12.2 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum ati invatat limba engleza?

Discussion in 'SEZATOARE' started by melania02, Aug 3, 2011.

1. oliver twist

oliver twist New Member

Trophy Points:
    0
    Imi cer scuze ca intervin in aceasta discutie care este pe de o parte amuzanta pe de alta parte foarte serioasa. Am "invatat" engleza la una dintre " scolile particulare" din Bucuresti, una dintre multele aparute dupa revolutie aidoma ciupercilor dupa ploaie, coltul si scoala de limbi straine,datorita jobului, assistant manager la vremea respectiva si unde pui ca partenerii de afaceri ai sefului meu nu erau de nici unde din alta tara decat din Marea Britanie.La scoala invatasem germana si franceza care nu imi erau de niciun folos.Dupa 3 luni de curs am ajuns la concluzia ca m-am dus bou si am iesit vaca, va rog sa iertati expresia dar asta a fost realitatea,ei sa nu exagerez stiam sa numar si expresiile de politete. Am fost stanjenita de nenumarate ori caci nu eram capabila sa duc o fraza pana la capat, lucru care m-a inversunat si am inceput sa achizitionez toate materialele didactice si burta pe carte caci am inteles ca viitorul nu imi suna tocmai bine in aceasta privinta.Mai tarziu intamplarea a facut sa cunosc un baiat roman ( acum este unul dintre cei mai buni prieteni ai mei)care a stat in UK 9 ani fiind casatorit cu o englezoaica si care atunci cand vorbeste nu isi prea gaseste cuvintele in limba materna iar accentul sa nu mai spun,initial am gandit: iaca si la infumuratul asta i-sa urcat engleza la cap, acum il inteleg.Cand am ajuns aici (locuiesc in Walsall) unde populatia majoritara este Hindusa/ Pakistaneza/ Araba nu intelegeam nimic, il intrebam pe sotul meu de cate ori ieseam pe strada ce limba vorbesc oamenii astia caci mie numai a engleza nu imi suna.Acum fac schimb de retete cu una dintre doamnele de la magazin care-i poloneza,iar cu arabul de la pravalia cu fructe si legume discut politica. De aici fiecare cum poate sa isi aplice conostintele la justa lor valoare. Inca studiez limba engleza si recomand LIVEMOCHA.Apreciez ideea Rebeccai si ii doresc succes, cu metoda pe care ea vrea sa o puna in practica eu am invatat ebraica- tot de nevoie. Cu drag va doresc tuturor o noapte linistita.

2. melania02

melania02 New Member

Trophy Points:
    0
    @Lancelot .... mi se pare buna idea cu site-ul BBC. Nici idea cu materialele audio&video nu este rea, numai ca prefer sa ma duc direct la 'sursa' ca sa exersez, adica sa castig timpul petrecut cautand materiale si sa il folosesc invatand engleza....mai ales ca am ffffffte multe de invatat -plans2-

3. melania02

melania02 New Member

Trophy Points:
    0
    @catalin123 ..deasemeni mi se pare interesant site-ul http://ro.english-attack.com/
    ...merge pe aceeasi idee exprimata adineauri,te duci direct la sursa

4. ionut.c

ionut.c New Member

Trophy Points:
    0
    Desi am studiat engleza in liceu n-as putea spune ca de acolo am invatat ceva, datorita programei si profesorilor slabi, insa am invatat-o in facultate la un cu totul alt nivel si poate cea mai buna parte am invatat-o singur din diverse surse (filme,carti, muzica, internet, etc).

Nu cred ca e necesar sa faci o facultate totusi pentru a invata o limba. Sunt de acord total cu ce spune Rebecca, ca sa inveti o limba e necesar sa fii conectat si la cultura acelui popor, istoria lui.
    Apoi,BBC-ul are intr-adevar niste materiale foarte bune, din ce-am apucat sa studiez, cel putin pe partea de "fonetica" . Cu fonetica eu as incepe in studierea unei limbi. Invata cum se pronunta corect, diftongii si sunetele specifice limbii engleze si vei invata apoi si cum se scriu corect.
    Ai pe site materiale video foarte bune.

Sa comunici cu cineva in engleza ajuta foarte mult. O limba care nu este vorbita se uita foarte usor. Ar fi super sa gasesti un vorbitor nativ cu care sa comunici, ar fi ideal. Si fiind in Anglia nu cred ca e prea greu nu?:)

mult succes iti doresc

5. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Re: Cum ati invatat limba engleza?

Lili, mama, tu esti femeie si "nu se cade" sa injuri. Dar noi ai'lalti mai "bagam din top".
    Expresia cu invatatul unei limbi straine in pat se referea la o relatie intima cu o persoana de sex opus si nu la onomatopeile din pat in timp ce se foloseste patul, cu acea persoana.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk

6. melania02

melania02 New Member

Trophy Points:
    0
    Mi se pare destul de dificil sa ma incep sa invat engleza autodidact si mai ales sa o duc pana la capat insa faptul ca voi ati reusit ma incurajeaza.... cred ca si de asta am nevoie, alaturi de materialele primite de la voi. Am salvat site-urile si de acu ..la treaba!!!! Cred ca voi incepe cu pronuntia, la recomandarea lui Ionut.c, are cineva sfaturi in legatura cu asta, idei, orice e bine primit! Multumesc!

