6 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cum pot avea cont bancar?

Discussion in 'FINANTE' started by sutemiwaza, Nov 28, 2007.

1. adi24

adi24 New Member

Trophy Points:
    0
    poti merge si la hsbc cu buletin sau si pasaport si ti fac un cont passport cam in 30 de minute,dupa o sapt. iti vine acasa scrisoare ca poti merge sa iei cardul si dupa vreo 3 zile te cheama ptr pin sau il trimit ei prin posta.adresa nu tre sa ai proof unde stai dai adresa ca sa ti vina corespondenta de la banca unde stai in uk.insa daca faci vreo vizita in ro sa nu te puna sfantu' sa scoti de la atm-uri in tara ca te ai ras.te usuca.am patit-o acum de sarbatori cand am fost acasa si m am trezit cu overdraft cand m am intors inapoi si cu avertisment ca mi inchid contul daca nu platesc.nu stiu cum o sa faca ei asta pana nu recupereaza banii dar in fine.poate stiu altii banci cu mai putina bataie de cap.si eu ma gandesc sa mi fac cont la alta dupa ce termin cu astia.regula la hsbc e 6 lire pe luna taxa cu contract pe un an.nu tre sa dai nimic la inceput doar cand ti se vireaza banii in cont iti iau ei si o sa scrie pe bank statement cand iti vine prin posta.pentru amatorii de conturi passport daca vreti sa va administrati contul online sa stiti ca nu se actualizeaza zilnic.sper sa fie de folos ce am scris si daca nu i destul sau nu e corect ce am scris sa ma completeze sau corecteze altii.bafta cu contul in banca.

2. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    contul passport la hsbc costa aprox 60 lire/an, la barclays e gratis. e bine sa stii cat mai multe detalii inainte sa te decizi unde te duci :)))))) -takecare- akecare-

3. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Adi24,si eu am Passport de aproape un an si in fiecare zi cand iau salariul(sunt platita saptamanal) contul se reactualizeaza in jurul orei 12(dupa-amiaza).La fel cand fac plati,imi apar(mai bine zis dispar :))) banii imediat la available balance si a doua zi pe statement.Deci dupa parerea mea,internet banking-ul la HSBC functioneaza perfect(ca si la Lloyds de altfel,la alte banci nu stiu).

4. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    Daca nu ai ceva history in UK, atunci singura ta sansa este sa deschizi un cont basic (nu prea ai facilitati pe el). HSBC sunt crap la oferte si-ti iau bani pe Passport Account. Contul asta e facut sa suga bani din buzunarul strainului care nu stie putin sistemul din UK.
    Cred ca acele conturi basic se numesc (la unele banci) FLEX. Daca studiezi piata (incearca http://www.moneysupermarket.com/currentaccounts/ si
    http://www.moneysavingexpert.com/banking/ - ultimul website e o mica biblie a descurcaretului in UK in terms of finances - parerea mea).
    Multe din Basic Account-uri nu-ti ofera decat cash carduri, adica doar scoti bani din contul tau, fara sa poti face cumparaturi. Dintre multe bani mari, Halifax oferea un basic current account, dar cu "facilitati" (asta in Sep 07, si trebuie sa fie si acuma). Adica puteai face si shopping cu el si se si aplica online (iti vor cere niste IDuri pe care le trimiti fir prin posta - iti spun ei unde- ori te duci personal la un branch si rezolvi problema).
    Dupa ce-l putin 6 luni de convietuit cu banca si contul respectiv (asta ca sa le arati ca esti un om de treaba dpv financiar), te poti incuraja si sa ceri un cont cu facilitati mai meseriase decat anteriorul (e.g., overdraft, dobanda, asigurare, etc). Do your research sa gasesti ceva mai bun cu siteurile de mai sus.
    Curent, cea mai buna oferta la dobanzi e la Alliance-Leicester (iti trebuie credit history), ISA account NSANDI.com (cred), credit cards (egg, halifax, MBN bank through Alliance-Leicester....dar aici piata e f dinamica, deci do your research).
    Se pot scrie f multe aici, dar recomand cele 2 websiteuri de mai sus, care-ti vor da un feeling potentei financiare pe care o reprezinti).
    Best of luck

5. tess

tess New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu o intrebare poate e banala dar daca ma poate lamuri cineva care a fost in situatia asta multumesc anticipat

eu desi sunt de ceva tmp in uk nu am cont intrucat nu mi s-a parut avantajos Hsbc iar pe unde am incercat nu a mers si mi-au refuzat aplicatia pt ca nu am proof de address desi fam la care stau imi poate oferi scrisoare sau ceva de genul sa dovedeasca unde locuiesc....

dupa 1 ian 2007 ca au-pair exista accesion worker cardul.ar putea tine loc de dovada de adresa? a incercat cineva sa mearga la vreo banca cu el... in afara de Hsbc?si sa deschda cont?

6. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Nu pot sa-ti sugerez decat sa iei scrisoarea de la familie - daca ei tot vor sa ti-o ofere - sa-ti iei Accession Worker Card-ul si sa te duci frumusel la o banca si ... inainte de a aplica sa le explici ce acte ai si daca are rost sa-ti pierzi timpul. In felul asta nu vei figura cu refuzuri, eventual.
    Nu uita ca persoana cu care tu ai de a face la aplicatie conteaza foarte mult. Eu am avut norocul de a da peste o persoana foarte de treaba la Barclays care mi-a deschis cont numai pe baza actelor de identitate si ATAT!!!
    Bafta!

7. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Nu merge. am incercat eu cu yelow-ul de student si s-au uitat ca la desene animate.
    Asa ca am facut la HSBC si cu statementul de la ei am facut un cont si la Barclays (asta e ma costa 60 de lire toata distractia). La Barclays mie mi-a cerut dovada de adresa, dar vad ca sunt persoane care zic ca nu le-a cerut. (Tot asa era lume care zicea ca dupa cateva luni la HSBC iti schimba contul, iti da overdraft... si are sotul cont de un an , tranzactii cat de cat pe el si nu i-au dat nik, doar nu ii mai ia taxa, in rest cont la fel de prost)

8. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    exista un cont available la hsbc care se numeste "passport account" unde trebuie doar sa ai buletinul si pasaportul romanesc , contul ti se va deschide pe adresa din romania , iar apoi trebuie sa le dai o adresa unde sa te gaseasca aici , la toata chestia asta trebuie sa platesti £06.00 in fiecare luna , succes -ahaa- haa-

9. motaniel

motaniel New Member

Trophy Points:
    0
    Poujou_kick, am incercat acum vreo luna sa imi deschid acel cont passport la HSBC, dar e vrajeala. Tot iti trebuie dovada de adresa, altfel nu te pot inregistra ei in sistem. E doar o gaselnita de marketing sa mai atraga niste clienti cred.

10. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    am incercat si eu azi sa-mi deschid un cont basic la hsbc si m-au refuzat desi in toamna , la aceeasi sucursala au deschis cont pentru doua prietene, ambele aupair ca si mine, prezentand aceleasi acte ca si mine: scrisoare de la familie precum ca locuiesc cu ei si un utility bill. Desi familia la care stau sunt clienti hsbc, agentul mi-a spus ca ei nu figureaza in baza lor de date. cand am insistat si am spus ca prietenele mele nu au avut astfel de probleme, mi-a spus ca basically, the manager doesnt authorize it.

11. asiza

asiza New Member

Trophy Points:
    0
    Booon...citit din scoarta-n scoarta experientele voastre cu HSBC-ul asta. De curand am fost la ei sa-mi deschid un Basic Bank Account (eu habar n-aveam de Passport Bank Account; de la voi am aflat, dar n-am pierdut nimic se pare). Eu vreau neaparat si de urgenta debit card si nu doar self-service card si ei mi-au spus ca-mi dau debit card, dar pentru deschiderea de cont am nevoie de proof of address (bill) si pasaport. Acum astept bill-ul de la telefonul fix si merg la ei. Sper sa nu intampin probleme in deschiderea contului.. Dar am si eu o nelamurire: Care e diferenta dintre Passport Bank Account/Basic Bank Account/Bank Account????

Oricum, din varii motive, imi deschid contul la ei deocamdata, dar este o banca cu niste servicii de rahat. Patit sotul pe piele proprie si personala neshte magarii cu ei de toata jena...

12. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    si eu ma numar printre persoanele care si-au facut cont la hsbc si pot spune ca e o banca ok...asta pana acum.
    dar eu nu ii inteleg pe altii daca tot critica serviciile oferite de aceasta banca pentru ce isi mai deschid cont ?
    exista si alte banci cu servicii poate mai bune decat hsbc.

