0.3 C
London
Sunday, November 28, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cu bicicleta la brat :P

Discussion in 'PASTREAZA-TE IN FORMA' started by spin, May 21, 2008.

1. spin

spin New Member

Trophy Points:
    0
    Banuiesc ca sunteti mai toti familiari cu pasiunea pt biciclete a noului primar londonez si cu promisiunile lui sa transforme si sa largeasca reteaua stradala dedicata exclusiv bicicicletelor in Londra; cu tot felul de taxe si costuri care trebuie platite cand vrei sa intri cu masina in centrul Londrei, cand vrei sa parchezi masina etc; si mai ales, cred ca v-ati dori cu totii sa nu mai ramaneti blocati in trafic dimineata, in drum spre munca, sau sa va sufocati in metrou seara la orele de varf.

Atunci va intreb cati dintre voi v-ati gandit sa folositi bicicleta mai des, ca mijloc de transport in comun, si nu numai? De cand a venit primavara si am renuntat la trotineta, m-am apucat din nou de mers pe bicicleta si trebuie sa recunosc ca e minunat: ma mentin in forma, economisesc o gramada de bani, ajung mai repede la munca, ma bucr de soare si de cantecul pasarilor si salvez mediul inconjurator.

E adevarat ca sansele sa fiu rasturnata de pe bicicleta de un autocamion sau de un sofer care a picat testul de 15 ori inainte sa obtina permisul de conducere sunt muuult mai mari decat in restul Europei occidentale, dar (cred eu) mai mici decat in Romania. Insa de cate ori se intampla sa ma aflu intr-o situatie stresanta si periculoasa, ma opresc langa bordura si-mi ridic bicicleta pe trotuar pana depasesc zona problematica (si soferul nervos) si ma bucur sa realizez ca nici un alt mijloc de transport nu iti ofera atat de multa flexibilitate in trafic ca bicicleta.

Sunt si cateva parti negative de avut in vedere (lipsa totala de respect pe care unii soferi o prezinta fata de ciclisti si incredibila ignoranta cu care acestia ne pun viata in pericol) dar beneficiile sunt nenumarate.

Si chiar daca nu puteti ajunge la munca pe bicicleta, puteti macar sa o scoateti la o plimbare in parc (parcurile mari ca Richmond sau Hide Park sunt super pt astfel de activitati recreative) sau de-a lungul Tamisei (din nou, o activitate deosebita care va ofera sansa sa descoperiti parti nebanuite ale Londrei si sa traversati capitala cu usurinta, urmand semnele ce indica Thames Path 1 si 2).

Daca in schimb sunteti mai aventurosi si gata "for the big challenge" puteti sa va inscrieti la etapa de anul acesta a competitiei Hovis Free Wheel ( http://www.londonfreewheel.com/ ), a bikeathon-ului( http://www.londonbikeathon.co.uk/ ), a cursei de ciclism Lonra-Paris (London - Paris Bike Ride...desi locurile pt 2008 au fost epuizate, asa ca nu puteti sa va inscrieti decat pt 2009 ) sau puteti sa va alaturati mie in cursa de 7 ore non-stop de la Londra la Brighton ( http://www.lcc.org.uk/index.asp?PageID=829 ). See you there?? -handsrubb- andsrubb-

2. gratziela_2007

gratziela_2007 New Member

Trophy Points:
    0
    -hello- ello- -hello- ello- -hello- ello- -hello- ello- Subscriu si eu...mi-am luat bicicleta de vreo 3 sapt si totul s-a schimbat in bine...ajung mai repede la destinatie si mai ales pot colinda strazi neumblate de mine pana acum...

3. crismarten

crismarten New Member

Trophy Points:
    0
    ..Asta e un "aspect" care-mi place mult in UK, comparativ cu Ro.. incurajarea mersului pe bicicleta ! In Bucuresti,acum cativa ani,pe Magheru chiar am luat o amenda (greseala mea, n-ar fi trebuit sa ma opresc) pentru ca "biciclistii" 'n-au ce cauta pe acolo"..in viziunea agentului de circulatie.

Si eu "calaresc" aici, un Appolo de cateva luni si pot sa spun ca ma simt super..ajung mai repede unde vreau, sunt din nou "in forma" dupa cativa ani de "ingrasare" si "ruginire"..

4. varu0612

varu0612 New Member

Trophy Points:
    0
    Salut,

Imi poate spune careva de unde imi pot o bicicleta la un pret rezonabil in zona Southampton, Eastleigh ?

