3.6 C
London
Friday, April 16, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cum pot avea cont bancar?

Discussion in 'FINANTE' started by sutemiwaza, Nov 28, 2007.

1. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0
    Tessa, poti cere celor din casa sa te treaca pe o factura la apa, gaze, curent sau apa sau iti poti instala un telefon fix.

2. memgit

memgit New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, si scuze ca raspund asa tarziu.Am fost plecata in Romania si n-am avut timp sa intru pe forum.
    Contul pe care l-am deschis este Abbey current account si intre timp mi-am primit si cardul multifunctional(debitcard+cheque guarantee) si carnetul de cecuri.
    Am incercat sa imi deschid cont la Barclays pe internet dar nu recomand aceasta procedura nimanui.In primul rand nu am primit nici un raspuns. Apoi am mers intr-un branch sa intreb ce si cum, iar ei mi-au raspuns ca da, vad ca am facut o aplicatie, dar au facut un credit check si nu au reusit sa ma verifice. Asa ca ei fac credit checks si tu nu sti efectiv rezultatul.
    In fine mi-am facut cont la creditexpect.co.uk si am rezolvat problema cu verificatul adresei (am updatat informatiile despre electorall roll).
    Abbey au fost foarte draguti si operativi.
    Nr de telefon al persoanei care m-a intervievat in Canary Wharf nu am dar stiu ca e doar o persoana care se ocupa de general banking-(deschidere de current account) asa ca recomand sa va programati cu incredere.
    Scuze inca o data pentru raspunsul intarziat

3. enfield

enfield New Member

Trophy Points:
    0
    buna,
    ma scuzati ca intervin, dar va scriu cu o problma legata de barclays. acum vin de la o agentie din wood green, si dupa ce mi-a cerut: drive license,care e romanesc, pasaportul, id-ul, mi-a cerut si proof address,ceea ce nu am, inclusiv numarul de self-employed, care nu am cum sa il dau din moment ce abiua de cateva zile m-am inregistrat la inland revenue.
    in sfarsit, dupa cateva discutii, i-am spus ca sunt de 1 luna in uk, stau la o prietena, etc, si am nevoie de debit card, sau orice ca sa pot depune banii eu sau altii care ma platesc.
    am fost refuzata de sistem!!!!!
    de ce?, am intrebat!
    nu a dat multe detalii, zicea ca eventual sunt prea multe persoane inregistrate cu aceeasi adresa, ceea ce e adevarat, dar nu am inteles ce legatura are asta cu orice alta persnoana care vrea un cont bancar.
    apoi a zis ca poate abia cand voi primi actele de la self-employed si voi avea dovada de la ei sau un nr de inregistrare, abia apoi pot deschide cont.
    acum sunt f.f.f.f.f.f spreiata ca nu cumva si cei de la inland-revenue sa gaseasca motiv de refuz deoarece sunt multe persoane care au inregistrarea facuta pe aceeasi adresa ca si mine. ma poate cineva ajuta cu un sfat?
    eu totusi sper ca , inregistrarea am facut-o telefonic, si daca atunci nu am avut refuz de la ei,m sper sa nu am nici o problema cu trimiterea actelor.
    sunt foarte confuza

4. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Nu ai incercat la alta banca?Eventual la HSBC

Sau poti face dovada adresei la care stai daca iti schimbi permisul de conducere romanesc in cel de uk...numai dureaza o saptamana

5. enfield

enfield New Member

Trophy Points:
    0
    pai sunt cam in plop, mometan incerc sa imi fac o intrare ca sa zic asa, si inca nu stiu de unde sa incep. citesc de cateva luni tot ce e legat de acte, etc, si cum momentan stau la o familie, in curand vreau sa plec de la ei si de aceea am sunat la inland-revenue pt. inregistrare de self-employed,ca sa am ceva totusi la mana cand plec. si urma contul bancar....
    sa incerc cu permisul sa il schimb? nici nu stiu pe ce carare sa o apuc. toti ziceau ca e simplu de tot....sau au ingreunat ei ceva ca se tem sa nu fim prea multi pe capul lor, nu mai stiu ce sa cred.
    la hsbc nu am incercat, fiindca am grija de copiii cui ma gazduieste, si fug si rezolv cum pot si eu...
    auzisem insa ca la barclays este totul f simplu, si uite ca nu e.
    voi incerca si la hsbc numai sa gasesc in zona una.
    daca mai aveti ceva noutati sau sfaturi, va rog mult sa scrieti.
    multumesc

6. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    e mult mai simplu sa iti deschizi la hsbc pentru ca nu ai nevoie decat de pasaport si cam de 30 de minute pentru a completa aplicatia si a-ti deschide contul.cardul il poti primi prin posta sau il poti ridica direct de la ei...nu ai nevoie de proof de adresa,nimic...

7. enfield

enfield New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc ralucutza, voi incerca acolo.

8. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    ieri am plecat si eu in cautarea unei banci la care sa-mi fac card (tinand cont ca sunt au-pair si nu ma incanta sa dau 60 lire la HSBC).

Am fost la Lloyds initial pt ca au un leaflet cu foreigner account si se poate chiar daca nu ai dovada de adresa, atata timp cat pe langa pasaport sau buletinul de Romania aduci si o scrisoare de la angajator(famile pt au-pairi) cum ca locuiesti cu ei si ca au 'complied with the HO regulations' (adica ai aplicat pentru purple card). Trebuie sa duci si cardul cu tine ca dovada si apoi iti poti deschide classic account la ei fara nici o extra tax.

