20.2 C
London
Saturday, June 12, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cu masina spre UK

Discussion in 'SEZATOARE' started by lucian197822, Sep 16, 2007.

1. lucian197822

lucian197822 New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu altii cum sunt, dar eu cand citesc acest forum ma umplu de bucurie vazand cum o ceata de bravi romani cu suflet cald impart de bunavoie si nesiliti de nimeni informatii vitale pt cei ce vor sa ajunga pe taramul fagaduintei in UK. Respect si incantare -ww- in fata domniilor voastre.

E prima mea postare aici, nu insa si prima data cand am intrat; am ceva vreme de cand va citesc. Placut surprins de oamenii care frecventeaza acest forum, observ un fel de selectie naturala a utilizatorilor. Sper din tot sufletul ca Uk sa fie populat 99% doar de romani precum cei din acest forum si sunt convins ca daca e asa o sa putem schimba in bine cu cel putin cateva zeci de procente imaginea Romaniei. Suna destul de -sunny- insa sunt convins ca nu poate exista doar un Martin L. King si sper ca cel de-al doilea sa fiu eu B-)

Imi place sa adun cuvinte si sa masor cu ele lungimea intre doi neuroni functionali in creierul meu la ora asta si imi cer scuze ca aberez, mai ales ca vreau niste sfaturi si va tot lungesc si nu mai spun ce am de spus. Bineinteles, am nevoie de indrumari si nu ofer nimic in schimb decat intentii bune si ganduri frumoase.

Rog sa-mi fie iertata ignoranta pt ca vreau sa calatoresc cu masina din Italy in UK si in afara de traseu nu mai stiu altceva...
    - adik ce fel de acte imi sunt necesare, ce fel de din alea de lipit pe parbriz...le iau din drum sau tre sa le am deja cand am intrat in masina si sunt gata de plecare?
    - ce variante de a trece din Franta in UK sunt si care e mai convenabila bineinteles?
    - am nevoie de ceva asigurare de calatorie?
    - masina nu e pe numele meu...are vreo importanta asta?
    - am carnet doar de vreo 4 luni...la fel, are vreo importanta?
    - orice altfel de informatie si care are legatura cu cele de mai sus e binevenita si rog sa nu va cenzurati...

...stiu, ferice de cei saraci cu duhul, caci vor ajunge intr-un alt loc numit UK... -help-

Multumesc de intelegere si toleranta! -ntwhy-

Ganduri frumoase si bucurii la toata lumea! - (vor profita de aceasta oferta doar cei care citesc pana la capat) :-zz

-car-

2. ramy

ramy New Member

Trophy Points:
    0
    Din Italia in Uk nu stiu cum se ajunge, asa ca nu iti pot oferi informatii in acest sens.

Acele"din alea de lipit pe parbriz" se numesc roviniete si probabil la intrarea in fiecare tara care o vei traversa, daca este necesar sa cumperi va fi semn la intrare ptr cumpararea rovinietei.
    De a trece Franta in UK ai doua variante ori incarci masina pe feribot ori pe tren( Eurotunelul)..preferabil sa faci rezervarea din timp caci este cam scumput.
    Atata timp cat posezi actele si talonul masinii, ai un carnet de conducere valid si un pasaport sau carte de identitate valabile nu vad care ar fi problema..

Cam atat de la mine...poate altii stiu sa te indrume mai bine dinspre Italia.

3. lucian197822

lucian197822 New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc mult Ramy pt timpul tau si pt raspuns.

Partea cu traseul de parcurs din Italia in Uk nu e o problema, asta fiind singurul lucru despre care stiu cum arata. Exista http://www.viamichelin.com/viamichelin/ ... mePage.htm , extrem de util pt cei ce nu au navigator. M-ar interesa in continuare sa stiu mai exact cu acele roviniete si despre asigurarea calatoriei plus orice alte informatii care le considerati utile.

Daca cineva a ajuns cu masina in Uk si citeste acest mesaj stie despre ce e vorba si ma poate ajuta...eu nu prea stiu despre ce e vorba -police-

Multumesc mult -help-

4. poujou_kick

poujou_kick New Member

Trophy Points:
    0
    eu am facut o calatorie in RO cu maisna , si din ce imi aduc aminte rovignetele le iei pentru acolo unde vezi semnele de drum pt care se plateste rovigneta in rest treci franta si vi la calais unde ai doua variante :ferry -ul , sau trenul dar pentru time eu zic ca e mai simplu cu ferry-boat-ul care te aduca in dover (atentie trebuie sa-l platesti si din ce am inteles cel mai ieftin e sea-france , oricum fa-ti o rezervare pe net), cand ajungi in dover daca te opreste cineva sa-ti vada cartea de identitate sau pasaportul , bine daca nu , nu , ei , si cam asta e, apoi urmareste M20 (motorway 20)care te aduce direct in londra , si atat , ah aici nu iti trebuie rovigneta , succes -beer-

5. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    eu am calatorit vara asta pana in romania si inapoi,via olanda,austria,germania,ungaria,nu am luat de nicaieri ni o rovineta nimic,daca ai masina de italia cel mai imp e sa ai lipit vizibil semnul italiei,vezi ca daca traversezi prin austria,si cred ca asa vei veni astia iti cer si extinctor obligatoriu pe langa celelalte,plus vesta reflectorizanta,chit ca s-ar putea sa nu le folosesti deloc e bine sa le ai.dar cel mai imp e sa ai grija aici ,la callais,pana intri pe um motorway adevarat faci ceva mile si pe normal route,vezi sa nu te trezesti pe sensul allalt de mers,e f usor sa o faci,mai ales daca nu esti obisnuit cu rounabouturile de aici,cat despre harti gasesti o gramada on line,dar sfatul meu e sa-ti iei ceva de pe ferry,editat de collins de ex.,daca stai mai mult in uk,ca e ffff usor sa te pierzi,bafta si drum bun.