Numai bine

5. joanna_daft

joanna_daft New Member

Trophy Points:
    0
    si pe mine ma tenteaza o bicicleta .... as renunta la mersul cu autobusul in favoarea ei .... mai ales ca am un traseu f frumos pina la munca [ pina in hammersmith pe malul apei ] .... o sa fac o proba sa vad cat de ' sifonata ' ajung ca nu pot intra la munca cu parul valvoi -pullhair- ullhair- -tamtam- amtam-

6. ionutis

ionutis New Member

Trophy Points:
    0
    Incercati in carboot-uri..eu pana acum am luat 2 biciclete, una pentru mine si una pentru prietena mea, la 10£ bucata. E un carboot mare pe A127(dunton,basildon spre southend) si unul mai mic dupa exact in sensul giratoriu

7. muerte

muerte New Member

Trophy Points:
    0
    salut
    pentru varu0612
    daca mai ai nevoie de bicicleta...sunt in zona locuri unde lumea arunca sau mai bine zis recicleaza materiale.household. daca mai esti in zona te pot indruma acolo
    posibil sa gasesti una bunasi ieftina.
    tot ce se vinde acolo e ieftin
    eu am luat mobila ptr flatul meu care a fost gol...

8. blue_snowflake

blue_snowflake New Member

Trophy Points:
    0
    buna

ma bate gandul sa investesc intr-o bicicleta sh (pana imi pot permite bicla de acasa -ras4- ), stie cineva ce si cum trebuie sa fac daca o cumpar de la un particular?

stiu ca trebuie sa verific frame number (sa nu fie furata) + o sa ma duc sa ma dau putin cu ea (sa vad daca e totul ok, frane, etc.) - cum decurg lucrurile dupa ce batem palma, pur si simplu ii dau banutzii? se semneaza ceva hartii, etc.? .... sa nu ma trezesc in cine stie ce situatie -trist-

la voi cum a fost?

ps: sunt in Leeds, stiti pe cineva care vinde o bicla sh (poate sa fie si mtb -asa-asa- ) ? (Leeds sau in apropiere)

multumesc mult pt ajutor

9. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    Folosesc bicicleta pentru peste 90 lasuta din drumurile mele catre job,uneori o iau in tren daca pot si este necesar, sau ploua!
    Este principalul meu mijloc de transport de 5ani.Sunt la a 3a bicileta,.La toate am avut ca problema comuna, dupa3-6 luni incare fac 60-100m/saptamana, butucul la roata din spate,datorita si greutatii de peste 100kg si a faptului ca ocazional mai sar borduri.
    Problema cea mai serioasa sunt autocamioanele-soferiilor cand trec in depasire,inspecial cele pt constructii (skip lorry,scafold lorry) si cei cu van( asa-zisi 'white van driver').Trebuie sa recunosc ca de 5-10 ori autrecut f aproape demine ,plasandu-ma milimetric de moarte sau spitalizare serioasa).eexista in mod real ,pestrazi , soferi care iti doresc moartea(si am cel putin 2 cazuri in care s-au bagat in mine cu intentia de ama arunca pejos, nefiind un caz in care nu aveau loc sau sa ocoleasca un obstacol),plus cei care te urasc, te considera unimpediment in trafic, contrar a ceea ce ii invata codul rutier;mai sunt si cei care devin frustrati caci asteapta la cozi lungi iar tu ajungi in fata la semafor f rapid.
    Trebuie neaparat sa existe politisti in trafic sa dea amenzi soferilor care-si bat jc de biclisti;de asemenea trebuie neaparat sa fie maimultecs-bycicle highway si benzi veri de bicileta,insa degeaba sunt facute daca nu se interzice parcarea pe ele ,inclusiv de uload time.Daca s-arincepe cuamenzi si cu benzi de bicileta, situatia s-ar shimba in chiar cativa ani,mult mai multi biciclisti,mai putine masini,un trafic asemanator cu amsterdam,copenhaga,etc.
    TOATE CAZURILE DE MORTALIATE A BICLISTILOR IN ULTIMII ANI AU FOST DATORITA SOFERULUI,IN GENERAL HGV DRIVER.PEDEPSELE AU FOST LENIENTE.
    Nu scriu sa fac oamenii sa nu devina biciclisti, ci dimpotriva,sa fie atenti,saevite daca este posibil drumurile tip A, unde se merge cu viteza si chiarp pe un singur sens.aaici am in general problema,mai ales portiunea de la consulat-earls ct-batersea pk.
    In primele 2 saptamani in caliate de biciclist,nu puteti merge in continuupe strada,recurgeti la trotuar at cand simtiti ca nu e sigur pe strada,preamult trafic;posibil sa luati amenda de la politisti comunitari,depinde ce nume si adresa dati :))
    Daca nu ai''sange in instalatie'' ,nu esti agresiv in trafic, nu rezisti.''Supapa''mea de autoventilare cand sunt enervat de cei ce vin preaaproape de mine, ramane injuratura...fara numar;uneori ii prind la semafor si ii atentionez,fara sa fiu vulgar, insa raspunsul din pratea lor , (in mare majoritae, in special camionagii si van drivers )~injuraturi,ranjet rautacios sau''whatever''

Pt cei ce doresc sa cumpere bicicleta:
    - sa functioneze franele f bine
    - sa functioneze schimbatorul de viteze f bine
    -sa simti ca ruleaza usor
    - sa aibe greutate mica, inspecial daca o folosesti a mine pt carat multe kg si transport cu tren,metrou de suorafata ca district line, unde ai multe scari de urcat si coborat
    -sa iei una noua daca poti, mud guard daca mergi pe ploaie
    -seond hand daca o probezi si are frana -viteza buna
    -nu recomand sa iei una peste 200 lire ca prima bicicleta

Prima bicicleta a fost o semicursa luata de pe ebay, austria seller,delivery from Hu.doar 120 lire,noua,delivery la usa.
    A 2a care inca o am de rezerva, am primit-o,un appolo greu si cam naspa, franele niciodata nu resusecssa le rgelz cum trebuie, vitezel aproape ok (in general am o parere proasta despre biciletele apolo)
    A3a care o am acuma este Scott-firma f buna- cumparata aution ebay, teoretic seond hand, insa era ca noua
    -roata bicleta recoman 26-28'',sub 26 doar la pliabila,daca folosesti si trenul mult.

Pentru nostalgici, din 2012 brandul PEGAS renascut
    http://www.biciletapegas.ro
    Super cool site,cool bikes

C Ú on the road...si poate la o plimbare in parc sau mai ales pe Tamisa pe la barnes-hammersmith-chiswick-kew-richmond

10. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    Am uitat sa raspund la treaba cu inregistrarea-furatul
    Nu stiu cate sunt inrgeistrate dar in orice caz nu f multe.cel mai bine e sa iei de pe ebay amazon, etc ,second hand , sa intrebi daca e inregistrata si daca este primul proprietar,Daca este primul si nu este inregistrata , il avertizezi ca o sa inregistrezi bicla imediat, si chiar asta o sa faci, in acest fel esti inca acooerit de garantia ebay in caz ca era deja inregistrata, ar trebui sa iti dea banii inapoi

Eu acuma incerc sa iau o bicla folding,pe bay, cat mai ieftina,in special pt ca doresc sa fac o tura pe coasta de azur 3-7 zile in august si ma costa mai putin decat in cazul in care iau bicla mea normala pe eurostar si alte trenuri
    Cine mai doreste ss mearga cu bicl-lejer, cam 20-40km la fiecare 2 zile, pe coasta de azur , eventual un pic in germaniq, unde ma duc la un festival 15-17 aug rock'n'heim

11. Marin

Marin New Member

Trophy Points:
    0
    Pe mine sincer ma cam enerveaza biciclistii cand conduc. Ar trebui sa fie benzi separate, ce e acum e Londra e bataie de joc. Cateodata nu poti depasi si trebuie sa mergi cu viteza biciclistului...

12. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    intotdeauna biciclistii se simt discriminati. eu unul sunt satul de ei. nu numai ca nu au habar de reg de circulatie pe drumurile publice, dar mai sunt si aroganti. le salta inima de bucurie cand pot tine un sir intreg de masini in spatele lor. semafoare nu exista pt ei, semnalizare cu mana si asigurare nici atat. cel mai tare ma omoara cand ii vad dimineata la ora de varf ca merg cate 2 in paralel pe drumul plin de masini ca nu au terminat de povestit serialul de seara precedenta. as vrea sa-i vad si pe ei sa dea ex teoretic la fel ca soferii inainte de a circula pe drumurile publice si sa fie obligati la asig. daca intra unul din ei in masina mea sau da peste mine cine plateste? tot eu din taxele platite? merg tata unii cu peste 20mph. daca intra ala peste cineva se lasa cu tort de arpacas.

