18.9 C
London
Thursday, May 26, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum ii tratam pe cei noi?

Discussion in 'SEZATOARE' started by albea, Jul 28, 2012.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Re: Pot fi dependenta de copilul meu in UK?

problema a fost continutul, nu ambalajul

2. Romeo M. Calin

Romeo M. Calin New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    Accountancy
    Home Page:

Sint de acord cu cele spuse de Domnul Adrian C.
    Cind se pune o intrebare, se asteapta un raspuns.
    Criticati arta, nu criticati o persoana.
    Consider ca domnul Albea trebuie sa se abtina de la comentarii de genul "mare este gradina domnului" care de foarte multe ori insinuiaza ca cealalta persona la care este adresata acest comentariu este proasta(in romaneste). Este foarte insultator, consider eu. Nu toata lumea cunoaste, de aceea intreaba. In opinia mea, Domnul Albea trebuia sa isi ceara scuze pentru cele spuse. De ce a lasat sa ii vina "gasca" sa "il bata" pe acel individ care a intrebat fara sa cunoasca despre un anumit drept in aceasta tara? Nu inteleg un gest din partea asazisilor administratori sau ajutori al acestui forum, de ce sint pretentii ca lumea sa stie raspunsul inainte de a face o intrebare pe acest forum?!
    Din cele ce eu citesc pe acest forum, acest lucru reiese de foarte multe ori.
    Nu uitati ca nu poti sa ii soptesti unei oi la ureche ca acolo este poarta unde trebuie sa intre. Ea trebuie indrumata catre acea poarta.
    Vorba unui vechi prieten "Daca te pui cioban cu mercedes, nu faci o brinza domnule".

Now, Cheers tuturor, love your neighbor AS HE IS and try to be happy for God sake!

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver

Considerentele tale sunt cu totul lipsite de temei si relevanta. Eu nu am jignit sau insultat pe nimeni. Deasemenea, iti atrag atentia ca, asa cum oricine poate sa intrebe orice pe forum, si eu pot sa ma mir de orice doresc sau sa ma rog divinitatii mele in orice scop sunt interesat. In speta, ii rog pe toti cei care ma cunosc ca atunci cand o sa intreb cum sa aplic pentru ceva ca dependent de un copil, sa scoata aparatele din priza si sa ma lase sa mor.

However, daca incercam vreo referire la numarul de cifre din IQ-ul persoanei in cauza, accept ca se poate aduce in discutie elementul insulta - jignire, dar asa ... Cu alte cuvinte, daca tu vii in patru labe de pub si eu spun "betiv", aia este caracterizare, nu insulta.

4. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Quote of the day

:)

5. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16

Ineptia zilei mai bine zis.
    Chestia asta face parte din categoria: " dacă tăceai filosof ramaneai".

6. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38

Jesus , doar oameni agitati astazi pe forum ?

7. IC3

IC3 Member

Trophy Points:
    16
    Crede-ma ca nu sunt deloc agitat....sunt chiar foarte relaxat. Doar ca am dezaprobat si dezaprob in continuare modul cum a procedat @albea cu raspunsurile lui. Nu am nimic personal cu nimeni ...doar ca gasesc a fi inutila o astfel de reactie din partea oricarui membru de pe forum (chiar daca e vechi sau nou). Astfel de comentarii nu aduc nimic bun...e simplu...consideri ca intrebarea e pusa aiurea sau n-are nicio noima...nu raspunde!...ce poate fi mai simplu decat atat? Sunt de acord cu ideea de baza a ceea ce a vrut sa spuna @albea ca o minima informare sau un simplu search pe google i-ar fi oferit userului @tziricutza un raspuns. Eu doar dezaprob modul cum s-a manifestat...atata tot...si chiar imi cer scuze pt ca nu vreau sa intru in polemica cu nimeni.
    Hai ca deja s-a facut multa tevatura pe marginea acestui subiect (daca-l pot numi un subiect ) si cred ca pierdem timpul aiurea cu chestiuni inutile.

8. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Profit si eu de ocazie si spun ca nu aprob "speriatul" userilor noi.
    Cred si inteleg ca sunt oameni care intra zilnic si se irita vazand aceleasi intrebari sau intreabari care denota lipsa totala a informarii.
    Poate a parut ca i-am luat apararea lui Albea, dar nu cred ca am facut-o, poate trebuia sa ii cer si lui sa fie mai "finut" si sa nu mai fie asa agresiv, dar eu fiind unul din cei care intra zilnic, m-am obisnuit cu stilul lui si nu-l mai consider asa ca in prima zi.

I-am atras atentia doamnei pentru ca, la prima vedere, Albea nu a jignit ci doar s-a exprimat dur, iar ea a ripostat cu "esti extrem de nesimtit", ceea ce e o jignire pe fata, cel putin in zona in care am crescut eu. Chiar i-am explicat sa nu mai cada in capcane de genul, dar a continuat sa riposteze si sa imi citeze din regulament.

Bun, acum ca sa fie treburile clare si publice: Cand cineva intra pe un topic pe care nu are nimic ONTOPIC de spus, ar trebui sa se abtina. Chiar daca il certi pe cel care a pus intrebarea - fa un efort si indruma-l si spre ceva folositor. Simplu tare.
    Exista un topic, cel cu "potarea care m-a facut a rad" in care oricine poate face "caterinca".

9. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Nu cred ca e vorba numai de userii noi, si eu "mi-am furat-o" de cateva ori de la oameni care in loc sa atace idei, ataca persoane. Nu am folosit butonul "report to moderator" pentru ca am convingerea ca acei oameni care folosesc jigniri si ironii la adresa persoanei nu a ideii sunt needucati de la parintii lor de acasa (cu tot respectul pentru parinti, probabil au facut si ei ce au putut si cum s-au priceput mai bine; sunt multi oameni care sunt agresivi/jignesc/insulta si nici nu isi dau seama ca fac asta, pentru ca la ei in familie era ok sa vorbesti asa) si nu cred ca este treaba moderatorilor sa umple golurile din educatie ale unora si altora.

Problema e ca atitudinea asta incepe sa se extinda pe forum si atmosfera devine din ce in ce mai artagoasa. Nu-mi explic de ce, dar asta am constatat in ultima vreme.

10. florinbest2207

florinbest2207 Member

Trophy Points:
    16
    tziricuta wrote :
    Buna ziua.
    As indrazni cu o intrebare, caci m-am tot uitat pe forumuri si nu am gasit nici un raspuns.
    Familia mea, respectiv eu, sotul si copilul, locuieste in UK de aproape 2 ani. Nimic nou pana aici. Copilul a incheiat primul lui an in scoala din Anglia in year 3. Intrebarea mea e: pot sa aplic de un card (indiferent de culoarea lui) pentru copil daca urmeaza scoala aici? Si noi dependenti de el? Care sunt pasii care trebuie facuti?
    Am tot auzit pe la romani ca se poate. Dar cum, ce formular trebuie completat sau care sunt conditiile, nu le-am aflat inca. Precizez ca eu si sotul avem NIN.
    Va multumesc.

Hai va rog sa o lasam jos ca macane ! Pai cum adica dom'le ?? Dupa aproape 2 ani in iukey si posesori de Nino-nino(adica ne-a pus D-zeu mina pe cap !),noi pe ce planeta traim ??? Si se vorbeste de lipsa de respect si jigniri ?? Nu nu,in nici un caz,si nu ,niciunul nu ne-am nascut invatati dar totusi traim in societate.

@albea rules !!

11. ab5174

ab5174 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu cred ca multi dintre cei care dau replici "dulci" pe forum fac parte dintre cei care nu s--au putut realiza profesional in UK.
    Au plecat de la o profesie si au ajuns muncitor in UK (ce nu este o rusine) dar ciuda si ranchiuna ii roade ........

Cunosc eu pe cineva care imi urmareste orice postare -nu-zic-

12. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @florinbest - stii foarte bine ca UNII romani isi dezinformeaza"prietenii", din motive inca neintelese de catre mine. Presupun ca si tu auzi tot felul de povesti de genul. Si daca nu auzi povestile, vezi aici rezultatele.

Daca ma gandesc mai bine, e foarte posibil ca tziricutza sa fie o victima, si atitudinea ei defensivo-agresiva vine tocmai de la sistemul asta de protectie dezvoltat din cauza celor care vorbesc pe la colturi de carduri pentru copii si de tot felul de alte astfel de vise.

Share This Page