6. monkey

monkey New Member

Trophy Points:
    0
    Apropo de masina

[img width=600 height=450]http://i191.photobucket.com/albums/z267/stomaflex/DSC00527.jpg[/img]

cifrele reprezinta numarul de morti impartit la numarul de accidente grave din tarile respective

7. voxpopuli

voxpopuli New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Apropo de masina

Vedeti ce inseamna, masini performante pe drumuri proaste romanesti?

8. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Si pentru cei care mergeti cu masina in tara
    S-a marit viteza: 60km/h in oras, 120km/h afara -car-

In localitati de la 50 la 60 km/h
    Drumurile nationale sau europene de la 100 la 120 km/h
    Pe drumurile judetene viteza maxima admisa va fi de 100 km/h

La ce drumuri avem in tara puteau pune si 200 km/h -walk

9. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    absolutelly right dnu valentin,drumurile la noi sunt un DEZASTRU,dar e interesant ca au marit limitele de viteza,plus ca numai la noi mai gasesti poteristi ascunsi in masini,sa-si faca bani de-o bere.si nu se vede prea repede ceva sa fie facut vizavi de drumuri.d-ne ajuta!!!

10. agnb

agnb New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Apropo de masina

sau vrei sa spui " vezi ce-nseamna incompetenta soferilor romani? " Se sofeaza ca in jungla pe strazile din romania, sint sigura ca si tu-ti dai seama cind vii din tarile unde se sofeaza cit de cit normal ( ie UK)
    Am sofat in Romania si eram claxonata doar cind sofam regulamentar, cind dadeam prioritate la pietoni, sau cind ma opream la semaforul rosu. A, defapt eram depasita, cind semaforul era INCA ROSU!!! nu e de mirare ca nr accidentelor e cel mai mare in EU? Never again!!

11. miu

miu New Member

Trophy Points:
    0
    Si noi am patit exact acelasi lucru ca si agnb. Sotul meu a luat carnetul de conducere aici in UK si anul acesta a sofat si in Romania. Daca nu as fi fost langa el sa vad cum se sofeaza in tara, as fi zis ca exagereaza, dar asa concluzia mea a fost urmatoarea:
    - este foarte probabil ca majoritatea soferilor romani sa fi cunoscut regulile de circulatie atunci cand au dat examenul de conducere si cand l-au luat. Dar este la fel de probabil ca dupa ce au primit carnetul de sofer au uitat mare parte din ce au invatat si acum conduc pe ideea "eu nu trebuie sa fiu mai prost decat ceilalti". Circuland absolut regulamentar noi am scapat ca prin urechile acului din doua accidente: unul pe autostrada Soarelui si altul in Bucuresti. A fost mana lui Dumnezeu asupra noastra in momentele acelea. Culmea este ca soferul care era sane implice in accident a sarit din masina lui si s-a repezit la noi foarte furios (?!?). Dupa vacanta pe autostrazi si sosele romanesti de anul acesta nu ma mira absolut deloc cifrele referitoare la accidentele care se petrec pe sosele noastre. Este un exemplu clar unde duce principiul atat de drag noua: lasa ca merge si asa.
    Uneori se pare ca nu merge.

12. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Povestea mea e cam asa:
    nu am condus niciodata o masina pana a veni in uk
    am facut scoala aici,cam un an si jumatate,am luat carnetul in februarie anul acesta
    in martie mi-am luat masina,pt mine,sa nu o mai folosesc pe a sotiei,un hyundai santa fe cu motor de 2,6 care ma cam usuca la benzina,dar asta e...
    in iulie am cundus pana in romania ,trei zile si doua nopti,plus toata tara de la oradea la iasi
    cele MAI PROASTE drumuri,evident,in romania
    dar si mai rea este atitudinea soferilor,DEZASTRU!!!
    ultimile zeci-sute de kilometri,pe cheile bicazului,cine le stie,serpentine taiate si drum prost de tot,si tot felul de "baieti buni",cu audi si mertzuri ma tot bateau cu farurile,ca de ce merg incet,sau de ce nu depasesc cand am posibilitatea.
    sa tina cineva cont ca am volanul pe dreapta si nu am vizibilitate ,sau ca aveam doi copii in spate? Nuuuu.
    Da m-am racorit un pic,spre final,ca ne-au oprit la o lucrare pt cca 25 minute,la semafor,ca cam asa e pe la noi,si am avut timp sa ma duc la "baietii" care ma terfelisera cu condusul lor maestru sa le zic ,si va asigur ca politicos,cate ceva,sa mai specific ca eu am 1.90 cm si cam 110 kile,da nu asta e ideea,ci cam cat de "marlani",scuzati expresia,sunt din pacate tot mai multi soferi romani.sau,auuuu,taximetristii!dar ar fi prea multe de spus...

Share This Page