20.2 C
London
Saturday, June 25, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cum alegem orasul?

Discussion in 'SEZATOARE' started by Ovidius, Jan 30, 2011.

1. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Inca ceva. Inainte de a veni in UK am vazut un film care se chema "Viata la Londra". Audrey Tautou in rol principal. Interesant de vazut.

2. AntiX

AntiX New Member

Trophy Points:
    0
    Buna,

O sa imi permit si eu sa imi dau cu parerea -hipno-

@Ovidiuis - cred ca trebuie sa pui bine in balanta ceea ce cauti si ceea ce ti se ofera, de exemplu cauti o locatie cu un pret cat mai mic la chirie dar trebuie sa fi atent sa nu alegi o locatie cu foarte putine job-uri disponibile. Eu as merge pe un oras mare - Londra, Manchester, Birmingham, chiria poate ajunge la 450/luna(camera dubla in Londra)+100 transport/luna dar ai de unde alege job-urile si nu a spus nimeni ca daca ai ajuns intr-o locatie trebuie sa ramai acolo toata viata.

Atunci cand inchiriezi o camera o sa trebuiasca sa platesti 1 luna avans + 1depozit (mai sunt si exceptii unde se multumesc cu 2sapt avans..) acum fa calculele cat iti ajung banutii respectivi daca vii singur/cu familia (nu uita de transport&mancare)

Cineva recomanda sa apelezi la o agentie (nu a specificat daca la o agentie din Romania sau din UK):
    - cei de la agentiile din Ro sunt constienti ca toti au ajuns la disperare si vor sa plece din saracia de acolo motiv pentru care si cer comisioanele respective (comisioane care nu sunt acceptate in uk - doar angajatorul plateste comision la agentie)
    - agentiile din UK - iti gasesc locuri de munca ce sunt bune pentru inceput, oricat de mult ti-ai dori un job la office nu o sa ai parte de el din prima, si o sa accepti si job-uri in cleaning/spalat vase de la o agentie care iti va da un minim de 6lire/ora decat sa mergi de unu singur sa caut munca la negru la un kebab/spalatorie de masini si sa iti dea 3lire/ora (ca deeh esti disperat sa cauti un loc de munca si nu ai acte sa aplici pt un job).

Daca tu reusesti sa prinzi un job de office pe baza principiului ca esti capabil fara nici un fel de recomandare si experienta din UK atunci nu pot sa spun decat jos palaria si tot respectul din lume (nu incerc sa fiu rautacios)

Trebuie sa iei in considerare cat timp dureaza pana primesti actele si ce faci in timpul asta sa nu pierzi bani dati pe chirie/mancare (timpul costa bani).

Intr-un final tot tu esti cel care alege locatia cu sau fara sfaturile noastre.

Cu respect,
    AntiX

3. silverfern

silverfern New Member

Trophy Points:
    0
    Nu exista companie de intermediere acreditata sau nu. Ele trebuie sa fie inregistrate la ITM si sa respecte legea, care in Romania, intamplator sau nu, e mai favorabila acestor companii decat candidatilor. De exemplu in UK unei astfel de agentii de recrutare ii este interzis sa perceapa candidatilor taxe/comisioane pentru gasirea unui job(cu doua exceptii: divertisment si modelling) sau sa-i impuna candidatului anumite servicii platite(alcatuire CV, consultanta, mediere, 'alcatuire dosar'). Ele vor percepe taxe angajatorilor interesati de gasirea fortei de munca. In Romania insa agentiile au libertatea(ce buna-i democratia asta, nu?) sa perceapa taxe si comisioane fie angajatorilor, fie candidatilor, cate dintre ele sunt verificate in privinta asta, sau ce alte servicii platite mai ofera... Dumnezeu cu mila.
    Ce solutie ramane romanului dornic de a munci legal? INFORMAREA. Macar are avantajul ca poate profita de accesul la informatii aproape gratis(costul unei conexiuni la internet plus disponibilitatea de a cauta si citi).

Cat despre alegerea orasului/satului cred ca momentul alegerii pe criterii sentimentale/subiective vine dupa o perioada de acomodare, stabilitate din punct de vedere al unui job/experiente/calificari britanice.

4. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sunt de aceeasi parere. A alege o localitate mai mica sau indepartata pe criteriul ca costul vietii (de fapt numai al chirirei) este mai mic este o greseala. Du-te in Londra, geseste un job care sa-ti asigure existenta, si dupa aceea ai tot timpul din lume sa cauti ceva mai bun undeva unde sa iti placa peisajul si aerul curat.