Apoi de acolo am mers la Abbey National si am explicat situatia mea, am aratat pasaportul, id-ul si purple cardul si mi-au zis ca imi pot deschide cont pe loc numai cu buletinul fara sa fie nevoie de celelalte. Singurul bai e ca am un basic account...cu care pot doar scoate bani si face direct debits dar au zis ca in cateva luni imi vor face upgrade la cont si o sa pot si face plati la comenzi online.

Asa ca daca nu vreti sa dati banii la HSBC puteti merge linistiti la una din bancile de mai sus cu pasaportul si eventual o scrisoare de la angajator sa nu faceti 2 drumuri si se rezolva.

9. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    eu mi-am deschis cont la Lloyds TSB cu pasaportul si un prieten englez care are cont la ei de mai mult de 12 luni, u fel de " introduction", cum ca garanteaza pentru mine. Aveam blue card dar nu aveam inca o slujba la acel moment si nu a fost nici o problema. Am primit, debit card, carnet de cecuri, overdraft si in curand si credit card.

10. brc25

brc25 New Member

Trophy Points:
    0
    Asa este cum spui tu,dar este ce-a mai proasta banca din uk.

11. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Hello all !
    Daca doriti cei nou veniti care nu poseda cont bancar va recomand un easy cash account de la Halifax.
    Avantaje :
    1.cont bancar , in care puteti aranja sa primiti salariul/beneficii etc
    2.Card de debit Visa Electron , cu care puteti face plati online si in magazine.
    3.online banking
    4.nu se percepe nicio taxa lunara pt contul respectiv , singura conditie e sa aveti rulaj in cont.
    5.puteti pune bani "top up" ca o cartele sim , la orice sucursala Halifax/Bank of Scotland...
    6.Nu se percepe comision pt retrageri de maxim £300 pe zi , de la orice ATM Halifax/Bank of Scotland , oficii postale sau ATM link machines.
    7.nu se plateste interest si nici nu castigati interest.

Dezavantaje :
    1.Nu aveti carnet de cecuri

Acestea fiind spuse mult succes ! -staycool- taycool-

12. alicestela

alicestela Member

Trophy Points:
    16
    La Barclays este la fel , usor de facut un cont curent, cu pasaportul sau ID-ul ( cardul de identitate).Trebuie incercate mai multe filiale .Primesti si Cec-uri si card de debit visa, online banking sau telephone banking, fara
    comisioane.

13. brc25

brc25 New Member

Trophy Points:
    0
    sunt multe banci care iti face cont,decat cu pasaportul si id card.depinde si de zona in care stai.

14. dragaszivem80

dragaszivem80 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,eu mi-am deschis cont bancar la Halifax,cu o scrisoare de la angajator si pasaport mi-au deschis fara nici o problema cont,incercati acolo.

15. paulina

paulina New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!
    Nu am avut rabdare sa citesc toate mesajele, dar daca pot ajuta cu ceva ma bucur.
    am avut aceeasi problema ca si tine, nu imi puteam deschide cont, dar am reusit. Am fost la Barclays cu o cunostinta care avea cont acolo si un bill (al meu) recent si nu a fost nici o problema. Deci, dak tu cunosti pe cineva care are cont la barclays te poate ajuta si pe tine.

Dupa ce mi-am facut eu cont, am fost impreuna cu sotul meu si si-a facut si el. El avea la HSBC, passport account (o mare porcarie de cont).

Bafta!

16. paulina

paulina New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa mentionez: nu platesti nimic pe luna si nu ai nici o conditie de indeplinit. Nu tre sa ai rulaj si e Visa. Il poti folosi oriunde, oricand.

17. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    La Abbey iti deschid cont DOAR pe baza de pasaport (nu iti trebuie alte acte, insa platesti 3 pounds/luna, e Basic Account).

18. mircea1980

mircea1980 New Member

Trophy Points:
    0
    iubitulondrei a scris:
    acest basic account e bun pt un self employed?se poate plati taxele (acei 2sau 3 lire pe saptamana,plus celelalte taxe care or mai fi)direct din cont.prin debit direct?sa nu mai am si grija taxelor.
    care ar fi avantajele si dezavantajele acestui cont?
    multumesc!

19. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Salut,

Da, este ok.
    Dar sa nu amesteci alte cheltuieli personale acolo.
    Dupa ce ai acel cont iti deschizi un altul pe baza lui.
    Succes!
    Au bagat taxa de 3 lire? Eu am basic de anu' trecut august si mi-au dat si credit card pe langa el, dar nu platesc nimic pe luna.
    Atata doar ca nu au servici de transfer instant.
    Tre' sa le mai fac o vizita sa vad ce surprize mai au...:p

20. nicolaecris

nicolaecris New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,
    Am citit mesajele voastre si desigur in functie de noroc si amabilitatea celor de la banca iti poti deschide cont sau nu. Acum in situatia mea ce imi recomandati?
    In toamna ar trebui sa incep cursurile postuniversitare si pt yellow card trebuie sa ai banuti intr-un cont. Cat priveste taxele nu ma vad venind din Ro cu atatia bani in buzunar( chiar daca voi plati in rate). Ma gandeam sa imi deschid cont in UK si familia sa imi transfere banutii.Problema se pune la capitolul comision transfer intre bancile din UK si cel de administrare. Facturile nu se pot plati undeva la un ghiseu ca in Ro?Ei chiar isi platesc totul cu cardul?Sincer dc nu gasesc ceva de lucru nu imi convine sa le fac cadou cate 6 lire pe luna celor de banca.
    Chiria o platiti in numerar sau tot prin banca?
    Multumesc.

Share This Page