12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum este in Croydon?

Discussion in 'LONDON' started by alibaba1234, Mar 25, 2007.

1. alibaba1234

alibaba1234 New Member

Trophy Points:
    0
    M-am hotarat sa fac un curs de 12 luni si am ales http://www.uk-school-of-english.com/web ... 1-11-7.htm

Ce vreau sa va intreb eu:
    1.Cum sunt chiriile acolo si daca se gaseste usor ceva de inchiriat.
    2.Sa gaseste usor de munca?
    3.Ce preturi sunt?
    4.Cum e viata acolo.

Multumes mult :) si abia astept sa ajung in UK

2. alibaba1234

alibaba1234 New Member

Trophy Points:
    0
    Raspuns: Cum este in Croydon?

chiar nu e nimeni de acolo?

3. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Eu nu stau in Croydon dar diferenta nu e f mare fatza de celelalte cartiere ale Londrei.
    Chiriile in fctie de ceea ce cauti sunt de la 500 in sus daca vrei sa locuiesti singur sau cu familia. Daca vrei la comun, imparti casa cu alti romani sau orice alta natie, camerele sunt de la vreo 150-200 in sus pe luna, cu sau fara cheltuieli incluse.

Daca ai actele in regula, esti serios si muncitor, vei gasi de munca. Londra e plina de oportunitati, trebuie doar sa stii ce vrei si sa urmezi calea.

Preturile sunt ok, as zice eu, chiar si pt un roman aflat la inceput de drum. In supermarketuri mancarea e cam la fel ca in .ro, poate putin mai scumpa dar gasesti oferte la cam orice mereu, de altfel daca dai o cautare s-a discutat despre preturi si chirii de n ori pe forum.

Viata e asa cum ti-o faci.

Succes!

4. zoltar

zoltar New Member

Trophy Points:
    0

Cred ca dupa Southall, Croydon este al doilea cel mai urat loc din Londra asta. Parerea mea, nu trebuie sa fiti de acord.

5. muahdib

muahdib New Member

Trophy Points:
    0

eu la croydon ma gandesc doar la complexul ala de supermarket-uri la care ma duc din cand in cand si la padurea prin care trec pana ajung acolo :)
    ps: a si sa nu uit terenurile de golf de la marginea padurii, priveliste destul de frumoasa...

6. Anonymous

Anonymous Guest

eu is curioasa cum arata si ce se invata la colegiul asta care are cursuri de 200 si ceva de lire pe an.
    Partea buna e ca apare inregistrat la dfes.

ar fi o idee bun si pt fratele meu...

Te rog sa ne tii la curent cand obtii yellow certf

Multa bafta!
    T

7. alibaba1234

alibaba1234 New Member

Trophy Points:
    0

va multumesc mult pentru raspunsuri, pot sa va zic doar de chirie si asta ce zicea colegiul respectiv:

"
    Single room/self catering £80-£90 per week
    -Double room/Shared/self catering £50-£60 per week
    -Familie gazda/self catering £90-£100 per week
    -Familie gazda/half board £100-£120 pe saptamana
    "
    eu o sa aleg varianta aceasta -Double room/Shared/self catering si sper ca preturile sa fie cam cum zic ei , m-am mai uitat si pe situri de inchirieri si am gasit camera la 70-80£ pe saptamana cu bill-urile incluse

O sa va tin la curent si o sa va ofer ce informatii veti dori numai sa ajung acolo.
    Daca mai aveti sfaturi pentru mine va astept.

Multumesc

8. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0

alibaba1234 parerea mea e ca mai bine cind ajungi aici daca ai pe cienbva aici stai la respectiva/u si iti cauti singur o camera intrun flat sau casa sharing decit sa stia cu o familie la care te [pune colegiu sau in caminele sau hosteluriile lor e mult mai bine iar cu familiile din croydon lasa de dorit sunt foarte rai cei din zona respectiva si super rasisti .

9. parigianu

parigianu New Member

Trophy Points:
    0

mai motanik,
    mancarea de aici este mai ieftina decat in romania.
    iar tu ce faci la supermarket? cauti numai oferte? la buy one get one free?:)))
    chiar daca nu ai nevoie de a doua
    eu cumpar numai de la off licence....e mai ieftin decat la sainsburysu din colt
    si imi mai si spun srilankezii "hello boss" cand intru :)

10. parigianu

parigianu New Member

Trophy Points:
    0

in rest singura mea relatie cu croydon este ca acu apoximativ 15 ani ceream azil politic la lunar house, iar acum am un magazin de rusi unde iau tigari la 2.80 pachetul :)
    in rest, ultima oara cand am fost, am stat 20 de minute sa numaram albii de pe stradaam numarat doi. si era plin de lume.
    in schimb cand am intrat sa bem o bere intr-un pub....deodata s-a albit totul

11. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

....azil politic acum 15 ani?

