12.5 C
London
Wednesday, September 18, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cont curent cu card

Discussion in 'FINANTE' started by agronext, Apr 5, 2006.

1. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    am facut asta vre-o 6 luni si mi s-a luat de banci, crede-ma ca cate drumuri am facut la ei si cate optiuni am auzit de la ei, pe toate le-am incercat. Tot ei au zis sa-mi deschid saving , ca asta ma va ajuta .. dar prb nu e in aia ca banca nu vre-a sa-mi deschida ,dar sistemul, software .. ca e legat de agentiile de creditare. Indiferent de ce fel de carte:credit sau debit, informatiile aplicantului trec intai pe la agnetii si dupa aia ii vine la calculator "decline". Asta e ce mi-au lamurit ei. Chestia cu saving account e sa te ajute cand banca nu vrea sa-ti deschida, din motivele lor ca nu-i place cati bani intra lunar sau cine stie ce urmaresc ei. Si le-am explicat "mai oameni buni" eu vreau sa-mi folosesc banii mei, vreau un card cu care sa pot plati si nu vreau banii bancii, la care raspunsul mi-a venit asa "contul tau din punct de vedere bancar (intrari si iesiri) e PERFECT (deci nu a zis ca e bunisor, dar PERFECT) , si daca ar fi dupa mine ti-am da si credit card ... dar prb e ca nu ma lasa programul :((

2. expertparchet

expertparchet New Member

Trophy Points:
    0
    Sa-ti spun sincer ca acesti advisori in majoritatea cazurilor se ascund in spatele acestei "povesti cu programul".Chiar daca programul zice "ok" advisorul i-a decizia chiar si peste ce zice programul.Problema ta este ca ai avut "bad luck" de nu ai dat peste un advisor care sa te creada si sa te ajute. Eu faceam saving de minim 1000 lire/luna.La incepurt am avut si eu cash account la Lloyds.Dupa vreo 4-5 luni am mers iar la Lloyds sa-mi dea un card de debit si m-au refuzat ca cica credit scorul,programul bla bla bla. Am mers direct la Natwest in aceea zi si Natwestul mi-a deschis un Debit Account Switch card la accea vreme cu overdraft vreo 600 pouds.Apoi m-am dus inapoi la LLoyds si mi-am inchis parapaditul de cash account. Eu nu am cum s ate ajut decat sa-ti urez sa dai peste un advisor la care sa-i "intri" in piele!

3. timy

timy New Member

Trophy Points:
    0
    oxanel, eu nu stiu prea multe pentru ca sunt nou aici. Dar am cativa prieteni care sunt aici de ani buni si ei m-au invatat ce sa fac. Daca lucrezi pentru o companie , intreaba daca pot sa iti faca direct deposit in banca chiar daca ei nu lucreaza cu aceasta. Daca da, incearca la hsbc cu o scrisoare de la angajator si cu o factura, electricitate, bt, sky , sa deschizi un cont. Poti cere chiar si passport chiar daca platesti 5 lire pe luna , ai un debit card cu care poti plati oriunde. Nu ai cecuri, dar oricum e mai bun decat cash card . Sper sa te ajute cu ceva.

4. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Oxanel,
    Ai reusit sa rezolvi cu cardul, in cele din urma?
    Eu am deschis cont curent si savings la cca 18 ore dupa ce am pus piciorul in UK...doar cu actele de identitate!! Intr-o saptamana am primit si cardurile, cel de current account putand fi folosit si ptr cumparaturi, nu doar la bancomate!!

5. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Din pacate nu, si m-am lasat la maina mea ca oricum nu am ce sa fac. TRebuie sa astept cel putin 1an pana-mi creste credit scorul, asa e acum dupa 1 ianuarie e mult mai simplu ca inainte sa-ti deschizi un cont, pentru ca am incercat sa aplic de ft multe ori ca disperata , singura mi-am daunat ...dar asta tot din cauza ca multi imi spuneau , daca nu-ti deschide la o banca mergi la alta ca oricum cineva trebuie sa-ti deschida si uite asa am capatat un credit score very low si repsectiv ei zic ca le par suspecta de frauda ca tot asa insistam sa am un cont. Am reusit sa deschid la multi noi veniti aici (prieteni) la HSBC , si care nu lucrau .. insa eu si lucrez si am si ceva vreme de cand am contul cu ei si tot degeaba .... asa ca folosesc un prepay master card ...

