11.3 C
London
Saturday, June 06, 2020
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Conflicte in lume

Discussion in 'SEZATOARE' started by aicititregulamentulʔ, Jan 23, 2008.

1. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    Ma tot uit cum de ceva timp terorismul asta ia amploare.
    Nu pot sa nu ma gandesc la cum au inceput toate astea sa ia amploare.
    Vreau sa aud si eu de la voi, asa ca oameni seriosi ce ne dam, care credeti ca are o vina fundamentala: poporul american sau cel arab.
    Parerea mea este ca daca americanii nu ar fi starnit atatea probleme din dorinta lor de a controla totul pe lumea asta si nu i-ar fi tras si pe altii dupa ei toate astea nu ar fi avut loc azi.
    Nu le iau apararea arabilor dar pe undeva mi se pare ca au fost starniti. E de condamnat ce fac ei, dar cred eu, ca e condamnat si atitudinea americanilor de-a lungul timpului. De asemenea, i-au dat in cap lui Saddam pe motiv ca detine arme nucleare dar nu au gasit nici una. Oare politica americana e demna de urmat si de ceilalti?
    Asta nu stiu.
    Arabii nu vor Israel .
    Arabii au intentionat sa ii determine pe americani sa nu se mai amestece in razboiul cu Israelul prin diverse atentate . Totul a culminat cu 9/11 .
    Ca sa revin putin: putem condamna religia musulmana pentru niste nebuni care nu au cap sa judece pe cont propriu si sunt pusi de altii sa amplaseze bombe?
    Cred totusi ca se pune prea mare accent pe ceea ce fac teroristii arabi, dar nu se spune nimic despre modul de judecata american.
    Ca nu e bine unde s-a ajuns e evident, dar care ar putea fi solutiile?

http://www.youtube.com/watch?v=GTqceWHB ... onse -cry2- ry2- -sorry- orry- pentru unele imagini, dar ... ei nu au gresit cu nimic

2. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Oare de ce Dumnezeu vrea sa fie asa...

Te rog sa alegi un alt titlu pentru topicul tau. Nu cred ca Dumnezeu poarta responsabilitatea terorismului.

Multumesc pentru intelegere!

3. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Oare de ce Dumnezeu vrea sa fie asa...

...da ce responsabilitate are, daca are...
    Religile sint ca politica, cred eu. -badteeths- adteeths-

4. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0
    Re: Conflicte in lumea

Din cate stiu eu, oamenilor li s-a dat dreptul de a judeca si de a distinge intre bine si rau. Asta implica totodata si responsabilitate. Fiecare este responsabil de faptele lui si va raspunde la un moment dat.

Religiile nu sunt ca politica. Dar fiecare intelege in felul lui, tocmai pentru ca are dreptul de a judeca si a avea propria opinie.

Nu sunt eu chiar cel mai credincios om de pe planeta asta, dar totusi!

5. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

"Fiecare este responsabil de faptele lui si va raspunde la un moment dat.
    "
    ...poti dovedi concret?
    " Dar fiecare intelege in felul lui, tocmai pentru ca are dreptul de a judeca si a avea propria opinie."
    ...nu si dreptul autorului pt. titlul topicului... -staycool- taycool-

6. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

N-am zis ca n-are dreptul sa aleaga. Fiecare are dreptul sa aleaga titlul topicului pe care il deschide. Trebuie doar sa respecte regulamentul forumului. Cand se incalca regulamentul e datoria mea sa intervin.

Asta e tot. Simplu si la obiect. -cool- ool-

P.S. Sa continuam on topic, va rog!

7. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

Scuze, dar care parte a regulamentului nu a fost respectata?
    Tot nu ai raspuns la "...da ce responsabilitate are, daca are..."

8. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

Deja ne intindem mai mult decat este cazul, dar hai sa lamuresc si chestiunea asta, ca nu-mi place sa raman dator. Va fi insa ultima replica din partea mea, pentru ca rolul meu nu e sa dau explicatii. Oricine are ceva impotriva deciziilor si actiunilor mele, este liber sa ma reclame la admin.

2.10. Subiectele nou deschise trebuie sa aiba un titlu sugestiv, cu caracter descriptiv, care sa informeze asupra continutului si scopului sau. Nu sunt permise subiecte de genul: ? Ajutor ? , ? Sfat ?, etc.

Titlu sugestiv. Retine asta. Pentru mine titlul ales si anume "De ce Dumnezeu vrea sa fie asa" nu este deloc sugestiv pentru continutul mesajului. Acum daca tu vrei sa ma convingi ca ma insel, cu siguranta ai ales gresit felul in care procedezi. Mesajele off topic sau discutiile pe marginea deciziilor mele se incheie aici.

Cat despre intrebarea ta, parerea mea este ca oamenii nu au dreptul sa decida responsabilitatile lui Dumnezeu. Asadar, nu-ti pot raspunde eu la aceasta intrebare, pentru ca eu nu vad religia in acelasi fel in care vad politica!

9. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

Pacat. Interpretezi regulamentul in functie de stari (convingeri)emotionale...parerea mea,care nu conteaza... -cmon- mon-
    on topic?
    "oamenii nu au dreptul sa decida responsabilitatile lui Dumnezeu"
    Deci ce responsabilitati are daca are fara ca oamenii sa decida nimic.

10. andreiutzu

andreiutzu Member

Trophy Points:
    16

Hai sa revin eu la topic, care inteleg ca e legat de terorism in particular si conflicte in general. Si daca vreti sa discutam despre religie, va astept cu un topic in alta parte a forumului... -eyebrows2- yebrows2-

E clar ca pe acest subiect exista multe opinii diferite.

(Stiti campania HSBC despre different points of view? Eu am vazut-o in Heathrow:
    - A different view is just the way things look, from a place where you are not.
    - If everyone would view things in the same way, there wouldn't be any change.
    - etc.)

Deci mi se pare normal ca americanii sa vada lumea intr-un fel (si anume ca ei trebuie sa o conduca si sa faca multi bani) si arabii sa o vada asa cum o vad. Si mai imi place cand gasesc si puncte si subiecte comune (ca doar "A man's gotta eat...")

Si la fel cum nu cumpar povestea cu "americanii-eliberatorii lumii", nu cumpar nici povestea cu "americanii-demonii lumii moderne". Intotdeauna cineva trebuie sa conduca lumea (sau sa incerce lucrul asta macar). Si este normal ca la momentul cand o face sa nu fie Mr Popularity.

Nici egiptenii, nici persii, nici grecii, nici romanii, nici englezii, etc. atunci cand controlau o mare parte din lumea civilizata nu erau cei mai iubiti oameni. Si toata lumea ar fi vrut sa le dea la cap (lucru care mai devreme sau mai tarziu, s-a si intamplat). Dar au ramas in istorie ca si popoarele care au adus schimbarea si progresul (desi la momentul respectiv nimeni nu le recunostea acest lucru).

Evident, tehnologia evoluand de la topoare si arcuri la ce a ajuns astazi si efectele ei fiind din ce in ce mai dure la adresa omenirii, s-ar putea sa avem anumite probleme...

But in the end... it's just human nature. Si desi cred in schimbare si evolutie, anumite aspecte ale naturii umane, evolueaza mai lent decat altele...

-relaxsun- elaxsun-
    A.

11. parteneru

parteneru New Member

Trophy Points:
    0

3.7. Este interzisa polemizarea cu moderatorii pe baza deciziilor administrative luate de acestia, sau transformarea acestor decizii in subiecte de discutie pe forum. Daca un membru considera ca moderatorul a interpretat eronat regulile forumului, poate cotacta pe e-mail sau mesaj privat Administratorul.

Ai reusit sa ma convingi dud. Iti acord un avertisment. -sorry- orry-

12. cristian05

cristian05 New Member

Trophy Points:
    0

din punctul meu de vedere datorita conflictelor am evoluat tehnologic si social.
    Cat despre terorism, mai cunosc niste fanatici ce omorau tot ce le statea in cale, copii, femei, batrani...stiti despre cine vorbesc?! primii crestini...chiar in Biblie scrie ca au exterminat popoare intregi pentru ca nu erau la fel ca ei...nu slujeau aceluiasi zeu. Majoritatea conflictele ascund un singur lucru....controlul.

13. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

Terorismul si religile au o legatura strinsa,ca unii se fac ca nu vad,asta e alta problema.Nu intru in detalii ca poate supar pe careva... -kiss- iss-

14. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

De acord, terorismul si religiile, nu terorismul si Dumnezeu insa.

15. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

...si baza unor religii este Dumnezeu ori alta traducere...
    Sper sa nu fiu banat pt. opinii libere. -badteeths- adteeths-

16. motanik

motanik New Member

Trophy Points:
    0

Relaxeaza-te, ne cunosti mai bine de atat.

Si acum legat de Dumnezeu vs religie vs terorism. Eu una nu asociez religia cu Dumnezeu, cel putin nu religia din zilele noastre, care e menita sa dezbine si nu sa ne apropie.
    Cred ca religia e o arma foarte puternica, multi naivi cred orice li se spune in numele Domnului si de aici si numeroasele acte teroriste facute in numele lui Dumnezeu (sub oricare nume). Atat de naivi sunt atat de multi incat as putea merge atat de departe incat sa spun ca daca maine mi-as face propaganda ca eu vorbesc cu Dumnezeu si El mi-a cerut ca in numele Lui sa fac lucrul X, sunt convinsa ca mi-as gasi o gramada de sustinatori.

Dumnezeu nu indeamna la violenta. Unele religii, da. De asta cred ca asocierea nu poate fi facuta.

