11.9 C
London
Wednesday, August 21, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Copiii cu dizabilitati

Discussion in 'FAMILIE' started by killmester, Jul 7, 2014.

1. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Hello. Numele meu este Mihaela si de luna viitoare voi veni in UK cu contract prmanent de munca (asistenta medicala).
    As vrea ca in acest topic sa vorbim despre copiii cu dizabilitati, unde putem gasi terapii in UK, care sunt beneficiile la care au dreptul si poate sa transformam acest topic intr-un loc unde parintii care au un copil cu dizabilitati sa-si verse of-ul, sa ne mai relaxam.
    Pentru inceput eu as avea niste intrebari pentru cei care sunt de mai mult timp in UK. Eu am o fetita cu grad de handicap grav (autism, sindrom Williams, hipotiroidism) si aici in Romania primim o alocatie dubla + buget complementar + niste bani sotului ca insotitor. Eu vreau sa ii chem dupa o luna , doua si as vrea sa stiu ce trebuie sa faca sotul meu cand pleaca din Romania. Trebuie sa anunte autoritatile, sa renunte la aceste venituri? In UK vor primi ceva similar?
    A doua problema ar fi cu terapiile de recuperare. Daca stie cineva centre bune de ABA, kinetoterapie, Son_Rise sau alte terapii va rog sa postati aici.
    Multumesc si astept vesti de la voi.

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cand vii aici va trebui sa inscrii copilul la GP si sa continui discutiile cu cei de acolo
    pe site la NHS gasesti multe informatii http://www.nhs.uk/Livewell/Autism/Pages ... utism.aspx, este si o fundatie care ofera sprjin samd http://www.autism.org.uk/living-with-au ... arers.aspx

Exista o lista intreaga de beneficii posibile, dar trebuie parcursi toti pasii pana acolo
    http://www.autism.org.uk/living-with-au ... -care.aspx

Evident ca trebuie sa renunti in ro, e posibil ca sa o solicite cei din uk automat (dar mai bine verificati sa nu intarzie)

3. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Multumiri pentru raspunsuri. Cum mai aflu ceva am sa scriu aici.

4. licurici

licurici New Member

Trophy Points:
    0
    Mihaela,
    In principiu sunt cateva beneficii de care familiile care au copiii cu dizabilitati ar putea beneficia.
    Working tax credits
    Child tax credits
    Disability living Allowance - pt fetita
    Carer's Allowance - sotul
    Ce nu stiu, e daca va veti putea califica pt aceste beneficii in calitate de nou veniti.
    Cati ani are fetita ta si in ce zona vei veni in UK? In functie de zona, poti cauta centre pt terapiile de recuperare care te intereseaza.

Numai bine!

5. killmester

killmester Member

Trophy Points:
    6
    Fetita are 10 ani si vom veni undeva in zona Tandridge. Ea are nevoie de insotitor permanent, nu vorbeste, nu mesteca (mananca mancare pasata), nu se orienteaza in spatiu (daca o lasi undeva nu stie sa se intoarca de unde a venit) si ia medicamente anticonvulsivante si pentru tiroida, pe langa alte probleme specifice sindromului Williams. Noi am facut ABA si a fost la o scoala gen Waldorf pentru copii cu nevoi speciale. Speranta noastra este ca in Anglia sa gasim conditii mai bune pentru ea, sa-i asiguram un viitor mai sigur decat in Romania. Multumesc pentru informatii, o sa caut pe net sa vad despre ce e vorba.

Share This Page