11.5 C
London
Friday, February 26, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

cont curent cu dobanda de 5% (Nationwide)

Discussion in 'FINANTE' started by londoniana, Apr 12, 2013.

1. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    not bad at all.. daca aveti chef sa schimbati banca. dobanda se plateste doar daca virati mai mult de £1000/luna in cont.

http://www.nationwide.co.uk/current_acc ... efault.htm

What you get with FlexDirect

5.00% AER (4.89% gross p.a.) in-credit interest on balances up to £2,500 (fixed for the first 12 months)
    No monthly fee
    No fees on arranged overdrafts for the first 12 months (overdrafts are subject to approval)

2. alyyn2045

alyyn2045 Member

Trophy Points:
    16
    Salutare,

Am o rugaminte la tine Londoniana, ai putea te rog sa imi explici in romana avantajele si dezavantajele si absolut tot cam ce ar trebui sa stiu eu/ceilalti daca e sa ne deschidem cont la acesta nationwide, eu cu engleza stau bine intr un domeniu care nu are legatura cu economia si cuvintele ce se folosesc la ei pe site si parca imi este greu sa inteleg 100% perfect. Multumesc

Si daca tot ai deschis subiectul despre asta, ai vreo idea si despre Netwest? cum consideri ca sunt ei in comparatie cu cei pe care ai recomanzi tu, chair ma intereseaza un cont de economii.

Cheers

3. londoniana

londoniana New Member

Trophy Points:
    0
    Salut. Avantajul cel mai mare al acelui cont este dobanda de 5% timp de un an; in fiecare luna in care rulezi mai mult de £1000 prin cont. 5% nu ofera nici conturile de economii (savings) sau ISA, la momentul actual. Si nu platesti taxe lunare (monthly fee). In rest, contul e la fel de bun sau rau ca altele.

Nu stiu nimic despre Natwest, dar uite o lista o lista cu cele mai bune oferte de conturi bancare la mom. actual:
    http://www.moneysavingexpert.com/bankin ... k-accounts

Ar fi poate o idee buna sa te pui la punct cu terminologia bancara, nu de alta dar sa stii ce cumperi/folosesti. Daca nu ti-e clar vreun termen, pot sa te ajut sa il traduci..

4. lightplay

lightplay New Member

Trophy Points:
    0
    Halifax £100 cadou plus £5/luna bonus

Inca un cont interesant pentru cine are chef sa isi schimbe contul curent ( sau sa deschida un al 2lea cont curent pe langa cel existent). Halifax are o oferta buna: £100 cadou de deschidere a contului si. In fiecare luna in care va intra £750 in cont (salariul sau alt venit) si platiti 2 direct debits din cont, primiti £5/luna cadou. Cu alte cuvinte, va dau £5/luna sa va mentineti contul la ei.

http://www.halifax.co.uk/bankaccounts/c ... t-account/

(O oferta similara are First Direct dar la First Direct e min £1000/luna si nu au bonus lunar)

Share This Page