20.8 C
London
Thursday, September 23, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Crezi in Dumnezeu?

Discussion in 'Religie' started by robbie, Jan 18, 2006.

1. mariuspad

mariuspad New Member

Trophy Points:
    1
    Cred in cel ce care a "facut" acest univers si care il guverneaza. Exemple ca exista sunt multe, cel mai interresant este cu paritatea dintre sexe, care a dus la perpetuarea noastra pana in ziua de azi. Ex. in al doilea razboi mondial au murit foate multi barbati. Verificati statisticile referitoare la nasterile care au urmat in primii 2 ani dupa razboi. O sa descoperiti ca s-au nascut mai multi baieti dupa care lucrurile au revenit la normal. Nu cred in religie pe care o consider o insulta la inteligenta omului si a creatorului adevarat. Crede si nu cerceta probabil e valabil doar pentru inculti si animale. Respect religia sotiei care e catolica eu fiind ortodox prin nastere. Am inceput sa caut raspunsuri in momentul in care popii ortodoxi si catolici au inceput sa ne puna bete in roate cand am vrut sa ne casatorim. Din punctul meu de vedere popii se impart in doua: sarlatanii si incultii.

2. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @mariuspad, sunt de acord cu tine in majoritatea privintelor.
    Sustin si eu ideea ca daca exista un creator, acesta nu are legatura cu ce este prezentat in biblie.
    Reglarea sexelor este facuta printr-un mecanism complex si nu putem da vina pe un dumnezeu ci pe natura. Exista specii de pesti care se nasc fara sex, devenind aproape de maturitate masculi sau femele in functie de temperatura apei - si asta e doar un exemplu, sunt mii. As adauga ca de-a lungul timpului, atunci cand au existat mai multi barbati decat femei, au inceput razboaie, astfel incat reglarea a fost facuta exact invers decat zici tu :)

Cu ce NU sunt de acord.. este impartirea preotilor.
    Mai este o categorie care, ca de obicei, nu face "galagie". Ai observat ca cei mai vocali sunt cei care nu au o baza solida formata?
    Ca in orice meserie, sunt cei pe care nu ii auzi tu, dar isi fac treaba minunat. Putini, dar sunt. Cei care studiaza religie, imbunatatesc comunitatea in care activeaza, etc.

Stim cu totii ca religia, folosita in scopuri bune, este de admirat.

In principiu sunt de acord cu geeralizarea ta, dar cu aceasta mica mentiune. Ca exista si exceptii.

3. mariuspad

mariuspad New Member

Trophy Points:
    1
    Ok. Dar preot = religie = manipulare din punctul meu de vedere. Orice preot care studiaza biblia si nu o rede orbeste are multe semne de intrebare? Este D-zeu adevarat prezentat acolo sau niste zei "imprumutati" din vechile religii care au fost tradus gresit prin D-zeu? Nu cred ca D-zeu care este creator si atotstiutor ar cere unui tata sa-si arda fiul si drept dovada d iubire, pt ca nu-i asa D-zeu este atotstiutor si stie daca il iubesti pe el ma mult sau pe fiul tau nu ar trebuie sa te puna la incercare. Biblia este o colectie de povestiri atent sortate si modificate pt un scop precis, dar care acum este depasit de evolutia stiintei. Prin urmare cred ca in urmatorii ani o sa apara o noua religie moderna care sa acopere lacunele din aceste relgii.

4. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Manipularea poate fi un cuvant foarte urat.
    Daca manipulezi o societate sa nu se mai omoare intre ei ca prostii - se numeste altfel? sau tot manipulare?
    De asta sunt pusi preotii, sa manipuleze societatea spre BINE. Unii (as spune 80% din ei) inteleg gresit rostul lor si fac prostii.

De-a lungul timpului, religiile au facut si bune si rele. Daca privim numai partile rele nu ajungem nicaieri. La fel, daca privim partile bune exclusiv ne numim fanatici.

Ca un exemplu (ca nu sunt foarte informat) iti pot spune ca intr-o perioada, in Romania nu existau scoli cu exceptia celor infiintate de biserica.

Din punct de vedere pur religios, moartea unui copil nu este privita asa de rau ca din punct de vedere social sau sentimental omenesc. Daca ai fi convins ca sufletul copilului este in rai, nu ai avea motive de suparare.
    Evident, faptul ca tu il acuzi pe dumnezeul din biblie de moartea copilului (dar nu si de nasterea lui sau de creatia speciei umane) nu te face nici credincios nici necredincios, ci te face un om care a gasit pe cine sa dea vina.

Biblia este o colectie de povesti din care intelege fiecare religie ce vrea.

Daca ai cunoaste dogmatica, ti-ai da seama ca biserica "noastra" nu sustine ideea de dumnezeu asa cum o prezinta ateii, fanaticii religiosi, sectantii sau ziarele. Daca te intereseaza, ia in considerare si aceasta sursa.

Ca un sumar:
    Dumnezeul prezentat in biblie nu poate fi real
    dumnezeul promovat de BOR NU corespunde cu imaginea pe care ti-o formezi citind biblia
    dumnezeul pe care incearca sa ti-l bage pe gat babele "intelepte" nu corespunde cu nici unul din cei doi de mai sus.
    preotii sunt oameni in primul rand, si asa cum majoritatea politicienilor sunt corupti, asa si majoritatea preotilor sunt corupti (de bani, evident)

5. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    Nu am cautat nicicand vinovati. Nu!
    Mai mult de atat, in acele momente, singura alinare a fost din partea unui preot, parea sa aiba raspuns la toate intrebarile mele. Asa ne-a si facut, dupa 8 ani de concubinaj, sa ne casatorim. I-am urmat sfatul. Si ce este paradoxal, viata noastra de dupa casatorie s-a schimbat 360 de grade. In bine,numai in bine. Desi am trecut peste inca 2 pierderi de sarcina(la care se adauga si cele 4 dinainte)
    Cat despre copil,mi-a spus ca a venit pe aceasta lume doar ca sa fie botezat, sa ma bucur ca am avut timp sa o fac( caci am chemat preot in spital si l-am botezat David). Mi-a mai spus ca acest copil este un suflet foarte evoluat, ca este inger si ca sta de-a dreapta Tatalui.Sa fiu bucuroasa ca am un asemenea copil.
    Acestea au fost singurele cuvinte care m-au alinat.Ani buni.
    Acum nu mai cred ca Dumenzeu este cel expus in Biblie, biblie pe care nici macar nu am citit-o. Si nici nu am sa o fac vreodata.

6. Mr.Jarndyce

Mr.Jarndyce Member

Trophy Points:
    6
    Oameni buni d-zeu nu exista..
    Pai nu vedeti cata contradictie si absurditate exista cand vine vorba de a justifica anumite intamplari prin prisma invataturii crestine?

Credinta in dumnezeu este una dintre cele mai mari erori ale umanitatii si este minciuna care a dat nastere unor aberatii care indiferent cat ne-am chinui nu pot fi explicate.

7. AndreiIeseanul

AndreiIeseanul New Member

Trophy Points:
    0
    Eu sunt una din persoanele care crede in Dumnezeu.
    Consider ca tot ceea ce am, am datorita Lui, si ca nimic nu am putea face fara voia Domnului.
    Acum o sa ma intrebati ce am ... am o persoana minunata langa mine care ma iubeste, care mi-a fost alaturi la bine si la greu, sunt student, desi am 27 de ani si ma lumineaza cel de Sus ca sa pot invata, si multe altele. Cred cu tarie in Biserica, si in religie, iar senzatia pe care o am atunci cand intru in Sfanta Biserica, duminica, la Sfanta Liturghie, atunci cand se aud cantarile corului, sau acum in prag de sarbatori,cand la finalul Sfintei Liturghii se canta colinde, aceste senzatii si aceste trairi nu le pot avea niciunde.

Consider ca nu suntem indreptatiti sa intreb sau sa cerem cont lui Dumnezeu ca de ce s-a intamplat aia ... de ce s-a intamplat cealalta. Fiecare se intampla cu un motiv, nu stiu eu care e ala. Acum o sa ma intrebati, dar de ce a murit X in acel accident, sau de ce Dumnezeu lasa ca sa fie razboaie, sau alte nedreptati...nu stiu ... nu sunt in masura sa judec toate astea. Ceea ce stiu cu certitudine ete ca eu cred in Dumnezeu, in Sfanta Biserica, nu as putea sa ma casatoresc numai la starea civila, fara sa oficiez si o cununie civila, care pentru noi este foarte importanta, nu as putea sa nu imi botez copilasii, si asa mai departe !

Doamne ajuta la toti !

8. marius_taban

marius_taban New Member

Trophy Points:
    0
    Daca EU nu as fii invatat a crede in dumnezeu as fi fost o persoana mult mai inteleapta acum. De cand am fot mic mi s-a bagat o frica in mine ( de dumnezeu) de catre parinti . Mi-as fii dorit sa fii fost invatat ce insemna increderea si putrea proprie , si ca nu exista asa ceva ca "dumnezeu" sa hotarasca pentru mine daca ajung oriunde vreau sa ajung . dumnezeu si religia; au fost creeate sa indoctrineze ,sa sperie , si sa distruga increderea de sine pe care o avem cu toti dar multora le e frica sa o foloseasca ( nu cumva sa ii bata dumnezeu daca zic ce gandesc ). Am trecut peste parinti , peste prienteni si peste orice . In lumea pe care o traiesc eu eu sunt dumnezeu , iar dumnezeu traieste dupa regulile mele . Din acest motiv eu o sa fiu o persoana ce se indreapta spre a cunoaste adevarul , iar voi , credinciosii , o sa fiti sclavii lui dumnezeu si nu o sa puteti sa fiti atat de puternici incat sa va indoiti de existenta lui. Happy new SUNDAY !

9. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    LA MULTI ANI Marius ... ne bucuram ca ai decis sa-ti petreci Revelionul alaturi de noi... Iti dorim un An Nou mai bun, mai prosper, sanatate, iubire, credinta si tot ce-ti doresti mai frumos alaturi de cei dragi... -hipno-

http://www.youtube.com/watch?v=eenSuVx- ... r_embedded

10. marius_taban

marius_taban New Member

Trophy Points:
    0
    La multi ani si tie Ella ... fara credinta , prosperitate sau un an nou mai bun ... o sa fiti aceleasi persoane ca ieri (majoitatea dintre voi)

11. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Sunt o persoana cu o foarte mare incredere in mine, cred enorm in potentialul meu; in acelasi timp cred f mult in Dumnezeu. Oare nu sunt mai castigat daca gandesc asa?

12. marius_taban

marius_taban New Member

Trophy Points:
    0
    Pai nu prea poti sa faci asa ceva . Asa zicea si Iisac Newton (doar pentru ca este Logic ) daca dumnezeu exista si cred in el ma duc in rai , iar daca nu exista si cred in el nu pierd nimic . dar daca exista si nu cred in el o sa fiu in dezavantaj fata de cei care cred in el . Concluzia este ca nu ma doare sa cred , ca poate as avea de castigat . Dar dute cu mintea inapoi 2000 de ani si imagineaza-ti lumea fara a fii inventat dumnezeu . Pentru mine ar fii total diferita . Orientul mijlociu este un camp de razboi dinainte da a ma fi nascut eu , pentru ca toata lumea se lupta in numele lui dumnezeu pentru dumnezeu . Nu cred ca poti crede in tine la fel de mult ca si in dumnezeu . eu sunt sigur ca pot zice ce vreau , face ce vreau , si gandii ce vreau fara a fii pedepsit sau defavorizat dupa ce mor . EU SUNT ACUM , iar dupa ce mor, nimic . Tot ceea ce crezi tu ca se intampla dupa ce mori este ceea ce ti-ar placea sa se intample ... Nu exista nici un motiv LOGIC pentru a crede in dumnezeu , sau mai ales religie

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Si mie mi-au placut artificiile anul acesta,

parca a predominat albastrul mai mult ca in alti ani.

