10.9 C
London
Wednesday, December 01, 2021
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Concedii/Vacante/Holiday-uri.

Discussion in 'PASTREAZA-TE IN FORMA' started by dromaderu, May 9, 2011.

1. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Cred ca a mai fost deschis ceva asemanator, daca da,

scuze, eu nu l-am gasit, well, nici nu m-am omorat cu cautatul...-obosit-

Vine vara deci,
    lumea pleaca in concedii, una alta,

ar fi bine venite poate niste tip-uri, info utile,,

de la cei care au fost prin locurile in care altii abia urmeaza sa se duca!

Foto sunt binevenite desigur,

spre invatatura/divertismentul tuturora.

Deci plecam pe 29 in Turcia, la Bodrum,
    un All Inclusive de o saptamana.

Nu am mai fost niciodata all inc,
    nu am mai fost niciodata in Turcia si, desigur, niciodata la Bodrum.

Daca cineva are experienta pe acolo, poate ma ajuta cumva,

ce fel de bani, inteleg ca lire turcesti,

ce-ar fi de vazut?/etc/etc

Am inteles ca este bine sa-mi iau inclusiv pastile pt ...well, sa zicem dureri stomacale -ras4-

daca ai sansa sa dai de niste mancaruri mai....delicate!

Multam de orice info/postare !

2. georgiv

georgiv New Member

Trophy Points:
    0
    Salut, un astfel de topic am vrut si eu sa deschid acum ceva vreme!
    Cred ca e bine venit, de turcia nu pot spune nimic, dar astept impresii.
    Concediu placut tuturor, si al cat mai multe!

3. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am sa va dau mai jos cateva site-uri ce le-am folosit pana acum pt vacante,
    desigur, exista si alte posibilitati dar,
    asa cred ca invatam ce si cum.

http://www.homelidays.co.uk/

Este un site cu camere/vile /case de inchiriat,
    self cattering pt cine doreste,preturi modice,
    locatii superbe,
    trebuie doar cautat. Fctie desigur si de ce doreste fiecare.

4. florinbad

florinbad New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    IT programmer
    Home Page:
    In cautarea unui hotel, vile, apartament, pensiune se mai poate folosi un motor de cautare, HotelsCombined, care cauta in toate site-urile de rezervare (Booking.com, Hotels.com, Otel.com si care or mai fi pe lumea asta) destinatia si hotelul ales de dumneavoastra, afisand toate rezultatele gasite, in ordinea pretului cel mai mic.
    De regula, eu folosesc Booking.com deoarece pot sa anulez rezervarea cu cateva zile inainte si nu mi se opreste nicio suma de pe card.

HotelsCombined

5. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Trebuie sa-ti multumesc si aici Florine,
    datorita blogg-ului tau am gasit si marturii ale altor romani ce au ajuns la Kervanseray Hotel in Bodrum,

se pare ca este OK,

plus toate celelalte info utile de pe acolo,

well,

ai aparut la timp deci!!-bravo-

6. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    De cativa ani concediile le fac prin insulele grecesti .O companie de care pot sa spun ca sunt multumit este Olympic Holidays ,ultimii 4 ani mergand cu ei.Am preferat sistemul "Self Catering " deoarece nu am putut respecta orele de masa .Acu 6 ani mergand pe all inclusiv ,in doua saptamani am ajuns de 5 ori la restaurantul arondat.Anul acesta cred ca o sa fac o tura de Europa cu masina ,avand in vedere ca tre sa ajung si prin Romania intr-o seara pentru o nunta.Daca raman zile de concediu si finante poate in septembrie cateva zile in Creta .

7. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    seby,

cam asta este si "teama " mea vizavi de all inclusive dar, o incercare tot trebuia sa fac,

voi reveni desigur cu impresii dupa.

Daca te hotarasti pt acest tur prin Europa, ti-as sugera, daca-mi este permis, sa pierzi jumatate de zi macar, pe valea Rinului, mai ales la cascadele sale, absolut superb!

http://amfostacolo.ro/elvetia-pareri,26 ... __8692.htm

8. florinbad

florinbad New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    IT programmer
    Home Page:
    Si eu plec anul acesta in Turcia, insa la o "altfel" de Turcie, nu la Turcia all-inclusive.
    Voi dormi 2 nopti in Cannakale (tranzit), o noapte la Kusadasi, 5 nopti la Marmaris, o noapte la Pamukkale.
    Pentru cele 10 zile de stat aici mi-am propus (pe langa plaja si baie, of course) sa vizitez:
    - Moscheea de la Edirne
    - Troia
    - Assos
    - Pergam
    - Efes + Casa Fecioarei Maria + mormântul Sf.Ioan, cel cu Apocalipsa + Templul Zeitei Artemis
    - Mausoleul de la Halicarnas (Bodrum)
    - cetatea Milet
    - Templul lui Apollo de la Didyma
    - Insula Cleopatrei
    - Delta Dalyan cu Kaunos
    - Fethiye cu mormintele lyciene si o plaja la Oludeniz
    - orasul fantoma Levissi
    - Aphrodisia
    – Pamukkale cu cetatea Hierapolis
    Daca ma ajuta Dumnezeu, poate reusesc sa ajung si in Rodos, insa sunt probleme cu "custodia" masinii (soferul intra si iese din Turcia numai cu masina). S-ar putea sa reusesc sa o las in vama la feribotul din Marmaris si atunci mai adaug aproximativ 150 euro (bilete feribot dus-intors, 3 persoane) pentru excursia in Rodos si uite asa ajung la 3 minuni ale lumii antice (la una am ajuns anul trecut: la Olympia - statuia lui Zeus, opera lui Fidias).

