22 C
London
Sunday, July 03, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Concedii/Vacante/Holiday-uri.

Discussion in 'PASTREAZA-TE IN FORMA' started by dromaderu, May 9, 2011.

1. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Super fain în Mexic. Noi am fost astă vară în Yucatan și a fost excelent. Distracție plăcută :)

@All: care-mi sugerează ceva loc cu zăpada în Europa, exclus România, pentru mini vacanța picilor din februarie. De preferat să se ajungă cu avion+tren sau tren+tren și să nu trebuiască să-mi donez un rinichi pentru 5 zile. Nu mă interesează schiatul, așadar nu trebuie să fie lîngă nu știu ce pistă.

Mulțumesc.

2. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38

Franta sau Austria, e OK si Elvetia dar e scumpica.
    However, cand e chestia aia de poti lua pe gugustiuci de la scoala, cum se stie, preturile brusc "tresar".
    Avion/masina inchiriata eventual, cauta low cost de langa tine spre orase din aceste tari,dar,daca-mi permiti o intrebare,ce-i rau cu masina?

Nici noi nu schiem ,dar pe sanie ne-am dat la greu.
    Indiferent de locatie, sa iei in consideratie ca sporturile de iarna sunt cam...scumpe, un pass sa ajungi "sus pe deal" costa binisor.

Personal, in Feb, conduc (a doua oara ) pana la Altenmarkt Im Pongau, in Austria, langa Salzburg.
    O saptamana de cazare pt toti 4, 550 Euroi ,self catering desigur.
    Pentru zona este aproape mokka, in 2012 am dat 1200 Euro,cu o persoana in plus.

3. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Mulțam pentru Salzburg că Austria, Franța sau Elveția știam și eu că există undeva pe hartă. Eram curios de ceva localități/stațiuni/etc. O mică listă să mă apuc să caut avioane și cazări. Știu că prețurile o iau în sus în perioada vacanțelor, asta e, sper să găsesc vreo 2-3k prin pușculiță.

4. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Scuze mufa,
    vorbind de Mexic/alea/alea, chiar ma gandeam ca te intrebi pe unde este zapada iarna,
    nu am vrut sa-ti insult cunostintele geografice... -nu-ma-uit-

Daca vrei zapda adevarata , e musai Alpi.

5. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Am citit pe undeva (Tripadvisor parca) ca trebuie sa te pregatesti cu alifii, spary-uri anti tantari, alea-alea. e adevarat? Unui coleg i-au stricat tintarii concediul in Republica Dominicana.

6. mufa

mufa Active Member

Trophy Points:
    36
    Riscul de malarie e destul de mic în Mexic. Totuși noi am luat spray/alifie antițînțari cu care ne dădeam cît am fost la piramide, junglă etc.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    eu am auzit ca sunt foarte periculoase intepaturile de tequila -da-da- -da-da- -da-da-

8. vaporas

vaporas New Member

Trophy Points:
    0
    Am si eu o intrebare. Momentan lucrez in UK printr-o agentie si am Holiday Fund Balance 1.000, iar acum firma la care lucrez mi-a oferit un contract full time si ma intrebam, in momentul in care accept contractul full time, o sa imi pierd Holiday Fund Balance oferit de agentie?

Share This Page