8.6 C
London
Wednesday, January 16, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

CREDIT HISTORY

Discussion in 'Credit History, Neighbourhood Check' started by suncity, Apr 12, 2007.

1. suncity

suncity New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor,

Am citit acum cateva zile undeva aici pe forum ( imi cer scuze ca nu am mai gasit acum pagina respectiva ca sa pot scrie acolo..) niste informatii foarte importante legate de a aplica pentru un debit card ( eventual credit card) la o banca. si cerd ca OXANEL scria ca a intampinat 1oooooo de dificultati din cauza bad creditului altora.
    eu nu sunt inca in UK, dar voi ajunge in august.
    am inceput sa caut o chirie prin agentii si prin site-urile de chirii.
    o agentie mi-a raspuns ca "you will ask the landlord/lady".

doat atat si afli????? -help- -help- -help-

totusi, cum poti sa afli SIGUR ce credit history au cei care au locuit ianintea ta in acea chirie, daca au avut sau nu acte

VA ROG MULT sa ma lamuriti si pe mine daca stiti.
    CRED CA E SUPER IMPORTANT pentru noi toti care dorim sa fim CLEAN.

MULTUMESC ANTICIPAT. -time-

2. pali_p

pali_p New Member

Trophy Points:
    0
    Sal Suncity,

Nu conteaza ce credit history au avut cei care au locuit la adresa inaintea ta... conteaza doar credit history-ul tau sau mai bine zis lipsa acestuia (fiind nou venita). Oricum ca studenta ar trebui sa poti primi un debit card de la una dintre banci... de obicei Natwest sau HSBC, in conditiile urmatoare:
    - o scrisoare/factura cu numele tau care sa demonstreze domiciliul la o adresa fixa din UK
    - scrisoare/adeverinta de la universitate ca esti studenta
    - pasaport
    - fonduri+venituri > cheltuieli cat sa nu dai faliment

Mai mult ca sigur nu vei putea primi credit card sau overdraft in primele 6 luni in cazul in care nu ai un venit sigur (bursa, salariu) destul de consistent.

3. Anonymous

Anonymous Guest

eu te-as sfatui sa nu iti faci pb inainte sa le ai.
    Nu e chiar asa de greu.
    Sunt mai multe tipuri de carduri si pt un debit card sau basic account nu iti tb decat scrisoare de la colegiu , o adresa unde stai si pasaport.
    Daca nu reusesti at deschide un passport account pt care nu ti tb nic sau fa-ti un provisional driving licence cu care "ti se deschid multe usi" ca e dovada de adresa si id.
    T

4. suncity

suncity New Member

Trophy Points:
    0
    salut Pali and tree,

va multumesc ptr raspunsuri.
    in cazul asta, nu e complicat sa deschid un cont.
    totusi raman nedumerita in legatura cu problemele Oxanelei....sau nu am inteles eu bine cu ce afecteaza bad creditul chiriasior dinainte pe chiriasii curenti. -scratch- cratch-

o zi buna tuturor si bafta in continuare! -wave-

5. goddess

goddess New Member

Trophy Points:
    0
    Suncity,ptr viitor, ptr tine shi ptr altziii care incearca sa urmareasca un topic pe acest website, ar fi mult mai ushor de urmarit in considerentul in care oferim cu 2 minute mai mult din timpul nostru ptr a pastra o ordine de idei, subiecte, domenii, etc.
    Multzumim ptr intzelegere shi timpul (in plus) acordat.

cya

6. clau_o

clau_o New Member

Trophy Points:
    0
    Daca te duci la Barclays inainte de a avea 3 luni de UK cu pasaportul si carnetul de conducere romanesc iti deschid cont instantaneu. Posibil sa obtii doar cash card, daca te duci inainte de a-ti gasi de lucru. Depinde cum negociezi si cu persoana care iti deschide efectiv contul.
    Nu stiu exact cum e la alte banci, dar stiu ca passport accountul la HSBC costa 50 lire la inceput sa-l descizi sau 5 lire/luna timp de 12 luni.
    La Barclays e gratis.

Situatia chiriasilor care au locuit la aceeasi adresa inaintea ta nu o sa te afecteze sa iti deschizi un cont in banca. O sa te afecteze daca vrei sa aplici pt overdraft limit sau carte de credit. E vorba de politica bancii sau companiilor de carti de credit, sau celor care fac credit check-ul. E pur si simplu un criteriu care unii il iau in considerare, altii nu. Altii de ex iau in considerare si nr de tel fix, care a apartinut initial altcuiva.
    Mai mult, cand cineva iti face un credit check, persoana respectiva posibil sa nici macar nu stie pe ce criterii s-a facut verificarea, ca totul e "computerizat". E vorba putin si de noroc, zic eu...

7. suncity

suncity New Member

Trophy Points:
    0
    multumesc mult pentru raspuns.
    totusi care este modalitatea prin care eu, cautandu-mi o chirie in Anglia,pot sa aflu cine sunt cei care au stat inainte acolo si ce backgorund au, ca sa ma pot feri de a nu putea sa imi fac un credit card dupa o anumita perioada de sedere.
    este ceva de genul asta?

mltumesc -ntwhy- pentru ajutor.

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    E destul de greu sa verifici daca cei care au locuit inaintea ta au fost chiriasi buni, care n-au dat tunuri. O modalitate clara si simpla de a verifica nu cred ca exista, dar asa ca o idee, as putea sa spun ca atunci cand mi-am facut abonament la telefon, s-a verificat si istoria adresei respective si a fost ok.
    Totusi asta nu este o solutie!

