13.3 C
London
Friday, May 27, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Copil de 9 ani - xbox sau jocuri educative?

Discussion in 'CONTROVERSE' started by Anonymous, May 14, 2013.

1. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @Filip - ce intelegi tu din graficele acelea? Si care e legatura intre suma totala cu care s-au vandut jocuri intr-un an cu numarul de infractiuni violente comise in acelasi an?
    Aici vorbeam de educatia unui copil si de efectele jocurilor asupra lui.

Daca vrei, poti gasi, pe pagina data de tine, o crestere a numarului de infractiuni juvenile in perioada in care a aparut PS 2. Sa nu mai spunem de bullying. Coincidenta?

Intr-o nota mai serioasa:
    http://videogames.procon.org/
    Aici ai o interpretare, cu pro si contra. Ai auzit de "cherry picking"?

2. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Cum adica ce legatura e? Arata ca jocurile video nu au influentat rata criminalitatii, chiar daca numarul jucatorilor s-a marit in ultimii ani.

Si eu tot despre asta vorbeam.

Se poate.

Da, asa se numeste ceea ce ai facut tu. Cauta pe Google sa vedem unde gasesti tu un site care sa vina cu un singur argument pro jocuri, si 4 contra, dintre care 3 au legatura cu violenta.

Nu zic ca o consola e mai buna decat practicarea unui sport, dar... get your facts straight.

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Scuze de limbaj, dar sunt prea batran ca pun botu' la prostii dintr-astea. Nu e musai sa-i dai copilului (numai) jocuri de combat, omorat vampiri sau alte astea. Un copil de 9 ani nu traieste legat cu 3 metri de lant de un tarus. Merge la scoala, la activitati extra scolare, este inconjurat de alti copii. Au societaea lor, prietenii lor, tovarasii lor de joaca. Daca tu vrei sa-ti vezi copilul batand mingea de unul singur in peretele blocului pentru ca nu poate participa la cursa de masini in retea care e trendy saptamanile astea, e treba ta. Numai tu stii daca faci bine sau rau, nu te judeca nimeni. Dar, dupa cursa de masini, baietii ies la o miuta in curtea scolii si al tau tot singur cu mingea langa batatorul de covoare va fi.

De aia spun: depinde pentru ce iti pregatesti copilul. Bullyng? Gandeste-te la ce efect va avea impotriva copilului tau, in primul rand. Nu la statistici sociale. Si inca ceva: cu sportul este ok, nu am nici o problema. Topicul este despre altceva, care nu exclude nu nimic sportul, sau pianul, pictura sau orice altceva.

4. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ti-am dat ca sursa chiar site-ul mentionat de tine:
    http://videogames.procon.org/
    Sunt 15 argumente/studii care spun ca da, exista o legatura intre jocurile video si violenta si 14 care spun ca nu e o legatura.

Apoi - fiind vorba de educatie, efectele jocurilor violente asupra comportamentului nu se vad in acelasi an. De aceea nu vad o legatura intre vanzarile de jocuri (pe care nu le cumpara copiii ci adultii) si numarul de infractiuni violente inregistrate in acelasi an. In SUA.

Nu inteleg totusi de ce ignori cresterea in ultimii ani a infractiunilor comise de copii, in special de baieti care au acces la jocuri video cu impuscaturi.

5. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    1. tocmai pentru ca este inconjurat de copii ai unor parinti poate inconstienti, in momentul in care are PS si are numai jocuri cu chitari, iar ceilalti jocuri cu impuscaturi va avea nevoie de impuscaturi si va face rost de jocuri de genul, fara stirea ta.

2. Statisticile sociale sunt bune pentru ca iti dau o imagine generala, nu vorbeste de cazuri particulare. Ziceam de sport pentru ca mi s-a parut ca ai spus ca sportul nu face educatia unui copil. Din punctul meu de vedere o face. Nu total, dar participa intr-o masura relevanta. In sport esti disciplinat, urmaresti rezultate. La jocuri, daca nu-ti iese, bagi cheats.

Uite, eu sunt adeptul computerelor si tabletelor in loc de Playstation si Xbox. Poate pentru ca simt ca le pot controla si pot controla ce se intampla pe ele. In plus, pot fi de-a dreptul educative daca sunt folosite cum trebuie. Playstationul nu imi pare educativ, e doar pentru relaxare / pierdut vremea.

6. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser

7. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Filip, arestarile de romani din UK in ultimii 10 ani sunt in numar mai mare decat numarul total de romani din UK.
    La fel ca in xemplul tau. Intelegi de ce zic? Te bazezi pe date puse acolo ca sa dea bine, nu pe fapte reale.

8. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Daca vii cu chestii dinastea, incheiem discutia. Te-am inteles, vrei sa castigi orice argument posibil pe forumul asta, dar trebuie sa mai accepti si cand gresesti. De unde si pana unde ai ajuns la concluzia ca datele sunt puse acolo doar ca sa dea bine?

Edit: 'argument' cu sensul din engleza.

9. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Am ajuns la concluzia ca "datele" sunt puse acolo ca sa fie pentru ca din studiul complet reiese asta:
    "In every group, children who were exposed to more video game violence did become more aggressive over time than their peers who had less exposure."

"Studies of children exposed to violence have shown that they can become: “immune” or numb to the horror of violence, imitate the violence they see, and show more aggressive behavior with greater exposure to violence. Some children accept violence as a way to handle problems. Studies have also shown that the more realistic and repeated the exposure to violence, the greater the impact on children. In addition, children with emotional, behavioral and learning problems may be more influenced by violent images"

Apoi, in engleza, a spus-o cineva mai bine ca mine:
    "Does this prove that games haven’t caused an increase in youth violence? No, and social scientists would scoff at such an over-simplistic comparison, due to the many factors at play in crime and violence. After all, who’s to say that without violent games the precipitous drop in youth violence over the last decade and a half wouldn’t have been steeper?"

In plus, este o controversa cu privire la jocurile video, nu stiu de ce ai impresia ca eu sau tu detinem adevarul absolut.
    La fel cum tu spui despre mine ca vreau sa castig orice disputa, acelasi lucru il pot spune si depsre tine.
    http://en.wikipedia.org/wiki/Video_game_controversies

Acum spune-mi unde gresesc.

10. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ai gresit pentru ca nu esti de acord cu el .

11. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    Daca dai search pe Google si scrii ''video games violence'' normal ca o sa gasesti numai argumente contra. La fel si atunci cand cauti ''video games benefits'', mai mult argumente pro. Site-ul ala, procon.com mi s-a parut cat de cat ok. Cauta un site sau un document oficial pe internet care sa fie total neutru si sa arate date exacte si pune aici link, sa ma conving si eu.

Ziceai de violenta si de efecte care apar mai tarziu. Normal ca nu o sa lasi un copil de 9 ani sa joace Manhunt sau ceva de genul.
    Ai mai zis ca oricum poate sa isi bage ce jocuri vrea, fara sa stii, dar la fel poate sa faca si afara, zice ca merge la fotbal si defapt bea, fumeaza si se bate.

http://www.youtube.com/watch?v=PGuhX5AmjuA

12. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Cum n-ai de unde sa stii ce am cautat eu pe Google, cel mai probabil nu stii la ce rezzultate am ajuns.

Cum adica un document neutru? Stii, e o controversa, unii spun ca pamantul se invarte in jurul soarelui, altii ca soarele se invarte in jurul pamantului. Gaseste tu un document neutru, dar cu date exacte. - Ti-am dat acest exemplu ca sa-ti dai seama cum suna cererea ta.

Si ca idee, cautarea nu trebuie sa fie "biased":
    https://www.google.co.uk/search?&q=impa ... .edu&pws=0

poti inlocui .edu cu .gov sau .ac.uk

In conditiile in care sunt studii care afirma ca exista o influenta (oarecare) a jocurilor asupra copiilor, mi se pare aiurea sa te contrazici cu mine si sa spui ca nu exista asa ceva. Poti sa te contrazici cu privire la masura in care este influentat un copil, din experienta personala si din ce mai gasesti tu pe google (cs apresupun ca nu te-a interesat subiectul pana azi).

Faptul ca un copil poate sa bea si sa fumeze consider ca e diferit de a imprumuta un joc despre care altul zice ca "e marfa". E diferit pe prea multe nivele ca sa le putem dezbate aici. Ca idee... iti poti educa copilul si il poti informa despre efectele alcoolului si tigarilor, dar nu il poti informa cu privire la continutul fiecarui joc ep care il imprumuta de la colegi. Presupun ca stii ca daca cel mic are 1 ora de joaca la playstation pe zi, nu stai o ora sa te uiti la ce se joaca el. Adica gandeste-te si la viat reala, nu numai la teorie.

Problema majora cu jocurile este, din punctul meu de vedere, adictia. Ma uit la toti copilasii pe care-i stiu si vad ca sunt de-a dreptul obsedati sa se joace in conditiile in care au acces. Parintii cedeaza de cele mai multe ori si ii lasa mai mult decat ar trebui. Ar trebui sa ne spuna niste parinti care au copii pana in 14 ani cum se comporta in fata jocurilor care, sincer vorbind, sunt din ce in ce mai bune, mai atractive si te indeamna sa stai cat mai mult sa le joci.

