17.6 C
London
Tuesday, June 28, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Copil nascut in UK.

Discussion in 'AMBASADA SI CONSULAT' started by Ireal, Jun 13, 2013.

1. Ireal

Ireal New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare tuturor.

Mă numesc Valentin, de origine român, sunt stabilit în UK de câţiva ani. Am o relaţie cu o filipineză (nu suntem căsătoriţi cu forme legale) şi avem un băieţel de 5 luni şi jumătate pe nume Ştefan care a primit cetăţenie britanică la naştere deoarece mama are Indefinite Leave To Remain in UK.
    Aş dori să-i fac lui Ştefan dublă-cetăţenie însă pe site-ul ambasadei informaţiile sunt foarte puţine şi extrem de neclare.
    Care sunt actele de care aş avea nevoie pentru a-i face lui Ştefan dublă-cetăţenie?
    Am înţeles că se poate aplica pentru dublă-cetăţenie doar până la vârsta de 6 luni, deci mai sunt două săptămâni.
    Ar fi vreo problemă dacă Ştefan ar rămâne doar cu cetăţenia britanică? Ar avea dreptul să primească servicii medicale sau să studieze în România fiind cetăţean britanic?

Mulţumesc.

2. Anonymous

Anonymous Guest

Tre sa-i fie tare rau in lumea asta cu cetatenie britanica si lipsit de cea romana.

3. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Ireal - da un email la cosulat.
    Gasesti informatiile aici: http://www.romani-online.co.uk/servicii ... glia-si-uk

Din cate stiu, Stefan este automat cetatean roman pentru ca are unul din parinti romani. Este un drept obtinut prin nastere.
    Vezi aici: http://www.cetatenie.org/index.php?page=9

Ca cetatean britanic nu are dreptul la tratement medical gratuit, pentru ca in Romania e nevoie de o asigurare medicala. Nici cetatenii romani nu au tratament gratuit daca nu sunt asigurati.
    De studiat nu stiu sigur, cel mai probabil are dreptul, fiind cetatean UE, conditia fiind sa fie rezident in Romania.

4. Ireal

Ireal New Member

Trophy Points:
    0
    @Dan: Mulţumesc pentru răspuns.

Ai dreptate, la articolul 5 scrie foarte clar: "[...] Sunt, de asemenea, cetăţeni români cei care s-au născut în străinătate şi ambii părinţi sau numai unul dintre ei are cetăţenia română." Dar pe hârtie (paşaport în cazul de faţă) scrie că Ştefan este cetăţean britanic. O fi cetăţenia română dobândită la naştere, dar unde-i lege nu-i tocmeală. Spun asta pentru că am întâlnit nenumărate probleme când am fost cu maşina în ţară împreună cu mama copilului (care e din Filipine, aşa cum am menţionat) şi cu toate că am găsit pe net informaţii legate de dreptul ei de a circula în UE fără să aibă nevoie de viză Schengen şi le-am printat pe hârtie să le arăt celor care nu cunosc legea, tot au fost discuţii interminabile, deoarece ea este mama copilului dar nu e căsătorită legal cu un membru UE (cel puţin asta mi-au spus toţi cei care ne-au oprit prin vămi (adică în Franţa şi în România, că în rest nu mai sunt) şi deci nu are dreptul să intre într-o ţară care nu e în Schengen, deşi le-am explicat la toţi că România şi Marea Britanie nu se află în spaţiul Schengen şi ea având Indefinite Leave To Remain nu are nevoie de viză, dar parcă vorbeam cu pereţii.
    Cât despre serviciile medicale sau dreptul de a studia în România, logic mi s-ar părea să nu aibă nevoie de cetăţenie română, pentru că eu am cetăţenie română şi studiez în UK şi beneficiez şi de servicii medicale (pe care le plătesc, e-adevărat).

Mulţumesc încă o dată.

Valentin

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Ireal - sfatul meu este sa dai totusi un email la consulat, sa intrebi. O sa ai astfel si o dovada, pe viitor, ca ai primit un anume raspuns si te-ai luat dupa el.

6. Ireal

Ireal New Member

Trophy Points:
    0
    @Dan, am trimis deja un e-mail la consulat, chiar înainte de a posta acest topic, însă sunt convins că o să primesc un răspuns undeva la paştele cailor, am mai formulat eu o întrebare acum câteva luni, tot legat de viza partenerei mele, dar m-au trimis pe site-ul lor unde nu scrie nimic clar, deşi l-am răscolit de mi-a venit rău.
    Am postat şi pe RomâniOnline pentru că am înţeles că pot să aplic pentru cetăţenie doar până când Ştefan va împlini 6 luni, după aia nu o să-i mai dea (ca şi cum ar avea cine-ştie-ce de câştigat).

Cu cât stau mai mult şi mă gândesc, cu atât realizez că dubla-cetăţenie nu-l va ajuta cu nimic în viaţă, vorba aia, una e să spui că eşti cetăţean britanic, alta că eşti cetăţean român.

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Din cate inteleg eu de pe pagina cu info de la consulat, el este oricum cetatean roman.
    Trebuie practic sa transcrii certificatul de nastere in actele de stare civila romanesti (cumva sa-l inregistrezi, ca nu stie statul roman de el) si asta se poate face oricand, doar ca dupa 6 luni costa ceva mai mult. Cetatenia nu se pierde asa usor :)

Uite cum zice:

Din cate stiu, se raspunde la emailuri, daca l-ai formulat cat de cat ok, o sa-ti raspunda.

8. nellysss

nellysss New Member

Trophy Points:
    0
    Buna Ireal,

Sa iti traiasca baietelul mare sanatos.
    Si eu am o fetita careeste cetatean britanic, nu i-am facut inca cetatenie romana inca. Am tot timpul pana la 18 ani. Pana la 18 ani e mai usor de facut dupa 18 e mai greu dar sunt sanse sa o primeasca si atunci. Eu inca nu sunt cetatean britanic si am circulat cu ea fara probleme in europa si cu masina si cu avionul. Presupun ca v-au facut probleme din cauza mamei, nu stiu daca ea are nevoie de viza sa intre in statele din eu, dar pt copil nu are trebui sa ai probl pt ca e cetatean britanic. Eu am sunat la politia de frontiera din Ro prima data cand am circulat singura cu ea si au spus atata timp cat copilul e cetatean britanic nu am nici un fel de probleme de iesit intrat in ro.

Bafta in continuare si nu trebuie sa te grabesti cu cetatenia copilului. :)
    O zi buna in continuare

9. Ireal

Ireal New Member

Trophy Points:
    0
    @Nellyss, mulţumesc pentru sfat. M-am hotărât să nu-i fac cetăţenia încă. Poate când s-o face mai mare.

10. djighimadjighi

djighimadjighi New Member

Trophy Points:
    0
    spuneti-mi , va rog frumos, adresa unde sa trimit prin posta certificatul englezesc al copilului meu, pentru apostila? si daca mai trebuie ceva de trimis?

Multumesc foarte mult

11. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
  12. sfantu

sfantu New Member

Trophy Points:
    0
    ILR ul mamei copilului nu are nici o legatura cu dreptul ei de a intra in romania. Daca avea cetatenie briranica era altceva....

Share This Page