9. gargarita

gargarita New Member

Trophy Points:
    0
    Am avut si eu experiente asemanatoare cu bad credit pe adresa la care am stat.

Nu poti foti face nimic in legatura cu cei care au stat inainte dar un un sfat foarte bun pentru a te ajuta mai tarziu cu aplicatia pt credit card sau loan este sa te inregitrezi pe electoral register. Institutiile bancare si cele de verificare a creditului au sisteme diferite de analizare insa cel mai mare punctaj il poti obtine daca esti inregistrat pentru vot.

Deci eu zic sa nu-ti faci griji deocamdata, ca student iti deschizi cont usor, iar apoi te interesezi de lista electorala la tine in zona ca sa ai un punct in plus la credit.

10. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Buna idee Gargarita. Chiar vroiam sa incerc si eu sa ma inregistrez pentru vot, dar am tot amanat. Intr-adevar ajuta la credit score. -sunny-

11. lucandrew2006

lucandrew2006 New Member

Trophy Points:
    0
    -badteeths- adteeths- Salutare imi poate da cineva un sfat pe unde sa aplic la un loan lucrez de 6 luni ca self si am cont la barclays tot de atita ..ma intreb daca aplic la o banca si mai mint putin adica spun ca sunt angajat,salar frumusel..peroada de peste 3 ani in uk...ma pot verifica?

12. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Nu prea merge sa minti cand iei un imprumut. Mie mi-au cerut payslip-uri pe ultimele 3 luni. Poate nu e peste tot la fel, desi sincer ma indoiesc.
    O idee buna ar fi sa incerci la banca ta. Acolo ai deja o istorie si poate esti vazut mai bine.

Bafta!

13. che

che New Member

Trophy Points:
    0
    pe situl www.192.com intri si vezi cine e pe lista electoral la orice adresa, dr nu cred ca toate info de pe site sunt free, eu am folosit situl sa vad daca sunt trecuta eu pe lista si inf. asta a fost free. S-ar putea foarte bine sa nu iei credit daca adresa ta e listata ca o adresa de la care s-a dat o teapa la banca.
    Pentru toti cei cu astfel de probleme, sau cei care au bad credit history banca co -operative bank re un tip de cont basic care iti da si un tip de debit card (visa electron) fara a face credit history check. Prctic e buna pentru toti care nu pot deschide in alta parte ca stau la o adresa proasta sau au un nume cu bd credit history.
    http://news.bbc.co.uk/1/hi/health/3261309.stm

14. cata246

cata246 New Member

Trophy Points:
    0
    Cu doar 6 luni aici te sfatui sa cauti un loan doar daca esti disperat.Vei gasi probabil cineva sa-ti dea bani,dar te uiti la cca 20-25%dobanda cel putin.NU MINTI,ca astia te gasesc oriunde ,si cade greu dupa aia.Cu cat faci mai multe aplicatii,sau chiar simple quote-uri,ti se face un credit check,doar asta si credit score-ul ti se duce in jos.Deci evita,daca te duci la o banca,oricare,explica-le clar situatia,si intreaba care sunt sansele sa obtii loanul,si daca atunci zic ca sunt mari,fa o aplicatie.De asemena orice aplicatie online se aduna,asa ca...mare grija.

15. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Am incercat si eu si nu merge ...
    Thank you for using www.192.com . You have exceeded our search limit of 10 searches per minute and your account has been frozen.

16. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Am cautat si eu pe www.192.com si functioneaza, doar ca detaliile sunt minime daca nu ai un cont platit la ei. In rest, toate bune.

Adynutza, eu inteleg din mesajul tau ca ai facut prea multe cautari pe minut si contul ti-a fost blocat. Probabil asta se intampla atunci cand nu ai un cont platit, iar ceea ce e free e mereu limitat. -staycool- taycool-

17. adynutza

adynutza New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai ca am n-am apucat sa fac nici o cautare, imi da direct mesajul asta... oricum eram doar curioasa daca apar pe roll unde stau.

18. danut3112

danut3112 New Member

Trophy Points:
    0
    eu sunt aici ca student dabea am aplicat pt worker accesion card acum 1 luna jumate poate cineva sami spuna care e urmatorul pas care tre sa il fac adica ma refer pt cei 5 ani dupa care poti aplica, pt british pasport cum se demonstreaza cei 5 ani ce anume tre sa faci eu sunt din iunie si pana acum am lucrat ilegal multumesc
    conteaza cu ceva ca m-am inregistrat pe eleterol rol pt votare?asa am inteles
    cand vrei sa-ti faci un contract pt mobil sau inchiriere apartament cum se face acel credit check? va multumesc

19. bivo

bivo New Member

Trophy Points:
    0
    Danut...pt a aplica pt cetatenie britanica sunt mai multe chestii de demonstrat...nu e chiar asa simplu cum pare....cel mai bine intra pe www.bia.homeoffice.gov.uk si apoi selectezi sectiunea british citizenship si ai acolo toate informatiile despre ce acte e nevoie , tipuri de cetatenie etc etc...direct de la sursa....toate cele bune , Bivo -staycool- taycool-

20. alex1987

alex1987 New Member

Trophy Points:
    0
    am avut un cont inchis la hsbc stie cineva cum as putea sa fac macar un basic acont sa mi intre banii de la munca va multumesc

Share This Page