Member

Trophy Points:
    0
    Da, avem nevoie de 2 bedroom deoarece va mai locui o pers cu noi,din familie.In plus ,nu stiu daca se aceepta sa stam 3 pers intr-un ap. cu 1 camera,chiat daca are si living.
    Sa stiti ca m-am gandit si eu de multe ori la dezavantajele pe care le are locuitul share...si aici ma refer la TOATE dezavantajele...dar ,asta e.E ok de inceput.

10. Simona_C

Simona_C New Member

Trophy Points:
    0
    Motivul pt care noi vrem sa stam singuri este simplul fapt ca suntem genul de oameni linistiti,obisnuiti sa traim in curatenie,si nu am vrea sa locuim cu cine stie cine care sa nu fie ca noi.
    Asta,ca sa nu mai zic de baie comuna,bucatarie comuna...e clar pt oricine ca share-ul este o solutie accesibila de moment si numai pt inceput cand nu ai incotro.

11. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt in aceeasi situatie insa prietenii din UK imi spun ca fara 900-1000 lire lunar nu gasesc nici macar studio-deci garsoniera in Londra.Si cand zic Londra ma refer la suburbii la distanta de 50-60 km de centru. este f scump ptr cineva care vine cu venituri din romania,si la asta se mai adauga costuri intretinere gas caldura internet etc plus ca britanicii anunta o iarna grea, geroasa.

Chestia cu no rental history si avans pe 6 luni am auzit-o si eu, eu sper ca 3-4 luni avans sa fie de-ajuns. ca n-o fii batut in cuie 6 luni ptr nou-veniti.

12. Simona_C

Simona_C New Member

Trophy Points:
    0
    Cu 900-1000 lire gasesti cu 2 bedroom,problema e ca trebuie multi bani sa dai inainte,caci altfel ar putea inchiria oricine.
    Pe mine ma consoleaza ideea ca im momentul in care vom avea de munca,ne vom putea inchiria singuri,varianta share va fi de scurta durata si nu se moare din asta.

13. Cami.K

Cami.K New Member

Trophy Points:
    0
    eu tot caut informativ ceva care sa fie cat de cat ok si nu am gasit decat studio undeva la 850 lire fara alte taxe incluse. sunt si mai ieftine dar sunt bombe. sau sunt in zone rau famate.

14. istratebogdan

istratebogdan New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    cgi / 3D / vfx artist
    Home Page:
    Cauta aici:
    http://www.rightmove.co.uk/property-to-rent.html
    Are un SEARCH foarte avansat, poti chiar sa si desenezi pe harta zona in care sa-ti faca acea cautare.
    Selectezi toata zona centrului si dai un search, vei gasi apartamente chiar si la 500 lire pe luna in zone din centrul Londrei. Nu arata stralucit dar sunt si unele OK. Si cred ca poti inchide ochii deocamdata, pana te stabilizezi cu banii si te acomodezi cu atmosfera.

Share This Page