5.3 C
London
Saturday, December 14, 2019
£1 = 0.00RON / €inf / $0.00

Compania poate obtne Blue Card pentru mine ?

Discussion in 'EMPLOYMENT' started by geo86, Mar 24, 2012.

1. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Salutare prieteni,

Lucrez ca Self-Employed, am Yellow Card de aprox. 2 luni si sunt aproape sa iau un job bun.
    Numai ca patronul firmei ar prefera sa fiu Employee sar nu pot pentru ca n-am Blue Card.
    Am NINo si UTR.
    Cum ma poate ajuta compania ca sa iau Blue Card-ul sau ce trbuie facut ca sa il obtin repede ?
    Am luat deja in considerare varianta ca sa lucrez ca Self-Employed dar eu vreau sa fiu Employee. :)

Multumesc!

2. sapanta

sapanta Active Member

Trophy Points:
    38
    compania va putea aplica, dar cred ca primul card va fi roz, apoi dupa un an blue...

3. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Raspuns clar si fara echivoc: NU. Unica posibiliate care o ai acum sa iei BC este sa devii dependent de cineva care deja BC sau YC. Compania poate aplica pentru tine numai in anumite situatii si numai pentru AWC.

4. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu am aplicat imporeuna cu sotia, ea ca dependent de mine.
    Eu am luat Yellow si ea Blue dar in acele scrisori scrie ca eu trebuie sa raman Self E. cel putin 12 luni din momentul in care sotia lucreaza legal.
    Inteleg ca nu prea este alta varianta in afara de Self E., cel putin pentru un an, pentru ca Purple Card inseamna sa ies din statutul de Self E. deci incalc regula de mai sus.

Pfff....incurcate-s caile Reginei. :)

5. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    daca iei AWC, ceea ce este putin probabil, sotia va fi in continuare cu BC ca dependent de AWC. Nu faci nimic decat le comunici ca esti AWC si vrei schimbat statutul la BC-ul sotiei. Despre ce fel de job este vorba sa poti primi un sfat in leg cu posibil de obtinere AWC?

6. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Este un job in productie publicitara (print shop).
    Unde pot gasi mai multe informatii despre AWC ? Nu stiu nimic despre el.

Cert este ca aceasta companie este deschisa sa faca orice e nevoie pentru mine ca sa iau dreptul de munca.

7. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    pt job-ul asta nu iti da nimeni AWC. se da doar pt au-pair-i sau highly skilled/trained workers ca medici, ingineri, profesori, etc. firma tb sa demonstreze ca nu a gasit nicio persoana cu drept de munca in UK care sa ocupe pozitia respectiva. in signmaking sau print area nici nu se pune problema de asa ceva. stai linistit ca self sau fa un NVQ sa poti lucra ca si angajat.

8. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Eu as sta si ca Self E. ca nu mor un an de zile dar simt ca aceasta companie nu este prea sigura, prea decisa cand vorbim de Self E. si nu stiu cum sa ii conving sa facem actele ca si Self E. dar sa am aceleasi obligatii/beneficii ca si Employee.
    Sunt nedumeriti si pentru ca nu au mai avut contact cu Self E. Nu e ca in constructii unde 80% sunt Self E.

9. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Pai spune-le ca vrei sa fii freelance - dar probabil ca ei tocmai asta nu vor, ca sa nu lucrezi si pentru concurenta, de aia trag de tine sa fii employee si nu SE. Ideea e ca daca esti self-employed trebuie sa ai mai mult de un client altfel se asimileaza in ochii Home Office cu statutul de employee si asta nu ai dreptul.
    Ca sa aplice pentru a-ti obtine tie AWC, firma trebuie sa dovedeasca la Home Office ca a cautat om pe pozitia ta printre cetatenii britanici si UE de pe aici cu drept de munca si nimeni nu poate face treaba la fel de bine ca tine. De asemenea in privinta salariului e o chestie, ca daca Home Office considera ca firma iti ofera un salariu prea mic pentru pozitia respectiva le poate cere sa iti mareasca salariul ca sa se asigure ca singurul tau avantaj nu este ca esti mai ieftin decit un britanic. Solutia cea mai rapida si simpla in cazul tau ar fi sa ii convingi sa te accepte ca freelance si sa iti mai gasesti niste clienti.

10. catad

catad Active Member

Trophy Points:
    38
    Se lucreaza fara probleme cu self-i in domeniul asta. cunosc f bine domeniul. Nu vor ei pt ca asta inseamna ca pui si tu niste conditii in contract, nu sunt numai ei cei care conditioneaza. te pot controla mult mai usor ca si angajat si este f usor pt ei dpdv financiar. Oricum, la ce salarii sunt in domeniu mai bine stai self si esti mai castigat decat employee. ca si self tb sa stai 5 ani pt un BC.
    @glissando: nu conteaza pt HO cine face treaba mai bine ci doar sa aiba drept de munca si sa se incadreze in cerintele job-ului.

11. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    @catad
    Conteaza cine face treaba mai bine la acordarea dreptului de munca, eu de asta vorbeam in postul anterior ... cu alte cuvinte daca exista candidati din UK sau UE 25 cu experienta si aptitudini similare pentru pozitia pentru care firma aplica sa obtina permisiunea sa angajeze un roman sau bulgar, Home Office refuza Accession Worker Card pentru roman sau bulgar pe motiv ca exista candidati interni care pot face treaba la fel de bine.

12. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Acum lucrez ca SE pentru o companie si Home Office mi-a eliberat Yellow fara probleme. Si lucrez numai pentru acesta companie.
    Nu cred ca se aplica regula de "cel putin 2 clienti" pentru SE.
    As fi preferat si eu Employee pentru ca beneficiam de diverse lucruri ca travel decontat, concediu frumusel si platit, concediu medical etc.
    Plus ca un job bun nu strica sa fie asigurat cu un contract bun, adica nici eu nu plec cand vreau dar nici ei nu scapa de mine de pe o zi pe alta.

Una peste alta, o sa mai revin maine ce vesti.

Apropo, am incercat astazi sa sun la UK Border Agency la nr 01142074074 (apare in scrisoarea de la Yellow card) dar ce credeti ca a raspuns cineva ?! NU!
    Mai bag maine cateva fise...

13. glissando

glissando New Member

Trophy Points:
    0
    Nu stiu ce sa zic, ti l-or fi eliberat cei de la Home Office insa s-ar putea sa ai probleme mai tarziu daca vrei sa dovedesti ca esti intr-adevar SE - de exemplu la HMRC sau daca vrei sa faci blue card pentru dependent sau chiar dupa cei 5 ani de rezidenta cand obtii permanent residence. Din cate stiam eu, daca esti SE trebuie sa ai mai mult de un client insa nu stiu 100% sigur, poate sar in ajutor cei care sunt SE.
    Uite aici de pe site-ul HMRC un link cu diferenta dintre self employed si employee:

http://www.hmrc.gov.uk/employment-status/index.htm#1

14. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Aproape ca au acceptat sa fiu SE dar nu prea stiu cum sa facem cu contractul, cu plata, cu concediul platit etc.
    Mai este cineva care lucreaza asa, exceptie contructii, si care ar putea sa imi dea cateva detalii ?

15. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Doamne, mare ti-e gradina! Ce sa faceti, dom'ne cu contractul acela? La ce va ajuta? Ce concediu platit? Daca vrea sa-ti dea bani de concediu le faci invoice si ei baga banii in contul tau.

Complicati inutil niste lucruri foarte simple. Ca self este mai simplu decat angajat: factura si plata. Scurt! Nimic altceva. AWC este pentru genii (cum a spus catad) si pentru necalificati sezonieri in agricultura.

16. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    Home Office spune sa aplice compania pentru Work Permit si eu pentru Accession Worker Card.
    Problema este ca dureaza cam 4-6 saptamani pentru Work Permit si pana la 6 luni pentru AWC.
    Stiti vreo cale mai rapida sau ce pot face sa ca mearga treaba repede ?
    Adica se poate sa merg direct la HO in loc sa le pun la posta ?

17. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Work permit si AWC se elibereaza numai pentru anumite pozitii si domenii, nu pentru oricine la simpla cerere. Dureaza cat dureaza, si nu ai cum sa grabesti procedurile. Deci, in caz ca nu ai inteles, nimeni nu va impiedica sa aplicati. Este o tara libera si toti au drepturi egale. Dar, asta nu inseamna neaparat ca aplicatiile vor fi si aprobate.

18. geo86

geo86 New Member

Trophy Points:
    0
    @albea, nu vrei sa iti cauti tu alt topic pe care sa scrii si sa ma lasi pe mine in pace ? Hai, te rog....
    Si ca sa vezi ca nu "dureaza cat dureaza", uite ce scrie pe site-ul UK Border Agency:
    "The time taken to process your application will depend on the type of application you make. For postal applications, we aim to decide 95 per cent of our applications within 6 months of receipt. If you make your application in person at Croydon public enquiry office, we will usually process your application on the same day."

19. albea

albea Active Member

Trophy Points:
    38
    Occupation:
    Taxi driver
    Interesant! Tu credeai/crezi ca eu nu stiu ce scrie pe site la UKBA?

Incercam, doar, sa te pun pe drumul cel bun.

Btw, cunosti pe cineva care a obtinut drept de munca cu "metoda" ta? Eu nu. Tu vei fi primul. Felicitari!

Albea out!

20. topi

topi New Member

Trophy Points:
    0
    Pentru AWC (pink card legat de angajator 1 an) trebuie sa faci urmatorii pasi:

Firma completeaza formularul WP1:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/sitecontent/applicationforms/workpermits/wp1form0408.doc
    si-l trimite prin posta la UKBA.

Anul trecut firma primea inapoi un "Letter of approval" cam in 2 saptamini de la UKBA. Acuma nu stiu cit dureaza.

Cu letter of approval primit de firma tu completezi BR3.

Apoi aplici ori prin posta ori prinzi o programare la Croydon sa obtii pink card-ul .

Cardul asta iti da dreptul sa muncesti ca "employee" doar pentru firma ce iti da letter of approval

Mai multe detalii aici:
    http://www.ukba.homeoffice.gov.uk/s.../bulgariaromania/Employingabulgarianroman0408

Stiu pe cineva care a obtinut pink cardul anul trecut asa + dreptul de munca fara restrictii pentru sotia sa care nu era cetatean UE.

Share This Page