7. adelaide_

adelaide_ New Member

Trophy Points:
    0
    Si eu sunt foarte interesata de subiect. Nu am facut deloc engleza la scoala, am invatat doar "din mers". Desigur nu stiu engleza cum ar trebui.
    Vorbesc mizerabil, dar reusesc sa inteleg fara probleme ceea ce se vorbeste in general, atunci cand lumea vorbeste corect :).Am probleme serioase sa inteleg (de fapt sa disting cuvintele) in unele situatii de ex la gara,cand nenea mananca nu stiu cate litere si io ma uit ca vitelu' la poarta noua(noroc ca expresia e tampa de-a dreptul si nenea pricepe ca n-am inteles).
    Cu toate astea mi-am dat toefl-ul academic(echivalentul american al ielts-ului) si l-am luat cu (nota echivalenta )6,5.In momentul de fata fac un curs, un fel de premaster care cuprinde engleza + diferitelele "parti" academice in special writing(cum sa scrii bine un eseu, prezentari,tehnici de interviu si alte minunatii de astea),reading, listenig si speaking.
    Cum ziceam la scoala nu am pb sa inteleg, mi-am luat toefl-ul...si totusi nu stiu engleza.Ma stradui mult sa ajung la un nivel relativ decent, dar am momente in care sunt chiar preocupata pt masterul ce va urma...

Iar despre "ganditul" intr-o alta limba, am si io o completare. E posibil.Pe noi ne-a afectat rau, ca natiune, fenomenul Raducioiu. Si avem convingerea ca e o chestie legata de fitze.
    Am o prietena buna la Bucuresti, lingvista, care mi-a explicat odata ca e un fenomen foarte intalnit la cei care traiesc intr-o alta tara. Amestecarea cuvintelor din 2 limbi si ganditul intr-o alta limba: 2 fenomene diferite, dar absolut explicabile d.p.v lingvistic.

Am trait multi ani in Italia, si intr-o perioada faceam traduceri:ma indoiam de toate cuvintele. Verificam dex-ul tot la al 2-lea cuvant sa vad daca exista in limba romana sau l-am "romanizat" eu, era teribil, traducerea dura timpul x iar verificarea triplu!!!

Si ultima chestie: de ce s-ar mandri cineva ca gandeste intr-o alta limba? Io nu vad nici un motiv de mandrie, ca asta inseamna implicit sa-ti gasesti mai greu cuvintele in romana, sa folosesti uneori cuvinte ne-romanesti in locul celor romanesti etc...ceea ce dupa umila mea parere nu e motiv de mandrie!!!
    Mandra as fii atunci cand as putea folosi ambele limbi fara amestecuri, in nici un caz atunci cand bag tot cate un cuvant ne-romanesc la in propozitie, iar lumea se uita la mine cu privirea ceea de "saraca de ea"; sau mai rau "uita-te la ea ce fitze domnule!!!" :)
    Dar asta din cate am inteles sa jonglezi fara probleme cu 2 sau mai multe limbi, nu prea e posibil decat daca esti antrenat s-o faci, sau daca le inveti in copilarie...

8. robcos

robcos New Member

Trophy Points:
    0
    cred ca rebecca_uk a punctat cel mai bine cum se deruleaza procesul. mie mi s-a intamplat la inceputul anilor 90, cand lucram in romania cu britanici. cam tot sezonul de vara umblam prin tara cu britanici, dar fiind si in constanta legatura cu utilizarea limbii romane. insa, pe parcursul unei zile, principala expunere era la limba engleza. asa am ajuns sa ma trezesc raspunzand in engleza intrebarilor puse in romana. a fost ciudat la inceput, dar lumea din jur s-a obisnuit si nu m-a acuzat nimeni ca mi-am uitat limba materna. de ce am ajuns sa raspund in engleza? simplu: am fost nevoit sa invat sa gandesc in engleza, ca sa pot sa ma fac inteles, ca sa pot exprima corect ceea ce voiam sa spun. simpla traducere a unor cuvinte nu ajunge. dar, nu vreau sa descurajez pe cineva. la inceput, am vorbit "tradus" si eram inteles. iar acolo unde nu eram inteles, mi se cereau explicatii. la randul meu, cand nu intelegeam sau aveam dubii ca as fi inteles corect, ceream explicatii. si le primeam. cel mai bun mod de a invata o limba este, intr-adevar, acela cand o vorbesti curent, chiar daca gresit. sunt destui britanici care vorbesc agramatical, plus destui emigranti de diverse natii. pentru cei care nu au ajuns in uk, dar vor sa exerseze, adresele site-urilor postate deja sunt foarte bune si nu va fie jena sa exersati vorbind in casa, cu prieteni etc. important este sa aveti incredere ca veti reusi sa invatati si ca va veti descurca.

