13.7 C
London
Saturday, September 18, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CSI and EHIC necesare?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by Eyesonfire07, Feb 23, 2012.

1. Eyesonfire07

Eyesonfire07 New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt studenta in UK si se pare ca am nevoie de CSI si EHIC. Cel putin asa scrie in formular...

"Evidence that the applicant has Comprehensive Sickness Insurance (CSI) as required under the Immigration (European Economic Area) Regulations 2006.
    A European Health Insurance Card (EHIC) gives the holder rights to healthcare that becomes necessary during a temporary visit to EEA (European Economic Area) countries or Switzerland."

Nu am gasit nimic referitor la asta pe forum..imi poate spune cineva daca imi trebuiesc neaparat aceste documnte?
    Cineva care a aplicat de curand?

HEEELP!

2. splash

splash Member

Trophy Points:
    16
    Ai nevoie de asigurare de sanatate doar daca aplici pt Yellow Card. Ca sa fii student fara card colorat iti e de ajuns EHIC-ul eliberat din Romania (pt cazul in care ai nevoie de asistenta medicala aici - care e valabil doar 6 luni pt vizitatori, poate daca specifici ca vii la studii ti se va da pe un an- nu stiu.

Daca aplici pt card atunci da, iti trebuie asigurare completa. Cauta topicul despre 'yellow card- student' s-a discutat indelung despre asta asta vara. Cateva persoane au luat mai ieftin de la pruhealth parca, aviva... vezi tu :)

3. sanda23

sanda23 New Member

Trophy Points:
    0
    buna.Am aceasi nelamurie in legatura cu o asigurare de santatae comprehensiva.Pt cei care au aplicat pt yellow card de student unde v-ati facut asigurarea si cat v-a costat?multumim

4. DianaElena

DianaElena New Member

Trophy Points:
    0
    Eu mi-am facut la Pruhealth, costa 33 de lire pe luna, iar actele au venit in 3,4 zile cred! Sper sa fie bine, o sa aplic in curand!

Share This Page