12.4 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum este in Croydon?

Discussion in 'LONDON' started by alibaba1234, Mar 25, 2007.

1. tina_cris

tina_cris New Member

Trophy Points:
    0
    Mikee eu stau in Surrey ,mai exact in Chertsey , e ok aici liniste si pustiuuuuuuuuu, dar m-am inscris la school of english ca trebuie sa fiu aici cu acte in regula si acum sunt nevoita sa ma mut in Croydon , ma gandeam sa fac naveta dar cred ca ma costa ff mult trenul , aici stau cu prietenul meu si avem cazarea asigurata nu platim nimik ,daca ne mutam el trebuie sa isi caute un alt job , sa ne luam o camera cu chirie si daca spui ca nu e asa cum am vazut eu Croydonul .... cred ca mai bine ma plimb cu trenul pana la scoala si inapoi acasa

2. alibaba1234

alibaba1234 New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru toti cei care vor sa vina la Uk School of English si doresc sa scape de taxa de 80 pounds pentru a li se gasi cazare va pot ajuta eu cu ea fara nici un altfel de pretentie.

3. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    salutare imi poate da cineva mai multe detalii despre scoala asta din croydon pls ca as dori sa o urmez....trebuie sa mergi numaidecit la scoala sau nu?

4. adonisro29

adonisro29 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut , eu incep cursurile la uk school of englis acum in februarie , rog frumos pe cei care au postat aici si sunt la acest colegiu sa imi dea un semn ! Sunt asa de nelamurit asa cum a-ti fost poate , toti la inceput ! Asta este adresa mea de mail furbo_thunder_1305@yahoo.com !

5. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    UK School of English nu e un colegiu. E doar o amarata scoala de engleza, cea mai ieftina din Anglia probabil. Au 2 sali de clasa in care tin cursuri de engleza. Cred ca jumate din cei care merg acolo o fac pentru a obtine cardul galben.

6. adonisro29

adonisro29 New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu fac parte din jumatatea de care vorbesti tu ;)!

7. chris30ro

chris30ro New Member

Trophy Points:
    0
    hello tuturor ! poate primesc si eu un sfat, vreau sa aplic la un curs de engleza pe 3 luni (croydon), si nu stiu cum e mai bine sa optez, full-time or part-time ? ideea este ca trebuie sa ma pun la punct si cu engleza dar obligatoriu sa si lucrez ceva (cele 20 ore/week, urmate de cele 4 luni full time), deoarece dupa plata cursului si a biletului de avion nu imi raman mai mult de 1500-1700 lire. astept un sfat, sugestie...merci.

gasesc chirie la 75 lire/week sa fie cat de cat acceptabil

oare ma ajuta cu ceva daca imediat cum ajung imi schimb permisul de conducere?

e posibil sa aplic si sa-mi spuna ca locurile sunt ocupate? cine a fost sau cine este la UK School of English?

nu vreau sa apelez la firme din Romania intermediareprieteni, romani, compatrioti....help me !!!!!!!!!!!

8. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna,

O sa incerc sa te ajut, dar partial...dupa mine sigur vor interveni si altii..
    De ce tocmai in Croydon? mi se pare o zona scumpa pt. cineva nou-venit...
    Este bine sa faci colegiul full time...daca ai probleme cu eng., si-asa in 3 luni nu faci mare lucru.
    Nu sunt studenta la Uk School of English,in schimb prietena mea este in Kilburn, nu o costa nimic si are si unele avantaje, ex. transport gratuit la si de la scoala.Dar ea este studenta pe un an si-n anul urmator e posibil sa continue cu : Skills for Life (IT and office administration)
    Da, locurile sunt limitate, deci, cu cat te inscrii mai repede, cu atat mai bine.
    Cazare si job gasesti utilizand www.gumtree.com sau, doar cazare, www.spareroom.co.uk .
    Permisul de conducere preschimbat te ajuta, deoarece este DOVADA DE ADRESA si preschimbarea lui se face trimitand un formular luat de la posta catre DVLA/DSA+ fotografii, vechiul permis+ o taxa.
    Pentru moment asta e tot ce stiu.
    In locul tau, m-as apuca de pe acum din engleza. Vezi ca exista carti precum Dan Dutescu- Engleza fara profesor si altele...
    Succes si Welcome to the UK!

9. chris30ro

chris30ro New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc pentru sfaturi, am ales curs croydon deoarece e mai ieftin si atunci caut cazarea undeva in zona,... deci sa fie pe 1 an cursul dar cum e mai bine: full-time sau part-time?
    si timp de un an nu voi putea lucra decat 20 ore/sapt.??? nu stiu cum voi rezolva cu cheltuielile -pullhair- ullhair-
    optam pentru sandwich course darvarsta si :p

10. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Chris, nu dispera ca mergi la curs si intrebi in stinga/dreapta in ziare, deschide ochii si tupeu ca de munca extra vei gasii, important e sa te ti de curs, ca e cu folos.
    Nu stiu cu ce intentii vrei sa vi, ce calificari si nivelul de engleza ai...eu in locul tau as opta pt. un curs serios care dureaza normal 2ani, exemplu: electrician,instalator,etc.; cautate si de viitor in orice tara,platite si poti fi independent...aceste cursurii include si munca ca practica(platit) plus un mare avantaj ca lucrezi in bransa cu profesionisti si e imposibil sa nu ai asigurat un loc/venit decent...
    Nu sarii la mine pt. sfat! -handlaugh2- andlaugh2-

11. chris30ro

chris30ro New Member

Trophy Points:
    0
    da, inca odata multumesc pt sfaturi, dar nu ma descurc foarte bine cu engleza, de aceea vreau sa optez pt un curs de engleza, si doream pe 3 luni deoarece pot lucra la final inca 4 luni full-time, ulterior cu optiune pt alt curs similar, sa treaca cumva acel an..., si cel mai convenabil din punct de vedere material este UK School of English, si tot nu mi-a spus nimeni daca sa optez pt fuull sau part-time, sau sa vin pur si simplu si la fata locului sa vad cum sta treaba?...avand posibilitatea sa aplic la curs si la fata locului?....asta in ideea ca nu am nici o cunostinta, prietenin UK?