In facultate am cunoscut un politist care s-a lasat de munca din cauza jocului Heroes3. Daca sunt adulti care sunt asa de influentati de jocuri, imagineaza-ti ca un copil nu are nici un mecanism de protctie in afara de actiunile parintilor. Care de cele mai multe ori lipsesc.

13. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Sunt de parere ca un calculator poate fi mult mai usor controlat de catre parinti. Sau o tableta, unde sa aiba instalate doar jocuri educative, ceva cu masini si un puzzle. Copilul cred ca trebuie sa stie de existenta jocurilor violente, dar sa nu le joace pana la o varsta la care poate decide ce e bine si ce e rau.

Sunt ceva studii (pot pune link daca intereseaz pe cineva) care arata ca creierul omului se bazeaza foarte mult pe imitatie, asta fiind si motivul pentru care invatata atat de rapid comparat cu alte specii. Cand un copil nu are caracterul format inca, e destul de riscant sa ii arati comportamente pe care le poate asimila si care ii pot parea normale, bune de imitat.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Eu va zic iar vorba lui nea Marin:

"bai, voi n-aveti servici?" -ceeee?-

Este naspa zilele astea sa-ti tii juniorul fara un PSP/Xbox sau mai stiu eu ce, si nu o mai dati atata cu nu-si permit in Romania,
    isi permit destui!

Ai mei au 13/15 si au avut Playstation 2, Wii, acum Xbox, deci au de cca ceva ani buni,
    al meu mai joaca ala cu asasinii, dar cel mai mult fotbal.

Au program fix de joaca, adica ceva , dupa homework/house work (spala vasele/aspirator/etc/etc),
    iar cand sar calul (si o mai fac nu, ca doar de aia-s copii),
    XBoxul pleaca in portbagaj la mine! -asa-asa-

Nu cred in treaba cu violenta, da, au fost cazuri prezentate de media dar, nu as generaliza,
    mai sarea asta mic al meu in sus ca si caratistii , si i-am spus ca daca mai omoara multi pe Xbox, ii pleaca jocul!

La unul recent pe piata, cam violent, care eu il luasem mokka cu un abonament la Empire,
    a renuntat el benevol.
    Din nou, cred ca vb ca sa nu tacem, educatia, dpmdv, nu sta in cutiile alea, fac parte insa din viata lor!
    Si da, mai toti colegii de la scoala au si despre asta vb in pauze (cand nu se bat! -ras2- )

15. Dan

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    @dromaderu - tot respectul ca ai reusit sa faci asta cu copii tai. Dar stii ca nu e cazul peste tot.
    Ai dreptate cu Romania, isi permite toata lumea orice, nu e problema.

Dar de ce sa nu vorbim ca sa nu tacem? Nu de aia e forum, sa dezbatem? :)

Din ce am citit, daca comportamentul unui copil este deja agresiv, jocurile video accentueaza aspectul. In cazul celor care n-au treaba cu violenta, ii face doar imuni.

16. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Eh. lasa ca intelegi ce voiam sa spun,
    adica sa vorbim, dar sa vorbim lucruri interesante, asta, dpmdv, este despre copii mofturosi/alintati, chiar daca unii sunt, vorba cuiva pe aici, imi scapa cine dar m-a pufnit rasul rau:

"lider in decizii"!

Daca un tanc de 7/9/11/13 ani and so on, este "lider in decizii" in casa,
    parintii au o problema!

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ai vorbit ca un tata de familie! -bravo- -bravo- -bravo-

18. Radooo

Radooo New Member

Trophy Points:
    0
    Ma joc pe computer/consola de cand aveam 4-5 ani si ma jucam cu tata pe un HC. Chiar si acum am un Playstation 3 pe care ma ma joc din cand in cand iar de World of Warcraft am reusit sa ma las in iarna :) Depinde f mult si de jocurile pe care le joaca cei mici. Daca au acces numai la jocuri violente poate ca le este influentat comportamentul dar sunt si f multe jocuri ce iti stimuleaza creativitatea, gandirea, atentia, etc. Plus partea sociala. Imi aduc aminte ce "spume" faceam cand eram copil, aparusera consolelele Rambo iar ai mei parinti treceau printr-o perioada dificila si nu-si permiteau sa-mi cumpere una. Toti vecinii si prietenii aveau Rambo iar eu stateam toata ziua in vizite pt a ma juca la consola lor. Not nice...

Share This Page