8.6 C
London
Wednesday, April 01, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Contract Orange!Ajutooor!

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by birzila diana, Sep 16, 2011.

1. birzila diana

birzila diana New Member

Trophy Points:
    0
    Salutaree!Cum reusesc si eu sa fac un contract la Orange????Am incercat si mi-au spus ca trebuie sa am 3 ani de UK!Eu am doar 1 an,am toate actele care mi le-au cerut..... -plans2- Dar degeeeaba!Ei spun ca trebuie sa faca credit card check sau ceva de genu si spun ca acolo nu ma accepta.Primul meu cont bancar l-am deschis in Uk in luna aprilie!Oare asta sa fie problema?Am incercat si la vodafone,ei ar fi de acord dar nu am semnal in orasul meu!Acum as vrea sa incerc si la T Mobile(ei spun ca poti folosi semnalul Orange,probabil sunt in parteneriat).Offff....vreau si eu un iphoneee...
    Poate topic-ul acesta va ajuta si pe ceilalti forumisti!!!
    Daca are cineva raspunsuri si aveti timp sa raspundeti va multumesc din suflet -plans-

2. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0
    Ca sa iti faci un abonament, credit card sau orice tip de contract in care se implica credit e nevoie de Credit ceck, fiecare companie are politica lor de acceptare, adica sa fi intr-un anumit range. Credit score este influentat de mai mult factori, daca esti inregistrat la vot la adresa la care locuiesti, ce instrumente financiare ai si balantele lor la sfarsit de luna.
    Binanteles ca venind de un an si nefiind inregistrat la vot, neavand un istoric despre credite in trecut, credit scorul tau este foarte mic si de aceea esti refuzat.
    Neavand istoric al adresei pe ultimii 3 ani este din nou un factor care te tragein jos.
    Eu acum 6 ani cand mi-am facut primul contract m-am dus in magazin si tipa de acolo a completat totul pt mine am semnat si fericit acasa cu telefonul nou. Cand ma pun sa citesc contractul vad cu stupoare ca ea trecuse acolo ca lucru la firma unde munceam de peste un an, stau la dresa respectiva de peste 3 ani si am accountul la banca de peste 1 an, ceea ce nu era adevarat. Se pare ca asa s-a aprobat contractul, acum mai recent bineanteles ca nu mai am probleme avand un istoric si un credit score foarte bun. ]
    Sper ca pana la urma sa ai succes.
    Cu cat mai multe aplicatii faci cu atat iti scade credit scorul iar companiile vad ca incerci peste tot sa iti faci contract si intra l;a banuieli, de aceea se poate sa fi refuzat peste tot, aceste cautari se sterg in 6 luni, deci retine si asta.

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    incearca si online, poate poti face contractul asa...

4. pop1982

pop1982 New Member

Trophy Points:
    0

Cu cat mai multe aplicatii faci cu atat te trage in jos la aprobare nu uita asta.
    Daca esti respinsa de 4 sau 5 companii eu te sfatuiesc sa astepti 6 luni pana sa aplici din nou.

5. birzila diana

birzila diana New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc mult pt raspunsuri!Am incercat si online dar niciodata pana la capat...vroiam doar sa vad ce acte imi trebuiesc!Dar luni merg la T Mobile sa vad ce reusesc !Multumesc inca o data!

6. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    Diana, cum zice pop1982 mai sus, daca ai facut prea multe cereri de credit recente (de ex. ai incercat recent sa deschizi un cont bancar cu overdraft, sau ai cerut contract de telefon repetat) e posibil sa fii respinsa din acest motiv. Alt motiv de respingere este bad credit - ai uitat sa platesti facturi la timp, desi la tine nu pare sa fie cazul. Si inca alt motiv posibil este absenta ta de pe electoral roll - incearca sa te treci pe electoral roll daca poti, vezi la counsiliul local de care apartii.

Mie mi-a facut Vodafone abonament in iulie, la cam o luna dupa ce am ajuns in UK, dar e drept ca eu deja aveam cont in banca cu ovedraft vechi din luna mai (l-am deschis cand am venit in vizita in UK sa cautam apartament) - asta inseamna nitica istorie de credit. Au acceptat sa imi faca doar daca platesc prin direct debit. Si, pentru ca mi-au dat telefon gratuit, a trebui sa platesc o garantie de £100 pentru acel telefon, care garantie ti se returneaza dupa 6 luni de abonament.

ps. In locul tau, nu as mai incerca online... fiecare refuz te trage in jos la credit history. Cauta un dealer care pare mai flexibil.

7. mihai.dumitriu

mihai.dumitriu New Member

Trophy Points:
    0
    dute la 3 ca nu te resping sigur.. te duci cu buletinul si debit cardul )sa ai niste banuti pe el 10+.. bafta

8. birzila diana

birzila diana New Member

Trophy Points:
    0
    Va multumesc!Luni ma duc la colindat!

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

"3"-ul ar trebui sa te accepte fara probleme,

nu prea inteleg cum, deja dupa un an aici,
    nu mai fac astia contracte,

de obicei era dupa o luna...

Multa bafta!

10. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
    te sfatuiesc sa te duci la un dealer phones4u.Exact asa se cheama. Iti vor oferi ce e mai bun, super dealuri, Blackberry sau Iphone. Prietena mea si-a luat Blackberry(asta a fost alegerea ei), cu 15 lire pe luna , o gramada de optiuni si extraoptiuni, internet. Nu vei regreta! PHONES4U

11. george1976

george1976 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am fost si la 3 si la O2 si nu mi-au cerut decat debit card la fel ca si Virgin.

12. birzila diana

birzila diana New Member

Trophy Points:
    0
    Muultumesc,din nou!De abia astept luni sa vad ce se intampla! -asa-asa-

13. anouka

anouka Active Member

Trophy Points:
    36
  14. kitchi11

kitchi11 New Member

Trophy Points: