22.1 C
London
Saturday, August 13, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Copil cu elemente autiste

Discussion in 'SANATATE' started by lacra_petrea, Sep 30, 2012.

1. lacra_petrea

lacra_petrea New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua, ma poate ajuta cineva cu niste sfaturi,daca as putea sa integrez un copil (7 ani)cu elemente autiste in sistemul de invatamant din anglia, sau orice alt fel de studiu pentru el, daca este cineva in aceasta situatie sa imi dea mai multe detalii,multumesc.

2. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Buna, Lacra si bine-ai venit!

Procedura este la fel ca pentru inscrierea oricarui copil. Scolile din Anglia sunt inclusive, iar in cadrul lor exista SEN department, pentru copii cu cerinte speciale.

Aici afli despre sistemul de invatamant:

http://www.romani-online.co.uk/forum/uk ... gleze-1200

Mult succes si sanatate!

3. lacra_petrea

lacra_petrea New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc pentru rapiditatea cu care ai rasp, o sa ma documentez..

4. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Salut!
    Copilul poate urma o scoala mainstream sau pentru copii cu nevoi speciale. Alegerea o faci tu, in functie de necesitatile si abilitatile copilului. Am lucrat intr-o scoala primara mainstream (scoala tipica de stat) unde aveam, in aceeasi clasa, un copil cu autism (Asperger) si un copil cu sindromul Down. Amandoi au Statement of Special Educational Needs, au fonduri separate pentru learning support assistant si pentru resurse aditionale, ceea ce face ca tot procesul de educatie sa mearga mai usor.

5. lacra_petrea

lacra_petrea New Member

Trophy Points:
    0
    Multumesc Ella,
    Vreau sa te intreb daca se ofera suport pentru integrarea copiilor speciali, mentionez ca in Rom e in clasa pregatitoare, asa cum e acum,dar nu avem nici un ajutor de nicaieri de nici un fel, decat cu f multi bani, noi muncim in particular mult, dar cand e vorba de scoala si tot ce tine de societate, lumea ori te compatimeste ori ii este frica de tine,eu tot ce imi doresc este sa se integreze in societate si ma intereseaza, mai ales daca ai lucrat cu astfel de copii,ca solutie ar fi buna aceasta varianta?de a incerca scoala din anglia?

6. ella

ella Member

Trophy Points:
    6
    Daca aveti posibilitatea de a inscrie copilul la o scoala in Anglia, faceti lucrul acesta fara ezitare. In comparatie cu Romania, lucrurile aici stau incomparabil mai bine. Scolile "normale" sunt obligate sa inscrie copii cu nevoi aditionale si sa vina in intampinarea necesitatilor lor (cu resurse materiale sau umane, ore de terapie specializata cum ar fi speech therapy sau ocupational therapy). Copiii sunt tratati normal, se fac mari eforturi pentru a fi integrati social si pentru a face progresa din punct de vedere academic. Acum, trebuie sa recunosc, nu toate scolile sunt la fel, parintii trebuie sa fie mereu implicati si sa "politioneze" activitatea scolara.
    Apoi, trebuie sa demarati procesul pentru obtinerea a Statement of Special Educational Needs (http://www.direct.gov.uk/en/Parents/Sch ... DG_4000835). Acest Statement se obtine in urma evaluarii copilului, mentioneaza nivelul de asistenta pe care scoala e obligata sa il asigure si acorda si un ajutor financial scolii in vederea implementarii programului special de educatie (acesti bani vin de la stat, mai precis de la local educational authority, in nici un caz de la parintii copilului).
    Daca mai doriti sa stiti ceva, va ajut cu mare placere (in masura in care pot).

7. Alina N

Alina N New Member

Trophy Points:
    0
    BUNA tuturor
    luna viitoare artrebui sa ajung in Anglia;am doi copii cu autism 11 ani si 9 ani,o fetita si un baietel ;am facut terapie,sunt verbali,au fost incadrati in invatamantul de masa;doi ani am platit noi parintii insotitor pt copii, pentru ca nu ne-am mai permis financiar anu trecut i-am insotit eu,ma mutam de la o clasa la alta;pana am ajuns la epuizare;mi-am dat seama ca nu voi rezista in felul acesta;nu mai vorbesc de aatitudinea cadrelor didactice;
    avem buni prieteni langa Manchester la vreo jumatate de ora de mers cu masina,el e roman,ea englezoaica sunt casatoriti si vor sa ne ajute;vreau sa stiu daca copii ii inscriu la scoala vor beneficia de cadru didactic de sprijin? actele medicale deacasa ,certificat de handicap au valabilitate si acolo? apoi cardul nino cum sa aplic? cum este mai indicat sa merg cu copii la interviu,si sa spun adevaratul motiv? habar nu am ,incerc sa culeg informatii,ei ma vor ajuta,insa e bine sa caut si eu informatii;
    ganduri bune tuturor!!!

8. AMITRULUI NICOLETA

AMITRULUI NICOLETA New Member

Trophy Points:
    1
    Bună ziua mamelor de copii "speciali"! As dori sa iau legătura cu dvs, și eu fiind în aceiași situație. Va rog lasați o adresa de fb sau un telefon . Eu sunt pe fb: Catalin și Nicoleta Amitrului, iar tel: 07480550533. Mulțumesc! Am mare nevoie de niște sfaturi, fiind în UK cu copilul.

Share This Page