5. radu-nicolae

radu-nicolae New Member

Trophy Points:
    0
    Foarte bine spus AntiX! este un forum si fiecare are dreptul sa isi dea cu parerea ! tocmai de aceia noi care citim ne uitam ce spune X despre Blue Card , el/ea cum a procedat eu cum sa fac etc . Pana la urma da fiecare decide pentru el insa citind Uk de la A la Z poti sa iti formezi o parere despre Anglia, drept de munca etc si sa sti la ce sa te astepti .

Noi am ales deocamdata londra ( dupa ce speram sa primim blue card - sf feb) insa daca la un moment dat vedem ca in in alta parte ar fi mai ok dpdv al chirei, job etc ne vom muta cu siguranta .

6. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Ok, hai ca ma bag si eu…dat fiind faptul ca, ale mele criterii au fost un pic mai complexe, multiple si prin ordinea lor un pic mai ciudate…

1.- Clima – Abia venita din RO, nici dupa un an de zile nu reusisem sa ma obisnuiesc cu clima de coasta, prea umeda si ploioasa din nord-vestul Angliei (de altfel, clima tipica zonelor de coasta). Locuiam in Warrington (un oras maricel cca 200 mii locuitori) la aproximativ 10-12 min de mers cu cu trenul pana in Manchester (cam 20 miles away). Ploua de cel putin 2 ori pe zi, nu stiu daca as fi adunat zilele fara ploi dintr-o luma, sa-mi fi iesit o saptamana. M-a marcat si numarul mare de localnici in carut cu rotile, rapusi in timp de curentii oceanici cu toate ca Warrington-ul este cam la 30-35 mile distanta de coasta. De la bastinasi am aflat ca “pe fasia de mijloc” a Angliei vremea e mai calduta, mai insorita si ploile mai rare…M-am mutat FIX in mijlocul insulei!! Acum doua veri, mi s-a pus pata pe tratamente naturiste si mi-am plantat in gradina din spatele casei, tot soiul de seminte de flori si plante medicinale si n-am sa uit niciodata cum in primele 3 saptamani, zi de zi am fost nevoita sa-mi cumpar furtun sa-mi ud plantele in fiecare seara!! Walsall, pare intr-adevar un oras destul de ocolit de nori si ploi, iar intensitatea vantului e considerabil mai scazuta:D

2.- Populatia - Un numar mai mare de locuitori iti vorbeste de mai multe oportunitati de angajare, de business, de orice… Inainte sa ma mut aici am tras cu ochiul BINE la statistici cum ar fi : rata criminalitatii, rata somajului, peste 70 % din oras sunt Christians, am in oras o biserica ortodoxa engleza unde in fiecare Duminica ai posibilitatea sa spui “Tatal Nostru” in limba romana (impreuna preotul si alti romani) aprinzi o lumanare (ca si la noi : stanga-moti, dreapta-vii) Te poti spovedi/impartasi, iei aghiazma din biserica si nafara in fiecare Duminica! Evident, in oras, mai sunt si alte minoritati / nationalitati, printre care 5% muslim…si un procent mult mai redus al locuitorilor de culoare.

3.- Industia - Orasul este in constructie si plina dezvoltare, puternic industrializat full de fabrici, fabricate, supermarket-uri, restaurante si fast-food si cred ca e pe locul doi sau trei in UK la numarul de locuinte oferite de Housing Association (majoritatea vile 2-3-4 dormitoare -oferite familiilor cu copii- detached sau semi-detached si apartamente oferite de regula persoanelor peste 50-60 ani sau culpurilor fara copii). Multe scoli si colegii (care ofera cursuri universitare foundation year, HNC / HND), o academie si un campus universitar, 4-5 statii de tren care strabat orasul (cam 20 min sa-l traversezi cu trenul).

4.- Locuintele “affordable” - DOAR pentru cei ce nu stiu ce inseamna Housing Association o sa explic, ca sunt ca “un fel de locuinte cu chirie modica” o sa va dau exemple mai jos, unde pentru o vila cu 2-3 dormitoare (+ 1 sau 2 camere de receptie la parter) platesti intre 300-350 lire/luna. Intr-un CITY ca Londra sau Birmingham daca te inscrii la astfel de asociatii pentru o locuinta, pana iti vine randul pe lista, va trebui sa astepti cel putin 18 luni daca nu mai mult…spre deosebire de un TOWN unde ai sansa sa-ti vina randul la 2-3-4 maxim 6 luni.

5.- Chiriile si costul vietii – Dau din nou exemplul Londra – Birmingham din punctual de vedere al romanului : oportunitati angajare ( aceleasi in ambele city)
    Chiriile : pentru o casa normala 2 dormitoare sus + 1 receptie parter 700-800 lire/luna Londra si 350-400-450 Birmingham, ca si mancarea sa spunem la fast-food / take-away mult mai ieftina in Birmingham cu 1,5 -2 lire mananci DUBLU decat la Londra, daca vine vorba de “value for money” cum zice englezul. Deosebirea sau “dezavantajul” ca in Birmingham aproape 60 din populatie e alcatuita din “minoritati arabo- indio- africane”…Avantajul ar fi ca discriminarea e MULT mai redusa decat in alte parti…toti venetici…discuta mai “de la egal la egal”.