17. dud

dud New Member

Trophy Points:
    0

Multumesc Motanik pt. un raspuns inteligent , sintem pe aceasi banda -kiss- iss- ...cu diferenta ca eu cred in nimeni(dreptul meu ca nu toti sint perfecti)
    AdrianD. sper ca ai raspunsul la topicul tau. -staycool- taycool-

18. ralucutza85_sv

ralucutza85_sv New Member

Trophy Points:
    0

in opinia mea,referitor la subiect...conflictul dintre lumea araba,israel si america...:sunt 2 ipoteze.Prima dintre ele, care mie mi se pare cea mai veridica :coflictul,razboiul,terorismul,atentatul de la 11/9...toate sunt o "lucratura" politica a americii.Economia Americii nu a suferit dupa atenatul de la 9 sept. ci suferea demult...de aici ...acte teroriste etc,etc...adica motive pentru descresterea economica.
    Iar cea de-a doua ipoteza :nu toata lumea araba priveste America cu ura ..ci o parte o privesc chiar cu admiratie.
    Pe de alta parte, SUA este vazuta ca un aliat al Israelului ceea ce este un lucru indiscutabil: SUA a blocat nenumarate rezolutii ONU care ar fi sanctionat Israelul si mare parte din puterea militara a Israelului se datoreaza ajutorului (tehnic si banesc) american. Acesta relatie preferentiala a Americii cu Israelul se trage din politica Razboiului Rece. Tarile arabe au fost sustinute de blocul sovietic (Romania avea relatii economice importante cu lumea araba), iar America a sustinut 'partea cealalta' - Israelul.
    La 9 sept ...oamenii obisnuiti...(lumea araba) nu au condamnat faptul ca America a fost "lovita"...ba chiar s-au bucurat..insa ce e de precizat e lca au condamnat faptul ca au existat victime omenesti.
    Concluzie:multi arabi sunt anti-americani..asa si cum multi francezi de ex,sunt anti-americani...dar asta nu inseamna ca ei sustin terorismul.
    Grupari teroriste ca Al Quaeda sustin ca sunt islamice si folosesc islamul pentru a recruta membri, insa prin actiunile lor teroristii incalca principiile de baza ale islamului, si deci nu se pot numi musulmani.
    Coranul, cea mai importanta sursa de autoritate in Islam condamna in mod clar terorismul, spunand ca daca cineva omora un om nevinovat, este ca si cum a omorat toata umanitatea, si cine salveaza o viata e ca si cum a salvat intreaga umanitate . Deasemenea, nici in razboi coranul nu permite vatamarea civililor sau distrugerea bunurilor acestora.
    Cam asa vad eu lucrurile...oricum e un subiect la care s-ar mai putea adauga nenumarate alte aspecte,pareri si opinii.

19. kmill

kmill New Member

Trophy Points:
    0

Ma voi folosi de titlul temei [(topic= n. theme; subject of conversation ;TÓPIC, -?, topici, -ce, s.f., s.n., adj. I. S.f. 1. (Lingv.) Ordinea cuvintelor în propozi?ie sau a propozi?iilor în fraz?.) incorect folosirea cuvantului topic (limba romana ,gramatica si folosirea corecta a acesteia se pare ca este o mare dificultate pentru unii)]propuse "conflict cu lumea".
    Voi aborda astfel subiectul dintrun alt punct ..plecand de la afirmatia lui(nu are importanta cine e ,cum arata si de ce e...) CrazyFly
    29-01 / 18:15:06 - "daca tot avem bile... ce-ar fi sa le dam la toti tiganii cate una de 9mm in cap si atunci sa vedem cine mai face romania de ras".
    titlul este "pledoarie contra Unui gand ucigas".
    gandul care ucide,demulte ori apartinand ignorantei sidereaza intentiile de-a corecta totusi ceeace de ceva veacuri un sistem romanesc a lasat cu buna voie ideologica sa treneze.
    Ma intreb insa daca gandul apartinatorului ar avea aceeasi stabilitate daca cel din urma ar fi intr-un camp de lupta,pe teatrul de conflict civil unde escaladarea violentei nu se vrea a fi controlata .Udatura din pantaloni ar rusina poate fata purtatorului daca ar fi supus unei posibile executii de catre rebelii adversari.
    Intoarcerea bumerangului demulte ori lasa in nedumerire prosteasca pe cel care a gandit odat' cu patima..cel care poate n-a avut in maini vreodata o arma,pe care s-o foloseasca intr-un anume scop(defensiv evident).
    Considerand ignoranta o scuza pentru virtualul care suporta mesajul raman cu o speranta a bunului simt si-anume sa aibe decenta renuntarii la astfel de mesaje care nu fac bine nimanui mai ales celui care le emite.

20. aicititregulamentulʔ

aicititregulamentulʔ New Member

Trophy Points:
    0
    scuza-ma kmill, dar nu inteleg de ce ai postat aici ???? topicul acesta se refera la conflictul; dintre: arabi-israelieni-americani....nu inteleg ce treaba are Crazyfly(care nu a postat nimic aici) ... cred ca ai gresit topic-ul ...

Share This Page