9. adelante

adelante New Member

Trophy Points:
    0
    Un programel foarte util! Profu` meu de engleza,din liceu,punea mare accent pe verbe...

http://www.verbix.com/

10. melania02

melania02 New Member

Trophy Points:
    0
    Am dat startul acu ceva timp la explorarea site-urilor recomandate de voi si le gasesc foarte interesante. Cred ca invatarea oricei limbi straine implica si chestiune psihologica, ma refer la faptul ca trebuie sa treci de pragul invatarii latente si sa treci la un ritm alert, situatie in care diverse persoane cum sunteti voi te motiveaza si te ajuta sa mergi mai departe. -dans-
    sunt incantata de faptul sunt multi compatrioti ce vin in ajutor atunci cand ai cel mai mult nevoie!!!! multumesc pt timpul acordat!!! -da-da-

11. melania02

melania02 New Member

Trophy Points:
    0
    In perioadele in care ma "chinuia" plicitiseala -obosit- , jocurile de pe english-attack mi s-au parut interesante in sensul ca pot sa invat engleza "jucandu-ma" -limba-

12. LiviaG

LiviaG New Member

Trophy Points:
    0
  13. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt o multime de solutii pentru a invata limba engleza: online, meditatii, o relatie cu un "native speaker", citind, urmarind filme, cd-uri, programe...etc

Cel mai important este insa sa-ti dai interesul si sa vezi ce functioneaza mai bine pentru tine. Fiecare suntem diferiti..."if you know what I mean" -nu-ma-uit-

Apropo, subscriu si la partea cu "gandesc in engleza". Este chiar foarte posibil si normal. Cu atat mai mult cu cat la serviciu vorbesti engleza toata ziua, acasa engleza, nu tii legatura zilnic cu prieteni / rude (romani desigur)si ai deja o vechime considerabila in UK.

Culmea e ca-i spuneam treaba asta ieri, unui coleg din Africa de Sud care printre altele zicea: Cum adica? Tu vrei sa-mi spui ca daca esti la tine acasa, singur si injuri...o faci in engleza?

La care eu: "Always! And you know what's the worst part? I do the same when I visit Romania." lol -sssst-

14. Zhan

Zhan New Member

Trophy Points:
    0
    mie YouTube mi se pare foarte bun.

Sunt niste filmulete cu cateva sfaturi despre a invata engleza, plus ca ascultandu-le te obisnuiesti cu diferite accente.

Steve Ford (ala din primul link) are filmulete de la beginner (in unele vorbeste foarte rar si are si subtitrare in engleza -da-da- ) la advanced.
    Daca va uitati pe profilul lui, vedeti ca filmuletele sunt numerotate

http://www.youtube.com/watch?v=XVJOBEmiJUk

http://www.youtube.com/watch?v=3QTcmEtebeo
    http://www.youtube.com/watch?v=iVTqZgMk ... ure=relmfu
    http://www.youtube.com/watch?v=DEm4SyAlfeI
    http://www.youtube.com/watch?v=m2fEPPp2doM

Nu doar astea sunt ok, daca la search combinati cateva cuvinte ( "english", "fluently", "speak", "learn" ......)
    o sa gasiti tot felul de filmulete, unele bune, altele nu.

Eu mai folosesc un forum: http://www.englishforums.com/
    Pe bara exista " Ask a question", iar ceilalti useri raspund :) Si cred ca mai au si niste filmulete, dar nu prea m-am uitat la ele

15. denisa_diana

denisa_diana New Member

Trophy Points:
    0
    va scriu si eu un site http://www.internetpolyglot.com/ e pt a invata cuvinte...e foarte fain adevarul e ca e pt incepatori dar e ff ok si e gratis....succes la invatat

16. melania02

melania02 New Member

Trophy Points:
    0
    @denisa mi se pare fte interesant sie-ul recomandat de ce tine; mai ales ca ofera posibilitatea sa inveti diverse limbi straine ( pt cei ce doresc asta). Spor in toate! -hipno-

17. melania02

melania02 New Member

Trophy Points:
    0
    O parere as dori daca nu va rapesc prea mult timp.
    Credeti ca este de folos site-ul ro.english-attack.com avand in vedere ca ma incanta jocurile de pe acest site? sau ar trebui sa ma axez pe ceva mai "consistent"? Multumesc! -asa-asa-

18. melania02

melania02 New Member

Trophy Points:
    0
    este cale lunga ...dar merg inainte -nu-stiu-

19. melania02

melania02 New Member

Trophy Points:
    0
  20. melania02

melania02 New Member

Trophy Points:
    0
    ce parere aveti? este mai eficient sa inveti engleza in 3 ore intr-o zi / 1 data pe saptamana sau intr-un mod frecvent cum ar fi 30 minute pe zi/4 zile pe saptamana? -nu-stiu-

Share This Page