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    respecta si vei fi respectat! comporta-te civilizat in trafic si nu am nimic cu tine. pot numara pe degete cati biciclisti am vazut semnalizand cu mana si asigurandu-se cand fac viraje. si vad cu zecile in fiecare zi. cati dintre biciclisti folosesc casca si vesta? poate in londoniu sa se mai respecte ceva din reguli, dar in provincie e jale.

14. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @catad - daca da unul peste masina ta e ca si cum ar veni pe jos si ar da in masina ta cu un ciocan. Il dai in judecata, castigi, etc. Nu trebuie sa mearga tare si nu trebuie sa fie nici biciclist ca sa-ti faca daune la masina.

Pe mine ma deranjeaza enorm ca s-a strecurat ideea ca bicicleta trebe comparata cu masina. Eu cred ca trebuie comparata cu mersul pe jos. Daca pe jos ai voie sa mergi fara examen, la fel si cu bicicleta.

Curand o sa ne oblige sa purtam casti si rovignete si cand iesim de pe aleea din fata casei PE JOS, asa-i? Si o sa fie "normal".

PS: si vorbind de respectul intre oameni, iarasi mi se pare deranjant ca ala cu masina considera ca are mai multe drepturi ca biciclistul (ex: ca e strada lui). Nu vreau sa starnesc o discutie aprinsa, e doar punctul meu de vedere.

15. rewind

rewind New Member

Trophy Points:
    0
    1 intalnesc f frecvent situatia asta in care soferii nu inteleg de ce biciclistii ocupa o banda uneori.Va reamintesc ca are aceleasi drepturi si obligtii ca si un scooter,masina,camion, ''a vehicle on the road''cum spune ghidul.EX in general un biciclist TREBUIE sa ocupe toata band,singura, in cazul cand s ingusteaza sau curba cu ingustare , genul acesta;concret , nu am facut asta in prima saptamana pe bicicleta si am avut mai multe incidente, 2 aproape calarepe mine s i unu la limita extrema,de atunci intotdeauna ocup toata band,poate sunt 100 de baieti buni care trec pe langa mine usor si in siguranta daca as sta pe stanga insa e suficient unu din astalalt si asta la vista, mai ales ca ''astalallt'' e genul de ''il lovesc,mre scofala,las' ca-i mai bine!'.Chiar mi-ai amintit de strada paralela cu clapham common,dinspre clp.jct catre clapham nth,aolo e o portiune de aprox 200m,aproape de scoala,vis a vis de parc,unde drumul se ingusta tocmai sa ii incetinesca si e un pic curbat,;l-am tinut pe un ceh sau polonez(nr de masina) si seenerva ca nu-l las sa treaca;de anul trecut este si semn de atentionare sa nu depaseasca biciclisti pe acea portiune;nici un minut nu ia din timpul luisa mearga 100m calm la 8-12m/h;a inceput sa clanxoneze, at am incetinint in trepte si l-am tinut asa...pt ca merita dobittoci d-astia.daca nu ai ''common sense''nu ar trebui sa fii pe strada ,indiferent ce vehicol conduci,inclusiv dobitoci de biciclisti care merg in tandemin oras ,pe strazi aglomerate, asta-i magarie si am obs de cateva ori,imi venea sa le zic si eu ceva
    2 vesta-nu-i vad sensul, pe mine ma incomodeaza si ma face sa transpir , iar atata timp cat peste tot pe unde merg noaptea este lumina sufienta sa vad la peste 100m ,nu vad care e scuza soferului sa ma vada, mai ales cand am un far-2 puse pe spate si fata
    Casca,aceeasi problema cu transpiratia si discomfortul...totusi in curand o sa caut alta cadca caresa mi se potriveasca., e mai sanatos cuea.atentie,se tine cont la un eventual proces , chiar daca e culpa soferului, daca biciclistul a purtat casca.