6. Anonymous

Anonymous Guest

Eu am fost prin martie la Halifax sa-mi deschid un debit card si mi-au spus ca trebuie sa stau in uk cel putin 2 ani ca sa-mi fac un debit card.
    Asa ca am un cash card la Hsbc.
    Luna asta sotul meu si-a reactivat un debit card expirat tot la Halifax si i-a intrebat daca pot sa-mi deschid un debit card si ghici regulile s-au schimbat , cica acum pot .
    Mi-au trimis prin posta un aplication form pentru debit card.
    O sa-l completez si o sa-l trimit sa vedem daca ma accepta.

7. tina_cris

tina_cris New Member

Trophy Points:
    0
    daca locuiesc impreuna cu prietenul meu si el are cazarea fratuita ,,free acomodesion' cum sa fac dovada la banca unde stau ?
    am fost la mai multe bani ca sa im i deschid un cont si normal sa imi faca un card ca sa pot sa imi iau salariul si m-au refuzat .le-am aratat pasaportul ,scrisoarea de la scoala si scrisoarea de la menegerul prietenului unde preciza clar ca stau imreuna cu prietenul meu .Va ros stiti cumva alta posibilitate de a reusi sa fac un cont ?

8. bistranvalentin

bistranvalentin New Member

Trophy Points:
    0
    Ai incercat la HSBC?Nu ii o banca excelenta dar merge

9. cippi2001

cippi2001 New Member

Trophy Points:
    0
    Paote ca nu este excelenta dar face parte din grupul bancar cel mai mare din lume! -umbrela-

10. sabina

sabina New Member

Trophy Points:
    0
    Dupa cum ti-au sugerat si restul incearca la HSBC ca merge sigur.Iti trebuie buletinul de Romania si pasaportul iar contul va figura pe adresa din Romania.Este foarte simplu .Tipul respectiv de cont se numeste "Passport" .

11. Oana

Oana New Member

Trophy Points:
    0
    Passport e ok numai pentru inceput,aveti grija ca e cu dus-intors,daca vreti overdraft sau credit card in primul an cu Passport nu se poate,va blocati si ramaneti cu el pe un an.Eu l-am tinut 3 luni si pe urma cu un statement de la HSBC mi-am facut cont la Lloyds si am obtinut si overdraft cu o suma frumusica.
    Tina_cris,Passport e cel mai usor de obtinut cont,de ce nu incerci?

12. sunshineblv

sunshineblv New Member

Trophy Points:
    0
    daca esti student la UK SCHOOL OF ENGLISH iti poti face card cu hartiile in original de la scoala(se cere o cerere de la scoala pt banca) contul il deschizi la Lloyd.

13. sunshineblv

sunshineblv New Member

Trophy Points:
    0
    LA LLOYD AI NEVOIE DOAR DE O CERERE DE LA SCOALA SI PASAPORTUL SI ITI DASCHID CONT SI ITI DAU DEBIT CARD IN 2 SAPT MAXIM.

14. Anonymous

Anonymous Guest

Draga sunshineblv

Apreciem mesajele tale dar te rugam sa fii mai atenta cand postezi.
    Conform regulamentului, nu trebuie sa faci abuz de majuscule, asadar te rugam ca atunci postezi un mesaj sa il scrii cu litere mici. Nu de alta dar este foarte obositor cand citesti.

Si inca ceva: ai postat acelasi mesaj de doua ori. Daca vrei sa adaugi ceva mesajului pe care l-ai postat, ai optiunea modify si poti sa il corectezi, stergi sau modifici dupa cum iti place.

Numai bine.