13. asiza

asiza New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu pe altii, dar pe mine sigur n-ai cum sa ma intelegi din moment ce nu am expus aceste "varii motive" despre care scriam in mesajul meu. -ahaa- haa- Dar de indata ce ma vad cu sacii-n caruta, imi iau talpasita de la ei!

Deci, asadar si prin urmare, cunoaste cineva diferentele intre bank account-urile specificate de mine? Sar'mana anticipat!

14. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0
    contul passport de la hsbc e un cont doar pentru straini..adica un cetatean englez nu are dreptul de a-si deschide un asemenea cont...
    e o "facilitate" acordata strainilor...
    restul...fara restrictii

15. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Basic account

A basic bank account allows you to receive money and pay bills.
    It can be a first step towards opening a regular current account later on.
    With a basic bank account you can have your wages, benefits, state pension or tax credits paid directly into your account;
    pay in cheques for free (but remember you will have to wait a few days before the money is available for you to spend);
    take money out at cash machines with a cash card (this is usually free, but some cash machines make a charge);
    withdraw money at the Post Office®; and pay your bills by direct debit – meaning you could pay less for some things – especially gas, electricity or telephone.

• With a basic bank account you:
      • don’t get a cheque book;
      • can pay in cheques for free;
      • can take money out at cash machines; and
      • can pay bills by direct debit or standing order

Mai multe detalii aici: http://www.moneymadeclear.fsa.gov.uk/pd ... counts.pdf

Passport account la HSBC

http://www.hsbc.co.uk/1/2/personal/curr ... s/passport

Pe scurt, un basic account nu iti ofera un card cu care sa poti face plati. Contul Passport de la HSBC iti ofera aceasta optiune, dar trebuie sa platesti o taxa lunara.

Ideal ar fi sa-ti deschizi un cont curent normal, care sa aiba toate facilitatile necesare si sa nu-ti ia taxa de administrare. Astfel de conturi exista la fiecare banca din UK, dar sunt putin mai greu de deschis atunci cand esti nou venit si nu ai nici un fel de istorie in UK. Nu este insa imposibil.

I hope this helps. -staycool- taycool-

16. memgit

memgit New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,
    Eu mi-am deschis acum 3 zile un cont la Abbey National (current account) doar cu pasaportul. Am mers la sucursala din Canary Wharf, am cerut o programare unde mi s-a cerut sa scriu numele si adresa si un nr de contact. Am fost programata pt a doua zi si tipul care m-a intervievat mi-a cerut doar pasaportul deoarece suntem si noi romanii in UE. NIMIC altceva.
    Deci daca sunteti interesati mergeti in Canary Wharf. Tipul cu care am stat de vb m-a intrebat daca nu am prieteni in zona sa-i trimit sa-si faca cont la ei.
    Sper sa ajute pe cineva informatia

17. mosu

mosu New Member

Trophy Points:
    0
    memgit

Ce cont anume ti-ai deschis ( exista
    1. Abbey current account
    2. Abbey current account for Students and Graduates
    3. Abbey current account for under 18's si
    4. Abbey Basic account)

Nu cunosti, este posibil sa deschzi cont prin internet?

Deasemenea, ti-as fi foarte recunoscator daca ai scrie si un nr de telefon cum sa contactez managerul care ti-a deschis contul tie, ca din cate vad aici pe forum, sunt putine banci care ofera servicii cat de cat bune si as vrea sa merg pe urmele altora care si-au deschis cont fara probleme.

bafta

18. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    oOk, daca nu ai bill pe adresa la care stai poti sa faci asa: iti trimiti pasaportul cu o cerere de permis provizoriu la DVLA. In 2 saptamani iti vine permisul provizoriu care e acceptat peste tot ca proof de adresa si in multe locuri si ca ID.

19. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Cleaver si perfect posibil,ASA AM FACUT SI EU CEVA TIMP IN URMA,mai e si suma de 45 lire parca acuma,de mentionat...

20. tessa

tessa New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    Tocmai m-am mutat dupa ce am obtinut blue card-ul si momentan caut servici. Am inchiriat o camera de la cineva dar fara nici un contract. Cum pot sa am proof of address daca nu am nici un bill pe numele meu ca sa deschid un cont?

Share This Page