12. alibaba1234

alibaba1234 New Member

Trophy Points:
    0

Hristos a Inviat! in primul rand, in al doilea rand va spunca pe data de 26 voi ajunge in Anglia pe aeroportul Luton. Ce vreau eu sa va intreb inainte de a ajunge acolo:
    -Cum pot ajunge din Luton in East Croydon sau in Victoria mentionez ca voi ajunge in Luton in jurul orei 20.00
    -Am citit pe forum cum ca pentru yellow certificate HO cer sa faci dovada ca ai niste fonduri sa te intretii sau ceva in genul acesta. Sunt chiar asa de drastici ? Care ar fi suma minima ceruta de ei. Se poate rezolva cumva chiar daca nu ai acesti bani?
    -Ce cartela de telefon imi recomandati sa imi cumpar cand voi ajunge acolo? Pe ce retele functioneaza retelele lor? O sa imi merga telefonul fara probleme in Anglia?

Va multumesc anticipat daca ma puteti ajuta. Zile cat mai placute si sanatoase pentru toti.

13. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Adevarat a inviat!

1. Din Luton in centru cea mai ieftina varianta e EasyBus ( www.easybus.co.uk ) care merge in centrul Londrei dar exista si tren, putin mai scump si mai rapid. Apoi pana in Croydon ai tren din London Bridge sau Waterloo.

2. Cu Home Office nu ajungi la intelegere cum se intampla in .ro ci daca te incadrezi in cerintele lor. Din cate stiu eu insa nu se cere un prag minim fix, e normal insa sa dovedesti ca te poti intretine.

3. Cand spui cartela te referi la un sim pt mobil sau cartele pt sunat in .ro de la telefon public?
    Sim pt mobil poti cumpara de oriunde si personal sunt impotriva celor de la Vodafone, nu mi-au placut serviciile lor niciodata. O2 si Orange sunt ok, desigur sunt o multime de alte retele, nu stiu cum sa te sfatuiesc pt alegerea uneia.
    Daca e vb despre cartele pt sunat in .ro de la public, la f multe magazine vei gasi 3 cartele pt 10 lire, intrebi vanzatorul care e pt Romania/Europa de Est si iti va spune ce variante are.

Mobilul tau va merge fara probleme aici si daca ai roaming activat vei putea folosi si simul de Romania.

Mult succes!

14. shumi

shumi New Member

Trophy Points:
    0

Salut
    Ai statie de tren exact in aeroport cu First Capital Connect statia se cheama Luton airport iei trenu pana in King Kross si deacolo iei metrou pana in Victoria te sfatuiesc sa iti iei travel card te costa 14 £ din Luton airport si poti sa folosesti toate zonele din Londra cu tot mijlocu de transport din Londra mai putin taxiurile :)

15. alibaba1234

alibaba1234 New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc de raspunsuri, daca mai e ceva ce ar mai trebui sa stiu as fi recunoscator daca imi spuneti.
    motanik Sim-urile ma interesau in primul rand oricum in legatura cu cartelele mi-ai fost de mare folos.

16. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Eu stau in Croydon si mie imi place foarte mult zona in care locuiesc.
    High streetul foarte curat, lume civilizata, 2 mall-uri frumoase..zona aerisita.
    Preturile sunt ok..noi platim peste 600 chirie dar depinde si de zona si ce acomodari vrei.

Colegiul este aproape de East Croydon Station, aproape de main road. Sunt sigura ca iti va placea sudul..nu l-as da pe nimic in lume ptr zona nord( Stratford samd)

Plus ca de aici ai iesire imediat la autostrazi si poti vizita o gramada de locuri fantastice din apropiere( in Kent, Sussex samd)

17. tina_cris

tina_cris New Member

Trophy Points:
    0
    buna,ieri am fost sa ma interesezchool of english din Croydon ,ce pot sa spun orasu e foarte placut ,cam aglomerat fata de orasul unde stau e Cherstey ,deci orasu e ok ,dar scoala e o chestie .... parca e bagata intr-o scara de bloc :-?? acolo la secretariat lucreaza o tipa blonda care e romanaca foarte draguta care a si zis ca scoala e apa de ploaie dar normal ca vin acolo fff multi romani si bulgari ca sa obtina cardul yelow si sa poata munci legal .Deci m-am inscris si eu incep din septembrie sper sa nu fie vrajeala .Acum trebuie sa imi gasesc o camera unde sa stau ca nu pot sa fac naveta Chertsey-Croydon .AAAA aveam impresia ca sunt undeva la munte nu stiu de ce dar asa m-am simtit in Croydon

18. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0
    Croydon nu e orasel ci e doar o parte a londrei o alta zona

19. tina_cris

tina_cris New Member

Trophy Points:
    0
    ok mikee zona aia numita Croydon de ea vorbeam eu ca m-am simtit ca la munte -ww- -wave-

20. mikee

mikee New Member

Trophy Points:
    0
    Sorry nu am vrut sa fiu rau :) in fine inprejmuiriile croydonului sunt superbe dar nu cred acelashi lucru si despre croydon .... incearca bromlley sau dulwich village sau eu stiu crystal palace

Share This Page