14.6 C
London
Tuesday, September 21, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Cont bancar, cazare pentru studenti in Kingston upon Thames

Discussion in 'STUDENT IN UK' started by dreamon, Mar 19, 2012.

1. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0
    Salut!

Sunt nou pe forum, am dat deja search, dar nu am gasit un alt topic care sa ma ajute....daca stiti vreunul, va rog sa il impartasiti.

Ma intereseaza doua chestiuni, care zic eu ca ar fi foarte utile si pentru alti utilizatori:

1. Ce experiente ati mai avut voi si care ar fi cele mai bune optiuni pentru deschiderea unui cont bancar ca student odata ajuns in UK?

2. Cum gasim cazare?
    Am citit deja in sectiunea Utile, m-am mai documentat si pe net, dar as vrea sa imi caut poate am noroc sa gasesc inainte sa ajung in UK si fara sa fi apelat la site-uri gen Gumtree in care mi s-a recomandat sa nu am incredere.

Mentionez ca voi incepe un curs in Septembrie 2012 la Kingston University, asa ca m-as bucura sa mai gasesc pe cineva care are aceeasi destinatie si poate ne gasim impreuna.

Numai bine tuturor!

2. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Cont bancar, cazare pentru studenti in Kingston upon Tha

@dreamon, bine ai venit pe forum

Subiectele care te intereseaza pe tine s-au discutat si se discuta foarte mult, dar ai si tu dreptate ca sunt greu de gasit cateodata.
    - despre cont bancar
    http://www.romani-online.co.uk/forum/fi ... ar#p103749
    http://www.romani-online.co.uk/forum/bi ... ncar#p5703
    http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... ncar#p4376
    http://www.romani-online.co.uk/forum/se ... ncar#p4376
    - despre cazare
    http://www.romani-online.co.uk/forum/st ... re#p103159
    http://www.romani-online.co.uk/forum/em ... zare#p5705

Eu mi-am deschis (in Ian 2012) cont la Lloyds, relative usor, dar cu multe intrebari din partea lor. Am avut doua documente de identitate cu poza, dovada de adresa. Partea buna cu ei e ca sunt ieftini, sau mai bine zis nu te costa nimic (nu au taxe de administrare a contului).
    Am un pachet care se numeste “classic account“ si pentru care am primit Visa Debit. Mai poti beneficia si de alte conturi (recomandate pentru saving) ‘Advantage Saver”, “eSaving Account” si “Cash ISA Saver”. Bineinteles ai acces la internet banking.

Cazare - eu din “gumtree” am gasit si site-ul e de incredere. Ai mare grija ce contract semnezi si ce (nu)scrie in el. Eu am descoperit dupa 3 luni ca daca vreau sa reinoiesc trebuie sad au din nou taxa la firma (nu scria). In principiu o sa-ti fie greu sa gasesti chirie pentru ca nu ai credit in UK. Daca ai la cine sta o perioada, este recomandat.

3. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0

Vezi daca aveti un online forum / announcement board pentru studenti, poate reusesti sa iti gasesti si asa. Inafara de gumtree mai cauta si pe london.craigslist.co.uk.

In Kingston upon Thames, zonele de langa universitate si cele de langa Cambridge Road Estate si Kingsnympton Park Estate sunt un pic mai ietfine decat restul. "Estate" inseamna ca sunt locuinte sociale... cu tot ce aduc ele :)

Bafta!

ps. Foloseste London street map cand gasesti ceva de inchiriat, iti arata ce e in jur, inclusiv aceste estates daca sunt mari.

4. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc frumos! Am sa studiez toate linkurile. Imi pare rau, dar am observat ca Search-ul nu imi da rezultate relevante de multe ori, sau caute doar in anumite board-uri si nu in tot forumul.

Multumesc pentru sfaturi!

Mie imi recomandase cineva Barclays Wealth, ca au un cont iBank Student care cica s-ar putea deschide inca dinainte sa fiu in UK. Insa am cautat pe site-ul lor si spun ca trebuie sa aplici la o sucursala, nu se poate online. Plus ca m-a speriat comisionul de administrare de 7.5 lire lunar!