Acu'

de ceva ani ma tot intreb,
    ce'o fi fost mai intai,
    oul sau gaina?

14. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Marius, ce te face sa crezi ca dupa ce mori, nu mai e nimic? Pe ce te bazezi?

15. marius_taban

marius_taban New Member

Trophy Points:
    0
    Pe faptul ca tot ce exista este dovada a evolutiei unei specii . Esti ceea ce esti si crezi ceea ce crezi pentru ca ai constiinta . Suntem singurele specii de pe planeta ce am dezvoltat constiinta . ESTI (existi ) este cel mai intens sentiment pe care il poti traii, iar constiinta ( care s-a dezvoltat pe la varsta de 4-5 ani ) nu poate recunoaste sentimentul de a nu FII . De aici multora le este mai usor sa creada ca trebuie sa fie ceva dupa moarte , dar adevarul este ca ceea ce numim constiinta este creierul , iar can d el se opreste ( cand murim ) se opreste si constiinta ( sentimentul de a fi ).

16. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Oameni buni, nu va mai faceti pacate, ca nu-i cazul...ceva-ceva este / a fost... altfel trei sferturi din planeta noastra e nebuna...sa vorbeasca, sa cante... despre Dumnezeu, unul mai cu patima decat altul, indiferent de ce nume poarta Dumnnezeul lor Iisus, Jesus, Allah, Buddha, Jehovah... exista in fiecare din noi, dorinta de a crede intr-o forta superioara, a binelui... asupra raului...

Nu poti sau nu vrei sa crezi... nu crede!...

Vrei sa crezi...crede!... "Crede si nu cerceta!"

de altfel e plin internetul de cantece religioase, cantate de artisti / cantareti de renume, fotbalisti de toate natiile, religiile... cand intra pe teren isi fac cruce... si multe alte exemple...

Daca noua, romanilor, ne-a fost furat Dumnezeu, mai bine de 50 de ani... comunismul ne-a impus sa nu mai mergem la biserica, sa nu mai fim botezati, au darmat biserici, au inchis preoti dupa gratii...s-a scos religia din scoli si ni s-a spus ca religia este un eres...etc. Asta nu inseamna ca D-zeu nu exista... Natiunea noastra il poate RE-descoperi pe Dumnezeu... poate atunci ne va merge si noua romanilor un pic mai bine.... Deocamdata asta e... il hulim in continuare pe D-zeu... caci (ne place sau nu) suntem descendentii unor imbecili si cretini... fosti comunisti, iar daca o parte din noi ne tragem din oameni cumsecade... inca suntem otraviti de doctrina comunista-marxist-leninista... Deh...n-ai cum sa schimbi mentalitatea unei natiuni peste noapte...

http://www.youtube.com/watch?v=fJFYtwiT92Y

17. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    dar adevarul este ca ceea ce numim constiinta este creierul

Ce pot sa zic,

ai rezolvat rapid o ecuatie veche de mii de ani... -interrresti

Deci, totul e materie, nu spirit...nimic altceva.

18. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Marius, de ce ne este frica de moarte?

19. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Nu e corect ellaws,

un ateu are dreptul intru-totul la parerea sa ,

iar faptul ca trei sferturi de planeta (oare??)

Oare cati din acele trei sferturi...

dandu-li-se dreptul la libera alegere ... -interrresti

Cati sunt trasi cu forta in practicarea religiei?

Si nu ma refer la crestinism unde, din fericire,
    mai poti alege...

Stii desigur cam cate omoruri "de onoare" anual in sanul comunitatii indiene...

Sa-ti omori propriul copil,
    in numele religiei/unui zeu/bla/bla/bla...

20. lorenzo

lorenzo New Member

Trophy Points:
    0
    Marius, mai esti?
    -nu-stiu-

Share This Page