Multumesc

15. soricuzza

soricuzza New Member

Trophy Points:
    0
    OK, va multumesc mult, acum m-am lamurit! va intrebam de bani pt. ca in Germania acum citiva ani a trebuit sa dovedesc ca am 750 euro/luna pe toata perioada sederii... cind bursa Socrates pe care o aveam eu era de 400... si eram curioasa daca aici e la fel!

A, inca o intrebare: pt. a-mi deschide un cont in banca in UK am nevoie de o adresa? Pt. ca mi-a oferit cineva un apt. pt. 3 luni pina imi gasesc ceva... dar banuiesc ca nu-mi va face contract, eu stiu? Am incredere, ca e o profa din departament de la mine, care pleaca pt nu stiu ce research, dar ma gindesc sa nu am probleme la inmatriculare la scoala, bank account etc.

Toate bune!!

16. oxanel

oxanel New Member

Trophy Points:
    0
    Banca HSBC are o oferta foarte buna zic eu pentru noi veniti aici , asa ca mergi direct la ei cu 2 id-ri (Adica pass-ul si buletinul) si iti vor deschide un passport account care pentru inceput e destul de bunicel, adica primesti un debit card cu care poti face cumparaturi on-line si sa-l folosesti si la cumparaturi. Numai ca va fi nevoie sa achiti o taxa de 6£ lunar. Dupa 10 luni (asa mi-au zis mie cel putin) pot sa aplici pentru current account (care-ti ofera debit card + carte de cecuri ), poate uneori iti ofera si credit card.

Bafta

17. Anonymous

Anonymous Guest

Sau Lloyds, care au un cont special pentru straini. Nu iti trebuie decat actele de identitate - si mai e si gratuit.

18. irina.p

irina.p New Member

Trophy Points:
    0
    Daca aveti 2 acte de identitate si o adresa ... mergeti cu incredere si la Barclays!! Chiar daca ei va cer bill-uri ca sa demonsrati unde stati...spuneti ca locuiti cu un prieten (ptr ca ei au si aceasta optiune de a va inregistra). Va puteti deschide cont curent + economii care sunt gratuite (au si unele cu plata dar e la alegerea voastra) si primiti debit card si checkbook!!
    Eu cand am deschis contul m-am dus acolo cu actele de identitate si o bucatica de hartie pe care scrisesem adresa la care stau si numarul de telefon al persoanei. Si le-am spus ca nu am nici o sansa sa aduc un bill pe numele meu ptr ca prietena la care stau e proprietara si toate bill-urile sunt pe numele ei. Si in 20 de minute am avut contul deschis!!

19. brc25

brc25 New Member

Trophy Points:
    0
    Am explicat odata,depinde ce banca,zona unde stai si conteaza mult sa fii inscris la electorall roll.

20. stefania82

stefania82 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare!!!

Nu mai inteleg nimic din ce zic bancile astea, m au confuzat de tot.... -scratch- cratch- Eu si sotul meu avem carduri de cash (SOLO) la Natwest, de vreo 2 ani..Nu le am folosit o perioada, dar din iunie 2008 sunt active si pt ca sotul meu lucreaza ( eu sunt student si SE) sunt intrari saptamanale de vreo 4 luni.( are si card de savings)..Am intrebat prin iulie daca ii vor schimba cardul de cash cu unul de debit si au zis ca da, dupa 3 luni, timp in care va avea bani intrand in cont, ii vor schimba contul.. Se pare ca lucrurile nu mai sunt la fel (alt functionar, alta opinie..), pt ca acuma tb sa fii stat in UK 3 ani, dupa care ii pot considera cererea.. -shout- hout-

Mi se pare absurd si va intreb, ce sa facem? chiar nu putem avea card de debit sau ar trebui sa incercam la alta banca?..Voi cum ati proceda? Bills nu avem, dar putem arata contract de inchiriere .. Suntem pe ellector roll si am dori in ceva timp si un card de credit...

Mersi mult de raspuns!! Va pup si mi a fost dor de forum!!! -kiss- iss-

Share This Page