30.8 C
London
Saturday, August 08, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cont de economii..

Discussion in 'BINE ATI VENIT!' started by alyyn2045, Dec 20, 2011.

1. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Salutari tuturor, intai vreau sa va urez un Merry Christmas and a Happy New Year ..
    -ma-iubesc-

Vroiam sa va intreb daca voi aveti vre un cont de economii? Eu am cont Hsbc, si nu inteleg care este treaba cu flex saver daca e bine sa incep sa fac niste economii ..care e trreaba cu acel tax free, se refera la care taxa,,, si sau are legatura cu anual tax income daca o sa am un cont de economii o sa imi scada impozitul anul ?
    Ce cont de economii este mai bun...

Multumesc.

2. Lancelot

Lancelot New Member

Trophy Points:
    0
    Fiecare persoana care are NI Number are dreptul la un cont ISA. Suma maxima pe timpul unui an fiscal este la ora actuala £5,430 si se mofica cu cateva zeci de lire la inceputul fiecarui an fiscal. Practic poti avea in cont orice suma pana la limita maxima.

Dobanda de la ISA nu se impoziteaza si de aceea este de regula mai mare decat in cazul altor conturi de economii.

Depinde de la banca la banca daca poti sa iti scoti bani in timpul anului, cat e dobanda, etc.

Cand iti faci tax return-ul trebuie sa treci si dobanda incasata de pe urma conturilor bancare.

3. parker

parker New Member

Trophy Points:
    0
    ING are o oferta decenta la conturi de economii tax free. E un Cash ISA cu dobanda de 3% (valabila 1 an). E cont deschis, poti sa scoti banii oricand de acolo, prin transfer bancar gratuit inspre contul tau de la HSBC. Pana acum cateva luni dura 2-3 zile transferul intre ING si banca, dar mai nou dureaza sub 1 zi si e gratuit.

http://www.ingdirect.co.uk/savings/cash_isa/

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
  5. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
  6. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    La ciorap! Si cand se fac de-o capita, la saltea. Ii scuturam tot la doi ani, sa nu prinda mucegai.

7. dorina.m

dorina.m New Member

Trophy Points:
    0
    -ras1- Cand se fac de-o capita te pui pe numarat....si daca ploua afara... -dragoste2- -inima- -inima- -ras3-

8. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Daca ploua afara... ii bag la "tumble dryer" ori ii agat cu cleme de prins hainele pe sfoara prin casa, ca si Christmas card-urile. Cu a doua varianta fac putina economie la electricitate. Deci: castig din doua parti!

9. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Ptiu, drace!! Mi-a venit inima la loc. -dans- Eu nu intrasem deloc pe acest topic si incepusem sa intru in panica cand am vazut ca tot revine in top. Credeam ca am ramas eu in urma cu economiile, ca restul lumii pune bani deoparte si numai eu sunt pe minus. -nuuu- Mi-am revenit acum. Merci, Dorina! Merci, Mutu!

10. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Placerea a fost de partea noastra!

11. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    dar eu v-am intrebat serios, ce i cu mistoul asta? sau aici e ceva tabu ..nu se discuta ... ramane pt fiecare...nu?

12. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Nu e nici un misto! Economiile sunt doar un misto... Piggy bank-ul dintr-o imitatie de doza de bere de un litru in care am adunat vreo trei kile de maruntis, sunt toti banii economisiti. La banca sunt minus 95000 pe urmatorii 15 ani si tu vii aici cu link-ul de la natwest. Ce subiect mai tare de caterinci, se putea gasi in momentele de criza economica financiara actuala?

13. Ashan

Ashan New Member

Trophy Points:
    0
    Duff?

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

14. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
  15. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    tocmai, ca e criza mondiala, ar trebui sa o luam mai usor cu mortgages, masini in leasing/rate, si alte imprumuturi luate in acelasi timp.
    contul de economii e solutia pt cei ce vor sa nu fie luati prin surprindere atunci cand intampina dificultati in viata. probabil ca multi romani care vin in uk sunt interesati de aceste conturi pt ca vor sa stranga un ban si sa plece inapoi in ro unde vor sa-si construiasca o casa, sa-si cumpere o masina, etc.
    eu am ales un ISA la barclays, nu m-am complicat cu alte banci, ca aveam contul deschis la ei deja si e banca cea mai de incredere in uk...

16. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Sa-l stapanesti sanatos!!! :D

17. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0

18. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    intamplarea face ca sunt doar la inceputul carierei, n-am nici 3 ani in uk sa ma calific la vreun mortgage, si nici bani cash suficienti nu detin, poti sa ma scuzi te rog, se poate?

19. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Sper ca aici nu ne 'acuzam" sau "scuzam" .... tu ai facut o afirmatie, eu am combatut-o. Simplu.
    In UK as spune ca de abia am aterizat, dar am facut asta in alta parte si iti garantez ca merge. Aici abia am inceput sa cercetez piata. Poti in felul asta sa-ti imbunatatesti propriile conditii de locuit sau sa continui cu chiriasi. In tara asta dobanzile sunt asa de mici si chiriile asa de mari ca se merita deranjul (care nu e mic).

20. ady_azzuro

ady_azzuro Member

Trophy Points:
    16
    Banuiesc ca trebuie sa ai si un salariu cat de cat bun si un depozit. Oricum, sa ne ti la curent si pe noi daca reusesti sa iei mortgage asa de repede..

Share This Page