3 semnalizare.-mai important este sa ma uit la cine si unde am in spate si sa fiu cu mainile pe ghidon si mai ales frana.cand esti cbiar in spate ikti semnalizez , dar scurt, daca avem si viteza,important este sa am controlul ghidonului.nu mis-a intamplat niciodata sa am omasina in spate , sa franeze brusc din cauza mea su sa incetineasca f mult, respectand regula asta de mai sus
    4 sunt vinovat, sar semafoare la greu in special duminica si seara sau anumite zone,sar intotdeauna semafoul cu o fractiune maxim 2 sec inainte, exerienta m-a invatat ca este cel maisanatos ,mai ales cand am trafic mare in spate pe una sau maimultebenzi.nu sar in fata celui din sens opus-insa am vazut multi soferi care o calca pe acc chiar daca era rosu cand plecase de la intersectie,la anumitesemafoare
    - stiu timpii la anumite semafoare, stiu cand se vava une verde u o secunda inainte si profit la maxim de asta
    -greseli facem cu totii,o concntrare mai scazuta sau cu vapul in nori, se intampla la toti,idiferent ce vehicol conducem,important e sa ne autosesizam si sa nu avem incidente
    -am 3-5 incidente cauzate de mine, niciodata cu frana f brusca a soferuluisau pt ca am sarit un semafor , plus 2 persoane luate pe ghidon, traversau nepermis,si fara sa se asigure
    -incidentele in care am fost victima , sunt nenumarate, 95 la suta fiind depasirea in viteza, apropriindu-se multprea mult de mine ,dela cativa inchi la maim 1m-distanta minima la care ar trebui sa fie:s mai trmit siaici niste injuraturi si urari de bine soferului de camion cu scafold, de acum 2 spatamani, de la consulat spre earls ct, depasire de cativa inchi la peste 40km pe ora, colegul soferului si toti 3 razand cu spume pt ca eu tipam dupa ei pe strada.

16. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Dane, scuza-ma, dar nu stii ce vorbesti.
    1. daca intra unul cu o bicla de titan la 25mph in plasticul de la peugeotul meu m-am scos. pune un sac cu seminte in fata masinii la 50kmph si intra in el. o sa ai o mica surpriza de pagube. vreau sa aiba asig sa nu stau dupa cretin prin tribunale sa-mi recuperez paguba. masina tb s-o fac imediat nu cand o vrea bicicl sa plateasca, daca va plati vreodata.
    2. bicicleta tb comparata cu orice circula pe drumurile publice. tu ca pieton mergi pe carosabil? folosesti sensurile giratorii cumva si nu stim? imi mentin parerea, tot ce circula pe carosabil tb sa dea ex teoretic. daca nu cunosti regulile de circulatie stai pe trotuar.
    3. nu e strada a masinii, dar tb sa existe respect. daca tu ai iesit la vizionat bordurile asta nu inseamna ca toti tb sa le admire.

17. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    @rewind: cu tine nu am ce discuta aici ca ar fi inutil. vezi biciclistii ca pe niste d-zei care salveaza planeta de cretinii de soferi. e bine ca nu te plimbi cu bicla prin zona mea. spor la pedalat!

18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Lasa-l mai tizule ca e baiat bun... -ras2- -ras2- -ras2-
    Da-mi place ca scrie acolo ca a decis sa-i oftice pe soferi si pedala...mai incet! -ras2- -ras2- -ras2-

Am avut o experienta similara (ca sofer) ,desigur, intr-o zona mult mai lejera decat Londra, cu unul care se ...lafaia pe drum sa zic asa,numa am parcat oleaca razant in fata lui, si m-am dat jos , si l-am intrebat daca e OK,am scos tensiometrul,pulsometrul,toate alea, de a crezut ca chiar e pe bune... -nu-ma-uit- -nu-ma-uit- -nu-ma-uit-

Imi place si mie o bicla cand e timp dar, cand dai de unii care fac oha....te ia cu capul, parerea mea!

19. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    merg cu masina ca tb sa ma misc repede din pctA in pctB, nu sa stau dupa unii care admira borduri si-si povestesc episodul de Emmerdale de cu o seara inainte. platesc road tax sa-l pot folosi cu masina nu sa stau dupa biciclisti adormiti. La mine s-a dat un scooter-ist tupeist care mergea pe mijlocul benzii cu 20mph in zona de 60mph. Cand am deschis portbagajul si am scos baseball bat nu stia pe unde sa fuga mai repede. L-am claxonat sa se mute mai in stanga sa pot trece si el de-a dracului a incetinit si ma bloca in depasire. I-am facut semn sa se mute in stanga si nimic. l-am depasit pe sensul celalalt si m-a ajuns la round about. mi-a dat oglinda peste cap si ma injura. nu sunt mare dar stiu sa folosesc baseball bat f bine. :)

20. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Tizule, nu am nimic cu nimeni, dar fi-i respectos in trafic. in fiecare zi ii vad in trafic si ma ingrozesc. majoritatea nu o sa moara in pat ci pe sosele. sunt unii, jos palaria, de-mi vine sa ma dau jos din masina si sa le strang mana. daca este un accident intre o masina si un biciclist soferul este vinovat pana la proba contrarie. indiferent cum se termina povestea soferul va plati.

Share This Page