Acestea sunt doar cateva criterii dupa care m-am ghidat eu… Nu tre sa va luati dupa mine, am incercat DOAR sa va mai dau si alte idei… cat si niste link-uri care sper sa va fie de folos :D

In momentul in care v-ati decis sa inchiriati o casa, n-ar fir au sa introduceti codul postal al acelei locuinte pe link-ul de mai jos :

http://www.upmystreet.com

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_En ... population

http://www.walsall.gov.uk/index/housing ... tions2.htm

http://www.chooseandmove.co.uk/homes/se ... p?InfoID=6

Pentru inceput…locuinte ieftine de la proprietari / agentii gasiti aici :

http://www.findaproperty.com/searchresu ... edrooms=02

http://www.primelocation.com/uk-propert ... xp=400&s=1

Acestea sunt doar cateva criterii dupa care m-am ghidat eu… Nu tre sa va luati dupa mine, am incercat DOAR sa va mai dau si alte idei…

7. radu-nicolae

radu-nicolae New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai am terminat de vizionat filmul in engleza "Dirty pretty things" , dur.. dar e crunta realitate cred pentru cei care nu au acte ! m-a miscat putin ...

8. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Povestea este intr-adevar dura cum este si viata de fapt. Ma bucur ca ti-a placut, de asta l-am si recomandat. Nu e chiar asa ca in film dar nici departe nu e. Cum spuneai si tu acolo este vorba de viata imigrantilor fara acte din lumea a treia. Fiecare strain ce doreste sa imigreze in uk ar trebui sa vada filmul acesta. Chiar daca este oarecum subiectiv, prezinta o portie solida de realitate.

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Deanna,

Cu scuzele de rigoare pentru intarziere (si cu acordul tau) iti raspund aici la intrebarile tale de pe MP.

Legat de Housing Association, oricine poate aplica pentru aceste "locuinte sociale"... din momentul in care ai un contract de munca LEGAL (intr-o localitate) si un contract de inchiriere al unei locuinte si o oarecare perioada intr-un anume loc, sa aiba si ei posibilitatea sa verifice...ce fel de persoana esti, cum iti platesti bill-urile (facturile la gaz, apa, electricitate, taxe la consiliu, telefon) eventual sa poata obtine referinte de la landlord-ul actual (si anterior) cum iti platesti chiria... un fel de "credit check" de unde reiese credibilitatea ta ca persoana, pentru preluarea responsabilitatii unui contract de locuinta pe numele tau, in majoritatea cazurilor cu posibilitatea cumpararii acelei locuinte, dupa un numar de ani...
    Aceste locuinte sunt construite cu grant-uri (bani nerambursabili) de la guvern, la standarde mai mult decat decente, (cele mai noi chiar de lux!) case cu centrala proprie si mocheta toata casa, unele bucatarii utilate (dulapuri + aragaz) depinde de la o asociatie la alta.

Eu nu locuiesc intr-o astfel de locuinta, dar constat cu mirare ca sunt foarte multe disponibile, la mai toate asociatiile, mai ales in aceasta perioada... probabil au ramas libere in urma deportarilor facute (la extra comunitari) si a recesiunii care au alungat multi emigranti in tarile din care provin.

10. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    Va multumesc tuturor pentru pareri/sfaturi. Nu-mi ramane decat sa ma documentez in continuare deoarece nu ma grabesc. Nu vreau sa dau gres , nu am decat o sansa :)

11. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    Salutare din nou!

Vreau sa va intreb ce parere aveti despre Manchester? M-am uitat putin pe net si , prin comparatie cu alte orase , am vazut ca au chiriile mai mici. Pare un oras muncitoresc , cu 4-500 mii de locuitori; am cautat si joburi pe site-urile de specialitate si am vazut ca ar fi destul de multe. Daca sunteti amabili , astept pareri -ras4-

Multumesc ,

Ovidiu

12. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Ovidius,

Referitor la Manchester as spune DA (cu majuscule) DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE, mai putin cel al climei (caci despre zona Manchester am vb in postul meu anterior si clima tipica zonei din nord-vestul Angliei - clima de coasta) deci n-o sa mai repet. Dar dpdv al OPORTUNITATLOR de angajare, studii, afaceri si de tot felul...viata mai ieftina decat la Londra (poate chiar mai frumoasa!) oamenii MULT MAI prietenosi si mai veseli (de englezi vorbesc) si mai putin rasisti ca in alte parti. Este, ca toate orasele mari, un oras multi-cultural... aspect pe care il consider un avantaj pentru noi ca si emigaranti sau noi veniti in UK. Mult mai multe poate spune Silverfern ca si altii care au locuit si locuiesc inca colo. Eu doar am avut ocazia sa lucrez in Manchester (facand naveta cu trenul din Warrington – 12-15 min. de mers cu trenul) vreo 7-8 luni.

13. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    Ms mult pentru raspuns. Si mie mi s-a parut o alegere buna din toate punctele de vedere. Chiar am trimis cateva CV-uri pentru niste joburi din Man dar inca nu am primit raspuns. S-ar putea sa nu primesc niciodata , dar mi-ar placea sa-mi gasesc de munca incainte sa plec. Ar fi ideal! Referitor la chirie , poate imi spune cineva ( din propria experienta ) cu ce agentie imob a luat legatura.

Multumesc ,
    Ovidiu

14. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    Ovidius, stiu ca speranta moare ultima, dar eu dupa vreo 5 luni de trimis cv-uri din Ro in UK as concluziona mai degraba ca mi-am pierdut vremea de pomana. Abia la un job mi-au trimis un test, da tare mi-e ca nu am luat jobul din cauza locatiei...asa ca eu cred ca trebuie sa fii acolo, altfel nu te baga nimeni in seama si chiar daca iti dau vreo sansa, vor prefera sa accepte pe unul care este deja in UK, decit pe tine, care esti la 3000 de km distanta...

15. dudu91

dudu91 New Member

Trophy Points:
    0
    Este foarte bine ca ati ales sa vorbiti si despre Manchester deoarece eu am sa incep facultatea acolo in septembrie.Va multumesc celor care ati spus desre manchester deoarece mi-am format o parere parere foarte buna despre Manchester si de abia astept sa iau BAC-ul si sa plec in Manchester.O zi buna

16. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Buna.
    Sunt si eu intr-o dilema. Locuiesc in Watford si de ceva vreme aplic pentru joburi iar ieri am fost la un interviu in Barnet si am aplicat pentru Nursery Cook. Eu vreau sa fac in timpul liber si fotografie de nunta, acum urmeaza intrebarile.
    Cum este Barnet ca putere economica si cum este populatia ca varsta. Pentru ca daca vreau sa fac foto de nunta nu as vrea sa ma asez intr-un oras cu majoritatea populatiei peste 30.
    Cineva imi spunea ca Watford sta mai bine economic si la joburi decat barnet pentru ca barnet e plin de imigranti.
    De ce este asa scump Barnet la chirii. Chirira in mare parte e 100£ foarte rar gasesti ceva la 80£ pe cand in watford variaza -intre 70 si 100.
    Daca aveti cunostinta postati un link ceva unde pot gasi mai multe informatii (populatie, economie)despre diversele zone din jurul londrei
    Multumesc si incercati s nu fiti subiectivi.

17. mickyroman

mickyroman New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Florin,

www.upmystreet.com - introduci zona si iti da absolut totul despre acea zona (economie, populatie, imagini din zona, etc)

18. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    N-am inteles ce inseamna interest in current affairs. Egradul de ocupare profesionala?
    De asemenea ma intereseaza o zona mult mai vasta decat orasul propriuzis intrucat daca vreau sa fac foto de nunta si incerc sa fiu disponibil pentru o zona cat mai mare.
    M-ar fi interesat o descriere de genul zona NW, W, N, NE etc.
    Multumesc.

19. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Florin,

Interest in current affairs se refera la cat de activi sunt oamenii dintr-o anumita zona, care e interesul lor vis-a-vis de ce se intampla in jur, cat de implicati sunt acei oameni in diverse activitati politice, sportive, caritabile etc. Daca vei intalni in acel survey in deptul rubricii "interest in current affairs" LOW sau VERY LOW sa stii ca oamenii din acea zona sunt lenesi, fara educatie (au doua clase mai mult ca trenul) si n-au nicio calificare la baza... de regula nu muncesc, traiesc din beneficii, chiria la casa le este platita de consiliul local, dai cu pusca sa vezi vreo rabla de masina in fata vreunei case -nu-ma-uit- Ei, astfel de zone nu cred ca-ti ofera multe oportunitati de afaceri...mai ales in domeniul ales de tine.

20. florin_mol

florin_mol New Member

Trophy Points:
    0
    Mersi mult. O explicatie pe masura -ras2-
    Am decis ca daca m-i se va oferi sansa ma voi duce in Barnet. Doar ca au fost destul de multe interviuri acolo si ramane de vazut.

Share This Page