5.4 C
London
Wednesday, December 08, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

COPIII NOSTRI

Discussion in 'FAMILIE' started by ELLAWS, Jun 16, 2011.

1. Dio

Dio Member

Trophy Points:
    18
    Dromaderu, felicitari lui Andrei ptr rezultatele deosebite…

Ptr orice elev britanic meritul suprem e sa ajunga ‘in varf’, intr-un ‘grammar school’ de top… un loc privilegiat si select, unde rar intalnesti imigranti.

Slava domnului, trebuie totusi mentionat ca aici nu e ca in RO… nu dai spaga sa scoti premiul intai la scoala si pe nimeni nu intereseaza unde lucreaza parintii, daca sunt privatizati, cat castiga, etc….

Sper ca nu iti pare rau ca ai plecat din RO… am poposit luna trecuta prin targul Iesilor si totul era un santier…

2. tziricutza

tziricutza New Member

Trophy Points:
    0
    Din suflet: Felicitari!

3. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Felicitari, Andrei! Cel mai frumos cadou facut parintilor, dar si tie! -bravo- -felicitari-

Cata, ar fi o chestie sa vrea daily smantana sa publice ceva real si frumos. Poti incerca. -da-da-

4. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0
    Inainte de toate, multe felicitari pentru Andrei.

Dar ...
    Bazat pe university success in 2009 - 2010 - studenti intrati la Oxbridge si alte Russell Group universities (Guardian data set), Lawrence Sheriff School e mult mai jos de locul 4 pe UK.

Ca cifre, in 2009 - 2010, din 170 de elevi A level, 130 au intrat la universitate, 3 la Oxbridge, 45 la alte universitati din Russel Group. Deci o scoala buna, dar nu pe locul 4.

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Multumesc tuturor de urari.

@Filip

Aceste diplome nu se acorda la sfarsit de an/semestru, ci se acorda cand elevul acumuleaza acele puncte.
    Diploma nu "straluceste" deoarece nu asta ii este scopul.
    Am observat ca 60 le-a adunat in Decembrie, cand a primit diploma de la directorul general,
    acum a facut 100,
    vreau sa spun ca a inceput sa primeasca diplome de la primele 20 de puncte.
    Dar, sunt elevi care nu au acumulat nici macar acele 20 , ca sa intelegeti ce si cum.
    Acordarea acestor puncte tine de multi factori, de la cum raspunde/atitudine la ore, la homeworks, effort/disciplina si tot asa.

@Dio

am inteles de la prieteni ca primarul Nechita a lichidat efectiv orasul, am fost vara trecuta si era un cosmar condusul,
    acum am inteles ca a taiat si teii din Copou, spre a planta salcami japonezi,
    ce mai, Romania din care sunt fericit ca am plecat,
    un oras ca acela, un santier deschis la propiu, pentru firmele capuse ale unor interlopi/politicieni,
    cu un primar care nu-si poate justifica averile decat daca ar mai fi trait trei viati la primarie...

Ca sa corelez cu topicul, cum sa nu mai tin minte ca, la doar 3/5 ani, si doar la gradinita desigur, lunar eram "invitat" sa contribui ba la fondul clasei, ba la ziua doamnei educatoare care desigur, nu se mai multumea cu flori ci cu...masina de spalat/perdele (vb f serios!)

Am mai cunoscut o doctorita intr-unul din spitalele pe unde mai fac ture, face 2saptamani nonstop aici/2 saptamani acasa la Oradea,are un junior in clasa a 4a, pana sa plece aici la munca in UK se vedea cu invatatoarea baiatului odata eventual, pe semestru, ghiciti acum cam de cate ori este "invitata" la scoala!

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Mai statitician mic ce esti tu, scuzele mele, eu ma refeream la scoli de stat, nu am bani de private.
    Nu am timp acum sa caut unde, dar, am primit informatia in scris acasa, eu nu bat campii ca sa ma bag in seama, cel putin nu pe astfel de teme.

http://www.telegraph.co.uk/education/le ... oming.html

7. cat

cat New Member

Trophy Points:
    0

SI eu la fel, ma refer la scolile de stat. Rezultatele sint bazate la nivel de A level (nu GCES)

Dar nu e motiv de suparare - copii mei sint mici, dar bineinteles ca si eu as fi fericit(a) cu asemenea rezultate :)

8. Dr. Evil

Dr. Evil Member

Trophy Points:
    18
    Occupation:
    Gasser
    @dromaderu Am inteles, nu stiam. Credeam ca astea sunt diplomele alea ''de pus in rama''.

