18.7 C
London
Monday, August 08, 2022
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Companii aeriene low-cost

Discussion in 'INFORMATII UTILE' started by Luizza, May 1, 2014.

1. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    relax xman, e doar joc de glezne
    s-au linistit fetele ("pisi") la topicul celalalt si dromaderu simte nevoia de putina miscare

2. TheXman

TheXman Active Member

Trophy Points:
    38
    Ești dus cu capul și tu :)

3. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca vine de la tine e compliment, multam :)

4. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    Am cumparat si eu un bilet de dus (numai) cu Wizz, intoarecerea cu BA.

Initial l am cumparat fara bagaj de cala insa cum dimensiunile depaseu bagajul MIC de cala am decis sa cumpar un extra bilet ptr un bagaj MARE de cala ptr £11- ced ca e singura companie care practica aceasta smecherie pentru a putea manipula clientii.

Am inceput sa completez formularul si ff greu am putut sa termin aceasta cumparare deoarece site ul nu te lasa sa mergi mai departe daca aveai ceva gresit completat sau lipsa dar nici nu ti afisa ce e gresit sau lipsa...dupa indlungi chinuri si stress am reusit iar pe ecranul calc meu a aparut confirmata plata sumei de £11!!!
    La plecare spre stupoarea mea mi s a spus ca am BAGAJ de CALA!!!Ok ...poate am gresit eu mi am zis!insa cind mi am verificat contul bancar am constatat ca am platit £11 si inca £10!!

Am facut plingere la Wizz iar raspunsul lor a fost 'la scurt timp dupa cumpararea extra biletului ptr bagaj Mare de Mina, am cumparat si un bilet ptr Bagaj de Cala'

ceea ce nu e deloc adevarat!le am replicat ca atita timp cit nu am primit nici un e mail de confirmare a platii din acea zi, sint indreptatita sa cer £10 inapoi!

Este vreo obligattie legala ca la cumpararile on line sa ti se dea un email de confirmare a sumei platite?practic le am dat bani fara chitanta sau factura!

Und sa fac plingere mai departe?A mai patit cineva asa ceva?

5. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    complicat, pt ca ei spun ca e sub jurisdictia legii maghiare
    Electronic invoices are issued in compliance with relevant Hungarian legal regulations (in particular clause 167 of the Hungarian Act No. C of 2000 on Accounting).

faptul ca nu ai primit confirmarea nu prea este un argument. in mod normal verificai rezervarea si vedeai detaliile, daca nu era bagajul il adaugai ulterior.

TOATE companiile au dimensiuni pt bagajul de mana; unele permit un bagaj mai mic sau mai mare, dar regula e aceeasi. mai multa atentie pe viitor.

Cam asa arata un mail cu rezervarea cu ceva timp in urma,
    Travelers
    XXXXXX
    LTN: Web check-in
    Baggage: No bags

iar daca mergeai la sectiunea Price summary pe site vedeai exact ce ai rezervat

6. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0
    Tot am impresia ca in mangementul companiilor low-cost sunt si romani :)) Fiecare dintre ele gaseste cate o smecherie sa te mai taxeze la ceva. Ryanair iti cer daca faci check in cu mai mult de 8 zile inainte de zbor sa platesti 10 lire ''pt rezervarea locului in aeronava'' daca nu vrei sa primesti automat unul. Wizzair dupa ce au iesit 2 ani consecutiv lideri pe piata romanesca si estul Europei..cu preturi scazute, au introbagat' taxa pe bagajul de mana.

Atentie!! Chiar daca au facut schimbarea de mai mult de 1 an, sunt multi care nu au realizat ca bagajul de mana gratuit, la Wizz air e cu dimensiunile maxime de 42X32X25 cm.

7. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    o doza de adevar exista... ryanair & michael o'leary au avut pe la inceputuri un avion romanesc, celebrul ROMBAC 1-11 - dar din pacate am ramas doar spectatori la spectacolul low cost creat si promovat de ei

iar treaba cu bagajul de mana... sincer, dar excesul de zel al unor calatori de a umfla la maxim spatiile din avion (care se traduce in timpi mai mari de imbarcare/debarcare si consum marit de combustibil) a dus la aceste masuri. asa ca acum asta e - un bagaj mic moca, restul £ / ££ / £££

8. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    sapinta ...eeu cred ca tu lucrezi ptr Wizz!!

e mailul de care vorbesti l am primit in sa titlul e misleading 'itinerariul dvs este...' insa a r epretul defalcat, trebuia sa l compar cu ce amm plaitit acum 3 luni , treb sa caut in e mailuri sa vad ce am plaiiti initial...HASSLE!!

nu se face asa ceva decit daca vrei sa imbrobodesti clientul...politica e de a crea confuzie...asta e baza lor, inventeaza tot felul d einginerii financiare de £10

9. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    nici vorba, cum spuneam sunt chiar deloc fanul lor.
    dar asta nu inseamna ca trebuie condamnati pentru unele chestii.
    pana la urma cine vrea un cost redus trebuie sa se incadreze in minimul oferit la acel pret.
    cine vrea no hassle / etc - exista si modele mai complexe, gen all inclusive - care insa costa.

iar cei care nu deschid ochii, deschid punga cum zice proverbul romanesc. si din pacate asa e

10. gella

gella Member

Trophy Points:
    16
    din pacate smecheriile sint din ce in ce mai complexe ...de aia vorbim de 'inginerii financiare' fiindca e asa de compleza smecheria incit trebuie sa fii 'inginer' sa le descoperi...deschis ochii inseamna mai mult alocare de timp si verificari minutioase
    Din pacate in cazul meu a fost si lipsa de timp si de informare....mea culpa...
    Pe viitor daca o sa pot o sa evit compania asta...nu stii la ce sa te astepti de la ei..iti speculeaza greselile si nu e corect!Asa cum s a mai spus au un loc comfortabil pe piata si stiu asta, isi permit sa stoarca ceva bani in plus prin smecherii

11. Luizza

Luizza New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    grad student
    Multumesc pentru informatii. Am rezervat cu BluAir pana la urma
    Nu am rezervat si un loc anume in avion (ceva ce parea optional pentru o anumita taxa)..Asa ca in dreptul seat-ului e doar "-" in loc de un loc specific, cred ca asta nu inseamna ca nu imi este garantat locul in avion sau ca imi vor spune in ziua plecarii ca nu mai sunt locuri, nu? A mai fost cineva in situatia asta?

12. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0
    Incet-incet cred ca intra si Romania in randul lumii medii, la capitolul companii low-cost si drepturile pasagerilor. Bulgarii isi bateau joc de noi ca avem aeroporturi internationale precum cele din Tulcea sau Constanta cu toaleta comuna si incuiata cateodata, sau de ''internationalul'' din Targu Mures care nu avea asistenta medicala de urgenta. In cosecinta, companiile le-au cam ocolit si poate e mai bine sa le foloseasca la altceva daca nu sunt functionale. Personal, l-am vazut doar pe cel din Constanta dar cum e vizitat in mare parte de americani care au cladirea lor separata cu tot confortul, nu au interesul sa faca vreo investitie. Acum, oamenii prefera sa faca 100-200 de km in plus sau sa platesca ceva mai mult, avand un confort mai bun sau solutii mai variate.

13. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0

14. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    cel mai bine e sa citesti un pic condiitile de calatorie http://www.blueairweb.com/conditii-de-calatorie/
    in cazul acesta 5.5 ASEZAREA IN AVION
    Nu garantam ca va putem oferi un anumit loc in avion iar dumneavoastra veti fi de acord sa acceptati orice loc va va fi oferit. Aveti posibilitatea de a rezerva oricare loc disponibil in avion odata cu rezervarea biletului, contra unei taxe de 3 Eur/loc/segment de zbor, cu exceptia locurilor Extra Leg Room, ce pot fi rezervate contra unei taxe de 10 Eur/loc/segment de zbor.

in cazul blueair nu am auzit de overbooking, in schimb alte companii, in special cele de linie folosesc in mod uzual acest lucru pt anumite curse.
    http://www.which.co.uk/news/2013/08/air ... d--331108/

15. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    Serios? unde ai auzit tu d'astea asa rele despre noi la bulgari?
    or fi ei buni la castraveciori murati, gogosari si alte vrei cateva chestii (gen all inclusive la plaja) - dar la aviatie sau clubareala (ca la mamaia) n-au nici o sansa. iar la furat masina suntem mici copii

iar cu ocolitul - n-are nimic de-a face decat cu traficul care il pot genera. ca tot vb de constanta - uite ca au incercat cei de la turkish o cursa de istanbul si slabutz... din vara o baga cu escala la varna.

asistenta medicala e la nivel basic peste tot - uite ce ai la ditamai heathrow - suni la 222 si iti cheama salvarea http://www.heathrowairport.com/heathrow ... dical-help
    daca cineva calatoreste se presupune ca e bine. daca ii e rau prea mult nu are ce sa-i faca si tot o ambulanta la spital e mai bine - vezi exemplul recent cu atrerizare virgin de la otopeni samd.
    iar in cazuri nasoale - se face frumos culoar si duci totul la spitalele de urgenta din apropiere. Tg Mures e patria SMURDului in Ro, Bucurestiul a aratat cam ce are cu diversele evenimente (vezi Muntenegru samd), langa Heathrow e spital la vreo 5 min de T4 samd

iar daca vrei sa vezi aeroporturi (chiar fara sa zbori) - poti incerca la T2 ca voluntar pt teste pana se lanseaza http://volunteers.heathrow.com/t2_volunteers.php

16. Luizza

Luizza New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    grad student
    Asta e bine, sper ca la Blue Air acelea sa fie intr-adevar cazuri de exceptie.

17. george b

george b New Member

Trophy Points:
    0

Ete ca au mentionat ai nostri de la stiri un reportaj facut de ei, in care vb de chestiile cu pricina. Nu prea ne convine ca pleaca lumea in concedii sau la picnic peste pod la ei, si sunt multe capitole la care ne-au depasit sanatos dar e un punct de reper pt sistemul si mentalitatea romaneasca de business.
    Ca tot am mentionat de Tulcea , am verificat acum si se pare ca asezarea internationala cu pista e folosita de o companie proaspat intrata pe piata transportului de linie, si au zboruri nationale dar si internationale spre Turcia, Catalonia sau Italia. Bravo lor, poate exista continuitatea si pot accesa fonduri pentru reabilitare si dezvoltare.

18. Luizza

Luizza New Member

Trophy Points:
    0
    Occupation:
    grad student
    O intrebare despre bagaje--- din experienta ati spune ca e permis sa iti incui bagajul (checked baggage)? S-ar putea sa trebuiasca sa fac asta pentru ca altfel nu se inchide perfect geanta. Stiu ca nu e TSA dar cei din Luton (sau oriunde in Romania) au de obicei ceva impotriva bagajelor incuiate?

19. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    daca la scan apare ceva care necesita verificare, cu siguranta il vor verifica
    exista niste benzi care se pun in jurul bagajelor (luggage straps) si ajuta si la identificare rapida pe banda la sosire

20. alecs_8905

alecs_8905 New Member

Trophy Points:
    0
    unde pot gasi biledinte de avion la preturi acceptabile din LONDRA catre diferite orase din Europa ?? Brugge Studgard Paris Roma ..etc??

Share This Page