15.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum plec cu copilul in ro fara acordul tatalui

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by Cabc, Oct 13, 2014.

1. Cabc

Cabc New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa ma ajutati cu cateva sfaturi cum procedez sa plec cu copilul in romania fara acordul tatalui. Copilul are 2 luni si s a nascut aici si tatal e trecut pe certif de nastere. Nu ma lasa sa aplic pt pasaport si nici acordul sa parasesc tara nu si-l da. Familia mea nu a vazut copilul si mi se pare corect sa pot calatori in romania fara atata bataie de cap fiind my home country. Ce sanse am sa castig full custody avand in vedere ca partenrul are anger issues este f violent sparge tot in casa si ma abuza psihic plus se drogheaza e foarte rasist si contra tarii mele nu ma lasa sa vb cu copilul meu in limba romana si de fiecare data cand ies din casa e paranoic ca fug cu fiica mea. A trebuit sa parasesc domiciliul conjugal pt ca urla in fiecare zi cand ne certam ma ameninta ca o sa mi ia copilul ca nu am cum sa am eu castig de cauza intr o curte britanica fiind romanca. Am plecat de frica ca o sa cheme cineva politia si o sa ma trezesc cu social services la usa sa mi ia copilul cu toate ca nu eu ii periclitez existenta sa. Am venit sa stau provizoriu la familia lui in alt oras care sunt de acord ca are o problema cu nervii de mic copil si stiu ca se drogheaza cu cantitati mari si asta ii inrautateste starea de nervi. Ei tot cauta sa gaseasca o solutie sa l vindece ca sa ma pot intoarce la el pt ca le e teama ca nu o sa mai vada fetita. Eu nu mai vreau sa stau in relatia asta dar sunt la mana lui si nu stiu cum sa procedez. Nici lucrurile din casa si actele mele si certif de nastere nu le am putut lua. Ce ma sfatuiti sa fac? Pt ca e clar ca ei ma sfatuiesc sa fac ce le convine lor dar chiar sa nu am dreptul sa mi iau lucrurile din casa si sa trebuiasca sa stau pe drumuri cu copilul intr o tara straina. Ce sanse as avea sa obtin full custody in cazul meu si daca as obtine asta inseamna ca pot lua copilul sa locuiasca in romania. E bine sa informez politia sau risc sa imi fie luat copilul?

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Imi pare rau sa aflu asa ceva, imi pare rau pentru ceea ce trebuie sa experimentezi,atat tu cat si micutul.
    In Romania poti pleca fara probleme, fara acordul tatalui, dar apoi nu mai poti pleca (de vei dori) din Romania, oriundealtundeva, fara acordul tatalui.
    Sunt destule foruri competente carora te poti adresa aici ,dar trebuie sa fii decisa in actiunea ce o vei lua, sunt organizatii caritabile care gazduiesc femeile supuse violentei domestice.
    Daca implici serviciile sociale te pot ajuta dar, functie de conditia ta, sa nu ai probleme cu ala mic,de cand cu "baby P" sunt extrem de precauti.
    Poate vede si domnul avocat si intra cu ceva sfaturi,
    oricum daca iti este periclitata siguranta ta si a copilului nu ezita sa suni chiar la politie.

3. Cabc

Cabc New Member

Trophy Points:
    0
    Cum pot aplica pt pasaportul ei daca el nu ma lasa sa imi iau actele si lucrurile si vrea sa vina sa o ia in weekend. Ce ma sfatuiti sa fac? Sa il las sa o ia pt cateva zile sau nu? Sa sun la politie sa explic situatia? Sa plec de la familia lui? Ce se intampla daca apuc sa plec in romania si nu mai m as intoarce cu copilul? Sunt efectiv disperata nu stiu cum e mai bine sa procedez

4. Danadia

Danadia New Member

Trophy Points:
    0
    Cred ca trebuie sa suni la organizatiile care protejeaza femeile abuzate. Ei te vor ajuta sigur. Daca pleci in Ro te poate acuza ca ai rapit copilul. Nu pleca de aici , cauta si suna rapid. Faptul ca stai la familia lui e bine, arata ca nu ai fugit de nebuna. Succes

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    de plecat in ro daca nu ai acte pt copil mai greu... iti trebuie pasaport sau titlu de calatorie

pana la urma tot la o decizie a instantei trebuie sa ajungeti

incearca la o fundatie gen http://www.womensaid.org.uk/

6. Cabc

Cabc New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pt raspunsuri. Credeti ca social service imi va lua copilul de langa mine avand in vedere ca nu am unde sa stau pt ca el a ramas in casa in care stateam impreuna? Sa accept sa o ia in weekend chiar daca e dependent de droguri si ma ameninta ca ma impusca?

7. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, Cabc, imi pare rau ca treci prin asa ceva insa trebuie sa fii tare. Nu are voie sa iti ia actele si lucrurile, reclama-l imediat la politie, cred ca este fapta penala (nu sunt avocat, poate ne lamureste dl avocat cand intra pe aici, insa in mod sigur ai dreptul la libertatea de a-ti lua ce doresti din casa, si mai ales actele tale). Reclama-l la politie ca te ameninta si spune-le si faptul ca sustine ca nu ai avea castig de cauza in tribunal pentru ca esti romanca (remarcile rasiste se pedepsesc de lege in tara asta, da, stiu ca Nigel Farage este o exceptie insa el stie sa joace legea pe degete).
    Nu, social services nu au cum sa desparta un copil atat de mic de mama lui! Spune-le ca partenerul te-a amenintat si te vor ajuta sa iti gasesti undeva sa stai cu copilul si sa fiti in siguranta. Spune-le ca partenerul te ameninta ca te impusca. In nici un caz nu lasa copilul singur cu el, nesupravegheat, imi pare rau insa comportamentul lui nu este de natura sa inspire incredere ca poate avea grija de un copil atat de mic. Du-te la politie cat de urgent poti, nu mai amana. Noroc mult iti doresc si nu iti fie teama, este mai bine sa vorbesti cu politia decat sa stai la cheremul nebunului!

8. Cabc

Cabc New Member

Trophy Points:
    0
    Problema este ca politia a fost implicata in trecut cand eram gravida si dupa incident am primit o scrisoare de la social service spunand ca li s a adus la cunostiinta ce se intampla si stiu ca mai am un pic si nasc si de data asta nu vor lua nici o masura dar daca politia va mai fii chemata o singura data atunci ei vor interveni si toate astea vor ramane in istoricul copilului. Am sunat la un drug advice line sa vad daca il poate lua cineva fara consimtamantul lui sa il interneze la detox si mi au zis ca daca sunt probleme cu drogurile atunci social service clar si sigur vor lua copilul si de langa mine chiar daca nu am nici o implicatie. Acum nu vad de ce ar face asta si nu cred ca e adevarat dar nu stiu ce sa cred m am tamponat cu multe lucruri in tara asta care par logice pt noi dar ilogice pt ei asa ca nu m ar mira nimic. Si inca o intrebare daca as reusi sa plec in ro la frontiera trebuie sa arat un bilet de intors sau am voie sa il achizitionez din ro cand ma decid exact cat stau atata timp cat nu stau mai mult de 28 zile parca asta era termenul maxim permis de lege.

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cei de la social service vor actiona pentru protectia copilului, care poate sa insemne si masuri nedorite de tine
    http://www.familylives.org.uk/advice/yo ... ur-family/

ai putea incerca sa obtii un residence order, evident sunt si pasi de urmat inainte (divort/separation)
    http://www.familylives.org.uk/advice/yo ... nce-order/

un avocat (solicitor) sau chiar Citizens Advice Bureau (CAB) te-ar putea ajuta; n-ar fi rau sa discuti si la ambasada tinand cont de cont de situatia destul de complicata http://londra.mae.ro/node/392

10. Cabc

Cabc New Member

Trophy Points:
    0
    Cam cat poate dura sa obtin un residence order aveti idee? Si avand in vedere faptul ca daca as pleca din casa in care stam impreuna nu as mai avea unde sa stau decat intr un refugee centre pana aplic pt o casa de la primarie sau ceva de acum ar putea asta sa fie un impediment si sa nu obtin residence order?

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  12. Berta

Berta New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ai fi putut sa il inregistrezi cu telefonul cand avea crizele de furie si facea remarci rasiste, ar fi fost foarte bine. Nu-i asa greu si poti incerca daca mai ai vreo intalnire cu el. Asta este o proba foarte solida pentru tine si te poate ajuta foarte mult. Pur si simplu lasi telefonul deschis pe inregistrare si apoi vorbesti cu un avocat. Multa bafta si ai grija de tine si copil.

13. Elena85

Elena85 New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua , am si eu intrebare am o fetita de 7 ani si vreau sa plec cu ea din Romania fara acordul tatalui mai exact fara procura , am in schimb decizia de la judecator de custodie a copilului care este definitiva si irevocabila se poate doar cu aceasta ?

Multumesc Elena

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

La ducere nu ai treabă ,dar la întoarcere musai procură,mare grijă!

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    se poate

http://www.politiadefrontiera.ro/calato ... minori.php
    Politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor - numai daca este insotit de o persoana fizica majora - in urmatoarele cazuri:
    este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;

16. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cine sa faca procura pt cine?! -ceeee?-

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Sorry, eu citisem doar titlul topicului, si nu am vazut mesajul exact pe mobil, nu am vazut ca dansa vrea sa plece "din Romania".

18. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    pai se poate -wow-

19. Elena85

Elena85 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc frumos pentru raspuns , dar am vazut ca legea a fost data in 2005 de atunci de nu sa mai schimbat nimik ?

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    schimbarea frecventa legilor ar trebui sa fie o exceptie, nu o practica...

de exemplu in UK sunt inca valabile clauze din Magna Carta din 1215

Share This Page