12.7 C
London
Tuesday, May 24, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Council tax

Discussion in 'LONDON' started by spin, Dec 20, 2006.

1. Anonymous

Anonymous Guest

Raspuns: Council tax

Oxanel, daca esti full time student este exempted de la plata council tax.

Adica nu platesti deloc. Eu m-am mutat intr-o casa anul trecut, am completat on line formularul de la City Council precum ca sunt student si sunt exempted de la council tax. Am primit o scrisoare in care il punea la plata doar pe sotul meu.

Dupa ce am platit prima jumatate, am scris la city council si le-am spus ca nu e fair sa platesc , ca in legea lor valabila pe net scrie ca sunt scutit de council tax cei care sunt full time student si dependents care nu sunt British citizens. Si cum sotul meu nu este British, consider ca nu trebuie sa platim deloc council tax.

In 10 zile am primit raspunsul cu scuzele de rigoare, si cheque-ul cu 170 de lire(prima jumatate) si scutire totala la cealalta jumatate.

Multa bafta si citeste site-ul city council mai intai, cauta pana gasesti ceva potrivit tie. Printeaza si ataseaza la scrisoare ca fundament.Si atunci lor nu le mai 10 ani ca sa rezolve.

-sunny-

2. roflorin

roflorin New Member

Trophy Points:
    0

Nicole, din cate stiu eu, daca sotul/sotia traieste in casa cu tine si tu esti student/a, atunci trebuie sa platesti 75% din council tax. Daca ai fi fost international student, iar pe visa dependent-ului ar fi scris "doesn't have the right to work", atunci ai fi fost exempt 100%. Eu voi fi full-time PhD student de luna vitoare si voi veni cu sotia mea sa locuim in Anglia, si se pare ca voi trebui sa platesc 75% din tax. Daca gresesc, te rog sa-mi spui unde ai citit ca si dependentii sunt scutiti de aceasta taxa. Mersi.

3. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0

Mersi de sfaturi, sunt si eu in dilema un pic cu council taxul asta. Dar inainte de a inchiria flatul, landlordul ma intreba foarte insistent daca nu cumva sunt inregistrata cu council si am beneficii...eu normal pe vreme aia nu stiam care e treaba. In fine, acum am devenit studenta si am citit si auzit de la colegiu cu council tax-ul ..dar eu acum inteleg ca landlordul meu e ft destept... "maram mi-a pus tot inclus, adica bilurile cu rent-ul casei, si eu lunar nu-mi mai bat capul de nimic", dar eu cred ca la council e inregsitrat fiul sau ca student si el numai plateste council tax, dar de la noi respectiv il mai scoate. Deaia ma intreba la inceput daca am beneficii sau nu? voic e ziceti? acum nu stiu cum sa fac, cum sa ridic nasul cu pretentii ca vezi ca sunt studenta si bla-bla.. oricum daca e fiul inscris si inregsitrat ca student la adresa asta, cum m-ar baga si pe mine? oricum cred ca nu ar scadea din pret :(

4. Anonymous

Anonymous Guest

Un landlord are voie sa subscrie la city council pe cine vrea. Daca sunt mai multi studenti in casa, isi trece proprietatea ca student residence si este scutita pentru mult timp.

Studentul cere de la facultate sau colegiu un Council tax exemption certificate pe care sa scrie numele lui si adresa unde sta. Acest certificat plus ce iti mai cere city council trebuie trimis o data cu aplicatia.

Te-a intrebat daca esti pe beneficii oxanel pentru ca daca ai beneficii de la statul englez, nu iti mai acorda exemption. E putin incurcata legea lor si uneori se contrazice.

Eu am trimis prima data la biroul local si am fost refuzata, adica mi-a dat 25 reducere si apoi am trimis direct directorului financiar si mi-a dat dreptate. Incerc sa gasesc linkul si il atasez.

bafta!

-sunny-

5. Anonymous

Anonymous Guest

6. socks

socks New Member

Trophy Points:
    0

hmmm... stiti cumva daca beneficiezi de vreo reducere la council tax in cazul in care esti part-time student la facultate?

thanks!

7. socks

socks New Member

Trophy Points:
    0

forget it, tocmai mi-am rasp. sing. la intrebare:
    http://www.bris.ac.uk/accom/dcts/ctax.pdf

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Tocmai am trimis si eu formularul pentru a fi scutit de council tax. Sunt curios sa vad daca voi fi scutit. Pe site-ul celor de la council scrie ca trebuie sa fii student full time cu minim 21 de ore pe saptamana pentru a fi scutit, iar eu am doar 15 ore pe sapt. Ramane sa vad ce decizie vor lua.

107 lire pe luna in banda C

-ww-

9. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Intr-adevar se pare ca regula e regula. Cel putin in Lambeth si Wandsworth degeaba esti student daca nu ai mai mult de 21 de ore pe sapt. Nu esti scutit de la plata Council Tax. -wave-

10. Anonymous

Anonymous Guest

Ia uita-te pe scrisoarea de enrollment si vezi daca scrie ceva de genul, cursul are 100 de ore sau whatever plus nu stiu cate ore de self study.
    Din cate stiu eu pe formular scrie sa treci toate orele, self study si assesed.Si atunci faci mai mult de 21 ore.Eu asa am facut in ianuarie si am fost exempted.

Bafta

-sunny-

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Esti norocoasa. Pe certificatul meu nu scrie nimic de self study, scrie doar 15 ore pe sapt. O sa rezolv si problema asta din septembrie! Ma voi inscrie la un curs cu mai mult de 21 de ore pe sapt!

Mersi! -sunny-

Share This Page