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    SI eu la fel, ma refer la scolile de stat. Rezultatele sint bazate la nivel de A level (nu GCES)

Dar nu e motiv de suparare - copii mei sint mici, dar bineinteles ca si eu as fi fericit(a) cu asemenea rezultate :)

Asa e, nu e cu suparare, doar ca mie imi "sar sinapsele" -ras2- cand vad ca cineva isi petrece timp din viata sa ma contrazica intr-o chestie cumva...irelevanta
    Am pe undeva un raport primit acasa de la scoala unde se specifica locul 4 in tara dar, nu am habar daca A-uri/GSC ori what ever, dar, stiu ca a nascut mari dispute intre juniorii mei... -ras2- -ras2- -ras2-

fii'mea fiind la ceva numit mixed grammar school, clasa de grammar dar, nu asa de top ca LS a lui fiu'miu, hence,

orice discutie in casa despre LS devine un subiect...sensibil, in prezenta Ioanei! -asa-asa-

Sa-ti traiasca juniorii deci si tie!

10. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
    Am primit asta de la Eliza... (si ma laud acu') -hipno-

de fapt transmit urarea mai departe, tuturor mamicilor -membre sau vizitatoare- ale forumului nostru

O primavara frumoasa in suflet si in gand, sanatate, iubire, bucurii, multe flori si tot ce va doriti mai frumos sa se implineasca alaturi de cei dragi!!

-hipno- -ma-iubesc- -ziua-mamei- -dragoste2- -inima- -cadou-

11. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  12. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0

Buna Ragdoll, multumim de aprecieri si bun venit pe forum si pe acest topic... (asteptam aici poze cu papusica ta - de 14 ani) -hipno-

Sper ca cineva mai in tema (care locuieste in Scotia) sa dea mai multe detalii -mai la obiect si mai avizate- referitoare la sistemul de invatamant din Scotia, care poate fi putin diferit de cel englezesc... - sa speram ca nu foarte mult - ambele tari sunt totusi din UK -da-da-

Ca o concluzie personala, din ce povestesc parintii / copiii / din experientele personale ale fostilor / actualilor elevi / studenti in UK, copiii romani sunt INTELIGENITI / CAPABILI / ADAPTABILI si se integreaza relativ usor.... DUPA PRIMUL IMPACT... cu diferentele de cultura / metodologia didactica britanica / language - se trezesc peste noapte nevoiti sa invete / gandeasca / vorbeasca numai in engleza... DAR nu s-au semnalat probleme MAJORE de inadaptare.... unii o fac mai greu, altii mai usor... depinde de la un caz la altul... -hipno-

Ca sa-ti faci o idee -in general- iti recomand sa citesti cu atentie si rabdare topicul de mai jos :

http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... in-uk-3830

Daca mai ai intrebari, care n-au fost puse pe forum, nu ezita sa le pui.... eventual poti deschide un topic separat cu intrebari mai concrete, privind viata elevilor / sistemul de invatamant din Scotia... -ma-iubesc-

13. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Un pirat in casa!

14. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Ce va mai fac odorasii?

Eu am fost de curand in tara si...cu nepot e voie?

Sunt foarte mandra de al meu, este practic, in primul rand. A construit singur la 8 ani o cusca pt. iepuri si i-a facut si inchizatoare luand un arc de la un pistol de-al lui . (El taie lemne, cablu, tabla, da mancare la mica lui ferma, decide ce animale sa cumpere parintii mei, ce mai...un mic om mare.
    Nu-l obliga nimeni, din contra. El e imparatul acasa.)
    Noi eram in casa si nici n-am stiut ce face, crezand ca-i la copii in strada.
    E la o scoala particulara si in clasa a 2-a fac bietii copii ce faceam noi intr-a 5-a. Are 4 ore de probleme la mate sambata si 4-5 ore de lucru la romana duminica. Este destept, dar noua, familiei, ni se pare prea mult. In schimb, suntem cu totii mandri si Obi e lumina ochilor nostri.

Imi pare rau ca nu am facut o poza la cusca.
    Asta insa e preferata mea.

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Caricatura, doar 10 Euro , la Strasbourg...amintiri pe pereti...

16. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    In Koln,la muzeul ciocolatei

17. andreivaly

andreivaly Member

Trophy Points:
    18
    si inca vreo doua....

18. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Chinuit, cu greutate si dificultati, am reusit sa ne facem si noi o poza in oglinda :)

19. Anonymous

Anonymous Guest

Cata atentie-ti da.., sugestiva expresia fetei:)))

Sa-ti traiasca,Dane!!!

20. Dan

Dan Administrator Staff Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Na,am pedepsit-o:

Share This Page