12. Anonymous

Anonymous Guest

salut
    pt cei care sunt std la uk school of engl

care este cea mai convenabila modalitate de transport din londra centru pana in croydon?

travel card? bus
    train?

cine stie pls faceti o fapta buna si imparasiti ce modalitati ati gasit, cat costa si alte info ultile p care le aveti

salve
    xx

13. cdl

cdl New Member

Trophy Points:
    0
    Uite aici http://www.romani-online.co.uk/index.ph ... opic=853.0

Mai mult de atat nu ai ce sa aflii..
    Bafta..

14. ukok

ukok New Member

Trophy Points:
    0
    Croydon-ul este foarte mare, peste 300,000 populatie, si zonele difera muult intre ele. West, Nord si parte din East (East-North East) sint zone foarte sarace si bogate in "multiculturalism".
    Cum te orientezi spre Lloyds Park, Addiscombe, South Croydon, Park Hill, zona de South si South-East, se schimba lumea total, incepi sa vezi case pe la juma de milion si mai mult etc.
    Scoala este in South Croydon, in South End, o straduta plina de restaurante si cluburi.
    Zona in jurul Mall-ului este nasoala, dar pentru shopping este OK atita timp cit esti atent (nu paranoic).
    Chiriile sint cam cu 200-300/luna mai ieftine decit in zone mai apropiate de centrul Londrei (si mai bune) si ma refer numai la South Croydon, in restul Croydonului nici nu am cautat, nici nu stiu, nici nu as locuii.
    De exemplu apartamente cu doua camere pe aici sint 650-800/luna, iar in Putney, Wimbledon, Fulham, Wandsworth, ACELASI APARTAMENT (sa vorbim de mere cu mere...) este intre 900-1100/luna.
    Eu locuiesc intr-un flat de 2 camere frumusel, curat, bine echipat, cu garaj, ca-n parc, cu 700/luna. Un studio(garsoniera) in zona ar fi vreo 500-600/luna iar daca vrei sa ai doar o camera intr-o casa cu altii (si sa ai acces in comun la baie, bucatarie etc) este intre 200-400/luna

Transportul din Croydon in Londra este fantastic si este unul din factorii care m-au facut sa mai stam pe aici, cel putin momentan.
    Din East Croydon pina in Londra faci 18-20minute cu trenul, cu doar un stop la Clapham Junction. Trenul (overland trains) este mult mai civilizat si mai curat si aerisit decit metroul (daca ai de ales, daca nu.)
    De unde locuiesc eu statia este la 10 minute de mers pe jos.
    Ca orice oras/suburbie/cartier, are parti rele si parti bune. Evita-le pe cele rele si frecventeaza-le pe cele bune si nu vei avea probleme.
    Ai parcuri si terenuri de golf, daca vrei sa bike sau hike sau walk, ai pe unde, iar Londra e la 20 minute. Asta e tot.
    Cit despre scoala, saracii ei fac ce pot pentru 289/an. Lumea vine acolo ca sa invete ceva engleza si ca sa-si obtina actele, asta e tot.
    Daca vrei ceva mai serios, ai dreptul la student loan, inregistraeaza-te la un colegiu ceva, un curs de 1-2 ani pe vreo meserie.
    Bafta!

15. Anonymous

Anonymous Guest

mersi mult tuturor

d fapt eu dorea doar sa aflu ce e mai ieftin k transport din londra in croydon, doar atat

eu am gasit de la london bridge tren direct pt croydon east face doar 10 min si e 4 lire return si apoi autobuz sau p jos k nu e asa departe

mersi oricumsi da ai dreptate colegiul e doar pt acte

xx

16. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Am fost in Croydon la Home Office...mi s-a parut o zona linistita desi am auzit ca ar fi o zona foarte periculoasa din sud-ul Londrei...stiu ca sunt trenuri din london bridge parca si victoria...cam 18-20 de minute faci pana acolo...trenurile sunt curatele si nu asa aglomerate ca metroul sa zicem depinde de ora probabil...toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

17. razvy0042

razvy0042 New Member

Trophy Points:
    0
    sal. stie cineva vreun colegiu unde sa nu fie obligatorie prezenta? eu sunt din york si aici sunt destul de scumpe. multam

18. demiurgul

demiurgul New Member

Trophy Points:
    0
    Am trecut prin Croydon ...nimic deosebit ...

19. noellutza

noellutza New Member

Trophy Points:
    0
    Salut.
    Eu sunt in Purley, dar nici urma de romani aici.:(
    Unde as putea iesi, in Croydon? Nu este nici o comunitate de romani in zona?
    multu!

20. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Purley, zona frumoasa si linistita.

Am o prietena acolo, e finlandeza.

Sunt ceva romani si in Croydon...cel mai faimos e UKOK. El adora Croydonul. :))

Share This Page