12.4 C
London
Thursday, October 22, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Convorbiri internationale ieftine cu UK?

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by andy_nico, Jul 26, 2011.

1. andy_nico

andy_nico New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog sa ma ajutati cu o informatie vitala pentru mine. Prietena mea, probabil viitoarea mea sotie, a gasit un job de bona intr-o localitate langa Londra si va fi plecata cateva luni bune. Pana ajung si eu acolo, trebuie sa vorbesc cu ea la telefon in fiecare zi, insa bugetul e asta care e … Va rog sa-mi recomandati un un serviciu de telefonie care ofera preturi mici pentru apelurile internationale.
    Voip este o solutie, dar m-ar interesa si niste recomandari care nu cer conexiune internet.
    E foarte important ajutorul vostru. Multumesc!

2. Ovidius

Ovidius Member

Trophy Points:
    16
    pai..

isi poate cumpara ea o cartela Lebara si te suna pe tine cu 1pence/minut , dar pe fix.

isi face abonament la TalkTalk si cu numai 3lire/luna poata suna in vreo 36 tari printre care si Romania NELIMITAT , dar tot pe fix.

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    o alta optiune care ar funtiona f bine in ambele directii ar fi O2 international favourites - costa 10 lire / luna, primeste 3000 min cu 3 nr de fix ro dar si si un nr de fix de ro care de fapt va suna pe mobilul din anglia. in plus, daca isi alege planul tarifar your country - primeste si 50 min gratis pe mobil pt 10 lire incarcate. 100 pt 15 lire incarcate, samd.

in afara operatorilor clasici deja lebara, lyca tocmai a mai aparut unul - http://www.alphamobile.com/

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Mai poate folosi eventualul landline al familiei unde va lucra, sa te sune dansa pe tine,

08444280004, cam 4p/min pe fix si cca 5 pe mobil,

desigur, va trebui sa le spuna gazdelor si, eventual, sa plateasca factura,

uite, spicuiesc acum de pe factura mea sosita azi,

5 minute si 48 secunde 0.350,
    adica 35 pence, asta cu taxa de cuplare (daca asa s'o chema)
    Eu am mai folosit si asta,

la fel, rezonabil...

http://18866.com/index2.php

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cam scump totusi fata de operatorii gen lebara / lyca... plus ca mai formezi si 08444 apoi nr de ro... cand e asa simplu si ieftin sa suni de pe un mobil

6. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Multam, nu stiam de astea,

ramasesem ancorat intr-o alta realitate,...

dar, ideea e deci sa ai un mobil,
    cred ca am sa-mi iau si eu chestia asta,

multam din nou!

7. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
  8. Deanna

Deanna New Member

Trophy Points:
    0
    am si eu o intrebare, nu chiar la subiect, da nu stiam unde s-o scriu, cred ca merge si aici: la ce-ti trebuie tel. fix in UK, cine mai viorbeste la el, in afara de functionarii din birouri? Ca vad ca si la voi, daca-t pui net musai iti baga pe git si tel fix.
    Eu am fix si in Ro si nu vbsc veci pururea pe el, deoarece am multe minute pe mobil, deci fixul e de decor. In UK de ce ar fi altfel? iti dau multe minute in orice retea, sau ce?

9. alexandraR

alexandraR New Member

Trophy Points:
    0
    Ma bucur pentru tine ca ti-ai gasit jumatatea. Fii sigur ca iubirea adevarata si comunicarea sincera anuleaza miile de kilometri care va despart.
    Eu nu-ti pot recomanda telefonia cu cele mai mici tarife internationale, pentru simplul motiv ca nu le stiu pe toate. Insa iti pot recomanda serviciul pe care-l folosesc pentru a vorbi cu fratele meu din UK si sunt multumita. Providerul se numeste daPhone. Eu pentru 25 euro pe luna primesc 1000 minute pe orice fix de dincolo si 500 minute internationale cu toate retelele mobile. Vad ca au si o oferta pe Voip (daca ai 3G sau Wi-Fi pe mobil). Tarifele pe UK sunt:
    United Kingdom - Fixed 0.025 euro/minut, adica 2,5 eurocenti/minut
    United Kingdom - Fixed London 0.0251
    United Kingdom - Local Calls 0.0589
    United Kingdom - Mobile H3G 0.09
    United Kingdom - Mobile Lyca 0.091
    United Kingdom - Mobile O2 0.0765
    United Kingdom - Mobile Orange 0.098
    United Kingdom - Mobile T-mobile 0.08
    United Kingdom - Mobile Vodafone 0.095

Sper sa gasesti ceea ce cauti si casa de piatra, in cazul in care ea va fi aleasa.

10. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Deanna, mai toate retelele de net vin pe cablul de la telefon, inclusiv aia cu fibra de la Virgin,
    doar daca nu ai wireless de la 3/orange/vodafone/etc/etc.

Apoi, aici, pt orice belea, ai de sunat (inclusiv multe surgery) la numere cu 0845,087/etc/etc, care,
    daca o faci de pe mobil, nu mai intra in minute gratuite,

si platesti binisor, platesti extra chiar si de pe fix, anyway...

Ai oferte de ex cu minute gratis in weekend/seara.

In rest, cam asa este, sta nefolosit cu zilele fixul.

11. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
  12. leonard_e36

leonard_e36 New Member

Trophy Points:
    0
    Sper ca nu e ca pe vremuri ca daca ridici receptorul cade netu :))
    apropo de numerele cu 08 , am vazut la nu stiu ce institutie publica unde scria ca e apel gratuit iar numarul incepea cu 08 deci care e faza pana la urma , sa stim si noi sa nu ne intepam din prima :)

13. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    pe asta cu 0845,087/etc/etc am rezolvat-o de mult http://www.saynoto0870.com/search.php -nu-ma-uit-

14. crimm

crimm New Member

Trophy Points:
    0
    @ leonard_e36 - doar cele cu 0800... sunt gratuite, atentie, nu cele cu 0845... (exemplu)

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    legat de Virgin - partial adevarat... in zonele unde au acoperire cu reteaua lor de cablu, poti sa iei numai net de exemplu, nu mai e nevoie de linia telefonica.
    http://shop.virginmedia.com/broadband/up-to-10mb.html No need for a BT line

E cam cum avea demult RDSul netul prin cablu - aduceau un mic modem care avea si port de net, si port de telefon. Comercial vorbind il vand mai scump decat ai lua si linia telefonica. £13.50 net + £13.90 tel fata de £21 doar net. e o chestie comerciala, legata de venituri, fidelizare, etc.

Revenind - daca nu au infrstrctura lor, atunci folosesc linia ADSL BT (openreach), care nimeni nu o da ca linie chioara, baga si telefonul pe ea.

Este un plus fata de Ro ca BT Openreach e desprins din marele BT si reglementat sa dea acces la toti ISPistii (spre deosebire de romtelecom); din pacate nu sunt nici retele de cartier, nici rds / upc cu reteaua lor - asa ca doar virgin cand apare mai e o alternativa.

In dulcele stil traditional englezesc, pot sa va spun ca ei folosesc la fel de mult fixul ca si mai demult (aceiasi oameni care butoneaza ziua la iphone!!!), la fel cum trimit si felicitari ca odionioara samd.

sincer sa fiu ii admir, poate chiar ii invidiez cum reusesc sa-si pastreze traditiile, sa atraga poate prin asta si atatia turisti - vedeam recent ca Londra are cei mai multi vizitari din lume is celel mai mari venituri din asta... Sublim

16. jaguar

jaguar New Member

Trophy Points:
    0
    Buna ziua! Va ofer eu un pont ..cu 0.02 centi pe minut in retea fixa si cu pana la 0,06 centi pe mobil oriunde in lume iar in retea sunt gratuite convorbirile.In plus de asta poti avea si internet 4g,abonament cu minute,fara roming dar si multe alte facilitati.Pentru mai multe detalii ma gasiti pe messenger: jaguar26iunie79. O zi buna!

17. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    noi aici discutam chestii serioase pt toata lumea, nu ne jucam cu messengerul si jaguarul

Share This Page