Ce firma?

De ce ar trebui sa am credit? Oricum credit nu se poate deschide fara dovada de locuinta...deci e un cerc vicios.

5. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc! Drept sa spun, nu stiu nimic despre aceste "estates".

6. londonina

londonina New Member

Trophy Points:
    0

Council estate / housing estate sunt, daca vrei, echivalentul ANL-urilor din Romania. Adica locuinte sociale subventionate de stat. In Romania se mai dau inca pe pile, nu doar la cei saraci :)

Aici in UK le iau cei saraci/venituri mici/single parents on low income (sau cei care fraudeaza sistemul :)). Inafara de stigma sociala atasata, mai pot fi si zone periculoase, mai ales daca sunt mari ca intindere. In Kingston cele doua exemple pe care ti le-am dat cred ca sunt cele mai mari si cel putin Cambridge e destul de rau famata, mai ales pentru zona Kingston, care e middle class medium/high income area in general. (De-asta sunt chiriile mai mici in apropierea acestor estate areas...)

Cred ca cel mai bine ar fi sa incerci sa ramai in zona universitatii, in cazul tau.

7. Anca L.

Anca L. New Member

Trophy Points:
    0

de cont bancar nu'ti fa griji.atunci cand o sa incepi cursurile,trebuie sa te duci la biroul facultati si iti vor da ei o scrisoare pnetru bancile cu care au contracte, te duci cu acea scrisoare si buletin/pasaport la banca si in 14 zile ai cardul iar contul til da pe loc.

8. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0

@ londonina: Multumesc pentru explicatii! Da, acum inteleg la ce te refereai prin completarea "cu tot ce aduc ele"..... Si eu care credeam ca ar fi o solutie...ma trimiteai in gura lupului :)))))

Glumesc! Nu prea inteleg insa cum poate fi middle class cu high income area, dar te cred pe cuvant.

@ Anca L. Multumesc! Deci ne ajuta cat de cat si facultatea.

Intre timp m-a intrebat cineva: pentru Yellow Card nu pot sa trimit bank statements de la banca unde am cont in Romania? Nu am stiut ce sa-i raspund...Nu am gasit nicaieri raspuns, daca trebuie sa fie bank statement de la o banca din UK.

9. costoboc

costoboc New Member

Trophy Points:
    0

Pentru aplicatia de YC, asa cum se specifica in formularul BR1, trebuie sa demonstrezi ca ai cu ce sa te intretii. Daca ai cont pe numele tau in Romania, cu destui bani in el, tradu ultimul statement si i-al cu tine.
    Un cont bancar in UK oricum iti va trebui, ca doar aplici de YC ca sa ai drept de munca. Nu cred ca vei gasi angajatori dispusi sa plateasca taxa de tranzactii internationale ca sa-ti dea tie salariu in contul din Romania.

Firma se numeste JustLets, dar nu are nici o relevanta, este doar ceva de care sa tii cont
    Cand am zis "credit",m-am referit la "redit history", adica ei vor sa verifice daca esti de incredere si se pune numai ce ai facut in UK. Esti nou, nu au incredere ... si de obicei platim pentru asta.

O fi si asta, dar nu neaparat. Poti sa-ti deschizi cont unde vrei tu.

10. dreamon

dreamon New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc frumos, costoboc! Nu vazusem raspunsul aici cand am postat si pe celalalt topic si m-am gandit ca e util si altora care citesc despre YC sa stie. Topicul ala e mai citit....

Da, nu m-am exprimat eu poate clar...nu ma interesa firma in sine ci facusem legatura ca daca ai aplicat pe Gumtree, nu e nevoie de alti intermediari, deci o firma imobiliara.

Multumesc de clarificari...am interpretat eu gresit cuvantul "credit"...am teroare de chestiile financiare pentru ca sunt un spirit umanist, care nu se intelege bine cu partea cealalta, asa ca am facut asocierea cu card, credit, banca...:))))

Share This Page