Pentru Bodrum, cateva sfaturi gasesti si aici:
    http://forum.softpedia.com/index.php?showtopic=555246
    (dar si alte sfaturi pe intreg forumul despre Turcia)

9. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Singura "minune " care mi-o voi putea permite va fi desigur doar Mausoleul de la Bodrum, despre care "aflasem " deja ca e prin zona,

mi-as fi dorit tare mult sa vad si Troia,

mi-a placut ffff mult "Comoara grecilor" a lui Irving Stone ,

despre neamtul care a descoperit-o doar din pasiunea pt literatura greaca.

10. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    ...daaaa plus castelele de pe Valea Loarei -dans-

11. seby

seby New Member

Trophy Points:
    0
    Va rog ,nu prea multe idei ca nu ma pot abtine, si va pun sa cotizati la motorina -asa-asa-

12. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Well, bine ca e motorina si nu benzina-ras4-

Vorbind de Europa, cate locuri nu sunt de vazut/vizitat,

desigur, timp si bani (mai ales-nervos- ),

dar,

de meritat, se merita desigur.

Pentru vacanta juniorilor din August, am inceput deja plata pentru inchirierea unei vile in zona de sud a Frantei, intre Cannes si Nice, cunoscuta desigur si sub numele de Coasta de Azur,

am folosit site-ul dat mai sus,

pt o saptamana , vila ce cazeaza 6 persoane,

doar 1250 Euro, zic doar deoarece, pt acea perioada/zona asta este un pret mai mult decat modic,

asta din cauza ca piscina nu este una "built in" ci ceva din alea de le poti cumpara de pe la Argos,

dar, asta sa fie singura problema, cum ar veni!

Per total pariez ca ies mai ieftin decat daca m-as fi hotarat din nou, pt litoralul romanesc,
    unde, serviciile sunt cum sunt, iar preturile, in August,....-plans2-

13. Mutu

Mutu New Member

Trophy Points:
    0
    Buna alegere Coasta de Azur. Si pe miine ma bate gandul sa ma duc dar ceva mai tarziu... octombrie.

14. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Asta-mi trebuia acuma domnle, norul asta de cenusa vulcanica,

cum imi trebuia un cui in talpa!!!-nervos-

Macar bine, privind partea plina a paharului, ca's aici, si nu in Turcia,
    astept pana duminica,cand e zborul,

om vedea ce si cum!

Mai este careva afectat (eventual, desigur, caci, deodata asa, stam inca bine!)

15. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Sa mai scriu ceva, ca ramasese la "13" replies, ptiu' drace ,-nu-ma-uit-

cum ar veni!

Dau un copy/paste la emailul deja primit de la provider-ul holiday-ului, cam nu's ce sa inteleg,
    daca voi fi retinut la sol, primesc ceva inapoi, sau, adio banii??

News of a volcanic ash cloud from Iceland has, understandably, evoked concern amongst a number of our customers. In light of the disruption caused by last year’s volcanic ash cloud, it’s not surprising that we’ve had some “what if” scenario questions from customers due to depart in the next couple of weeks. We hope the following information will answer your concerns.

If we receive information that your flight has been affected, we will contact you as soon as possible, either by telephone or email. We prefer to contact customers who are directly affected as widespread disruption tends to result in our inbound lines becoming extremely busy.

At this late stage, your holiday monies will have been paid to the flight and hotel operators. Should you wish to cancel your holiday, we will endeavour to assist you in reclaiming your monies and rearranging your travel plans. Please note this will only apply if you are directly affected by a cancellation or disruption because of the ash cloud. Should you wish to request an amendment to an existing booking, our standard cancellation and/or amendment procedures will still apply.

Rest assured that we are closely monitoring the situation and there is currently no impact on European or transatlantic flights, nor have we received any information that flight cancellations are expected

16. rebecca_uk

rebecca_uk Active Member

Trophy Points:
    38
    Home Page:
    Anul trecut in August am fost in Turcia. Plimbarea cu vaporasul pana pe Prince's Island a fost de vis. Am vazut in Istanbul si cea mai mica biserica ortodoxa- o camaruta la subsol, dar superba si unica.Acolo si-au 'givem vows' cei doi miri la a caror nunta am fost pe insula.
    Invatati ceva vocabular de baza- ii incanta.
    Nu stiu cum se scriu, dar ajura, poate:
    Mereba- buna ziua, salut
    yakshamash-buna seara
    mnenumoru- ma numesc

Erau mai multe, dar le-am uitat, scuze.

