16 C
London
Wednesday, September 23, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Credit bancar neplatit

Discussion in 'AVOCATUL RASPUNDE' started by cristivas, Sep 29, 2016.

1. cristivas

cristivas New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, am o nelamurire si as vrea un sfat sa stiu cum sa procedez.
    Am primit de la Barclays un card de credit din care am cheltuit 400 lire si mai am un telefon luat in rate pentru care mai trebuie sa achit in jur de 300 lire.
    Trebuie sa ma intorc in tara (nu voi reveni) si nu voi mai avea posibilitatea de a achita ratele.
    Va rog sa imi dati un sfat in aceasta privinta.
    Va multumesc anticipat !

2. fiul

fiul New Member

Trophy Points:
    1
    numai pt atat ati faci probleme

3. johnnyunu

johnnyunu Member

Trophy Points:
    6
    Nu pleca pana nu platesti pentru ca nu stii cum se suceste viata si te intorci aici!Chiar daca nu te mai intorci fii resposabil si plateste ce ai cheltuit si invata o lectie de la viata.Gandeste-te ca daca nu platesti iti ramane o pata neagra la credit file si o sa fie mult mai greu sa iti dea credit daca nu esti un bun platitor.Gandeste-te ca aduci o ofensa pana la urma tuturor romanilor si ca poate alte persoane nu pot primi credit pentru ca persoane ca tine iau credit si nu platesc.Respecta-te pe tine si plateste si nu mai lua credit daca nu esti in stare sa-l returnezi!

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    da-i mai in aia a ma-sii de englezoi, mai ia doua /trei telefoane pana nu te prind astia, si ceva lovele imprumut, stai linistit, nu te intreaba nimeni nimic, daca ai probleme in tara, a fatat vaca lu tac'tu sau mai stiu eu ce, te intelege lumea aici, in UK este intelegatori,

sheed likes this.
  5. Kevin chicharito

Kevin chicharito New Member

Trophy Points:
    1
    Bună ziua . .ma numesc kkevin. ..am luat de la Barclays 10.000£...dacă ma întorc în tara și nu mai plătesc . ..ce se poate întâmpla ?acasă nu am nimic pe numele meu . ..nu au ce să-mi ia ...în tara locuiesc cu părinții . ..Un mic ajutor de la voi...care știe cineva ceva . .sau a auzit . ..va salut...sunt conștient ca nu mai ma întorc în uk

6. Pxl

Pxl New Member

Trophy Points:
    1
    mda... lvl.jpg

7. Viorel.C

Viorel.C Member

Trophy Points:
    8
    Occupation:
    Moneymaker.
    Kevin, pe termen scurt nu ti se va intampla nimic, daca pleci definitiv din UK. In UK vei figura multi ani buni ca rau platnic/bankrupt, nu-ti va mai da nimeni credit de niciun fel (abonament la telefon mobil sau fix, asigurare la banca, casa in chirie, etc) deoarece cand ti se va face credit check in UK o sa apara o buba mare tare la tine, de aceea toti creditorii vor fugi de tine asa cum ai fugit tu din UK.
    Deci pe termen scurt poti sta linistit cativa ani, daca pleci definitiv din UK.

Pe termen lung, Barclays te va da in judecata, vor castiga, apoi vei fi cautat pentru executare silita (bunuri mobile sau imobile, venituri din salarii, etc). Asta inseamna ca undeva peste cativa ani, in orice tara din UE te-ai afla, te vei trezi executat silit cu hotarare judecatoreasca.
    Ai spus ca nu ai nimic pe numele tau, deci nu vor avea ce sa execute ca si bunuri. Tot ce vor putea executa va fi salariul tau, iar ca si cuantum...cel mai probabil 1/3.

Cam la aceste riscuri te supui.

Nu pot spune ca sunt deacord cu ce ai facut, dar fiecare isi alege drumul pe care il urmeaza in viata...unii aleg autostrada...altii aleg poteci muntoase inguste si abrupte...

8. MonicaClo

MonicaClo Member

Trophy Points:
    8
    OMFG ,fără as dori sa a acuz pe cineva,fiecare cu motivele lui...cu disperarea lui..dar eu n as putea pune capul pe perna știind ca intr o zi de undeva s ar putea sa mi spună cineva "Bau! Te am prins!"

9. aikidoro

aikidoro New Member

Trophy Points:
    1
    Și eu sant in aceasi situatie credit la Barclays si sant nevoit in scurt timp sa plec in Romania. Am intrebat in stanga si dreapta cum este mai bine sa procedez . Răspunsul a fost sa inițiez procesul de “ bankrupt “ (faliment ) și datoria ți se va șterge sau plătești o suma modica pana la achitare . Aici nu este Ro sa îți ia și pielea după tine.Cunosc om care a plătit 3£ pe luna pana la achitare sumei datorata bănci . A fost întrebat de către judecător cât poate plăti .Si Viorel C nu judeca omul și da citate fiecare le știe pe ale lui.

Last edited: Jan 25, 2018

Share This Page