12.8 C
London
Monday, August 02, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cum am luat blue card (multumesc romani-online)

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by kostinescu, Jul 17, 2011.

1. kostinescu

kostinescu New Member

Trophy Points:
    1
    ok, long story short, poate ii va ajuta si pe altii sa se orienteze.
    acum un an si 8 luni am aflat aici cam care-s pasii pt blue card. tot aici am citit si de uk school of english si cursurile lor. cu ei mi-am luat yellow cardul(si mai apoi blue)
    1. curs part time de engleza(36 de saptamani), doua zile pe saptamana, 3 ore pe zi
    2. dupa trei saptamani de la apliatie, primit yellow card
    3. inceput imediat munca cu 20 ore/saptamana. mare grija sa nu fie vreun payslip cu mai mult de 20 de ore. daca a fost cazul, am cerut sa mi se dea vacanta de la scoala pe saptamana respectiva.
    4.la finalul celor 36 de saptamani am realizat ca pierdusem 3 cu asteptatul cardului si oricum 36 de saptamani nu inseamna 9 luni, asa ca am mai luat inca 2 luni de scoala.
    5. adunat payslip-uri pentru 12 luni de munca, 8 luni si un pic part-time in timpul scolii si inca 4 luni full time dupa terminarea cursului.
    6. aplicat pentru blue card la inceputul lui februarie, primit blue card pe 28 iunie, deci cam 6 luni si jumatate.
    Ideea e ca si de la scoala imi spuneau ca nu imi vor da yellow pt ca nu-s full time, apoi ca nu-mi vor da blue ca am numai 8 luni de scoala si nu un an intreg. Uite ca l-am "loat". Multumesc celor pe care care i-am stresat pe private message si mi-au raspuns clar si la obiect.

2. marian80

marian80 New Member

Trophy Points:
    0

Share This Page