Sunt foarte multi catei de strada.A,si pe insula va plimba trasuricile, contra 8 lire turcesti, parca, variind in functie de bagaj si incarcatura. E de vis!-ventilator-
    Vacanta placuta!-plaja-

PS Noi am facut vacanta deja in Romania- Moldova si Transilvania si familia mea a mai adoptat un 'romaniac'...in afara de drumuri si servicii- a devenit locul lui preferat, mai ales ca berea e 'dirt cheap' pt. el.-limba-

17. ELLAWS

ELLAWS New Member

Trophy Points:
    0
  18. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Am fost deci pe la turci, am revenit deja de ceva zile, superfrumos acolo, vreme de vreme, hot, 37 de grade deja la 10 dimineata,

all inclusive, well, cat poti bea/manca?, cand stii ca este, parca nu-ti trebuieste -plans2-

19. iubitulondrei

iubitulondrei New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru orice locatie am folosit cu incredere review-urile de pe http://www.tripadvisor.co.uk/.

Vara trecuta am fost in Ibiza si am facut o alegerea buna dupa consultarea website-ului respectiv (veti gasi multe vacante/concedii ieftine/rezonabile la agentiile de turism, dar nu va bucurati doar de pret, consultati si review-urile celor care au si incercat locatiile respective, altfel riscati sa dati peste niste conditii aiurea de tot, mai ales daca mergeti cu copiii nu cred ca ar fi placut deloc).
    In Ibiza e nebunie mare, daca te duci doar pentru distractie alege sudul (San Antonio Bay, toate discotecile sunt in zona), un show nebun, cu tot ce inseamna asta. Privilege, Amnesia, Pacha (este si Pacha London, dar e de 2 lei), Space, Es Paradis, Eden te vor incanta cu siguranta. In ordinea asta.
    Daca vrei un concediu linistit alege nordul, sunt cateva golfulete chiar foarte linistite, retrase, aproape salbatice. Pitoresti. Am inchiriat o masina cat am stat acolo si am vizitat toata insula. De asemeni, se pot vizita insulele din jur (Ibiza e, de fapt, o conglomeratie de insule mai mici, pe langa cea care ii da numele).

Un apus de soare la Cafe del Mar nu se uita niciodata.

Anul asta am fost in Paris. Am vizitat:
    - turnul Eiffel
    - Champs-Elysees
    - Domul Invalizilor
    - Louvre
    - Trocadero
    - Notre-Dame
    - Sorbonne
    - Pantheon
    - Arcul de Triumf Etoile
    - Opera si Madeleine
    - Sacre Coeur
    - Moulin Rouge
    - Place de la Concorde
    - Place Vendome
    - Galeriile La Fayette

Daca in Ibiza mi-a placut, de Paris m-am indragostit. Nici nu va zic mai multe. Nu are rost. Go now and see it! -da-da-

Ar mai fi trebuit sa vizitez China luna trecuta, am fost insa in Romania. Mi-a placut, nu mai fusesem de multisor.

20. dromaderu

dromaderu Active Member

Trophy Points:
    38
    Maestre, deci de asta nu ai mai dat matale p'acilea,
    umbli , cum ar veni!!!

Well come back, anyway, la mai lunga sedere de data asta -asa-asa-

La Moulin Rouge ai si intrata sau doar outside visit?

Eu am ajuns la Paradis Latin in 2007, in ziua de gratie de 14 Februarie,
    biletele pt show fusesera cumparate din Nov 2006, cca 110£/persoana, cu dinner inclus desigur, plus o sticla de sampanie, dar, absolut SUBLIM!
    Ce vreau sa spun este ca, in seara respectiva, as fi putut viunde biletele acolo, la intrare, erau care ofereau 500£ pt doua bilete -ras4-

O alta treaba, am sa rog , cine citeste pe aici daca are v'o idee cum as putea actiona, vizavi de viitoare noastra destinatie,Coasta de Azur, August, anul acesta, proprietara vilei ce dorim sa o inchiriem (si pt care deja am platit depozitul 375 Euro) imi cere asa ceva:

Dear Ioan,

In fact I thought I had checked all my mails received this week but I was in Thailand for duty and it seems that I did not have access to the latest ones.

That means I've red yours just now ... I'll try to explain what is expected. This is an automatic translation (Google translator) from the French certificates I receive from the other tenantsand I hope it is understable

The certificate states something like that :

"The insurance company ... certifies that Mr. .... has signed a contract. The contract guarantees his liability as an occupier of a vacation rental, in respect of the owner's interest, for the damages the tenant would be responsible and charged for during his stay: fire, explosion, water damage or broken windows caused to the rented house"

The contract number is .... . ; this contract is valid from ... to .... (date of the stay if temporary guarantee) or untill the end of the year (for annual guarantee)

This certificate is required by my own insurer for any rental because in case of accidental damage caused to the house (for which the tenant would be responsible during his stay), my insurer would revert to the tenant's insurer. I was told by my English teatcher that such guarantee is called in the UK : "Holiday resort and civil liability guarantee"

Let me know if anything remains unclear

I wish you a very nice end of day

Laure

Eu am contactat insurerul meu, astia aici in UK au zis ca nu au habar de asa ceva!!

Multam de orice idei ajutatoare!

Share This Page