6.7 C
London
Thursday, April 15, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cum e la facultate in uk?

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by karlis, Jul 11, 2009.

1. karlis

karlis New Member

Trophy Points:
    0
    Hello.

O sa incep facultatea in sept. edinburgh, la queen margaret. As vrea sa styiu cum e aici, daca sunt seminarii, daca poti sa ai restante, daca trebuie sa mergi la toate cursurile si daca e mai greu decat la fac
    in romania. Cum vi s a parut voua?

Merci

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cred ca in pare parte ti-am raspuns din experienta mea pe un alt topic.
    Sigur ca poti sa ai restante-din cate stiu eu acestea nu se platesc ca in Ro. Seminarii sunt f. multe si prezenta la ele e obligatorie. Cursurile-professional studies-si ele sunt destul de importante si ale mele sunt si destul de interactive, adica nu citeste profu' din carti, ci prezinta ceva gen powerpoint care este intai schematic, apoi dezvoltat cu ajutorul asistentei. Noua ni s-a cerut dovada ca am participat la cursuri. (pentru primul modul). Sincer e putin mai greu, dar daca intr-adevar ai vointa inveti foarte multe lucruri. Lucrul individual conteaza enorm.

3. suhoi

suhoi New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar, standardul aici este prezentarea la proiector, fie powerpoint, pdf, slides, etc. In general, prezentarea este formala ce tinde sa fie interactiva, pentru ca studentul e mult mai castigat. Aici studentul lasa feedback la sfarsit de semestru despre experienta lui cu modulul respectiv.
    Se prea poate sa nu treci vreun modul, dar ti se da sansa sa mai dai examen o data. Fiecare departament, in general, are propria politica de management. Un exemplu din zona mea: un student a ratat 2 module si peste vara cauta private tuition (good pay) sa se dea pe brazda.
    Ca lecturer, iti pot spune ca trebuie sa fii total absent (mintal+fizic) de la cursul respectiv ca sa-l pici. In general se trece chiar cu putin efort.
    Aici structura de invatat e putin diferita fata de Ro. E vorba de un time management mai serios aici si se induc elemente cognitive relativ usor abordabile pentru ca experienta de curs sa fie placuta, si atunci si inveti mai usor. Asta in linii mari. Different trends applicable by different policies.
    My 2 cents.

Share This Page