17.5 C
London
Wednesday, September 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cum inchiriez o casa in uk

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by blonda22, Dec 28, 2013.

1. blonda22

blonda22 New Member

Trophy Points:
    0
    buna,imi poate rsp cineva la niste intrebari?as vrea sa inchirez o casa,apartament in uk?ce acte imi trebuie exact?e necesar sa ai card bancar de un anumit timp?eu il am de 5 luni,dam ce tranzactii trebuie sa ai pe card?ce anume imi trebuie?

2. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    1. Vezi casa
    2. Cazi de acord la preț cu landlordul/agenția.
    3. Agenția îți face un background check ca să vadă că ești eligibil/ă.
    4. Semnezi contractul.
    5. Plătești depozitul și chiria pe o lună.
    6. Inspectezi casa și semnezi de primire.
    7. Te muți.
    8. Plătești chiria.

3. MadaC

MadaC New Member

Trophy Points:
    0
    Buna, ma intereseaza si pe mine daca la pretul afisat, chiar daca discuti cu proprietarul sau agentia se mai poate negocia. Daca da, cam cat? (exemple concrete de zona/pret din experienta voastra). Multumesc anticipat!

4. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    5% poate

5. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Depinde de circumstante. Daca e disponibila peste 1-2 luni si au chiriasi inauntru, au timp sa astepte sa obtina pretul solicitat. Dar daca e neocupata sau stii ca va deveni neocupata in foarte scurt timp timp atunci poti profita de asta si oferi sub ceea ce vor pt ca alternativa e sa tina casa goala fara sa primeasca un ban.

Daca oferi mai putin trebuie sa mergi pana la capat. Eu am oferit £50 sub ceea ce cereau si agentul m-a sunat sa imi spuna ca au refuzat si ca daca vreau sa cresc oferta. Le-am zis ca nu ca mai am o casa care mi-a placut si o sa o iau pe aia. Ne-am luat ramas bun si 5 minute mai tarziu ma suna din nou sa imi spuna ca s-au razgandit proprietarii si ca imi accepta oferta. Casa urma sa fie libera intr-o saptamana iar eu ma puteam muta intr-o saptamana. Asadar, cunoaste contextul si mergi pana la capat chiar daca nu cazi de acord in prima instanta.

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

6. MadaC

MadaC New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru detalii. Desi la urmatoarea intrebare probabil nu o sa primesc raspuns...o adresez oricum, poate cineva stie ... Am gasit pe internet un apartament intersant, dar e prin agentie. In Romania daca te apuci si cauti mai bine, in general gasesti si anuntul proprietarului. E valabil acelasi lucru si in UK? (sau de obicei proprietarul are contract cu agentia si nu incearca si singur sa-si gaseasca chiriasi). Nu vorbesc de a trece peste agentie, vreau doar sa stiu daca mai pierd timpul sa caut acel apartament cu speranta ca pot sa dau direct de proprietar. Va rog, de asemenea, daca aveti si alte sugestii in afara de gumtree , de site-uri cu anunturi direct de la proprietari. Multumesc anticipat!

7. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Daca anuntul e prin agentie sansele sa gasesti acelasi anunt dat direct de proprietar tind spre zero. Incearca rightmove, cu gumtree trebuie sa fii ceva mai atent. Eu nu as inchiria fara agentie, dar acum depinde de fiecare.

8. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Și dacă dai direct de proprietar ce câștigi? Chiria tot aia va fi, de background check nu scapi ș.a.m.d.

9. MadaC

MadaC New Member

Trophy Points:
    0
    @bogdan84 Multumesc pentru sfat!

@mufa Odata vazuta casa cu agentie, contractul banuiesc ca se face prin agentie (si de aici se aduna ceva comisioane chiar si cand se reinnoieste contractul). Dand direct de proprietar, banuiesc ca o parte din aceste cheltuieli se pot reduce.

In RO agentia de obicei incaseaza jumatate din prima luna de chirie si apoi iese din peisaj. Probabil ca in UK rolul agentiei e un pic mai complex, de administrator mai degraba din ce inteleg.

10. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Taxa de reinnoire e optionala, singurul comision obligatoriu e la inceput. Daca agentia face property management atunci opreste un procent din chirie undeva intre 10-20%, dar asta nu inseamna ca platesti mai multa chirie decat valoarea pe piata a proprietatii.

11. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    @MadaC, taxa agenției de regula se regăsește în background check de care oricum nu scapi.

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Bogdane tu ai dreptate, dar nu ai spus ca se aplica reducerea aia la ceva peste 1k-1.2k pe luna chirie. :)

13. blonda22

blonda22 New Member

Trophy Points:
    0
    si in legatura cu actele si referintele?

14. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Platesti cat cere agentia si gata. Nu scapi de taxele astea.

15. bogdan84

bogdan84 New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Software Engineer
    Era doar un exemplu, nu o recomandare. Sigur ca e relativ si depinde de context. Trebuie pusa intrebarea: ce risca proprietarul daca nu accepta oferta mea?

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    La sumele alea pierderea e mare pt el daca ii sta casa goala 2 sapt. Intr-un an pierde chirie pe o jumatate de luna daca da cu 50 mai ieftin, dar ii castiga inapoi netinind casa goala 2 sapt. De aia accepta.

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    unii proprietari au credit si sunt presati sa inchirieze, altfel e mai greu cu ratele la banca

18. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Depinde de agentie si mai putin de proprietar. In marea maj a cazurilor se face contract de management a propr intre landlord si agentie unde ag garanteaza o chirie lunara proprietarului si isi pune peste 100-200 lunar taxa de management. In caz ca ala de sta acolo nu plateste sau disdistruge prin casa e treaba agentiei sa rezolve si sa plateasca proprietarul. De aia merg maj proprietarilor pe mana agentiilor. Scapa de bataie de cap.

19. Tiana

Tiana New Member

Trophy Points:
    0
    Buna

Ce presupune "background check"?

20. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38

Share This Page